Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

OMEGA

Omega to szwajcarska firma produkująca luksusowe zegarki, należąca do Swatch Group ulokowana w Biel w Szwajcarii. Jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek zegarków na świecie - podobno kojarzy ją 70% populacji.

Efektem tej popularności jest to, że zegarki Omega są jednymi z najczęściej podrabianych czasomierzy.

Firmę założył w 1848 roku w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii 23-letni Louis Brandt, który w miesiącach zimowych składał zegarki z części dostarczonych przez lokalnych rzemieślników. W okresie letnim Brandt sprzedawał je, podróżując po Europie. Po jego śmierci w 1879 roku, jego dwaj synowie Louis-Paul i César, zmęczeni nieregularnymi dostawami części i ich zróżnicowaną jakością porzucili system manufakturowy na rzecz zorganizowanej produkcji.  W 1894 r. opracowali rewolucyjną metodę produkcji i system wewnętrznej kontroli. Zegarki opracowane przy użyciu tych technik były sprzedawane pod marką La Omega.

Sukces marki Omega doprowadził do oficjalnego zarejestrowania w 1903 roku firmy Omega Watch Co. Louis-Paul i César Brandt zginęli w 1903 roku, zostawiając jedną z największych firm zegarkowych w Szwajcarii -  która produkowała 240 000 zegarów corocznie i zatrudniała 800 osób - w rękach czterech młodych ludzi, z których najstarszy Paul-Emile Brandt nie miał jeszcze 24 lat. Mimo młodego wieku, okazał się on jednak świetnym przywódcą firmy. Jego wpływ był odczuwany przez następne półwiecze. Trudności gospodarcze spowodowane przez pierwszą wojnę światową doprowadziły go do aktywnego działania od 1925 r. w kierunku unii Omegi i Tissot, a następnie ich połączenia w 1930 r.

Tak w Genewie powstała grupa SIHH. Pod przewodnictwem Brandta i Josepha Reisera Grupa SSIH nadal rozwijała się i przejmowała kolejne firmy, w tym Lanco i Lemania. W latach 70-tych SSIH stał się szwajcarskim producentem gotowych zegarków i numerem trzy na świecie. Do tej pory, marka Omega wyprzedziła Rolexa, swojego głównego szwajcarskiego rywala w segmencie zegarków luksusowych.

W trudnych latach rewolucji kwarcowej, czyli 70-tych, firma była w bardzo trudnej sytuacji. Chęć przejęcia złożyło Seiko. Jednak to się nie udało, ale doszło do połączenia z inną grupą ASUAG, w skład której wchodziły takie marki jak: Rado, Longines, Certina, Hamilton Watch i Mido. W 1983 roku grupy połączyły się, a dwa lata później przejął je charyzmatyczny Nicolas Hayek tworząc SWATCH Group, której jednym z fundamentów jest Omega.

Dzisiaj Omega znów błyszczy, prowadzi duże akcje reklamowe, z których chyba najbardziej kojarzona jest współpraca z producentami filmów o Jamesie Bondzie, a jej pozycja jest wysoka i ugruntowana.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco