Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

A. Lange & Söhne

A. Lange & Söhne - jedna z najbardziej znanych niemieckich marek zegarków. Pochodzi ze słynnego Glashütte (patrz. Glashütte) w niemieckiej Saksonii.

logo A. Lange & Sohne

Obecną pozycję firma zawdzięcza Walterowi Lange (prawnukowi założyciela Ferdinanda Adolfa Lange), który w 1990 roku, po 50 latach niebytu przywrócił historyczną markę, powołując do życia firmę Lange Uhren GmbH. W 2000 roku A. Lange & Söhne weszła w skład grupy Richemont 

A. Lange powstała w 1845 roku, a obecne brzmienie A. Lange & Söhne zawdzięczamy synom Adolfa, którzy dołączyli do spółki 23 lata później. Do czasów II wojny światowej zasłynęła ona z wysokiej jakości zegarków kieszonkowych oraz zegarków dla lotników. Po zbombardowaniu Glashütte przez Armię Czerwoną i wywiezieniu sprzętu do produkcji na wschód, firma przestała istnieć, by zostać powołaną do życia jako państwowe przedsiębiorstwo GUB włączone po 1949 roku do NRD.

W 1994 roku ukazała się premierowa kolekcja zegarków reaktywowanej A. Lange & Söhne. Wśród nich wiódł prym nietuzinkowy model Lange 1. Charakteryzował się on tarczą z asymetrycznie rozmieszczonymi wskazówkami oraz charakterystycznym podwójnym wielkim datownikiem inspirowanym pięciominutowym zegarem z drezdeńskiej Opery Sempera. Klasyczny Lange 1 do dziś jest sztandarowym produktem firmy i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na drugim biegunie znajduje się nowatorski Zeitwerk, który w chwili premiery w 2009 roku spowodował spore zamieszanie w branży. Arcyciekawy model połączył nowoczesność cyfrowo wyświetlanych godzin i minut z klasycznym małym sekundnikiem i wskazaniem rezerwy chodu.

W 2013 roku powstał najbardziej skomplikowany i najdroższy (ok. 2 mln. euro) model Grand Complications. Stworzenie jednego egzemplarza trwa cały rok, a sam mechanizm składa się z 876 części.

Dziś Lange wykonuje tylko kilka tysięcy zegarków rocznie.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco