Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Na skróty:

A. Lange & Söhne

Najbardziej luksusowa niemiecka marka zegarków pochodząca ze słynnego Glashütte w Saksonii w Niemczech, miejsca w którym „mieszka czas” jak głosi tablica powitalna. Niebagatelna alternatywa dla najwyższej klasy zegarków szwajcarskich.

Obecną pozycję firma zawdzięcza Walterowi Lange (prawnukowi założyciela Ferdinanda Adolfa Lange), który w 1990 roku mając 66 lat odrodził historyczną markę po 50 latach niebytu, powołując do życia firmę Lange Uhren GmbH. W 2000 roku A. Lange & Söhne weszła w skład Grupy Dóbr Luksusowych Richemont i jest dziś uważana za jedną z najznamienitszych manufaktur zegarkowych na świecie przykładająca najwyższą wagę do tradycyjnego zegarmistrzostwa.

A. Lange powstała w 1845 roku, a obecne brzmienie A. Lange & Söhne zawdzięczamy synom, którzy dołączyli 23 lata później. Do czasów II wojny światowej zasłynęła z wysokiej jakości zegarków kieszonkowych oraz zegarków dla lotników za które zdobyła wiele nagród i wyróżnień. W okresie na które przypadło jej stulecie, po zbombardowaniu Glashütte przez radziecką armię i wywiezieniu sprzętu do produkcji na wschód, firma przestała istnieć, by zostać powołaną do życia jako państwowe przedsiębiorstwo GUB włączone po 1949 roku do NRD i wytwarzające zegarki dla mas.

W 1990 roku historia zatoczyła koło, a 4 lata później ukazała się premierowa kolekcja zegarków reaktywowanej A. Lange & Söhne. Wśród nich wiódł prym nietuzinkowy model Lange 1. Charakteryzował się tarczą z asymetrycznie rozmieszczonymi wskazówkami oraz charakterystycznym podwójnym wielkim datownikiem inspirowanym pięciominutowym zegarem z drezdeńskiej Opery Sempera. Klasyczny Lange 1 w niezmienionym stylu do dziś jest sztandarowym produktem firmy i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na drugim biegunie znajduje się nowatorski Zeitwerk, który w chwili premiery w 2009 roku spowodował spore zamieszanie w branży. Arcyciekawy model połączył nowoczesność cyfrowo wyświetlanych godzin i minut z klasycznym małym sekundnikiem i wskazaniem rezerwy chodu.

Zeitwerk do dziś wzbudza sensację, a kolejne jego wcielenia oferują coraz bardziej zaawansowane funkcje wybijania czasu. W 2013 roku powstał najbardziej skomplikowany i najdroższy (ok. 2 mln euro) model Grand Complications. Stworzenie jednego egzemplarza trwa cały rok, a sam mechanizm składa się z 876 części. Jak dotąd, wykonano jedynie 6 egzemplarzy.

Dziś Lange wykonuje tylko kilka tysięcy zegarków rocznie.


Kategorie - Słownik

REKLAMA

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco