Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

A. Lange & Söhne

Zdaniem wielu miłośników zegarków jest to najbardziej luksusowa niemiecka marka zegarków pochodząca ze słynnego Glashütte w Saksonii w Niemczech, miejsca w którym „mieszka czas” jak głosi tablica powitalna. Niebagatelna alternatywa dla najwyższej klasy zegarków szwajcarskich.

Obecną pozycję firma zawdzięcza Walterowi Lange (prawnukowi założyciela Ferdinanda Adolfa Lange), który w 1990 roku mając 66 lat odrodził historyczną markę po 50 latach niebytu, powołując do życia firmę Lange Uhren GmbH. W 2000 roku A. Lange & Söhne weszła w skład Grupy Dóbr Luksusowych Richemont i jest dziś uważana za jedną z najznamienitszych manufaktur zegarkowych na świecie przykładająca najwyższą wagę do tradycyjnego zegarmistrzostwa.

A. Lange powstała w 1845 roku, a obecne brzmienie A. Lange & Söhne zawdzięczamy synom, którzy dołączyli 23 lata później. Do czasów II wojny światowej zasłynęła z wysokiej jakości zegarków kieszonkowych oraz zegarków dla lotników za które zdobyła wiele nagród i wyróżnień. W okresie na które przypadło jej stulecie, po zbombardowaniu Glashütte przez radziecką armię i wywiezieniu sprzętu do produkcji na wschód, firma przestała istnieć, by zostać powołaną do życia jako państwowe przedsiębiorstwo GUB włączone po 1949 roku do NRD i wytwarzające zegarki dla mas.

W 1990 roku historia zatoczyła koło, a 4 lata później ukazała się premierowa kolekcja zegarków reaktywowanej A. Lange & Söhne. Wśród nich wiódł prym nietuzinkowy model Lange 1. Charakteryzował się tarczą z asymetrycznie rozmieszczonymi wskazówkami oraz charakterystycznym podwójnym wielkim datownikiem inspirowanym pięciominutowym zegarem z drezdeńskiej Opery Sempera. Klasyczny Lange 1 w niezmienionym stylu do dziś jest sztandarowym produktem firmy i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na drugim biegunie znajduje się nowatorski Zeitwerk, który w chwili premiery w 2009 roku spowodował spore zamieszanie w branży. Arcyciekawy model połączył nowoczesność cyfrowo wyświetlanych godzin i minut z klasycznym małym sekundnikiem i wskazaniem rezerwy chodu.

Zeitwerk do dziś wzbudza sensację, a kolejne jego wcielenia oferują coraz bardziej zaawansowane funkcje wybijania czasu. W 2013 roku powstał najbardziej skomplikowany i najdroższy (ok. 2 mln euro) model Grand Complications. Stworzenie jednego egzemplarza trwa cały rok, a sam mechanizm składa się z 876 części. Jak dotąd, wykonano jedynie 6 egzemplarzy.

Dziś Lange wykonuje tylko kilka tysięcy zegarków rocznie.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco