Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Federation Horlogere

Federation Horlogere (F.H.) - Szwajcarska Federacja Stowarzyszeń Producentów Zegarków z siedzibą w Biel. F.H. jest organizacją patronacką szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego. 

Federacja została utworzona 19 listopada 1982 roku w wyniku połączenia Szwajcarskiej Izby Zegarmistrzowskiej (1876 r.) i Szwajcarskiej Federacji Zegarmistrzów (1924 r.). Główna siedziba F.H. znajduje się Biel. Stowarzyszenie posiada również swoje filie na całym świecie między innymi w Hongkongu, Japonii i Ameryce Łacińskiej. F.H. zrzesza obecnie ponad 500 członków, czyli ponad 90% wszystkich szwajcarskich producentów zegarków (zegarki, zegary, mechanizmy, komponenty itp.). Zgodnie ze statutem organizacji członkiem F.H. może zostać każda firma, grupa firm lub stowarzyszenie branżowe należące do szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego oraz wyjątkowo szwajcarskie filie, lub oddziały zagranicznych firm zegarmistrzowskich. Decyzja o dołączeniu do organizacji podejmowana jest przez Zarząd F.H. w drodze głosowania.

W sferze priorytetowych działań F.H. należy ochrona interesów członków w ujęciu ogólnym i prawnym, kształtowanie polityki w branży, podejmowanie działań mających na celu rozwój szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego w kraju i na całym świecie. Organizacja reprezentuje też branżę wobec władz, mediów i opinii publicznej w Szwajcarii i poza jej granicami. F.H. doprowadziło m.in. w 2019 roku do zaostrzenia przyznawania znaku jakości "Swiss made" rozporządzenia regulującego używanie szwajcarskiej nazwy dla zegarków z 1971 roku. 

Od 2000 roku Stowarzyszenie przyznaje Grand Prix d'Horlogerie de Genève. To prestiżowe nagrody, które mają na celu wyróżnienie sztuki zegarmistrzowskiej. Przyznawane są w kilkunastu kategoriach. Nagrodą główną jest Aiguille d'Or (pol. Złota wskazówka).

Autor: zespół Pro Watches s.c.

Na zdjęciu: Aiguille d'Or.

Federation Horlogere


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco