Balans - element pełniący funkcję regulatora w zegarku naręcznym, koło zamachowe ze sprężyną zwrotną. Regulator oraz urządzenie napędowe są wspólną cechą wszystkich zegarków mechanicznych. Energia pochodząca ze sprężyny napędowej poprzez przekładnie zębate i wychwyt (wychwyt) dostarczana jest do regulatora celem podtrzymania jego drgań. Oprócz regulatorów balansowych w zegarkach można wykorzystać regulatory wahadłowe, kamertonowe (zegar kamertonowy), kwarcowe (kwarc, zegarek kwarcowy), a także atomowe (atomowy zegar).
Balans to element w postaci masy, najczęściej w kształcie koła, obracający się wokół własnej osi i wykonujący wokół niej ruch obrotowy zwrotny pod działaniem momentu sprężyny zwanej włosem (pierwsze włosy wykonane były z naturalnej szczeciny, stąd wzięła się nazwa i pozostała w użyciu do dziś). Regulator balansowy ze sprężyną zwrotną spiralną wynalazł w 1675 roku Christiaan Huygens, ale niezależnie wynaleziony został w tym samym czasie we Francji i Anglii.
Po zastosowaniu wahadła i balansu jako regulatorów zegarowych polepszała się znacząco dokładność pomiaru czasu. Niedokładność ówczesnych zegarów mechanicznych kształtowała się dla zegarów wahadłowych: ok. 10 s/dobę, dla balansowych: ok. 60 s/dobę. Początek XX wieku i udoskonalenia rozwiązań regulatorów balansowych doprowadziły do osiągnięcia błędu pomiaru czasu na poziomie 0,1 s/dobę dla najdokładniejszych chronometrów z napędem sprężynowym.
Wyróżniamy kilka rodzajów balansu, takich jak balans aerodynamiczny czy balans kompensacyjny.
Słownik pojęć zegarmistrzowskich
Powrót do słownika
Na skróty:
Balans
Inne pojęcia na literę "B"
- Balans
- Bar - jednostka ciśnienia
- Baselworld
- Bateria alkaliczna
- Bateria litowa
- Bateria srebrowa
- Bauhaus
- Beczułka (sprzęgnik)
- Bezel
- Bezel birotacyjny
- Bezel jednorotacyjny (nurkowy)
- Bezpiecznik kotwicy
- Bicompax
- Binarny zegarek
- Bransoleta milanese
- Brixtrack
- Brąz (materiał)
- Budzik
- Bęben napędowy
- Bęben sprężyny