Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Na skróty:

Balans

Element pełniący funkcję regulatora w zegarku naręcznym.

Regulator oraz urządzenie napędowe są wspólną cechą wszystkich zegarków mechanicznych. Energia pochodząca ze sprężyny napędowej poprzez przekładnie zębate i wychwyt dostarczana jest do regulatora celem podtrzymania jego drgań.

Dlatego potocznie mówi się, że regulator współpracujący z wychwytem „reguluje” chód zegarka. Oprócz regulatorów balansowych w zegarkach można wykorzystać regulatory wahadłowe, kamertonowe, kwarcowe, a także atomowe.   

Balans to element w postaci masy najczęściej w kształcie koła, obracający się wokół własnej osi i wykonujący wokół niej ruch obrotowy zwrotny pod działaniem momentu sprężyny zwanej włosem (pierwsze włosy wykonane były z naturalnej szczeciny, stąd wzięła się nazwa i pozostała w użyciu do dziś). Regulator balansowy ze sprężyną zwrotną spiralną wynalazł w 1675 roku Christiaan Huygens, ale niezależnie wynaleziony został w tym samym czasie we Francji i Anglii. Huygens był nie tylko wynalazcą pierwszego zegara wahadłowego, lecz także jednym z pierwszych, który wysunął ideę życia pozaziemskiego.

Po zastosowaniu wahadła i balansu jako regulatorów zegarowych polepszała się znacząco dokładność pomiaru czasu. Niedokładność ówczesnych zegarów mechanicznych kształtowała się dla zegarów wahadłowych: ok. 10 s/dobę, dla balansowych: ok. 60 s/dobę. Początek XX wieku i udoskonalenia rozwiązań regulatorów balansowych doprowadziły do osiągnięcia błędu pomiaru czasu na poziomie 0,1 s/dobę dla najdokładniejszych chronometrów z napędem sprężynowym.


Kategorie - Słownik

REKLAMA

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco