Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Ceramika

Ceramika - potoczna nazwa dla ceramiki inżynierskiej (technicznej) - wytrzymałego materiału wykorzystywanego najczęściej w konstrukcji kopert (patrz. koperta), bezeli (patrz. bezel) i bransolet w zegarkach (patrz. bransoleta). Zaletami materiału ceramicznego oprócz niezwykłej twardości i wytrzymałości jest również hipoalergiczność. 

Ceramika inżynierska, która stosowana jest zegarmistrzostwie, to spiek nieorganicznych, niemetalicznych proszków, najczęściej z tlenku cyrkonu, które są łączone w wysokich temperaturach (ok. 1600 °C i więcej) a następnie przetwarzane po schłodzeniu w celu uzyskania atrakcyjnego, stałego materiału. 

Powstała w ten sposób ceramika inżynierska wykazuje się niezwykłą twardością. Ceramika high-tech jest ponad 3 do 4 razy twardsza niż stal nierdzewna. Materiał ten jest również dość lekki, zwykle od 2 do 6 g/cm3 (dla porównania: stal nierdzewna - 8 g/cc, tytan - 4,5 g/cc). Cechuje się też zbliżoną gęstością do aluminium (2,7 g/cm3).

Pierwszy zegarek z ceramiczną kopertą i bransoletą wprowadzony został w 1990 roku przez szwajcarską markę RADO (patrz. RADO). Był to model Rado Ceramica. Próby z materiałem ceramicznym pojawiały się już wcześniej. W latach 80. XX wieku Omega (patrz. Omega) oferowała na specjalne zamówienie zegarek Seamaster Cermet. Jego koperta wytwarzana była z zastrzeżonego materiału ceramicznego, cermetu, wykonanego z tlenku aluminium i węglika wolframu. W 1988 roku IWC Schaffhausen (patrz. IWC) zaprezentował chronograf z kalendarzem wiecznym IWC Da Vinci ref. 3755, który także posiadał ceramiczną kopertę.

Autor: zespół Pro Watches s.c.

Na zdjęciu: nowa odsłona modelu Rado Ceramic projektu Konstantina Grcica

Ceramika


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco