Carbon to wyjątkowo wytrzymały i lekki materiał o niepowtarzalnym wyglądzie. Jego początki sięgają lat 60. XX wieku. Była to technologia wykorzystywana przez lotnictwo wojskowe oraz inżynierów specjalizujących się w projektowaniu pojazdów kosmicznych. Lekkie i nadzwyczaj wytrzymałe elementy z włókna węglowego doskonale zastępowały swoje metalowe odpowiedniki, co pozwalało z kolei uzyskać lepsze przyśpieszenie oraz większą prędkość. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, materiałem tym zainteresowała się również branża motoryzacyjna.
Istota carbonu tkwi w jego budowie. Carbon jest tkaniną, która składa się z pojedynczych włókien węglowych. Włókno takie składa się z kolei z tysięcy, mikroskopijnych nitek (od 3 000 do 12 000) o grubości zbliżonej do 1/10 grubości włosa. Tkaninę taką formuje się w ostateczny kształt układając ją warstwowo w przygotowanej uprzednio formie i impregnując żywicą.
W zegarmistrzostwie, ze względu na wytrzymałość oraz hipoalergiczność, włókno węglowe wykorzystuje się przy produkcji kopert (patrz Koperta zegara). Jednym z producentów korzystających z tej technologii jest Victorinox.
Niektórzy producenci (m.in. Doxa) korzystają z innej technologii, określanej mianem kutego karbonu. Jest to rodzaj pasty z włókien węglowych i żywicy epoksydowej wymieszanych w odpowiednich proporcjach. Pastę taką umieszcza się w gorącej formie prasy hydraulicznej, gdzie jest następnie ściskana i utwardzana.