Eterna - firma zegarmistrzowska z Grenchen, której zawdzięczamy wynalezienie w latach 40-tych XX wieku systemu łożyskowania wirnika automatycznego naciągu.
Łożyska kulkowe w zegarkach wyznaczyły nowy standard i są powszechnie stosowane do dziś przez niemal wszystkich producentów. Losy Eterny to historia wzlotów i upadków, podziałów i łączenia się w siłę.
Po raz pierwszy firma ETERNA podzieliła się w XIX wieku powołując niezależną spółkę produkującą surowe mechanizmy A. Schild. Po I wojnie światowej sytuacja w branży doprowadziła do konsolidacji przemysłu zegarmistrzowskiego, w efekcie której powołano najpierw Stowarzyszenie Producentów Zegarków zrzeszające 75% wszystkich wytwórców w Szwajcarii, a później kartel Ebauches zrzeszający producentów mechanizmów (m.in. fabrykę A. Schild), z którym Eterna podpisała współpracę. W latach 30-tych fabrykę Eterny ponownie podzielono i w efekcie powstały dwie odrębne firmy Eterna specjalizująca się w zegarkach i ETA produkująca mechanizmy.
Eterna najbardziej zasłynęła z automatycznego naciągu Eterna-Matic z 1948 roku, z którego wyewoluował z czasem doceniany i szeroko stosowany mechanizm ETA 2892. Ikoną zegarkową marki Eterna został sportowy model KonTiki, którego produkcja jest kontynuowana po dziś dzień i cieszy się niesłabnącą popularnością. KonTiki to imię boga słońca Inków, które na stałe połączyło się z historią marki Eterna. Thor Heyerdahl i jego załoga, którzy wyruszyli w słynną ekspedycję na pokładzie prymitywnej tratwy z wybrzeży Peru do atolu Raroia w Polinezji Francuskiej na Oceanie Spokojnym, do precyzyjnego odmierzania czasu mieli przy sobie właśnie zegarki Eterny. Było to w 1948 roku. Już wtedy czasomierze tej marki były kojarzone z niezawodnością, wytrzymałością i co najważniejsze – odpornością na długotrwałe działania ekstremalnie niekorzystnych warunków pogodowych.
Słownik pojęć zegarmistrzowskich
Powrót do słownika