Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

ETERNA

Eterna - firma zegarmistrzowska z Grenchen, której zawdzięczamy wynalezienie w latach 40-tych XX wieku systemu łożyskowania wirnika automatycznego naciągu.

Łożyska kulkowe w zegarkach wyznaczyły nowy standard i są powszechnie stosowane do dziś przez niemal wszystkich producentów. Losy Eterny to historia wzlotów i upadków, podziałów i łączenia się w siłę.

Po raz pierwszy firma ETERNA podzieliła się w XIX wieku powołując niezależną spółkę produkującą surowe mechanizmy A. Schild. Po I wojnie światowej sytuacja w branży doprowadziła do konsolidacji przemysłu zegarmistrzowskiego, w efekcie której powołano najpierw Stowarzyszenie Producentów Zegarków zrzeszające 75% wszystkich wytwórców w Szwajcarii, a później kartel Ebauches zrzeszający producentów mechanizmów (m.in. fabrykę A. Schild), z którym Eterna podpisała współpracę. W latach 30-tych fabrykę Eterny ponownie podzielono i w efekcie powstały dwie odrębne firmy Eterna specjalizująca się w zegarkach i ETA produkująca mechanizmy.

Eterna najbardziej zasłynęła z automatycznego naciągu Eterna-Matic z 1948 roku, z którego wyewoluował z czasem doceniany i szeroko stosowany mechanizm ETA 2892. Ikoną zegarkową marki Eterna został sportowy model KonTiki, którego produkcja jest kontynuowana po dziś dzień i cieszy się niesłabnącą popularnością. KonTiki to imię boga słońca Inków, które na stałe połączyło się z historią marki Eterna. Thor Heyerdahl i jego załoga, którzy wyruszyli w słynną ekspedycję na pokładzie prymitywnej tratwy z wybrzeży Peru do atolu Raroia w Polinezji Francuskiej na Oceanie Spokojnym, do precyzyjnego odmierzania czasu mieli przy sobie właśnie zegarki Eterny. Było to w 1948 roku. Już wtedy czasomierze tej marki były kojarzone z niezawodnością, wytrzymałością i co najważniejsze – odpornością na długotrwałe działania ekstremalnie niekorzystnych warunków pogodowych.

Eterna


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco