O nas


Wydawnictwo Zegarki i Pasja to profesjonalny internetowy serwis branżowy dla miłośników zegarków oraz drukowany, wydawany kwartalnie Magazyn o zegarkach i zegarmistrzostwie.

Naszym Czytelnikom prezentujemy publikacje z różnych dziedzin zegarmistrzostwa m.in.: wiadomości z branży zegarkowej i artykuły o nowych modelach czasomierzy, autorskie recenzje i video recenzje zegarków, publikacje prezentujące zegarki vintage, sylwetki wielkich zegarmistrzów, kalendarium ewolucji mechanizmów oraz historię zegarmistrzostwa, a także ciekawostki ze świata zegarków!

Zegarki i Pasja - portal tworzony przez pasjonatów zegarmistrzostwa:

 
Maciej Kopyto

Maciej Kopyto -- Właściciel Zarządzający / Redaktor Naczelny

Dorastał w okresie, kiedy świat przechodził apogeum fascynacji kwarcem. Kontakt z tradycyjnym zegarmistrzostwem zawdzięcza Rodzicom, którzy zawsze przywiązywali wagę do „tego, co nosi się na nadgarstku”. Kiedy stał się posiadaczem pierwszego czasomierza mechanicznego – modele kwarcowe przestały istnieć.

Ta fascynacja przerodziła się w pasję, która na przestrzeni ostatnich lat wypełnia niemalże każdą wolną chwilę, co więcej - urosła do rangi filozofii życia związanej z codziennym użytkowaniem zegarka mechanicznego. Niestrudzony odkrywca historii zegarmistrzostwa, miłośnik zegarków mechanicznych produkowanych szczególnie w latach 60'/70' XX wieku, kolekcjoner czasomierzy vintage oraz twórca bloga Manufaktura Czasu.


Tomasz Jakubas -- Redaktor

Znawca i pasjonat historii zegarmistrzostwa.

Zafascynowany konstrukcją tradycyjnych mechanizmów oraz rozwojem myśli techniczniej związanej z ewolucją mechanizmów na przestrzeni wieków.

Redaktor działu Kalendarium Ewolucji Mechanizmów.

Tomasz Jakubas

Adrian Szewczyk

Adrian Szewczyk -- Redaktor

Adrian Szewczyk - na komunię nie dostałem zegarka. Udało się wyprosić dwa lata później.  Kiedy na przerwie w szkole dumnie pobrzmiewały melodyjki w ilości od 7 do 16 z Montan, Savionów i Levisów, na moim ręku cykał Poliot z budzikiem. Nauczyłem się go nawet regulować nie psując. Później pasja była uśpiona na rzecz motoryzacji. Zegarki miałem zawsze – ale to jeszcze nie było pełne „zakręcenie” . Dopiero gdy w 2005 roku trafiłem w sieci na Klub Miłośników Zegarów i Zegarków wszystko wróciło. Wpadłem. Po uszy.

Dołączyłem do klubu na początku 2007 roku i od tamtej pory nie wyobrażam sobie czasu wolnego bez choćby w części tematu zegarkowego.  Czerpię wiedzę z tematycznych portali, czy czasopism ale także od kolegów klubowych – wiedza i doświadczenie wielu z nich są imponujące. Najbardziej interesuje mnie zegarmistrzostwo współczesne. Największą radość i zainteresowanie wzbudzają we mnie zegarki mechaniczne. Wielką przyjemność sprawia mi pisanie o zegarkach, o producentach, osiągnięciach i zegarkowych ciekawostkach.

To czasem pozwala „karmić” pasje niemal tak samo, jak posiadając coraz to kolejne zegarki bliższych i bardziej odległych marzeń...

Redaktor działu Zegarki oraz Recenzje i Testy.


Władysław Meller -- Konsultant portalu i wydawnictwa w zakresie zegarmistrzostwa

Zwariowany zegarkomaniak oraz zegarkowy formalista. Obcując cale życie z zegarkami, zawsze i bez przerwy znajduje w nich coś nowego i interesującego. Antykwariatu się nie tyka, bo inne zegarkowe dziedziny są nawet bardziej interesujące.

Technika - to jest coś! Historia zegarmistrzostwa - warto wiedzieć!

Zegary i zegarki oraz zegarmistrzostwo... zawsze są ciekawe.

 


Współpracownicy:

Marzena Kondera -  minęło kilka lat odkąd zakochałam się w czasie i urządzeniach do jego pomiaru, a dalej uważam, że ciągle stawiam pierwsze kroki w zegarkowym świecie. Uczę się, poznaję nowe, zdarza się, że mylę, zmieniam i udoskonalam zarówno siebie, jak i swoją kolekcję.

Codzienność dzielę między cyfrowy świat pracy, najpiękniejszy czas z rodziną oraz wolny czas z przyjaciółmi.

Mam przyjemność współtworzyć i współadministrować grupę Czasoholicy, zrzeszającą pasjonatów wszystkiego, co z zegarkami związane.

Autorka publikacji w ramach działu Zegarki


Beniamin Czapla - od dziecka uwielbiałem majsterkowanie, dlatego też zostałem… historykiem. Dzisiaj staram się łączyć obie pasje, ratując przedmioty skazane na zapomnienie. Słowa którymi można mnie opisać? Miłośnik historii, kolekcjoner oraz osoba nad wyraz leniwa. Swoją zegarkową pasję rozpocząłem od czasomierzy radzieckich, kiedy jako mały chłopiec znalazłem w rupieciarni Sputnika Kirovskiego.

Potem było już tylko „gorzej”.

Autor publikacji w ramach kategorii: Historia marek zegarkowych

Marek Zabielski sentyment do zegarków siedział we mnie od dawna, choć nie zawsze była to pasja numer jeden. To przyszło przypadkiem. W moje ręce trafiła kiedyś wysłużona Doxa mojego dziadka. Starając się przywrócić jej dawną świetność trafiłem na grupę pasjonatów i… popłynąłem.

Z czasem okazało się, że czytanie o zegarkach jest znacznie tańsze niż ich kolekcjonowanie, a niemal równie przyjemne. Tak właśnie zrodził się pomysł na facebook’wy blog Watch Must Go On. A stąd już był tylko krok do drużyny ZiP.

Autor publikacji w ramach działu Zegarki


Paweł Zgiep moja historia wkroczenia w świat zegarmistrzostwa zaczęła się od sprzedaży zegarków. Sukcesywne poszerzanie wiedzy asortymentowej dało początek pasji, która mocno pogłębiła się dzięki kooperacji z profesjonalnym Zegarmistrzem. Współpraca z portalem Zegarki i Pasja, to możliwość dalszego rozwoju i wspaniałe uzupełnienie mojej przygody z zegarkami, która - mam nadzieję - nigdy się nie skończy.

Autor publikacji w ramach działu Zegarki


Wiktor Kalinowski przez lata byłem kompletnie obojętny na zegarki, do momentu, w którym bez wyraźnego powodu zacząłem dość niezobowiązująco przeglądać oferty chronografów Edifice. Później wydarzenia potoczyły się wręcz "lawinowo", tak zrodziła się moja pasja. Dzisiaj oprócz kolekcjonowania zegarków zbieram także ich historie, które opisuję na stronie Orologicq (stronę tę nieco na wyrost można określić jako blog).

Teoretycznie nie oceniam zegarków ze względu na kraj ich pochodzenia, ale ostatecznie, po chłodnej kalkulacji, zwykle sięgam po zegarki japońskie, często te z lat 70. XX wieku.

Autor publikacji w ramach działu Zegarki


Piotr Tatar -  zegarek nosiłem od najmłodszych lat, ale pasję do zegarków odkryłem dopiero w okolicy osiemnastych urodzin. Szukając właściwego egzemplarza na tę okazję, trafiłem na forum KMZiZ i momentalnie się... wkręciłem. W budowaniu własnej kolekcji stawiam bardziej na jakość niż na ilość. Stylistycznie najbardziej odpowiadają mi modele klasyczne, nawiązujące do starszego wzornictwa lub te, które faktycznie są klasyfikowane jako vintage / neo-vintage.

Autor publikacji w ramach działu Zegarki oraz Ciekawostki

 

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco