Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Datownik

Datownik - komplikacja (komplikacja), która pozwala na wyświetlanie bieżącej daty. Datownik może przybierać różne formy. Najprostszą formą tej komplikacji jest okienko, w środku którego wyświetlany jest numer dnia miesiąca. 

Formy datownika w zegarku:

  • Klasyczne okienko datownika to okienko z cyfrą, najczęściej zlokalizowane obok godziny trzeciej na tarczy. W niektórych zegarkach kolor cyfr zmienia się z czerwonego na czarny, co nazywa się wyświetlaniem datownika typu Kasyno.
  • Duży datownik (ang. big date) jest znacznie bardziej czytelny niż tradycyjne okienko datownika. W niektórych zegarkach wyświetlacz będzie składał się z dwóch oddzielnych okien obok siebie, przy czym lewy będzie od 0 do 3, a prawy od 0 do 9. Zdarza się, że datownik zlokalizowany jest również pod godziną 12.
  • Data wskaźnikowa (ang. pointer date) to rodzaj datownika, w którym datę wskazuje środkowa wskazówka w formie strzałki lub półksiężyca. Kolejne dni miesiąca najczęściej naniesione na obrzeżu tarczy. Pierwsze tego typu rozwiązanie pojawiło się już około 1915 roku. Opatentował je A. Hammerly zegarmistrz z regionu La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii. Kompilacja pointer date jest znakiem rozpoznawczym w zegarkach marki Oris. Marka szczyci się stosowaniem tego rozwiązania od ponad 70 lat. W modelach Orisa datownik ma formę centralnej wskazówki zakończonej czerwonym grotem lub półksiężycem. Wskazuje na dni tygodnia za pomocą zewnętrznego pierścienia, na którym naniesione są dni miesiąca. 
  • Retrograde date (pol. wsteczny wyświetlacz daty) to zaawansowana komplikacja datownika wskazówkowego. Wskazówka porusza się zazwyczaj po wycinku łuku (90-270 stopni), na który naniesione są dni miesiąca od 1. do 31. dnia miesiąca. Gdy dochodzi do końca skali ostatniego dnia miesiąca przeskakuje (cofa się) na jej początek. Retrograde date stosowana jest wśród klasowych manufaktury szwajcarskich takich jak między innymi Vacheron Constantin. Vacheron Constantin był pierwszym zegarmistrzem, który zastosował wsteczną tarczę w zegarku naręcznym i było to już w latach 30. XX wieku
  • Datownik na subtarczy (totalizator) to odmiana datownika wyświetlanego na małej tarczy. Stosowana jest zazwyczaj wraz z innymi komplikacjami.
Autor: zespół Pro Watches s.c.
 
Na zdjęciu: zegarek marki Oris z datownikiem typu pointer date.
 

Datownik
 


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco