• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje


O ile koniec roku jest przyjmowany jako najlepszy czas dla wytyczania planów na przyszłość, to pierwsze dni stycznia to tradycyjnie czas podsumowań i refleksji nad minionymi 12 miesiącami. Od lat, przed przystąpieniem do napisania podsumowania minionego roku zerkam na informację zawartą w stopce naszego portalu, i zawsze nasuwa mi się krótka konstatacja: „jak ten czas szybko płynie”. Informacja w stopce pokazuje bowiem jako pierwszą od lewej datę rozpoczęcia działalności portalu, oraz drugą datę z prawej, bieżący rok – mogą Państwo teraz w kilka sekund przeskrolować stronę na sam dół, by samodzielnie sprawdzić jak to wygląda. Dla tych, którzy zaufają mi bez sprawdzania, podaję co tam widnieje: 2014-2023 Zegarkiipasja.pl.

Tak więc wchodząc w 2023 rozpoczęliśmy już 9. rok działalności portalu!

W 2024 roku będziemy zatem świętować jubileusz 10-lecia istnienia „Zegarki i Pasja”. Aż trudno mi w to uwierzyć, gdyż nadal bardzo żywe są we mnie wspomnienia z początków działalności naszego serwisu www, oraz z kolejnych lat rozwijania wydawnictwa. Powtórzę się - „jak ten czas szybko płynie”. Zanim jednak będziemy mogli (mam nadzieję) świętować okrągły jubileusz „ZiP” w przyszłym roku, przed nami miesiące wytężonej pracy, a zapewne również wiele niespodzianek i wyzwań w 2023.

A jak możemy podsumować miniony, 2022 rok?

Już na wstępie muszę przyznać, że po 2020 roku przygotowanie każdego kolejnego podsumowania stanowi coraz większe wyzwanie. Świat wokół nas zmienia się tak dynamicznie, że coraz trudniej nadążyć. W słowie od redakcji magazynu Zegarki i Pasja przypadającego na Q4 2022 napisałem: „Obyśmy już przestali żyć w ciekawych czasach” – tym życzeniem, będącym parafrazą znanego chińskiego przysłowia, pozwalam sobie rozpocząć wstęp do 19. numeru magazynu „Zegarki i Pasja”. Przyszło nam żyć w przełomowym okresie – już 3. rok z rzędu piętrzą się przed nami nowe, nietypowe problemy stawiające nas przed kolejnymi wyzwaniami. Nie będę nawet starał się ich wymieniać, gdyż ich liczba jest tak duża – niezwykła kumulacja zdarzeń. Przytaczam te słowa, bo są nadal aktualne.

Po 2020/2021, czyli niemal dwóch latach zmagania się ze skutkami pandemii, koniec 2021 roku zaczął zwiastować powolny, ale widoczny powrót do tak zwanej „normalności”. Jednak w 2022 rok weszliśmy jako kraj z już rosnącą inflacją oraz dużymi zmianami legislacyjnymi (Nowy Ład).

A potem nastąpił 25 lutego. Atak Rosji na Ukrainę.

Jakie implikacje dla nas wszystkich – zarówno w aspekcie życia prywatnego, jak również gospodarczo ekonomicznego – przyniosły te zdarzenia, wszyscy doskonale wiemy. Odczuwamy ich skutki do dziś.

Wyzwań i problemów w 2022 roku zdecydowanie nam nie brakowało. Wspominam o tych kluczowych pokrótce dlatego, że te niesprzyjające okoliczności w minionym roku wpływały na życie oraz funkcjonowanie nas wszystkich – na Państwa, naszych czytelników, ale również na wiele gałęzi gospodarki – w tym także firmy z branży zegarmistrzowskiej, naszych Partnerów.

Jednak w prezentowanym podsumowaniu działalności naszego wydawnictwa branżowego postaram się skupić na tym, co w 2022 roku było pozytywne. Na naszych osiągnięciach i sukcesach.

Wydawnictwo Zegarki i Pasja 2022 – liczby, wydarzenia, osiągnięcia

Wspomniane wyżej wydarzenia z pierwszych tygodni 2022 roku przełożyły się na nastroje społeczne. Od marca uwaga Polaków, ale także niemal całego demokratycznego świata, głównie skupiła się na wsparciu walczącej Ukrainy, oraz pomocy milionom ludzi uciekających przed wojną. Te wydarzenia w naturalny sposób przełożyły się na mniejsze zainteresowanie rozrywką i hobby, co miało odzwierciedlenie w statystykach odwiedzin portalu z tamtego okresu. Gdy minął pierwszy szok i poczucie zagrożenia, sytuacja zaczęła się powoli stabilizować, a wraz z każdym kolejnym mijającym tygodniem liczba wizyt wpierw zaczęła wracać do wcześniejszych poziomów, a następie rosnąć!

Jeśli spojrzymy na statystki dotyczące ruchu na internetowym portalu Zegarki i Pasja wg danych z Google Analytics, w samym tylko 4 kwartale 2022 roku (październik/listopad/grudzień) możemy pochwalić się liczbą odwiedzin na poziomie 143 649 wizyt, oraz 233 464 odsłony strony.

Oznacza to wzrost liczby wizyt o 20,60% względem analogicznego okresu w 2021 roku.

To imponujący wynik, a trend wzrostowy liczby wizyt utrzymuje się także w styczniu 2023. Cały 2022 rok zamknęliśmy natomiast statystykami na podobnym poziomie, jak w roku 2021.

Cieszę się, iż tworzony przez nas portal internetowy „Zegarki i Pasja” to miejsce, które Państwo tak chętnie i licznie odwiedzacie, gdy poszukujecie wiedzy i rzetelnych informacji ze świata zegarków.

Dziękujemy za zaufanie, jakim nas darzycie każdego dnia.

Jeśli mówimy o wiedzy i zegarmistrzostwie, to w tym miejscu chciałbym też krótko nadmienić o ważnym dla nas fakcie - otóż w minionym, 2022 roku zaufało nam także kilkadziesiąt znanych marek zegarkowych, z którymi współpracujemy – ich logotypy możecie zobaczyć w dolnej części strony.

Dwie szwajcarskie marki objęły także Patronat nad ważnymi działami portalu Zegarki i Pasja - mam na myśli nasze autorskie Kalendarium Ewolucji Mechanizmów, nad którym Patronat sprawuje marka Atlantic, oraz Słownik Pojęć Zegarmistrzowskich, który Patronatem objęła marka RADO.

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Pasję do zegarmistrzostwa i zegarków kolejny rok z rzędu konsekwentnie szerzyliśmy nie tylko poprzez regularne publikacje na łamach portalu Zegarki i Pasja, ale także docierając do tysięcy użytkowników różnych platform społecznościowych poprzez nasze „ZiP’owe” kanały tematyczne.

Kanał Zegarki i Pasja na Facebooku „lubi” 23 916 osób, a obserwuje 24 515 użytkowników.

Oprócz tego prowadzimy kanał na YouTube, gdzie publikujemy od lat filmy branżowe oraz nasze autorskie video recenzje zegarków przygotowywane przez Adriana. Nasz kanał na YouTube ma już niemal 4 000 subskrybentów. Do tego dochodzi Instagram - ponad 3 tysiące obserwujących, oraz konto na Twitterze subskrybowane przez kilkaset osób (dane na dzień 19.01.2023).

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

W kwestii naszego konta na Instagramie warto nadmienić, iż od marca 2022 roku opiekę nad nim sprawuje nasz redakcyjny kolega Piotrek Tatar. Naszym celem było położenie większego nacisku na rozwój tego kanału, jego wzmocnienie. Pisaliśmy o tym tu: Zegarki i Pasja na Instagramie. Czasem 1 zdjęcie mówi więcej niż 1000 słów.

Piotrek regularnie od kilku miesięcy, każdego dnia od poniedziałku do piątku, przygotowuje dla Was świeżą dawkę pięknych zdjęć zegarków, zarówno tych, które opisujemy na portalu, jak również wielu innych modeli, w zależności od tematu danego dnia.
 
Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Mamy także stale rosnącą bazę subskrybentów newslettera, która wynosi obecnie ponad 13 000 osób.

Dlatego w tym miejscu chciałem serdecznie podziękować Państwu, naszym Czytelnikom i Czytelniczkom, w imieniu swoim oraz całego zespołu naszej redakcji za to, że jesteście z nami. Bez Was, pasjonatów zegarmistrzostwa, nasza działalność nie miałaby sensu.

Tak szeroka działalność „Zegarki i Pasja” nie mogłaby mieć miejsca również bez pracy wspaniałego zespołu autorów i autorek, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie artykułów i treści multimedialnych publikowanych na portalu i jego kanałach. Jestem wdzięczny im wszystkim i każdemu z osobna za wykonaną w minionym roku pracę.

Możecie Państwo poznać ich bliżej tu: O nas, do czego zachęcam.

Nasi regularni czytelnicy zauważyli pewnie także, iż zespół redakcyjny w 2022 roku wzmocnił się o nowego autora publikacji, dołączył do nas kolejny „zegarkomaniak” – Paweł Czuchryta.

W propagowaniu pasji do zegarków wspierają nas od lat także nasi zewnętrzni Partnerzy: organizatorzy Aurochronos Festival, administratorzy grup na Facebooku - „Czasoholicy” oraz „Stare Zegarki / Vintage Watches”, kanał na YouTube – „Szafirowe Szkiełko”, oraz „Polish Watch Spotter”.

Być może nie każdy wie, ale w ramach wydawnictwa „Zegarki i Pasja” już od 5 lat prowadzimy i rozwijamy równolegle drugi internetowy portal branżowy pod nazwą Zegarki i Moda.

Redaktor naczelna portalu wraz ze świetnym zespołem redakcyjnym konsekwentnie dbają o to, by Zegarki i Moda były miejscem w sieci, gdzie łączy się pasja do zegarków z szeroko pojętym life-stylem oraz bieżącymi trendami w modzie. Rosnące zainteresowanie tą tematyką potwierdzają liczby – w całym 2021 roku portal miał ponad 118 000 wizyt, a w minionym 2022 roku ponad 240 000 wizyt, co stanowi wzrost liczby odwiedzin o ponad 100% rok do roku!

Więcej na temat działalności portalu można przeczytać tu: Zegarkiimoda.pl – podsumowanie roku 2022.

Drukowany magazyn Zegarki i Pasja

Oprócz obecności w świecie wirtualnym w postaci naszych dwóch portali internetowych, od 2017 roku działamy także w „realu”. Miłośnicy i miłośniczki zegarków w Polsce zapewne dobrze znają bezpłatny drukowany magazyn „Zegarki i Pasja”. Pismo dystrybuowane w ponad 400 punktach na terenie kraju.

W podsumowaniu 2021 roku pisałem m. in.: Jak zapowiada się 2022 rok w aspekcie drukowanego magazynu? (…) Czy mimo wzrostu cen różnych usług i materiałów uda nam się także wydawać pismo „Zegarki i Pasja”? – na to pytanie poznamy odpowiedź w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Oto urok upływu czasu. Dziś znamy już odpowiedź.

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

W minionym roku przygotowaliśmy dla Państwa dwa wydania pisma. Jedno ukazało się w 2 kwartale 2022 roku (nr 18), a kolejne – numer 19 - przypadło na 4 kwartał roku.

Być może część z Państwa, czytelników kwartalnika, którzy już od ponad 5 lat regularnie sięgają po każdy kolejny numer naszego pisma, może mieć odczucie, iż wydaliśmy „tylko” dwa numery w minionym roku, ale proszę mi wierzyć – przygotowanie tych 2 wydań było naprawdę dużym wyzwaniem.

Niestabilna sytuacja, stale rosnące ceny oraz wiele innych czynników nie były naszymi sprzymierzeńcami. Pochwalić możemy się natomiast faktem, iż wydanie nr 19 ma aż 52 strony. To dotychczas największa, rekordowa liczba stron w naszej całej, kilkuletniej działalności wydawniczej.

Czy w 2023 roku będziemy kontynuować wydawanie pisma?

Otóż mogę już teraz napisać, iż prawdopodobnie w 1 połowie bieżącego roku żadne wydanie się nie ukarze. A czy na Q3 lub Q4 2023 przygotujemy pismo? Ta kwestia pozostaje póki co otwarta.

Zegarki i Pasja 2022 – najchętniej czytane publikacje

Każde podsumowanie minionego roku to z reguły dobra okazja by sprawdzić, jakie tematy budziły w okresie ostatnich 12 miesięcy największe zainteresowanie osób odwiedzających portal.

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Wprawdzie w tej „konkurencji” szanse poszczególnych artykułów publikowanych w 2022 roku są zdecydowanie nierówne – artykuły opublikowane w styczniu miały przecież o wiele więcej czasu na „zdobywanie” nowych czytelników i zwiększanie liczby odsłon niż chociażby te, opublikowane w grudniu.

Co zatem szczególnie przykuło Państwa uwagę?

Oto TOP 21 artykułów z 2022 roku z największą liczbą odsłon (na dzień 31 grudnia 2022):

1. Innowacyjny, smukły i ekskluzywny. G-SHOCK MTG-B3000

2. Nowe zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

3. W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

4. Historia, technologie oraz najważniejsze modele zegarków marki G-SHOCK

5. Zegarki BIOCERAMIC MoonSwatch, czyli wspólna misja marek Omega i Swatch

6. Kolejny rekord w branży zegarmistrzowskiej! Richard Mille RM UP-01 Ferrari

7. Zegarek nie z tej ziemi. Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

8. Seiko Astron GPS Solar 5X53 - 10 lat funkcjonalności i nieprzeciętnej precyzji wskazań

9. Recenzja: Tissot Telemeter 1938

10. Recenzja: Atlantic Worldmaster Manufacture

11. Recenzja: Certina DS-2 Powermatic 80

12. Seiko Presage Laurel Watchmaking 110th Anniversary. Upamiętnienie 110 lat dziedzictwa marki

13. Mała... rewolucja! Orient Classic Bambino 38 mm

14. Mistrzowskie zagranie: tenis, Iga Świątek i zegarki Rolex

15. Zegarek, jako hołd dla papieża Polaka - Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II

16. Recenzja: Orient Sports Diver Kamasu Mako III Limited Edition (RA-AA0813R)

17. Nowość 2022: Roamer Deep Sea 200 – na sportowo i na co dzień

18. Personalizuj swój styl. Nowy zegarek modułowy Certina DS+

19. Profesjonalna renowacja tarcz zegarków – cel, przebieg i efekty!

20. Każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Xicorr FSO M20 Norka Edycja Limitowana

21. Co wyróżnia zegarki PRIM na tle konkurencji, do kogo kieruje swoją ofertę czeska marka, i jak PRIM zamierza podbić serca Polaków? - rozmowa z Alešem Vernarem

Zaznaczę, że w zestawieniu prezentowanie są artykuły dotyczące zegarków  i zegarmistrzostwa. Celowo nie zostały ujęte publikacje o premierach dwóch wydań magazynu Zegarki i Pasja w 2022, oraz różnych kampaniach informacyjnych i reklamowych realizowanych każdego roku, jak chociażby „Zmiana Czasu”, które zawsze mają bardzo dużą liczbę odsłon.

Na koniec… „Czas to pieniądz”

Podsumowanie 2022 roku chciałbym zakończyć informacją, która może być ciekawa dla wszystkich interesujących się zegarkami, a szczególnie dla osób, które lubią zdobywać i poszerzać swoją wiedzę.

Wartościowe treści dotyczące firm zegarmistrzowskich oraz tysięcy modeli zegarków można pozyskiwać odwiedzając strony internetowe, bądź też grupy i fora tematyczne. Ale przecież są też książki o tematyce zegarkowej. Choć prawdą jest, że w Polsce są to nadal pojedyncze pozycje.

W 2021 roku ukazała się doskonała i doceniona biografia Antoniego Patka autorstwa Beniamina Czapli, o której pisaliśmy już kilkukrotnie. Polecam rozmowę z Beniaminem o Jego debiucie literackim, oraz odbiorze książki i dalszych planach tu: rozmowa z autorem książki „Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia”.

Rok 2022 przyniósł nam natomiast kolejną, wartościową pozycję literacką – to książka autorstwa Mateusza Piechnika pod tytułem „Czas to pieniądz” – poradnik dla miłośników zegarków.

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Jest to już druga książka napisana przez Mateusza.

Jego pierwsza publikacja pod tytułem „Czas na głębokości – historia zegarków do nurkowania” ukazała się w 2018 roku. Wydawnictwo „Zegarki i Pasja” od początku prac nad książką wspierało jej Autora jako partner, a zarazem objęło patronat medialny nad tą pozycją. Podobne wsparcie zaoferowaliśmy Mateuszowi w zakresie prac nad Jego drugą książką, wspomnianym poradnikiem, którego pierwsze egzemplarze trafiły do odbiorców pod koniec 2022 roku.

Muszę przyznać, iż sam z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po tę książkę w okresie świąteczno-noworocznym, a jej przeczytanie zajęło mi raptem kilkanaście dni, bo była to naprawdę wciągająca lektura. Oprócz dużej dawki wiedzy i porad, można znaleźć w niej również wiele ciekawych - w mojej opinii - rozmów, które Autor przeprowadził z wybranymi przez siebie osobami z tak zwanego „środowiska zegarkowego”. Myślę, że to lektura, po którą warto sięgnąć.

O książce oraz miejscu, gdzie można ją zakupić, piszemy więcej tu: „Czas to pieniądz”.

...

Podsumowując 2022 rok mamy w pamięci 12 miesięcy pełnych wyzwań – towarzyszyły nam chwile niepewności i stresu. Był to czas trudnych decyzji, oraz bardzo wytężonej pracy całego zespołu redakcyjnego, który przeplatały na szczęście także momenty satysfakcji i radości, gdy otrzymywaliśmy od Państwa miłe, pozytywne maile oraz komentarze.

To nas motywuje do dalszego działania.

Dziękuję w imieniu swoim oraz całego zespołu redakcji za to, że jesteście Państwo z nami.

A nawiązując do wstępu, mam nadzieję, że 2023 rok przyniesie nam w końcu… nudne i przewidywalne czasy. Życzę Państwu dużo pozytywnej energii, chwil radości, oraz wyłącznie miłych niespodzianek.

Maciej Kopyto
Właściciel i redaktor naczelny wydawnictwa Zegarki i Pasja


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Rośnie zatrudnienie w szwajcarskiej...
Rośnie zatrudnienie w szwajcarskiej...
21.01.2023
Spadek sprzedaży zegarków w grupie ...
Spadek sprzedaży zegarków w grupie ...
25.01.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco