• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko

Zegarek, jako hołd dla papieża Polaka - Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II


Polska jako kraj, oraz Polacy jako naród, mamy wiele do zaoferowania pod względem wybitnych osób, które mocno odcisnęły swój ślad w historii świata w sposób pozytywny, przez co są kojarzone dobrze, i są kojarzone właśnie z Polską. Niezależnie od indywidualnych przekonań religijnych, niewątpliwie jedną z takich osób był Karol Wojtyła, znany powszechnie na całym świecie jako pielgrzymujący papież Jan Paweł II.

Przez ponad 26 lat piastował on urząd nazywany też Tronem Piotrowym. Dla ponad 1 300 000 000 katolików, ale nie tylko, był mentorem, pasterzem duchowym oraz niekwestionowanym autorytetem, którego podziwiano za otwartość na ludzi i odwagę. Uznaje się także, że przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Polski duchowny zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, zapisując się w historii świata jako trzeci najdłużej panujący papież. Przez Kościół Katolicki został kanonizowany w 2014 roku, czyli uznano go świętym.

Hołd dla Jana Pawła II

Szwajcarska firma zegarmistrzowska Aerowatch postanowiła oddać hołd Janowi Pawłowi II. Oczywistym jest, że w jedyny możliwy dla siebie sposób, czyli przygotowując specjalną edycję zegarka.  

Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II

Bazą stał się model bardzo popularnej, a zarazem klasycznej linii o wyraźnie tradycyjnym wzornictwie, czyli 1942. Pełna nazwa zegarka to Aerowatch1942 Tribute to Jan Paweł II.

Zegarek wykonany jest zapewne z najwyższą starannością, co potwierdzam z racji wielokrotnego już kontaktu z tą marką i jej produktami, choćby w zakresie recenzji jakie pojawiały się na portalu Zegarki i Pasja.

Jego koperta jest stalowa i ma wymiary, które pozwalają na dopasowanie go niemal do każdego nadgarstka. Średnica to 40 mm, a w dobrym układaniu się na skromniejszych nadgarstkach pomagają charakterystyczne, krótkie uszy, będące elementem DNA tego modelu.

Dodatkowo, producent zastosował też łukowato ukształtowany przy mocowaniu pasek, co pozwala na jego bardzo bliskie umiejscowienie wobec koperty, co z kolei powoduje, że w razie konieczności zaraz za nią może opadać on w dół, otulając szczupły nadgarstek. Wspomniane uszy mają kształt wzorowany na tych dawnej stosowanych w zegarkach, czyli stałych i zagiętych. Ich rozstaw to 20 mm. Także grubość koperty zegarka wpływa na jego dobre dopasowanie i komfort użytkowania. To jedynie 9,8 mm.

Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II

Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II

Dla podkreślenia stylu retro i eleganckiego charakteru, powierzchnie koperty są wykończone poprzez polerowanie na wysoki połysk. Koperta jest okrągła, a patrząc od strony tarczy wydaje się być dwuwarstwowa, ze względu na to, że luneta ma mniejszą średnicę.  

Na godzinie trzeciej umieszczono koronkę w kształcie cebulki z nacięciami, która jest zakręcana. To także element typowy dla modelu 1942, który posłużył za bazę do wykonania tej edycji limitowanej.

Miły dla oka widok

Dekiel jest stalowy, a jego lekko zaoblone powierzchnie są polerowane. Jego centralną część zajmuje przeszklenie, natomiast na stalowym pierścieniu wygrawerowano podstawowe informacje o modelu zegarka. Pod szkłem ukazuje nam się natomiast całkiem miły dla oka widok.

Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II

Zastosowany mechanizm to Eta 2824 Top Grade.

Oznacza to, że mamy zegarek z mechanizmem dobrze wyregulowanym, w najwyższej specyfikacji. Poza tym jest on także dobrze wykończony wizualnie. Na mostkach zastosowano zdobienie w postaci perłowania, wahnik ma naniesione pasy genewskie, a na widocznej spodniej części górnej płyty ułożone są w kształt turbiny drobne ryflowania. Na tym tle uroku dodają złociste elementy oraz zabarwione na niebiesko łebki śrubek.

Na wahniku widnieje także data narodzin i śmierci Jana Pawła II wykonane w formie grawera z wypełnieniem złocistą farbą. Sam mechanizm to „pewniak” na wysokim poziomie wykonania, łożyskowany na 25 kamieniach, pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę i mający około 38 godzin rezerwy chodu. Naciąg jest oczywiście automatyczny. Obudowa zegarka gwarantuje klasę wodoszczelności do poziomu 50-metrów.

Odniesienia do papieża Polaka

Odniesienia do osoby Jana Pawła II są także widoczne na tarczy.

Opisałbym ją jako elegancką i bardzo klasyczną, przywodzącą na myśl tarcze zegarów sprzed ponad 100 lat. Takie wrażenie potęguje jej srebrzysty kolor.

Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II

Tarcza jest podzielona na trzy sektory. Wąski pierścień na jej krawędzi posłużył do umieszczenia znaczników minutowych w postaci półkolistych, polerowanych punkcików, z których co piąty jest większy. Dalej, na obszarze wydzielonym poprzez lekkie obniżenie, widzimy nadrukowane indeksy godzinowe w postaci wyrazistych cyfr rzymskich w kolorze czarnym. Na godzinie 6., z racji umieszczenia okienka datownika wskazującego dni miesiąca, nie ma pełnego indeksu. Jest tylko drobny, złocisty prostokącik.

W indeksy także wkomponowano dwa odniesienia do „patrona” zegarka Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II, co czyni cyferblat tego modelu najważniejszym elementem, na którym zaaplikowano najwięcej szczegółów.

Na polu indeksów znalazły się dwa symbole religijne w postaci pozłacanych, nakładanych blaszek. Na godzinie 12. jest to krzyż, a na godzinie 9. umieszczono klucze papieskie. W tych miejscach te elementy są jednocześnie indeksami godzinowymi. W dolnej części centralnego obszaru tarczy, tuż nad datownikiem, widnieje nadrukowany czarnym lakierem napis „Totus Tuus”, czyli dewiza Jana Pawła II, która stała się częścią jego herbu biskupiego. Pochodzi ona z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, co w przełożeniu na język polski oznacza „Cały Twój”.

Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II

Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II

Dopełnieniem całości tej eleganckiej kompozycji są wskazówki w stylu breguetowskim, z charakterystycznymi okręgami na końcach. Ramię sekundnika jest zabarwione na kolor niebieski, co stanowi atrakcyjny akcent na dość stonowanej tarczy. Tarczę zabezpieczono lekko wypukłym szkłem szafirowym.

Aerowatch 1942 Tribute to Jan Paweł II – dostępność i cena

Zegarek otrzymujemy na skórzanym pasku o fakturze skóry krokodyla w kolorze czarnym. Klamra jest klasyczna, polerowana, o eleganckim kształcie, z wygrawerowaną nazwą firmy.

Model 1942 Tribute to Jan Paweł II powstał w limitowanym nakładzie wynoszącym 100 sztuk.

Zegarek oferowany jest w przedsprzedaży za kwotę 6 990 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Aerowatch znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Aerowatch.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Nowość Atlantic, model Worldmaster ...
Nowość Atlantic, model Worldmaster ...
02.02.2022
Seiko przedstawia King Seiko Collec...
Seiko przedstawia King Seiko Collec...
04.02.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco