• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aerowatch

Kolejny rekord w branży zegarmistrzowskiej! Richard Mille RM UP-01 Ferrari


Powrót do kategorii

Pewnie nie jest wiedzą powszechną, że rok 2022 obfituje w nowe rekordy w kategorii najcieńszych zegarków mechanicznych na świecie. Kilka miesięcy temu marka Bulgari zaprezentowała model Octo Finissimo Ultra, którego grubość wynosi zaledwie 1,8 mm. Kiedy wydawało się, że taki wynik na dłuższy czas wykluczy konkurencję z walki o ten zegarmistrzowski rekord, znana z nietypowych dokonań marka Richard Mille pokazała, że na nowego rekordzistę wcale nie musimy długo czekać. Stworzony przez nią RM UP-01 Ferrari ma 1,75 mm grubości, prześcigając tym samym Bulgari o całe... 0,05 milimetra!

Współpraca z Ferrari

Richard Mille znany jest ze swoich zegarków o typowo sportowym charakterze, których mechanizmy mają innowacyjne rozwiązania techniczne. W 2021 roku marka ta rozpoczęła współpracę z jednym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie producentów sportowych samochodów – firmą Ferrari. Ma to być długoterminowe partnerstwo, a RM UP-01 Ferrari jest pierwszym zegarkiem będącym jego owocem.

Model ten został wykonany w limitowanej edycji, której nakład wynosi 150 egzemplarzy.

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Najcieńszy zegarek mechaniczny na świecie

Grubość całego zegarka – 1,75 mm – to najnowszy rekord wśród czasomierzy mechanicznych. Żeby osiągnąć takie parametry, marka Richard Mille opracowała mechanizm o grubości 1,18 mm. Dla porównania: poprzedni rekordzista – Bulgari Octo Finissimo Ultra ma mechanizm o grubości 1,5 mm. Różnica między wartościami tych elementów jest więc większa niż dla gotowych zegarków. Wynika to z faktu, że w zegarku Bulgari płyta nośna mechanizmu pełni jednocześnie funkcję dekla – elementu koperty – a zegarek RM UP-01 ma standardową konstrukcję.

Dzięki potwierdzonej rygorystycznymi testami wytrzymałości szkieletowanej płyty głównej i odpowiedniej konstrukcji mechanizmu zegarek RM UP-01 jest w stanie wytrzymać przeciążenia przekraczające wartość 5000 G. Jest to wynik imponujący, patrząc na gabaryty zegarka. Oprócz tego marka Richard Mille określiła poziom jego szczelności jako wyższy niż w przypadku Octo Finissimo – jest to jednak porównanie 10 m dla zegarka Richard Mille i 0 m dla Bulgari, czyli wartości, przy których i tak trzeba wody unikać.

W przypadku takich grubości nie powinno to w żaden sposób dziwić.

Jak wygląda tak cienki zegarek?

Wygląd samego zegarka jest nietypowy.

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Jego kształt możemy określić jako tonneau, ale w trochę innych proporcjach niż tradycyjna, beczułkowata koperta – szerokość RM UP-01 Ferrari jest większa niż jego wymiar od ucha do ucha. Tych ostatnich co prawda tutaj nie uświadczymy w typowej formie – zapinany na rzep pasek jest bowiem w specjalny sposób przytwierdzony do koperty.

Cała obudowa ma konstrukcję zbliżoną do monobloku. Płyta nośna, jak i mostki mechanizmu, wykonane zostały z tytanu klasy 5, w którym 90 procent składu to właśnie ten dominujący pierwiastek. Tarcza ze wskazaniem czasu zajmuje znikomą część powierzchni frontowej zegarka, która przypomina metalową płytę z miniaturowymi dodatkowymi elementami. Na jej obwodzie znalazło się 12 charakterystycznych dla marki Richard Mille śrub, które mocują część frontową do bazy koperty. Jedną, dodatkową, śrubę znajdziemy bliżej środka – na godzinie 3. Pod nią wygrawerowano laserowo, przypominający trochę rozciągnięty brzuch litery D, znak. Wewnątrz niego znajduje się także wygrawerowane laserowo logo marki Ferrari.

Na tej samej wysokości, ale z lewej strony, umieszczono koronkę. Jej funkcję pełni obrotowy dysk wizualnie zintegrowany z płytą frontową i korpusem koperty. W środku dysku wycięto otwór na końcówkę specjalnego narzędzia do jego obsługi. Tak jak typowa koronka, także ten dysk służy do nakręcania sprężyny i ustawiania wskazań czasu.

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Wybór funkcji, którą pełni, jest realizowany poprzez ustawienie drugiego – podobnego – elementu. Podpisany jako Selector znajduje się on wyżej – na godzinie 10:30. Umieszczony na jego powierzchni wskaźnik informuje o przyjętym dla koronki trybie pracy – nakręcania (W – winding) lub ustawiania (H – hand-setting). Sama koronka ma oznaczone kierunki obrotu dla obu tych czynności – jednostronny w przypadku nakręcania (winding) i dwustronny w przypadku korekty wskazań (hours).

Wskazania czasu – podstawowa funkcja zegarka – są realizowane na niewielkiej, okrągłej, czarnej tarczy znajdującej się na godzinie 12. Pod szafirowym szkłem znajdziemy dwie wskazówki. Minutowa ma trzy czarne ramiona. Jedno z nich jest wyróżnione poprzez czerwony akcent kolorystyczny. Wskazówka godzinowa jest pojedyncza, w czerwonym kolorze z białą obwódką.

Mechanizm RM UP-01 Ultraflat

Zaraz obok tarczy wskazań czasu, po jej prawej stronie, przez szafirowe szkło możemy podziwiać balans i zespół wychwytu mechanizmu. To jedyne jego elementy, które są widoczne dla oglądających zegarek. Warto się im przyjrzeć ze względu na unikatowe rozwiązanie opracowane przez zespół inżynierów marek Richard Mille i Audemars Piguet specjalnie dla mechanizmu RM UP-01 Ultraflat.

Widać to na krótkim wideo, które warto zobaczyć zanim przejdziemy dalej:
 


W zespole wychwytu zrezygnowano z kółka kotwicy i rolki przerzutnika, które w tradycyjnych rozwiązaniach zabezpieczają ten zespół przed wykotwiczeniem (niezależna od ruchu balansu zmiana położenia kotwicy uniemożliwiająca pracę mechanizmu).

Nowy, opatentowany, ultrapłaski wychwyt zegarka Richard Mille jest przed takim błędem zabezpieczony dzięki wydłużeniu i zmodyfikowaniu kształtu widełek kotwicy. Koło balansu, tak samo jak mostki, zostało wykonane z tytanu.

Parametry pracy mechanizmu są dosyć standardowe – częstotliwość wynosi 4 Hz, a pełny naciąg sprężyny gwarantuje około 45 godzin chodu.

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Ze względu na wymiary zegarka, a co się z tym wiąże także wielkość poszczególnych elementów mechanizmu, wszystkie części są produkowane w fabryce Richard Mille, ponieważ są wykonywane z tolerancją dokładności wynoszącą zaledwie 1μ.

Richard Mille RM UP-01 Ferrari - dostępność i cena

Rekordowy model zegarka Richard Mille RM UP-01 Ferrari został wyprodukowany w 150 egzemplarzach, co można uznać za zaskakująco dużą liczbę, jeśli porównamy ją do 10 sztuk Bulgari Octo Finissimo Ultra.

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Dostępność tego niesamowitego czasomierza mechanicznego jest więc relatywnie duża. Jednakże nie idzie ona w parze z osiągalnością, bowiem aby stać się posiadaczem jednego z zegarków, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 1 888 000 dolarów, czyli ponad 8,5 miliona złotych. To również duża, a nawet bardzo duża, kwota.

Polecamy zapoznać się także ze szczegółowym opisem technicznym zegarka oraz jego mechanizmu w ramach rekordu w naszym autorskim Kalendarium ewolucji mechanizmów tu: Ultracienki mechanizm Richard Mille RM UP-01 Ferrari.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja nr 19

Piotr Tatar


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Inventic 420

REKLAMA

Janeba Alpina 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Mniejsza koperta, większa funkcjona...
Mniejsza koperta, większa funkcjona...
28.11.2022
GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonyc...
GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonyc...
30.11.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco