• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado

Zegarek nie z tej ziemi. Greubel Forsey GMT Balancier Convexe


Powrót do kategorii

Robert Greubel i Stephen Forsey założyli markę Greubel Forsey w 2004 roku wraz z wprowadzeniem i zaprezentowaniem na Baselworld modelu Double Tourbillon 30° (DT30). Obaj panowie już od dłuższego czasu pracowali razem. W firmie Renaud & Papi  opracowywali skomplikowane mechanizmy zegarków już od 1992 roku. W roku 1999 Greubel i Forsey rozpoczęli działalność samodzielnie, a w 2001 roku założyli firmę Complitime SA, która dla innych szwajcarskich producentów tworzyła wysoce skomplikowane mechanizmy.  

W 2006 roku firma współpracowała z marką Harry Winston przy tworzeniu niepowtarzalnego  modelu Opus 6. W tym samym roku partnerzy biznesowi pozyskali mocny filar z racji nabycia mniejszościowego pakietu udziałów w ich przedsięwzięciu przez grupę Richemont.

Dziś zaprezentujemy kolejny, spektakularny zegarek Greubel Forsey.

Powrót do geocentryzmu?

W materiałach prasowych na temat zegarka marka zadaje pytanie: „Czy to może być powrót do geocentryzmu?”. Jest ono o tyle na miejscu, że  w nowym zegarku firma stawia Ziemię na pierwszym planie. To ona gra główną rolę.

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Oczywiście wraz z pochylonym o 300 kołem balansowym, co jest już swego rodzaju podpisem firmy. Można więc w lekkich oparach marketingu uznać, że dzięki nowemu GMT Balancier Convexe, manufaktura Greubel Forsey umieszcza Ziemię z powrotem w centrum wszechświata. W zegarku użyto nowy mechanizm z dodatkową funkcją GMT. Zastępuje on dotychczas stosowany, także z tą komplikacją konstrukcji, wprowadzając jednocześnie charakterystyczne, pochylone koło balansowe, tutaj niemal dosłownie na orbicie Ziemi.

Konstrukcja, której estetyczna architektura dorównuje jedynie mistrzostwu technicznemu w najbardziej zaawansowanych modelach firmy, potwierdza niebywały kunszt tych twórców.  

Tak naprawdę wiemy, że Ziemia nie jest w centrum Wszechświata, co udowodnił nasz najsłynniejszy astronom, Mikołaj Kopernik. Jednak na pewno jest w centrum opisywanej nowości Greubel Forsey. To nietypowy, bo „wypukły” zegarek GMT.

Nietypowa koperta z tytanu

Koperta modelu Greubel Forsey GMT Balancier Convexe, o wyraźnie zagiętym profilu, jest wykonana z tytanu. Ma średnicę 46,5 mm - mierzoną na krawędziach lunety, oraz 43,5 mm przy mocowaniu paska, na którego górną część luneta nachodzi. Zegarek, mimo sporej wielkości, idealnie przylega do krzywizny nadgarstka z racji wyprofilowania, a także z powodu braku klasycznych uszu i niewielkiej wysokości od górnej do dolnej krawędzi.  

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Zagięte szkło szafirowe chroni nie tyle tarczę, co nieziemski spektakl na niej prezentowany. Szkło otoczone jest satynowaną lunetą, a jego wyprofilowanie w kierunku dolnej i górnej części jakby opada, przechodząc bardzo płynnie we w pełni zintegrowaną, tytanową bransoletę lub teksturowany, gumowy pasek. Bransoleta ma zapięcie składane, zwalniane przyciskami z zaimplementowaną mikroregulacją, a pasek zapinany jest na klasyczną klamrę z pinem.

Koperta, poza bardzo nietypowym kształtem, jest w detalach zaprojektowana nowocześnie. Na jej bokach widać użebrowanie, przywodzące na myśl futurystyczne konstrukcyjne struktury, co dodatkowo podkreślają śruby na każdym za końców bocznych linii. Wystające elementy są polerowane, a powierzchnie w głębi są piaskowane, matowe.

Zegarek sprawia wrażenie bardzo masywnego, co w pełni uzasadnia użycie tytanu do wykonania jego koperty. Koronka znajdująca się na godzinie 3. ma kilka szerokich wyżłobień, a jej czołowa część jest przyozdobiona logo marki. Po drugiej stronie, w górnej części lewego boku koperty, znajduje się przycisk funkcji GMT.

Dekiel w tym zegarku ma specjalną funkcję.

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Znajduje się tam dysk z nazwami miast reprezentujących strefy czasowe. 24 strefy czasowe wskazujące czas UTC 24 miast referencyjnych, ale UTC Paryża zostało zastąpione przez miasto, w którym została założona firma Greubel Forsey, czyli La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii.

Koperta zapewnia wodoszczelność do 100 m.

Amfiteatr ze spektakularnym pokazem

Przejdźmy zatem do opisu tarczy Greubel Forsey GMT Balancier Convexe.

Choć określenie po prostu „tarcza” tutaj jakby nie przystaje. Pod mocno wypukłym szafirowym szkłem jest widoczny wręcz zegarmistrzowski amfiteatr ze spektakularnym spektaklem. Ale to przecież domena tej marki. Centralnym, choć nie centralnie położonym punktem jest jak wspominałem na wstępie Ziemia. Tytanowa wizualizacja naszego globu w srebrzysto niebieskim kolorze. Ta kula ziemska wykonuje obrót w 24 godziny.

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Nowoczesna i wyjątkowa interpretacja wskazania GMT.

Warto zobaczyć jak wygląda to na żywo, zanim przejdziemy dalej, oto krótkie wideo:
 


Zagłębienie, w którym miniatura naszej planety jest osadzona, zajmują trzy pierścienie, które wskazują dwa komplementarne czasy: godziny i minuty, oraz czas lokalny, jako czas uniwersalny. 24 strefy czasowe wyświetlające czas uniwersalny prezentowane są na czarnym tle, jeśli wskazany czas dotyczy nocy, a na białym tle gdy chodzi o dzień.  

Czas lokalny jest wskazany na dwóch pierścieniach zewnętrznych: jeden dla godziny na szarym satynowany pierścieniu i minuty na cienkim czarnym pierścieniu ułożonym na zewnątrz. Każde wskazanie ma swoją, nietypową wskazówkę z czerwonego trójkąta wypełnionego materiałem luminescencyjnym. Szerszy pokazuje godziny, a węższy minuty. Zamocowane są one do dwóch wąskich pierścieni. Pierścień przy samej kuli ma 24-godzinną skalę i jest skorelowany z czasem obrotu Ziemi. Decentralne wskazanie na godzinie 10. pokazuje nam czas w drugiej strefie czasowej z trójkątną, niebieską wskazówką na 12-godzinnej skali.

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

W dolnej części, mniej więcej na godzinie 7., możemy docenić bijące serce zegarka zwizualizowane ale i mechanicznie wkomponowane w niezwykły sposób. Koło balansowe nachylone pod kątem 30° wydaje się być jakby lekko zawieszone w powietrzu. Utrzymuje je wąski i płaski mostek ze stali, polerowany, czarny i ustawiony na również polerowanych kolumnach, polerowany mostek o zagiętej, obłej powierzchni.  Po prawej stronie, na godzinie 4., widoczna jest mała tarcza z niebieską, delikatną wskazówką. To mały sekundnik.

Dla podkreślenia głębi opisanych elementów oprawę temu niesamowitemu spektaklowi daje wypolerowany na wysoki połysk pierścień wewnętrzny, okalający całość. Mosty tytanowe, które służą jako estetyczne tło, są ręcznie szczotkowane, a ziarniste matowe powierzchnie sprawiające wrażenie zmrożonych, przez co „chwytają” padające na nie światło, by rozjaśnić i zaakcentować kulę ziemską, która pozostaje bohaterem sceny.

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe

Ręcznie nakręcany mechanizm składa się z 423 części, oferuje 72 godziny rezerwy chodu  i pracuje z częstotliwością 3 Hz. Łożyskowany jest na 42 kamieniach.

Greubel Forsey GMT Balancier Convexe – dostępność i cena

Marka Greubel Forsey wyprodukuje tylko 66 sztuk modelu GMT Balancier Convexe, po 22 egzemplarze rocznie począwszy od 2022 roku do 2024 roku. Cena za ten spektakularny zegarek dla podróżnika to… około 400 000 USD, czyli prawie 2 000 000 złotych plus VAT.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

(R)ewolucyjny Nautilus, czyli nowy ...
(R)ewolucyjny Nautilus, czyli nowy ...
28.12.2022
Pierwszy zegarek Aerowatch ze zinte...
Pierwszy zegarek Aerowatch ze zinte...
02.01.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco