• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Bulova

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity


Użytkownicy zegarków, a szczególnie osoby pasjonujące się zegarmistrzostwem, chcąc zdefiniować podczas prowadzonych przez siebie rozmów używane przez nich zegarki, posługują się określeniem, że jest to wyrób szwajcarski, japoński, niemiecki, rosyjski czy polski. Czasami, aczkolwiek zwykle z dodatkowymi informacjami wyjaśniającymi, stwierdzają, że posługują się zegarkiem chińskim. Jak istotną rolę odgrywa określenie kraju producenta, niezależnie czy jest to zegarek kwarcowy, czy mechaniczny, pokazują choćby wypowiedzi sprzedawców czy też wielu użytkowników zegarków.

Czy w takim razie stwierdzenie, że dany model zegarka lub jego mechanizm pochodzą z Chin, jest równocześnie pejoratywne w aspekcie jakości tych konkretnych zegarków?

Serce zegarka – co o nim mówi?

Wiadomo, że o jakości zegarków mechanicznych w największym stopniu decyduje ich mechanizm.

Nieprzypadkowo „werk” zegarka jest bardzo często nazywany jego sercem! Czy chińskie pochodzenie mechanizmu jest deprecjonujące dla zegarka? Co trzeba wiedzieć o mechanizmach produkowanych w Chinach, by móc wyrazić o nich jakąkolwiek opinię?

W tym opracowaniu postaramy się to wyjaśnić oraz przekazać jak najwięcej informacji na temat mechanizmów chińskich produkowanych przez firmę Seagull i pod taką nazwą znanych także u nas na rynku.

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

We „wszystkowiedzącej” Wikipedii na temat firmy Seagull możemy przeczytać następującą, konieczną dla przybliżenia wiedzy o tej firmie informację: Tianjin Seagull Watch Group to firma zegarmistrzowska zlokalizowana w Tianjin w Chinach. Założona w 1955 roku i posługująca się nazwą Seagull od roku 1974, jest w aspekcie liczby wytwarzanych sztuk największym na świecie producentem mechanicznych mechanizmów do zegarków, wytwarzając jedną czwartą całkowitej światowej produkcji.

W 1992 roku podjęto decyzję o zaprzestaniu produkcji zegarków mechanicznych na rzecz zegarków kwarcowych; pięć lat później doszło do całkowitego odwrócenia tej decyzji. Od tego czasu produkuje wyłącznie mechaniczne mechanizmy i zegarki.

Tianjin Seagull ostatnio zdobył znaczną wiedzę specjalistyczną w zakresie produkcji zaawansowanych technicznie zegarków z tourbillonem.


Na stronie Wikipedii prezentowana jest także długa lista wytwarzanych w firmie Seagull mechanizmów.

Nas jednak bardziej niż suche fakty interesują opinie o mechanizmach marki Seagull podane przez osoby spotykające się z nimi na co dzień – dlatego chcemy zaprezentować spostrzeżenia i opinię na ich temat z zegarmistrzowskiego warsztatu. Jako że wyroby firmy Seagull znajdziemy przykładowo w wybranych zegarkach polskiej marki Xicorr, to o opinię na ich temat poprosiliśmy zegarmistrza prowadzącego usługi serwisowe tegoż producenta – dyplomowanego zegarmistrza pana Marka Czyżewskiego.

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

Zegarki i Pasja (ZiP): Czy w swojej praktyce zawodowej spotykasz się z mechanizmami z szerokiego spektrum producentów? Czy naprawiałeś, czy też cały czas naprawiasz zegarki szwajcarskie, japońskie, radzieckie i chińskie?
 
Marek Czyżewski (M.Cz.): W mojej praktyce zawodowej miałem możliwość zapoznania się z szerokim spektrum rodzajów mechanizmów pracujących w zegarkach pochodzących od różnych producentów. By to wyjaśnić, muszę podać trochę informacji o przebiegu mojej edukacji i praktyki zawodowej. Szkołę zegarmistrzowską w Gdańsku-Brzeźnie skończyłem w 1981 roku, zdobywając dyplom czeladnika. Pierwszą pracę podjąłem w Przedsiębiorstwie Handlu i Usług „Jubiler”, gdzie w naprawach dominowały zegarki radzieckie. Natomiast dzięki umowie Jubilera z firmą Pewex na naszych warsztatach gościły także zegarki szwajcarskie. Tak wyglądała moja praca do 1998 roku.

W kolejnym roku, przenosząc się do Warszawy, podjąłem pracę u mistrza Tadeusza Paprockiego w pojubilerskim zakładzie usługowym na ulicy Puławskiej 1a. Działalność w sektorze prywatnym była kontynuacją wcześniejszej praktyki, a naprawialiśmy wszystkie rodzaje zegarków – od popularnych radzieckich po markowe szwajcarskie. Oczywiście także wyroby japońskie czy chińskie. Aby utrzymać się na rynku, trzeba było naprawiać wszystkie rodzaje zegarków, a co za tym idzie – poznawaliśmy wszystkie rodzaje mechanizmów, jakie znalazły się w zegarkach naszych klientów. Pogłębiałem więc swoją wiedzę zarówno w zakresie popularnych modeli, jak i wyjątkowych egzemplarzy. Reasumując, po wielu latach praktyki naprawiam wszystko… oczywiście poza podróbkami.


ZiP: O ile dobrze nam wiadomo, to rozpocząłeś współpracę z polską marką Xicorr w czasie, gdy ta używała do swoich wyrobów tylko mechanizmów Seagull.

Czy z tego powodu nie obawiałeś się przyjąć obowiązków jej serwisanta?

M.Cz.: Nasza współpraca zaczęła się trochę w biegu. Adam (Tomaszewski – właściciel marki Xicorr) właśnie wprowadzał na rynek model FSO M20. Zegarek był strzałem w dziesiątkę, a zapotrzebowanie rynku przerosło jego najśmielsze oczekiwania. To z kolei spowodowało znacznie większe zaangażowanie serwisu zegarmistrzowskiego. W tym samym czasie kończyła się produkcja modeli z linii Circle, co też wymagało mojego większego wsparcia. Działo się sporo, szczególnie jak na początek naszej współpracy.

W obydwu tych modelach stosowany był mechanizm Seagull ST21 (czyli klon znanego powszechnie werku ETA 2836). Wprawdzie wcześniej miałem niewielkie doświadczenie z tymi mechanizmami, ale ze względu na identyczność z ETA nie przerażała mnie myśl ich serwisowania.


W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

ZiP: Jaka jest Twoja ogólna opinia o mechanizmach firmy Seagull?

M.Cz.: Firma Seagull, jak zapewne dość szeroko wiadomo, jest jednym z największych producentów mechanizmów na świecie (liczbowo największym – jak wskazuje Wikipedia). W większości są to klony mechanizmów szwajcarskich, na przykład ETA, Unitas czy Venus.

Nie jestem producentem, więc nie mogę tego powiedzieć na pewno, ale wydaje się, że jakość i sposób wykończenia konkretnych wyrobów w największym stopniu są zależne od ceny, jaką nabywcy są w stanie wydać na mechanizm. Spotkałem się z mechanizmami lepiej i gorzej wykonanymi. Wydaje się, że największym polem do popisu dla tego producenta jest poprawienie jakości wykonania tak elementów, jak i montażu podzespołów i całego mechanizmu. Przy wprowadzeniu lepszej kontroli technicznej w firmach chińskich, takich jak właśnie Seagull, jakość wyrobów może być naprawdę wysoka. Jest to oczywiście wyłącznie moja opinia, wynikająca z wielu lat doświadczenia podczas napraw tych mechanizmów, a nie pewność wynikająca z wglądu do ich analiz produkcyjnych.


ZiP: Jakie jest Twoje zdanie o jakości wyrobów Seagull w porównaniu do produktów szwajcarskich czy japońskich?

M.Cz.: Jak wiadomo, mechanizmy marki Seagull są produktami wyraźnie inspirowanymi tymi ze Szwajcarii. Jeśli jednak coś działa i można powielić, to po co wymyślać proch od nowa. Nie znaczny to jednak, że pod wszystkimi względami mechanizmy chińskie dorównują szwajcarskim. Są to mechanizmy, o których mogę powiedzieć, że działają w miarę niezawodnie, szczególnie po interwencji zegarmistrza – bo to on wykonuje kontrolę techniczną mechanizmu, której brakuje na etapie produkcji.

Oczywiście znawcy nie będą się mogli zachwycać jakością i finezją wykonania, a w szczególności wykończenia powierzchniowego tych mechanizmów w porównaniu do wyrobów szwajcarskich, czy niezawodnością jak w przypadku mechanizmów japońskich, ale nie można o nich powiedzieć, że są złe.

Ich wygląd i niezawodność są poprawne w stosunku do ceny, jaką trzeba za nie zapłacić.

To, że mamy takie mechanizmy, to oczywiście kwestia ich dostępności i wybór danej marki. Powszechnie uważa się, że zegarki chińskie mają niską precyzją działania, ale tak naprawdę to zauważalny jest tylko brak tak zwanego dopieszczenia, którym charakteryzują się mechanizmy szwajcarskie.


W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

ZiP: Czyli uważasz, że chińskie mechanizmy nie są wcale niskiej jakości?

M.Cz.: Tak! Niska jakość chińskich mechanizmów to tylko mit.

Większość tych mechanizmów jest masowo robionych i tylko dlatego nie są najwyższych lotów. Jednak – tak jak mówiłem – szkopuł tkwi w kontroli jakości na każdym z etapów produkcji i montażu.

„Seagull potrafi!” Co ciekawe, wyższą jakość niektórych mechanizmów Seagull podkreśla sposobem ich wykończenia. Mieliśmy kiedyś partię mechanizmów Seagull ST21, które miały złocone płyty. Tamten mechanizm był zdecydowanie lepiej wykończony, lepiej sprawdzony i bardziej niezawodny! Można? Można!  Tyle że klient musi chcieć zapłacić.


ZiP: Oglądając kilka mechanizmów firmy Seagull, nie zauważyliśmy puncy – znacznika jego producenta. Czy spotkałeś się z takim oznaczeniem na mechanizmach? Jeśli nie, to dlaczego Twoim zdaniem chiński producent nie stosuje tego rodzaju oznaczenia?

M.Cz.: Ja również nie spotkałem się nigdy z puncą na mechanizmach firmy Seagull.

Pewnie powodem takiego postępowania jest szeroka gama marek, w których znajdziemy mechanizmy tego producenta. Uznane firmy akceptują brak oznaczeń producenta na  mechanizmie, a w podróbkach, w których te mechanizmy także można znaleźć, takich oznaczeń być nie może, bo byłoby to proste wskazanie na nieautentyczność produktu.
Warto podkreślić, że mechanizmy w zegarkach Xicorr są sygnowane naszymi własnymi oznaczeniami.


ZiP: Od jakiegoś czasu na rynku można spotkać chińskie klony mechanizmu Valjoux 7750. To mechanizm, który „uciągnie wszystko” – dużą liczbę wskazań dodatkowych i jest bardzo niezawodny. Co możesz powiedzieć o chińskiej odmianie tego wyrobu?

M.Cz.: Tak. Spotkałem się z tym mechanizmem, a znając jego konstrukcję, nie dziwę się, że także posiadacze chińskiej jego wersji są z działania tego werku bardzo zadowoleni. Tyle że nie jest to mechanizm firmy Seagull, a innego dużego, chińskiego producenta – firmy Shanghai.

ZiP: Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy samych zadowolonych klientów

M.Cz.: Ja też bardzo dziękuję i życzę ciągłego wzrostu liczby wiernych czytelników. Co najmniej tak wiernych jak ci, co przychodzą do mojego zakładu po Wasz/nasz kwartalnik.


W podsumowaniu warto podnieść wskazane przez Marka Czyżewskiego uwagi co do zależności zarówno między (kosztowną) obróbką końcową i poziomem wykonania dla każdego elementu zegarka, jak i (kosztowną) jakością procesu montażu mechanizmu w stosunku do jego ceny. Dzięki ingerencji wyedukowanego i znającego mechanizmy firmy Seagull zegarmistrza marka Xicorr jest w stanie w pełni wyeliminować ewentualne błędy fabryczne mechanizmów zegarków powstałe w wyniku montażu, a często także błędy obróbki końcowej elementów składowych mechanizmu. Dzięki takiemu działaniu dysponuje ona zdecydowanie wyższej jakości mechanizmami.

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity

Analizując rodzaje stosowanych mechanizmów w zegarkach polskiej marki Xicorr, musimy pamiętać, że nawet jeśli ten producent użyłby mechanizmu szwajcarskiego, to nie stworzy wcale zegarka szwajcarskiego. Tak samo zegarkiem japońskim nie stanie się wyrób używający mechanizmu japońskiego. To zawsze będą polskie zegarki. Zegarki polskiej marki.

Wybór producenta mechanizmu zegarka

Wybór konkretnego producenta mechanizmu zależy oczywiście od właściciela każdej z marek i jest pochodną segmentu cenowego, w jakim mają znaleźć się jego wyroby. Jak się wydaje, zdecydowanie ważniejszym zadaniem producenta, niezbędnym dla rynkowego sukcesu, jest oferowanie zegarków, których cena w stosunku do jakości jest jak najlepsza. Dla perfekcyjnej realizacji tego zadania niezbędne jest oczywiście zabezpieczenie obsługi serwisowej gwarancyjnej oraz pogwarancyjnej, i to dla każdego rodzaju mechanizmów.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 17

Więcej interesujących publikacji dotyczących zegarmistrzostwa tu: Wiedza o zegarkach

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Historia, technologie oraz najważni...
Historia, technologie oraz najważni...
15.01.2022
O dzwonach i zegarach w książce, kt...
O dzwonach i zegarach w książce, kt...
20.03.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco