Polscy miłośnicy czasomierzy nie mogą narzekać na zakres oferty zegarków dostępnych na naszym rodzimym rynku – marek zegarkowych z każdego przedziału cenowego jest bardzo dużo, a co ważne, z każdym kolejnym rokiem pojawiają się nowe firmy. Jednakże sytuacja ma się nieco inaczej, kiedy miłośnik zegarków chciałbym poszerzyć swoją wiedzę o zegarmistrzostwie lub dowiedzieć się więcej o historii firm z branży, ich osiągnięciach, kultowych modelach...
Krótko mówiąc – chciałby wziąć do ręki książkę, która w przystępny sposób dostarczy mu poszukiwanych informacji. O ile interesującej literatury o tematyce związanej z branżą zegarkową wydanych w różnych językach jest także relatywnie dużo, to już pozycji książkowych oferowanych po polsku, a tym bardziej napisanych przez naszych rodaków jest nadal niewiele.
Dlatego jest nam bardzo miło móc zakomunikować, iż już niedługo ukaże się na rynku II wydanie książki „Czas na głębokości – historia zegarków do nurkowania”.
Wydawnictwo „Zegarki i Pasja” od początku prac nad książką wspierało jej autora jako partner, a zarazem objęło patronat medialny nad tą pozycją. Oprócz wsparcia i promocji książki na portalu, warto przypomnieć, iż w 7. numerze naszego drukowanego kwartalnika Zegarki i Pasja (wydanie z października 2018 roku) opublikowany został również obszerny wywiad z jej autorem.
Dla osób, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z książką, prezentujemy krótkie przypomnienie genezy jej powstawała od 2017 do końca 2018 roku. Jej autorem jest Mateusz Piechnik, od lat aktywnie działający w środowisku kolekcjonerów zegarków.
„Czas na głębokości” to publikacja popularnonaukowa, opisująca historię oraz procesy, które doprowadziły najpierw do powstania, a później dalszej ewolucji zegarków do nurkowania. Tematyka zawarta w 6 chronologicznie ułożonych rozdziałach obejmuje okres niemal 170 lat - od połowy XIX wieku, do czasów współczesnych, tj. od wczesnych zegarków wodoodpornych do nowoczesnych diverów. Treść zawartą na 232 stronach uzupełniają dodatkowe tabele informacyjne i ponad 200 zdjęć, ilustracji i planów.
Przedstawiona została nie tylko historia zegarków i producentów, ale również ludzi, którzy ją tworzyli: naukowców, odkrywców, pionierów podwodnych badań, wynalazców i oczywiście nurków. „Czas na głębokości” to pierwsza publikacja w języku polskim podejmująca tematykę zegarków nurkowych.
Czego możemy spodziewać się po II wydaniu tej książki?
Oddajmy głos Mateuszowi.
Informacja od autora:
Po premierze książki w grudniu 2018 roku aktywnie śledziłem opinie na jej temat.
Zwyczajnie, "po ludzku", jako autora bardzo interesowało mnie, jak gotowe dzieło zostało przyjęte przez Czytelników, co na jego temat się mówi oraz, czy publikacja ma własne „życie”.
Z dużą przyjemnością czytałem opinie pochlebne, ale chyba z jeszcze większą uwagą te krytyczne, które - na szczęście - również się pojawiały. Dały mi one obraz tego, że książka nie jest doskonała oraz uwypukliły obszary, nad którymi należało się pochylić podczas pracy nad II wydaniem „Czasu na głębokości”.
Prace ruszyły pod koniec lutego 2019 roku i trwały do września 2019, a więc ponad siedem miesięcy. Obejmowały one nie tylko redakcję treści i tekstu, ale również materiał zdjęciowy i formę graficzną książki.
Wszystko po to, aby publikacja była możliwie najlepsza.
W stosunku do I wydania znacznie rozszerzona i uzupełniona została tematyka.
Książka liczy obecnie ponad 230 stron (dla porównania I wydanie 212 stron). Pojawiły się również nowe zagadnienia, które nie zostały uwzględnione w pierwotnej wersji. Opisano m.in. ok. 20 nowych modeli zegarków, zarówno historycznych, jak i współczesnych konstrukcji.
Do publikacji trafił większy i lepszej jakości materiał zdjęciowy - ponad 80 nowych zdjęć.
Nowy, atrakcyjny projekt okładki. Wielu czytelników zasugerowało mi (zresztą nie bez racji), że nurek klasyczny nie do końca jest zgodny z tematyką publikacji i na okładce lepiej pasowałby człowiek nurkujący z akwalungiem. Tak też się stało.
II wydanie różni się jeszcze wieloma większymi lub mniejszymi szczegółami.
Zachowana została natomiast jakość. Jak poprzednio książka będzie wydana na papierze kredowym, w dużym formacie i kolorze oraz z twardą oprawą.
Mam nadzieje, że dotychczasowi Czytelnicy zauważą nową jakość i wkład pracy włożony w tę publikację, a osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z książką, doświadczą przyjemności i satysfakcji z lektury „Czasu na głębokości”.
Z poważaniem,
Mateusz Piechnik
…
Aktualnie książkę można nabyć w formule przedsprzedaży za pośrednictwem funpage’a: Czas na głębokości
lub pisząc na adres mailowy: czasnaglebokosci (@) wp.pl
Zgodnie z informacjami, jakie uzyskaliśmy od autora zakładany, iż termin premiery to początek grudnia 2019 roku, a więc publikacja ta może stanowić doskonały prezent świąteczny dla każdego miłośnika zegarków.
Wywiad z Mateuszem Piechnikiem – Magazyn Zegarki i Pasja NR 7
Informacje o pierwszej edycji książki: „Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!
Maciej Kopyto
Redakcja Zegarki i Pasja