• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega

Spadek sprzedaży zegarków w grupie Richemont


Powrót do kategorii

Przychody ze sprzedaży grupy Richemont w pierwszych trzech kwartałach roku obrachunkowego 2022 r. wyniosły 5,4 miliarda euro i były o 5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Sprzedaż segmentu zegarków zmniejszyła się jednak o 5 proc. do poziomu 952 mln euro.

Richemont to jedna z największych na świecie grup działających w sektorach luksusowej biżuterii i zegarków. Zaprezentowała ona swoje wyniki za pierwsze trzy kwartały roku obrachunkowego 2022. W przeciwieństwie do większości firm, rok finansowy w grupie Richemont nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, lecz trwa od początku kwietnia do końca marca następnego roku. Przedstawione wyniki dotyczą okresu od początku kwietnia do końca grudnia 2022 r.

W tym czasie grupa osiągnęła przychody w wielkości 5,4 mld euro, to wzrost o 5 proc. (w cenach stałych) w porównaniu z tym samym okresem roku obrachunkowego 2021, kiedy przychody sięgnęły 4,9 mld euro. Richemont zaznacza, że gdyby z wyników wyjąć Rosję, to wzrost przychodów sięgnąłby 7 proc.

Największe przychody zanotowano w segmencie jubilerskim, przekroczyły one 3,7 mld euro. To oznacza wzrost o 8 proc. wobec tego samego okresu roku poprzedniego, kiedy przychody segmentu wyniosły 3,3 mld euro. Do segmentu jubilerskiego grupy Richemont należą marki Buccellati, Cartier oraz Van Cleef & Arpels.

Spadek przychodów ze sprzedaży zegarków o 5 proc.

Na drugim miejscu pod względem przychodów był segment zegarkowy.

Jego przychody ze sprzedaży w okresie pierwszych trzech kwartałów roku 2022 r. wyniosły 952 mln euro i były o 5 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie roku 2021, kiedy były na poziomie 977 mln euro.

Grupa wyjaśnia, że nastąpiły dwucyfrowe spadki sprzedaży zegarków w regionie Azji i Pacyfiku, które stanowiły blisko połowę sprzedaży tego segmentu. Spadki te w dużym stopniu były spowodowane obostrzeniami związanymi z Covid 19. Co prawda, jednocześnie nastąpiły dwucyfrowe wzrosty sprzedaży w Europie i Japonii, ale nie zrekompensowały one tamtych spadków.

Wyniki sprzedażowe były różne w przypadku różnych marek zegarków, Richemont przekonuje, że bardzo dobrze radziły sobie A. Lange & Söhne i Vacheron Constantin.

Spadek sprzedaży zegarków w grupie Richemont

Do grupy należą także inne znamienite marki zegarkowe jak Baume & Mercier, IWC Schaffhausen, Jaeger-LeCoultre, Panerai, Piaget oraz Roger Dubuis.

Dobrze radził sobie także segment pozostałe, który zwiększył przychody o 6 proc. - z 663 mln euro w 2021 r. do 729 mln euro w 2022 r. Do tego segmentu należą głównie marki modowe i perfumeryjne jak Alaïa, AZ Factory, Chloé, Delvaux, dunhill, Montblanc oraz Peter Millar.

Tym razem Chiny trzymały się słabo

Sprzedaż produktów Richemont różnie wyglądała w różnych częściach świata.

Największym rynkiem w pierwszych trzech kwartałach roku obrachunkowego 2022 r., tak jak i w okresach wcześniejszych, był rejon Azji i Pacyfiku. Tam wielkość sprzedaży przekroczyła 1,9 mld euro - to o 9 proc. mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego, kiedy sprzedaż sięgnęła 2,03 mld euro.

Richemont wyjaśnia, że duże wzrosty sprzedaży w Korei Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w Singapurze oraz Australii, tylko częściowo zrekompensowały niższą sprzedaż w Chinach, Hongkongu i Makau. Ogromny wzrost zachorowań Covid 19 miał negatywny wpływ na ruch klientów, a braki w odpowiedniej ilości personelu doprowadziły do skrócenia godzin otwarcia butików lub tymczasowego zamknięcia punktów sprzedaży w Chinach, co doprowadziło do spadku sprzedaży o 24 proc. w tym okresie.

Regionem, który uplasował się na drugiej pozycji pod względem wielkości sprzedaży były Ameryki - tam sprzedaż wzrosła o 3 proc. z 1,1 mld w 2021 r. do 1,3 mld euro w 2022 r. Richemont wskazuje, że na wyniki tego regionu korzystnie wpłynął silny dolar.

Spadek sprzedaży zegarków w grupie Richemont

Trzecie miejsce pod względem sprzedaży w grupie zajmuje Europa, gdzie zanotowano solidne wzrosty w wys. 19 proc. Sprzedaż w okresie pierwszych trzech kwartałów 2022 r. miała tu wartość 1,27 mld euro, wobec 1,08 mld euro rok wcześniej. Grupa tłumaczy, że w Europie wzrost sprzedaży był napędzany utrzymującym się popytem lokalnym i turystycznym, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu, wspieranym przez korzystne kursy walut. Podkreślono, że na szczególną uwagę zasługują wyniki sprzedażowe Francji, Włoch i Szwajcarii.

Kolejne miejsce zajmuje Japonia (nie uwzględniona w wynikach Azji) ze wzrostem sprzedaży aż 43 proc.! W 2022 r. sprzedaż wyniosła tam 477 mln euro a rok wcześniej 366 mln euro. Japonia odnotowała zarówno solidną sprzedaż krajową, jak i stopniowy powrót turystyki wspierany zniesieniem ograniczeń Covid w połowie października.

Solidne, 10 proc. wzrosty zanotowano także w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki, które wyniosły 428 mln euro, wobec 356 mln euro rok wcześniej. Swój udział w tym wzroście miały także Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, jakie w grudniu 2022 r. odbyły się w Katarze. Jak wyjaśniono, tysiące przyjezdnych kibiców wzmocniło silny lokalny popyt.

Dobre perspektywy na nowy rok

Jeśli chodzi o kanały sprzedaży, to najważniejsza dla grupy Richemont jest sprzedaż detaliczna.

Przychody w tym segmencie w okresie pierwszych trzech kwartałów 2022 r. przekroczyły 3,7 mld euro i były o 6 proc. wyższe niż rok wcześniej, kiedy wyniosły 3,4 mld euro. Sprzedaż detaliczna odnotowała wyższą sprzedaż we wszystkich regionach z wyjątkiem Azji i Pacyfiku.

Spadek sprzedaży zegarków w grupie Richemont

Nieznacznie, bo o 1 proc., wzrosły przychody ze sprzedaży hurtowej: z 1,23 mld euro w 2021 r. do 1,29 mld euro w 2022 r. Zaznaczono, że duży wpływ na wynik tego segmentu miała słaba sprzedaż w regionie Azji i Pacyfiku.

Przychody ze sprzedaży internetowej były na poziomie 391 mln euro, czyli o 6 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2021, kiedy były na poziomie 350 mln euro.

Rynkowi analitycy zwracają uwagę, że pod koniec grudnia 2022 r. Chiny bardzo mocno poluzowały restrykcje związane z Covid 19, w efekcie czego Chińczycy znacznie łatwiej niż dotychczas mogą podróżować zarówno wewnątrz Chin jak i do innych krajów. To powinno przełożyć się na ogólne przyśpieszenie gospodarcze, w tym na wzrost sprzedaży dóbr luksusowych i zegarków w kolejnych kwartałach.

Pozostałe raporty i najnowsze informacje z branży prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie...
Zegarki i Pasja 2022 – podsumowanie...
22.01.2023
Tissot świętuje partnerstwo z NBA. ...
Tissot świętuje partnerstwo z NBA. ...
03.02.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco