• Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient

Nowe zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)


Zegarki dla pilotów to część oferty japońskiej marki Citizen, która rozwijana jest od 1989 roku, i to w perfekcyjny sposób. Jednak najciekawsze „piloty” tego producenta to nie modele bazujące na najpopularniejszych w branży, utartych wzorach, czyli koncepcyjnie i wizualnie zbliżone do specyfikacji B-uhr oraz wariacje na ich temat, tylko własne kreacje Citizena. To zegarki z dodatkowymi funkcjami, które dzięki temu mogą w kokpicie samolotu częściowo nawet zastąpić przyrządy elektroniczne, gdyby pojawiła się taka konieczność. Świetnie też wyglądają, kiedy lądują na nadgarstkach „aspirujących” lotników lub fanów lotniczej stylizacji.

W niniejszym artykule prezentujemy trzy nowe modele marki Citizen. Każdy z zegarków jest duży – ich koperty mają od 45 mm, przez 45,9 mm do imponującej średnicy aż 48 mm.

Opis zaczniemy od największego z nich.

Citizen Promaster Navihawk

Model ten to Citizen Promaster Navihawk AT8227-56X. Wytrzymały i solidny zegarek kwarcowy wykonany ze stali nierdzewnej, z kopertą o klasycznym, okrągłym kształcie, z łagodnie wyprowadzonymi, niezbyt długimi uszami.

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

Za sprawą nałożonej na kopertę powłoki PVD nadano jej kolor ciemno-szary wpadający w czerń, przypominający ciemne zachmurzone niebo. Od góry zegarek wieńczy obrotowa luneta ze skalą kompasu, która jest na niej wygrawerowana. Po prawej stronie obudowy znajduje się tak zwane „centrum sterowania”, służące do obsługi zegarka i jego funkcji, czyli koronka i dwa przyciski. Po przeciwnej stronie, na godzinie 8., widoczne jest druga koronka - ta służy do obsługi wewnętrznego pierścienia na tarczy, stanowiącego wraz z odpowiednimi skalami suwak logarytmiczny do obliczeń parametrów takich jak np. zapas paliwa.

Odwracając zegarek na drugą stronę od spodu zobaczymy dekiel, który jest pełny i dość płaski, co korzystnie wpłynie na wygodę użytkowania. Jest on dość oszczędny w formie - nie ma na jego powierzchni nic poza kołowym szlifem i wygrawerowanymi drobną czcionką informacjami o tym modelu zegarka.

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

Za to tarcza tego „pilota” Citizena to przeciwny kraniec skali.

Inspiracja czerpana z kokpitu samolotów

Citizen Promaster Navihawk AT8227-56X ma tarczę bogatą we wskazania oraz ciekawe detale. Widać wyraźnie inspirację czerpaną z kokpitów samolotów.

Tarcza w kolorze głębokiej zieleni ma odważne akcenty w postaci żółtych elementów, które podnoszą czytelność, ale zarazem podkreślają charakter tego zegarka. Oprócz jednej z flagowych technologii Citizena, czyli Eco-Drive, pozwalającej na zasilanie akumulatora zegarka światłem jako jedyne źródło energii, model ten ma mnóstwo innych funkcji dodatkowych. Bardzo ważny, a zarazem praktyczny, jest zastosowany system Radio Controlled, służący do synchronizacji czasu z zegarami atomowymi w różnych miejscach globu. Funkcja ta pozwala zapomnieć o konieczności ustawiania lub korygowania wskazań czasu i daty.

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

Zegarek Citizen raz na dobę automatycznie synchronizuje się ze specjalnym nadajnikiem jednego z referencyjnych zegarów dla nadajnika znajdującego się we Frankfurcie, korygując czas i datę. Zegary atomowe służące za wzorzec czasu, z których odbiorniki w zegarkach naręcznych pobierają sygnał, mają odchylenie na poziomie jednej sekundy na… milion lat. Daje to niezrównaną precyzję wskazań prezentowanego zegarka. Poza tym nasz bohater może też wskazać czas w jednej z 26 stref. Symbole najważniejszych miast dla każdej z nich są umieszczone na pierścieniu pod szkłem.

Przekręcając odciągniętą główną koronkę, ustawiamy wskazówkę na symbolu miasta o które nam chodzi, następnie wciskamy koronkę. Zegarek wskaże odpowiedni czas. To świetna opcja dla osób często i daleko podróżujących. Poza tym zegarek ma jeszcze funkcje stopera, wskazanie czasu w trybie 24 godzinnym, oraz wskazanie poziomu naładowania akumulatora.

Zielona tarcza, częściowo transparentna z racji zasilania światłem, ma szlif słoneczny, a jej kolor niewątpliwie dodaje atrakcyjności temu zegarkowi. Tarczę chroni szkło szafirowe. Bransoleta jest solidna, z pełnych ogniw, a zapięcie to składana klamra zwalniana przyciskami.

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

Dla użytkowników lubiących duże zegarki model Citizen Promaster Navihawk AT8227-56X to bardzo ciekawa propozycja jako zegarek na co dzień. Wodoszczelność do 200 metrów i dobra luminescencja dodatkowo podkreślają uniwersalny charakter tego „pilota”.

Sugerowana cena Citizen Promaster Navihawk AT8227-56X to 2980 złotych.

Citizen Promaster Sky Radio Controlled CB500

Kolejny pod względem wielkości koperty z prezentowanej trójki  to zegarek Citizen Promaster Sky Radio Controlled serii CB500 w nowym wydaniu.

Średnica jego koperty to - nadal robiące wrażenie - 45,9 mm. Stalowa koperta ma kształt podobny jak w wyżej prezentowanym zegarku, ale tutaj wyróżnia się ona szerokim fazowaniem krawędzi uszu. Dostępne są dwie wersje tego modelu. Z obudową w naturalnym kolorze stali, jak również wariant z kopertą pokrytą powłoką PVD o czarnej barwie.

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

Ten zegarek od góry także wieńczy obrotowa luneta. Jednakże zamiast skali kompasu jest na niej naniesiona podziałka umożliwiająca obliczenie zapasu paliwa. Tarcza w modelu stalowym jest w nieziemskim kolorze zielonym, tak samo jak wkładka lunety z efektem lustrzanym. W modelu z kopertą z powłoką w kolorze czarnym tarcza i wkładka są granatowe.

Niezależnie od wersji, tarcze chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe.

Zegarek ten równie oferuje wiele funkcji. Znów mamy udogodnienie w postaci systemów zasilania światłem, oraz radiową synchronizację czasu. Tarcza przepuszcza światło docierające do małych ogniw fotowoltaicznych przetwarzających je w energię elektryczną gromadzoną w akumulatorze. Dodatkowo funkcje to alarm, wieczny kalendarz, wskazanie czasu w innych strefach i wskazanie poziomu naładowania akumulatora. To wszystko atrakcyjnie „ubrane” w kopertę o sportowym stylu, z solidną, trójrzędową bransoletą w opcji stalowej lub gumowy, czarny pasek w wariancie z kopertą mającą powłokę PVD.

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

Podobnie jak w poprzednim modelu, tu także wodoszczelność jest na poziomie 200 m, oraz masa luminescencyjna nałożona na wskazówkach i indeksach, czynią ten zegarek Citizen atrakcyjnym sportowym czasomierzem na co dzień. Nie tylko dla pilotów czy podróżników.

Cena Citizen Promaster Sky Radio Controlled CB5004-59W  to 2480 zł w wersji na bransolecie, oraz 2380 złotych w wariancie na pasku (CB5006-02L).

Citizen Promaster Blue Angels Skyhawk JY8078

Ostatni z trójki to kolejny reprezentant kultowej już kolekcji Blue Angels.

Blue Angels to elitarny lotniczy zespół akrobacyjny Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który został utworzony w 1946 roku. Zegarek Citizen Promaster Blue Angels Skyhawk JY8078 z logo grupy to swego rodzaju hołd dla tej jednostki. A sam zegarek jest wyjątkowy pod wieloma względami, chociażby ze względu na cyfrowo-analogowe wskazania.  

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

Zaimplementowana funkcja Radio Controlled zapewnia najwyższą precyzję wskazań, oraz bezobsługowość z racji automatycznej korekty czasu i daty. Model ten jest najmniejszy z prezentowanych, ale to nie oznacza, iż jest mały. Średnica stalowej koperty to nadal imponujące 45 mm.

Obudowa jest okrągła i ma masywne, dość krótkie uszy. Sportowy wygląd i specyficzny klimat zegarka Citizen Promaster Blue Angels Skyhawk JY8078 podkreśla niebieska tarcza, niebieska wkładka lunety i charakterystyczne żółte akcenty stylistyczne. Górną część koperty wieńczy obrotowa luneta z - jak wspomniałem – wkładką w kolorze niebieskim, na której jest widoczna skala lotnicza służąca do obliczania zapasu paliwa. Sama luneta jest także w kolorze niebieskim, a to za sprawą nałożonej na nią powłoki PVD.Logotyp Blue Angels jest umieszczony na tarczy, mniej więcej na godzinie 8., oraz na deklu zegarka.

Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Zegarek ma kwarcowy mechanizm kaliber U680, to Citizen zasilany światłem, dzięki modułowi Eco-Drive. Poza wspomnianymi udogodnieniami ten kultowy już model oferuje szereg dodatkowych funkcji. Wymienić warto wskazanie w 43 miast różnych stref czasowych, wieczny kalendarz, 24-godzinny stoper mierzący odcinki czasu z dokładnością do 1/100 sekundy, dual time, czyli drugi czas wskazywany jednocześnie na wyświetlaczu cyfrowym, dwa alarmy, timer podświetlenie wskazań na ekranach LCD oraz wskazanie poziomu naładowania akumulatora. Dużo przydanych, praktycznych „dodatków”.

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)

Oczywiście na wskazówkach i na wyrazistych indeksach nie zabrało masy luminescencyjnej, a klasa wodoszczelności jest na poziomie do 200 m, czyli godnym divera. Zegarek jest dostępny na stalowej bransolecie lub na granatowym, skórzanym pasku z żółtymi przeszyciami.

Zegarki Citizen Promaster Blue Angels Skyhawk JY8078-52L i JY8078-01L, niezależne od wersji są wycenione przez producenta na kwotę 2 980 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Citizen.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonyc...
GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonyc...
30.11.2022
Kolejny rozdział historii sukcesu. ...
Kolejny rozdział historii sukcesu. ...
03.12.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco