Zegarki dla pilotów to część oferty japońskiej marki Citizen, która rozwijana jest od 1989 roku, i to w perfekcyjny sposób. Jednak najciekawsze „piloty” tego producenta to nie modele bazujące na najpopularniejszych w branży, utartych wzorach, czyli koncepcyjnie i wizualnie zbliżone do specyfikacji B-uhr oraz wariacje na ich temat, tylko własne kreacje Citizena. To zegarki z dodatkowymi funkcjami, które dzięki temu mogą w kokpicie samolotu częściowo nawet zastąpić przyrządy elektroniczne, gdyby pojawiła się taka konieczność. Świetnie też wyglądają, kiedy lądują na nadgarstkach „aspirujących” lotników lub fanów lotniczej stylizacji.
W niniejszym artykule prezentujemy trzy nowe modele marki Citizen. Każdy z zegarków jest duży – ich koperty mają od 45 mm, przez 45,9 mm do imponującej średnicy aż 48 mm.
Opis zaczniemy od największego z nich.
Citizen Promaster Navihawk
Model ten to Citizen Promaster Navihawk AT8227-56X. Wytrzymały i solidny zegarek kwarcowy wykonany ze stali nierdzewnej, z kopertą o klasycznym, okrągłym kształcie, z łagodnie wyprowadzonymi, niezbyt długimi uszami.
Za sprawą nałożonej na kopertę powłoki PVD nadano jej kolor ciemno-szary wpadający w czerń, przypominający ciemne zachmurzone niebo. Od góry zegarek wieńczy obrotowa luneta ze skalą kompasu, która jest na niej wygrawerowana. Po prawej stronie obudowy znajduje się tak zwane „centrum sterowania”, służące do obsługi zegarka i jego funkcji, czyli koronka i dwa przyciski. Po przeciwnej stronie, na godzinie 8., widoczne jest druga koronka - ta służy do obsługi wewnętrznego pierścienia na tarczy, stanowiącego wraz z odpowiednimi skalami suwak logarytmiczny do obliczeń parametrów takich jak np. zapas paliwa.
Odwracając zegarek na drugą stronę od spodu zobaczymy dekiel, który jest pełny i dość płaski, co korzystnie wpłynie na wygodę użytkowania. Jest on dość oszczędny w formie - nie ma na jego powierzchni nic poza kołowym szlifem i wygrawerowanymi drobną czcionką informacjami o tym modelu zegarka.
Za to tarcza tego „pilota” Citizena to przeciwny kraniec skali.
Inspiracja czerpana z kokpitu samolotów
Citizen Promaster Navihawk AT8227-56X ma tarczę bogatą we wskazania oraz ciekawe detale. Widać wyraźnie inspirację czerpaną z kokpitów samolotów.
Tarcza w kolorze głębokiej zieleni ma odważne akcenty w postaci żółtych elementów, które podnoszą czytelność, ale zarazem podkreślają charakter tego zegarka. Oprócz jednej z flagowych technologii Citizena, czyli Eco-Drive, pozwalającej na zasilanie akumulatora zegarka światłem jako jedyne źródło energii, model ten ma mnóstwo innych funkcji dodatkowych. Bardzo ważny, a zarazem praktyczny, jest zastosowany system Radio Controlled, służący do synchronizacji czasu z zegarami atomowymi w różnych miejscach globu. Funkcja ta pozwala zapomnieć o konieczności ustawiania lub korygowania wskazań czasu i daty.
Zegarek Citizen raz na dobę automatycznie synchronizuje się ze specjalnym nadajnikiem jednego z referencyjnych zegarów dla nadajnika znajdującego się we Frankfurcie, korygując czas i datę. Zegary atomowe służące za wzorzec czasu, z których odbiorniki w zegarkach naręcznych pobierają sygnał, mają odchylenie na poziomie jednej sekundy na… milion lat. Daje to niezrównaną precyzję wskazań prezentowanego zegarka. Poza tym nasz bohater może też wskazać czas w jednej z 26 stref. Symbole najważniejszych miast dla każdej z nich są umieszczone na pierścieniu pod szkłem.
Przekręcając odciągniętą główną koronkę, ustawiamy wskazówkę na symbolu miasta o które nam chodzi, następnie wciskamy koronkę. Zegarek wskaże odpowiedni czas. To świetna opcja dla osób często i daleko podróżujących. Poza tym zegarek ma jeszcze funkcje stopera, wskazanie czasu w trybie 24 godzinnym, oraz wskazanie poziomu naładowania akumulatora.
Zielona tarcza, częściowo transparentna z racji zasilania światłem, ma szlif słoneczny, a jej kolor niewątpliwie dodaje atrakcyjności temu zegarkowi. Tarczę chroni szkło szafirowe. Bransoleta jest solidna, z pełnych ogniw, a zapięcie to składana klamra zwalniana przyciskami.
Dla użytkowników lubiących duże zegarki model Citizen Promaster Navihawk AT8227-56X to bardzo ciekawa propozycja jako zegarek na co dzień. Wodoszczelność do 200 metrów i dobra luminescencja dodatkowo podkreślają uniwersalny charakter tego „pilota”.
Sugerowana cena Citizen Promaster Navihawk AT8227-56X to 2980 złotych.
Citizen Promaster Sky Radio Controlled CB500
Kolejny pod względem wielkości koperty z prezentowanej trójki to zegarek Citizen Promaster Sky Radio Controlled serii CB500 w nowym wydaniu.
Średnica jego koperty to - nadal robiące wrażenie - 45,9 mm. Stalowa koperta ma kształt podobny jak w wyżej prezentowanym zegarku, ale tutaj wyróżnia się ona szerokim fazowaniem krawędzi uszu. Dostępne są dwie wersje tego modelu. Z obudową w naturalnym kolorze stali, jak również wariant z kopertą pokrytą powłoką PVD o czarnej barwie.
Ten zegarek od góry także wieńczy obrotowa luneta. Jednakże zamiast skali kompasu jest na niej naniesiona podziałka umożliwiająca obliczenie zapasu paliwa. Tarcza w modelu stalowym jest w nieziemskim kolorze zielonym, tak samo jak wkładka lunety z efektem lustrzanym. W modelu z kopertą z powłoką w kolorze czarnym tarcza i wkładka są granatowe.
Niezależnie od wersji, tarcze chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe.
Zegarek ten równie oferuje wiele funkcji. Znów mamy udogodnienie w postaci systemów zasilania światłem, oraz radiową synchronizację czasu. Tarcza przepuszcza światło docierające do małych ogniw fotowoltaicznych przetwarzających je w energię elektryczną gromadzoną w akumulatorze. Dodatkowo funkcje to alarm, wieczny kalendarz, wskazanie czasu w innych strefach i wskazanie poziomu naładowania akumulatora. To wszystko atrakcyjnie „ubrane” w kopertę o sportowym stylu, z solidną, trójrzędową bransoletą w opcji stalowej lub gumowy, czarny pasek w wariancie z kopertą mającą powłokę PVD.
Podobnie jak w poprzednim modelu, tu także wodoszczelność jest na poziomie 200 m, oraz masa luminescencyjna nałożona na wskazówkach i indeksach, czynią ten zegarek Citizen atrakcyjnym sportowym czasomierzem na co dzień. Nie tylko dla pilotów czy podróżników.
Cena Citizen Promaster Sky Radio Controlled CB5004-59W to 2480 zł w wersji na bransolecie, oraz 2380 złotych w wariancie na pasku (CB5006-02L).
Citizen Promaster Blue Angels Skyhawk JY8078
Ostatni z trójki to kolejny reprezentant kultowej już kolekcji Blue Angels.
Blue Angels to elitarny lotniczy zespół akrobacyjny Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który został utworzony w 1946 roku. Zegarek Citizen Promaster Blue Angels Skyhawk JY8078 z logo grupy to swego rodzaju hołd dla tej jednostki. A sam zegarek jest wyjątkowy pod wieloma względami, chociażby ze względu na cyfrowo-analogowe wskazania.
Zaimplementowana funkcja Radio Controlled zapewnia najwyższą precyzję wskazań, oraz bezobsługowość z racji automatycznej korekty czasu i daty. Model ten jest najmniejszy z prezentowanych, ale to nie oznacza, iż jest mały. Średnica stalowej koperty to nadal imponujące 45 mm.
Obudowa jest okrągła i ma masywne, dość krótkie uszy. Sportowy wygląd i specyficzny klimat zegarka Citizen Promaster Blue Angels Skyhawk JY8078 podkreśla niebieska tarcza, niebieska wkładka lunety i charakterystyczne żółte akcenty stylistyczne. Górną część koperty wieńczy obrotowa luneta z - jak wspomniałem – wkładką w kolorze niebieskim, na której jest widoczna skala lotnicza służąca do obliczania zapasu paliwa. Sama luneta jest także w kolorze niebieskim, a to za sprawą nałożonej na nią powłoki PVD.Logotyp Blue Angels jest umieszczony na tarczy, mniej więcej na godzinie 8., oraz na deklu zegarka.
Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Zegarek ma kwarcowy mechanizm kaliber U680, to Citizen zasilany światłem, dzięki modułowi Eco-Drive. Poza wspomnianymi udogodnieniami ten kultowy już model oferuje szereg dodatkowych funkcji. Wymienić warto wskazanie w 43 miast różnych stref czasowych, wieczny kalendarz, 24-godzinny stoper mierzący odcinki czasu z dokładnością do 1/100 sekundy, dual time, czyli drugi czas wskazywany jednocześnie na wyświetlaczu cyfrowym, dwa alarmy, timer podświetlenie wskazań na ekranach LCD oraz wskazanie poziomu naładowania akumulatora. Dużo przydanych, praktycznych „dodatków”.
Oczywiście na wskazówkach i na wyrazistych indeksach nie zabrało masy luminescencyjnej, a klasa wodoszczelności jest na poziomie do 200 m, czyli godnym divera. Zegarek jest dostępny na stalowej bransolecie lub na granatowym, skórzanym pasku z żółtymi przeszyciami.
Zegarki Citizen Promaster Blue Angels Skyhawk JY8078-52L i JY8078-01L, niezależne od wersji są wycenione przez producenta na kwotę 2 980 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Citizen.
Adrian Szewczyk
10:00 02.12.2022Zegarki
Nowe zegarki Citizen Promaster Sky na 2022 (nie tylko dla pilotów!)
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki kwarcoweczarny zegarekzegarki japońskiesmart zegarekzegarki lotniczesrebrny zegarekzegarek bluetoothzegarek survivalowyzegar sterowany radiowozegarek z kompasemzegarki sportowechronografzegarki młodzieżowezegarek do bieganiazegarek z wyświetlaczem

REKLAMA

Komplikacje konstrukcji modułu naciągu zegarka
By jakiekolwiek urządzenie mechaniczne mogło działać, musi ono mieć w dowolny sposób dostarczoną, i w dowolnej formie zgromadzoną, odpowiedniego rodzaju energię. Dla zega ...

Amerykański przemysł zegarkowy – trochę historii
Jako, że o firmach europejskich, w tym w szczególności o szwajcarskich wiemy i rozmawiamy bardzo dużo, to warto także dowiedzieć się czegoś więcej o zegarmistrzostwie „za ...

Katalog Wyrobów Fabryki Edwarda Eppnera w Srebrnej Górze
W wielu miejscach dzisiejszej Polski znajdziemy zegary wieżowe sygnowane nazwiskiem Eppner. Jako, że wyroby te były produkowane we Wleniu, a potem w Srebrnej Górze na Dol ...

Klasyk z lat 60. w nowym wydaniu. Rado Captain Cook Over-Pole Limited Edition
Marka Rado kojarzona jest przede wszystkim z ceramiką, którą wykorzystuje do produkcji kopert i bransolet. Jest to oczywiście trafne powiązanie, jednak nie do końca spraw ...

Frederique Constant oficjalnym chronometrażystą European Cricket Championship
Z okazji Mistrzostw Europy w Krykiecie 2022 w Hiszpanii, trwających od 12 września do 14 października 2022, zegarkowa marka Frederique Constant ogłosiła nową współpracę w ...

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships
Współpraca producentów zegarków z organizatorami różnych wydarzeń sportowych jest od długiego czasu powszechnym zjawiskiem - w końcu praktycznie każda dyscyplina sportu j ...

Certina DS Action Lady 34,5mm Powermatic 80 – bądź ciągle w ruchu, żyj chwilą!
Ostatnie ponad dwa lata, czyli okres, który rozpoczął się od 2020 roku, zmieniły w znaczący sposób postrzeganie przez nas wielu spraw. Inaczej pracujemy, w inny sposób uk ...

Seiko Presage Laurel Watchmaking 110th Anniversary. Upamiętnienie 110 lat dziedzictwa marki
Historia Seiko sięga roku 1881, kiedy to Kintaro Hattori uruchomił swoją działalność związaną z naprawą i sprzedażą zegarów i zegarków. Kolejnym milowym krokiem było uruc ...

Video recenzja: PRIM Manufacture 1949 Orlik II
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Manufacture 1949 Orlik II marki Prim. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje
W jednym z landów niemieckich, dokładnie w Saksonii, mieści się niewielkie miasteczko o nazwie Glashütte. Miejscowość znajdująca się tam w branży zegarmistrzowskiej okreś ...

Tissot świętuje partnerstwo z NBA. Mecz NBA Paris Game 2023
Szwajcarska marka Tissot jest doskonale znana, a jej działalność w samym sercu szwajcarskiego zegarmistrzostwa trwa nieprzerwanie od 1853 roku. Firma tworzy nie tylko świ ...

Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation. Współczesna wersja kultowego divera
W 1965 roku manufaktura Seiko wprowadziła na rynek pierwszy w swojej kolekcji model przeznaczony dla nurków o referencji 62MAS. Był to jednocześnie pierwszy zegarek tego ...