• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Certina

Co wyróżnia zegarki PRIM na tle konkurencji, do kogo kieruje swoją ofertę czeska marka, i jak PRIM zamierza podbić serca Polaków? - rozmowa z Alešem Vernarem


Mamy doskonałą informację dla miłośników zegarków i zegarmistrzostwa - zegarki marki PRIM są dostępne w oficjalnej sprzedaży także w Polsce! Aby dowiedzieć się, co wyróżnia zegarki PRIM na tle konkurencji, do kogo kieruje swoją ofertę czeska marka, i jak PRIM zamierza podbić serca Polaków? - przeprowadziliśmy rozmowę z Alešem Vernarem z firmy ELTON hodinářská, obecnie pełniącym funkcję dyrektora sprzedaży i członka zarządu.

Maciej Kopyto (M.K.): Czechy, podobnie jak Polska, nie słyną z produkcji zegarków. W Polsce marką darzoną sentymentem, funkcjonującą przez jedną dekadę w XX wieku (a niedawno ożywioną we współczesnych realiach) jest firma Błonie. A jak w skrócie wygląda historia marki PRIM?

Aleš Vernar (A.S.): Zakład produkujący zegarki został założony w Mowym Mieście nad Metują w roku 1949 roku. Jego celem było rozpoczęcie seryjnej produkcji zegarków naręcznych i uniezależnienie Czechosłowacji od importu. Po kilku latach intensywnej pracy pierwsze czechosłowackie zegarki ujrzały światło dzienne, a w 1954 nadano im nazwę „Spartak“.

Szybko jednak podjęta została decyzja o nowej nazwie – „PRIM“. Pod tą nazwą zegarki produkowane są do dzisiaj. Podczas bogatej historii marki PRIM zegarmistrzowie z Nowego Miasta wyprodukowali całą paletę modeli, które są znane i lubiane do dziś.

Wśród nich są zegarki takie jak chociażby ORLIK – pierwotnie wojskowy model zegarka wyprodukowany w liczbie 300 sztuk, z ikonicznym wzornictwem; SPORT – pierwsze czechosłowacie zegarki sportowe; DIPLOMAT – klasyczne modele, czy też BRUSEL – eleganckie zegarki inspirowane designem lat 60. Było wiele, wiele różnych zegarków.

M.K.: A jaką pozycję marka PRIM ma w Czechach?

A.V.: Marka PRIM na przestrzeni lat stała się na tyle znana i rozpoznawalna, że wyraz „PRIMky“ stał się w Czechach synonimem zegarka naręcznego.

Niemal każdy Czech podczas swojego życia spotkał się z zegarkami PRIM. Dzieci dostawały je na rozpoczęcie szkoły, a studenci – na zakończenie studiów, był to popularny prezent z okazji sukcesów w sporcie bądź pracy. Po upadku komunizmu rynek czeski został zasypany zagranicznymi zegarkami z różnych kategorii cenowych, a zainteresowanie zegarkami PRIM podupadło.

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

W 2008 roku wznowiono produkcję zegarków mechanicznych z własnymi mechanizmami, nawiązując tym samym do największych historycznych osiągnięć marki. Nie chodziło o wznowienie masowej produkcji.

Dzisiejsze zegarki PRIM produkowane są w manufakturze w małych seriach lub limitowanych edycjach, z dużym udziałem pracy ręcznej. Dzięki precyzyjnemu wykończeniu wszystkich elementów oraz ponadczasowemu wzornictwu, czyli cechom, które często w naszej branży określane są jako „DNA marki“, zegarki z Nowego Miasta nad Metują zyskały prestiż i status luksusowego i pożądanego towaru.

Współcześnie klienci przyzwyczajeni są, że na swój zegarek PRIM muszą poczekać kilka tygodni, a w przypadku limitowanych edycji – nawet miesięcy.

M.K.: To ciekawa informacja. Wydawałoby się, że dziś możemy przecież kupić niemal wszystko „od ręki”. Wróćmy jeszcze na chwilę do historii, gdyż ciekaw jestem, jak udało się przetrwać firmie PRIM? W Polsce pod koniec lat 60. XX wieku Rosjanie zablokowali produkcję zegarków w Błoniu, a montaż nie przetrwał tam próby czasu. Zmian ekonomicznych lat 80. nie przetrwały także Mera-Poltik i Metron.

A.V.: Odpowiedź na to pytanie częściowo można znaleźć już w mojej poprzedniej wypowiedzi. Aby marka przetrwała, trzeba było zmienić model produkcji. Z masowego produktu stworzyć unikalny.

O tym, że ta transformacja okazała się więcej niż udana, świadczyć może chociażby fakt, że firma ELTON konsekwentnie rozwija się w aspekcie ekonomicznym, ale też rośnie pod względem wielkości produkcji. Aktualnie produkujemy rocznie około 770 zegarków z własnymi manufakturowymi mechanizmami, 350 z mechanizmami szwajcarskimi oraz 900 modeli kwarcowych.

M.K.: Jaką bazą produkcyjną i osobową dysponujecie obecnie?

A.V.: Zatrudniamy 60 pracowników, łącznie z kierownictwem oraz działami administracji i handlu.

M.K.: To już spora liczba. A co spowodowało, że zdecydowaliście się Państwo na ekspansję za granicę, na pojawienie się w Polsce? Czy Wasze zegarki dostępne są już w innych krajach?

A.V.: Polska jest dla naszej marki interesującym rynkiem. Ludzie kojarzą naszą markę, a jej popularność powoli rośnie.

Dotychczas mogli zakupić zegarki za pośrednictwem naszej strony internetowej bądź odwiedzić nasz sklep w Nowym Mieście nad Metują, który znajduje się nieopodal granicy z Polską. Klienci zagraniczni kupują nasze zegarki głównie online, wyjątkiem jest Japonia, gdzie są dostępne także w kilku butikach multibrand w Tokio oraz innych większych miastach. Za granicą sprzedajemy jedynie kolekcję PRIM Manufacture 1949 z naszym własnym manufakturowym mechanizmem PRIM.  

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

M.K.: Firma PRIM historycznie to nie tylko produkcja zegarków naręcznych. PRIM tworzyła także zegary ścienne i budziki. Na jakich produktach skupiacie się dziś? Jaka część oferty będzie obecna w Polsce?

A.V.: Częścią naszej aktywności jest także produkcja zegarków ściennych oraz licznych akcesoriów zegarmistrzowskich. Niemniej jednak kluczowa jest oczywiście produkcja zegarków naręcznych. To jest asortyment, który chcemy oferować klientom w Polsce.

Przede wszystkim nasze ikoniczne modele, które dzięki ponadczasowemu wzornictwu są najbardziej cenione przez czeskich odbiorców, ale także edycje limitowane.

M.K.: Czy dostępne będą także zegarki damskie?

A.V.: Ogromna część naszej kolekcji jest zbudowana z modeli unisex, więc panie też mogą być nimi zainteresowane, ale pracujemy także nad modelami typowo kobiecymi.  

M.K.: Ta informacja ucieszy zapewne miłośniczki zegarków w Polsce. Pytanie, które nasuwa się jako kolejne, to poziom cenowy Waszych produktów: w jakim segmencie cenowym plasują się zegarki PRIM?

A.V.: Ze względu na model produkcji w manufakturze, nasze zegarki mieszczą się w średniej i wyższej kategorii cenowej. Naszą ambicją nie jest konkurencja cenowa z markami produkującymi zegarki na skalę masową. Oferujemy unikalne, ponadczasowe zegarki, które mają być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nasi użytkownicy doceniają fakt, że PRIM jest symbolem prawdziwego zegarmistrzowstwa oraz to, że produkujemy w małych, limitowanych seriach.

M.K.: Wielu producentów podkreśla fakt, iż tworzą zegarki „dla każdego”, ale PRIM widzę idzie inną drogą.

A.V.: Ogólnie wytwarzamy jedynie około 2000 zegarków w skali roku, z czego 750 egzemplarzy ma nasz własny mechanizm. Osoby, które zakładają na rękę zegarek PRIM, szukają czegoś innego niż wyrobów marek szeroko prezentowanych na rynku, czegoś oryginalnego, chcą poniekąd się wyróżnić. Nie chcą niemal na każdym kroku spotykać osób, które mają ten sam model zegarka na nadgarstku.

Nasze zegarki powstają w pełni „pod jednym dachem“ – od projektu, przez wytworzenie około 150 części mechanizmu, po złożenie ich w całość. To, między innymi, właśnie dlatego „PRIMky“ zdobywają coraz większą popularność w Czechach i wierzymy, że w Polsce zdobędą ją również.

M.K.: Zegarki PRIM nie będą zatem konkurować z mainstreamową ofertą producentów ze Szwajcarii, Japonii lub Niemiec, tylko z ofertą marek niezależnych oraz zegarkami polskich producentów. Czym chcecie się wyróżnić na tle tego typu oferty? Jak zamierzacie podbić serca Polek i Polaków?

A.V.: Ponieważ jesteśmy manufakturą, w której produkujemy zegarek od podstaw, a nie jedynie składamy go, możemy każdy wyrób w sposób specjalny personalizować dla konkretnego klienta, dając mu w ten sposób rzadką możliwość ingerencji w proces powstawania zegarka.

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

M.K.: Czyli możliwa jest personalizacja zakupionego zegarka. Jak to wygląda w praktyce, na co ma wpływ nabywca – jakie elementy zegarka może wybrać?

A.V.: Potrafimy spersonalizować tarczę, koronkę, dekiel, a nawet wskazówki oraz zmienić materiał koperty. W sytuacji, gdy klient – niezależnie czy jest nim osoba prywatna, czy firma – jest zainteresowany czymś naprawdę wyjątkowym, możemy zaprojektować i wyprodukować zegarek według jego potrzeb, na miarę jego oczekiwań.

Można powiedzieć: „zegarek szyty na miarę“. Tego typu indywidualne zlecenia są oczywiście wyżej wyceniane niż wykonanie zwykłego grawera na deklu czy monogramu na koronce, ale potrafimy spełnić bardzo wymagające, nawet niezwykłe życzenia klientów.

M.K.: Jakie jeszcze elementy zegarków wytwarzacie samodzielnie? Pytam, ponieważ ciekawa jest Wasza kolekcja PRIM Manufacture 1949, w ramach której zegarki mają mechanizm in-house PRIM. Czy to faktycznie mechanizm zaprojektowany i wykonany przez Was, czy wykonany na bazie modyfikacji jakiegoś mechanizmu kupionego na rynku?

A.V.: Posiadamy własny dział konstrukcyjny, dlatego mechanizmy PRIM są w pełni produktem naszej firmy. W kolekcji PRIM Manufacture 1949 większość, bo około 95% komponentów, produkowanych jest przez nas w Nowym Mieście nad Metują.

Kopertę, tarczę, wskazówki i oczywiście własny mechanizm składający się z około 140–150 części produkujemy z dokładnością 0,001 mm. Najmniejsze komponenty widoczne są dopiero pod lupą. Nie chcemy tworzyć skomplikowanych konstrukcyjnie mechanizmów z dodatkowymi wskazaniami czy specjalnymi rozwiązaniami, naszym celem jest bowiem zachowanie umiaru i minimalizmu. Natomiast pod kątem technologicznym oczywiście stale ulepszamy nasze mechanizmy.

Produkujemy mechanizmy z naciągiem ręcznym i automatycznym, z datownikiem w rożnych wersjach i bez datownika, z centralnym bądź bocznym sekundnikiem.

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

M.K.: Muszę przyznać, że brzmi to intrygująco. Udało się Panu mnie zainteresować, podejrzewam, że liczne grono naszych Czytelników również. Od kiedy zegarki PRIM będą dostępne w Polsce? Gdzie będzie można zobaczyć je na żywo?

A.V.: Wejście na polski rynek, we współpracy z naszym wyłącznym partnerem ZEGARKI.PL, planujemy na przełom września i października tego roku. Pierwotny plan zakładał premierę na targach Aurochronos, jednak wbrew założeniom targi się nie odbędą. Z tego powodu aktualnie pracujemy nad oficjalną premierą, eventem, ze wsparciem czeskiej ambasady.

Cała kolekcja zegarków PRIM Manufacture 1949 będzie dostępna u naszego partnera ZEGARKI.pl zarówno online, jak i salonach stacjonarnych. Największa kolekcja będzie we wrocławskim Showroomie w Sky Tower, ale zegarki będą dostępne również w butikach w: Warszawie (Blue City), Łodzi (Manufaktura), Poznaniu (Posnania).

Oczywiście z możliwością indywidualnej personalizacji zegarka.

M.K.: Pytanie na koniec rozmowy: co chcielibyście Państwo jako PRIM przekazać polskim miłośnikom zegarków oraz naszym Czytelnikom? Teraz jest niepowtarzalna szansa, aby zwrócić się do nich bezpośrednio.

A.V.: Polskim klientom przynosimy wyjątkowe zegarki nawiązujące do najlepszych czeskich tradycji zegarmistrzowskiego rzemiosła. Unikatowe, a przy tym ponadczasowe w aspekcie wyglądu. Najwyższa jakość produkcji z bardzo wysokim udziałem pracy ręcznej.

Każdy nasz zegarek jest oryginalny, bądźcie tacy i wy.

M.K.: Bardzo dziękuję za rozmowę. Cieszę się, że polski rynek zegarków – mimo niesprzyjających okoliczności – rozwija się, że został wzbogacony o ofertę kolejnego producenta. Życzę sukcesów na dalszej drodze rozwoju marki PRIM.

Będziemy z pewnością śledzić Wasze poczynania.

...

Z panem Alešem Vernarem rozmawiał Maciej Kopyto, redaktor naczelny wydawnictwa „Zegarki i Pasja“. Aleš Vernar, urodzony w 1982 roku, jest Dyrektorem sprzedaży ELTON hodinářská (czyli: zegarmistrzowska) od 2018 roku.

Zegarki PRIM w Polsce - rozmowa z Alešem Vernarem

W branży zegarkowej obecny od 9 lat, kolejno obejmował stanowiska: kierownika projektu, specjalisty ds. sprzedaży, kierownika sprzedaży, obecnie pełni funkcję dyrektora sprzedaży i członka zarządu. Entuzjastyczny miłośnik zegarków, stały uczestnik targów i imprez branżowych w Szwajcarii, wielbiciel rzemiosła zegarmistrzowskiego w każdej postaci.

W zegarkach PRIM docenia wszystkie aspekty mikrobrandu, tj.: krótkie serie, limitowane edycje z tradycją oraz z historią w tle, z dużym udziałem pracy ręcznej.

Podkreśla indywidualną relację i komunikację z klientem. Nie uważa „PRIMky” z Nowego Miasta za towar, który sprzedaję się masowo, anonimowo i bez emocji. Zna swoich klientów z imienia i wymaga tego również od swoich współpracowników.

Na nadgarstku nosi PRIM ORLÍK II – BRONZE lub PRIM SPARTAK 39.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Something big is cooking. Horopedia...
Something big is cooking. Horopedia...
17.09.2022
GOLDEXPO 2022 - premiera zegarka Sk...
GOLDEXPO 2022 - premiera zegarka Sk...
27.09.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco