Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

SEIKO

Seiko  – japońska firma, założona w 1881 roku przez Kintaro Hattoriego - początkowo była sklepem z zegarami oraz biżuterią.

W 1892 roku rozpoczęto produkcję zegarów pod marką Seikosha, a już w 1913 rozpoczęła się produkcja zegarków pod marką Laurel. Seiko (z jap. - wyśmienity, wykwintny, znakomity) jako nazwa marki pojawiła się na zegarkach po raz pierwszy w 1924 roku.

W roku 1969 wprowadzono do sprzedaży Seiko Astron, pierwszy na świecie zegarek kwarcowy. Kosztował wówczas mniej więcej tyle, co średniej klasy auto.
Seiko, później, wprowadziło także pierwszy zegarek kwarcowy z funkcją stopera.

Pod koniec 1980 roku, japońska marka wyprodukowała pierwszy zegarek, w którym zastosowano mechanizm kwarcowy, ale zasilany prądem wytwarzanym przez ruch rotora, takiego jak w mechanicznym zegarku z automatycznym naciągiem. To mechanizmy kinetic – popularny w modelach obecnych na rynku aktualnie.

Seiko ma też „na swoim koncie” czasomierz rejestrujący dźwięk, zegarek z telewizorem czy zasilany za pomocą ciepła pochodzącego z ręki, a także zegarki zasilane energią słoneczną.

W 1999 roku stworzono rewolucyjny mechanizm Spring Drive, a w 2005 roku wprowadzono do sprzedaży zegarki z tym mechanizmem. Historia marki nie ustępuje jak widać dziejom najznamienitszych przedsiębiorstw szwajcarskich. Bardzo ważne jest również to, że zegarek Seiko może mieć niemalże każdy, co więcej - może zadowolić każdego niezależnie od zasobności portfela.

 

Mamy tanie zegarki kwarcowe. Mamy bodaj najtańsze, ale porządne zegarki mechaniczne – tu nieoceniona jest linia Seiko 5, ale są też i droższe linie: Superior, Brightz, Antanta w wersjach tak mechanicznych, jak i kwarcowych. Następna jest linia Grand Seiko – dla miłośników ceniących najwyższy kunszt wykonania i z zasobniejszym portfelem, a dla chcących obcować z topowym zegarmistrzostwem Seiko oferuje kolekcję Seiko Credor, w której mamy do czynienia z oszałamiającą jakością oraz największymi zegarmistrzowskimi komplikacjami konstrukcji mechanizmu.
 

Inną ważną cechą jest to, że Seiko wszystkie elementy na potrzeby swojej produkcji wytwarza samodzielnie. Mechanizmy, części do nich, koperty, szkła, masy luminescencyjne. Podobno nawet smary do mechanizmów są produkcji Seiko. To naprawdę niespotykane w branży zegarkowej. Pewnie w innych to także nie jest norma. Seiko to firma wyjątkowa.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco