Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

ROLEX

Rolex - dziś firma kojarząca się ze Szwajcarią. Jedna z ikon szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

Została założona w 1905 roku przez Hansa Wilsdorfa i jego szwagra Alfreda Davisa. Wbrew powszechnej opinii, Hans Wilsdorf nie był ani Szwajcarem, ani zegarmistrzem, ale marketing miał chyba we krwi.

Na początku firma mieściła się Anglii i nosiła nazwę Wilsdorf & Davis. Założyciele importowali do Wielkiej Brytanii szwajcarskie mechanizmy Hermanna Aeglera i wkładali je do dobrze wykonanych kopert, również zrobionych przez inne fabryki. Wyroby te dostarczali początkowo jako podwykonawcy do wielu angielskich jubilerów, którzy firmowali je swoim nazwiskiem, a jedynym znakiem była inskrypcja wewnątrz mechanizmu z literami W&D. Dopiero w 1908 roku Hans Wilsdorf i Michael Hickman zarejestrowali znak towarowy „Rolex” w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii. W 1912 przenieśli siedzibę z Wielkiej Brytanii do Szwajcarii, co znacząco podniosło cenę ich produktów. W 1915 roku zarejestrowali firmę Rolex, która po kilku niewielkich zmianach oficjalnie przyjęła nazwę Rolex SA, obowiązującą do dziś.

Na przestrzeni lat firma wprowadziła wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak: wodoszczelna koperta, data na cyferblacie, dwie strefy czasowe pokazywane w tym samym momencie, jak również to, że zegarek Rolex jako pierwszy na świecie zegarek na rękę dostał tytuł Chronometru od szwajcarskiej C.O.S.C., co potwierdzało jego niesamowitą dokładność.

W 1931 r. firma jako druga na świecie wprowadziła zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem. W 1960 roku Rolex skonstruował zegarek mechaniczny, który został umieszczony na zewnątrz batyskafu Trieste i wraz z nim zszedł ponad 11 km poniżej poziomu morza na dno głębi Challengera, gdzie przetrwał ekstremalne ciśnienie 110 MPa i po wynurzeniu działał bez zmian.

W 1973 r. firma wprowadziła na rynek model Oysterquartz, posiadający mechanizm 5035/5055, który do dziś jest uznawany za jeden z najlepszych mechanizmów kwarcowych na świecie. Jedna z anegdot podaje, że to trudności manualne z otwarciem ostrygi podczas przyjęcia nasunęły pomysł zegarka wodoszczelnego jak „ostryga”.

Rolex jest oficjalnym czasomierzem najważniejszych turniejów tenisowych, takich jak Australian Open, czy Wimbledon. Submariner – model nurkowy to najczęściej kopiowany i podrabiany wzór zegarkowy.

Mimo prestiżowego charakteru zegarków Rolex i wysokiej ceny, oficjalna produkcja sięga 2000 zegarków dziennie – co powoduje, że Rolex jest masowym producentem.

Roczne obroty sięgają 3 miliardów dolarów. Firma prowadzona jest w formie fundacji.

Z racji wielu modeli wykonanych ze złota lub z udziałem złota Rolex jest największym w Szwajcarii „konsumentem” tego kruszcu.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco