Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

PATEK PHILIPPE

Historia marki Patek Philippe rozpoczęła się 1 maja 1839 roku, kiedy to dwóch imigrantów z Polski – Antoni Patek i Franciszek Czapek (zegarmistrz – z pochodzenia Czech) założyli firmę „Patek, Czapek & Cie” w Genewie.

Zanim Patek nawiązał współpracę z Czapkiem kupował gotowe mechanizmy zegarków wytwarzając kunsztowne koperty.

Później, wspólna firma wytwarzała zegarki o wysokiej precyzji chodu mechanizmu oraz bardzo ekskluzywnym wyglądzie i wykończeniu. Często zegarki były wytwarzane na zamówienie, między innymi dla polskich emigrantów, a także patriotów w kraju. Były to zegarki kieszonkowe, których koperty ozdabiano miniaturami i napisami o treściach patriotycznych i religijnych.

W 1844 roku, Antoni Patek spotkał się z francuskim zegarmistrzem, Adrienem Philippe podczas targów w Paryżu, gdzie ten ostatni przedstawił pionierski mechanizm naciągowy z koronką, dzięki któremu nie potrzeba już było używać kluczyka do nakręcania zegarka. W 1845 roku Franciszek Czapek zdecydował się opuścić firmę i kontynuować działalność samodzielnie, firma wówczas zmieniła nazwę na „Patek & Cie”. W 1851 roku Adrien Philippe oficjalnie związał się ze spółką, co ponownie doprowadziło do zmiany nazwy na „Patek Philippe & Cie”.

W 1851 roku na wystawie światowej w Londynie firma odniosła spektakularny sukces.

Firma Antoniego Patka otrzymała złoty medal za swoje wyroby. Na dodatek królowa brytyjska Wiktoria kupiła zegarek Patek-Philippe, i odtąd nosiła go jako broszkę przy sukni. „Patka” nabył również książę Albert i zamówiła królowa duńska Luiza na prezent dla męża Christiana IX z okazji 25. rocznicy ślubu. Do grona klientów firmy dołączali inni wielcy i możni tego świata: papież Pius IX (1867), książę egipski Hussein Kamal (1884), król Włoch Wiktor Emanuel III (1897) i wielu innych władców. Spowodowało to, że zegarki zyskały miano króla wśród marek i marki królów.

Swoje sukcesy firma Patek Philippe osiągała dzięki przestrzeganiu zasad przyjętych przez Antoniego Patka:
 - jakość produkowanych zegarków musi być utrzymywana na najwyższym możliwym do osiągnięcia poziomie,
- trzeba umieć wprowadzać nowe wynalazki i rozwiązania konstrukcyjne, które pozwolą uzyskać przewagę techniczną nad konkurencją.

 W roku 1932 firma została wykupiona przez braci - Karola i Jeana Sternów. Od tego czasu do dziś firma nosi nazwę „Patek Philippe SA” i jest w rękach rodziny Stern. W 2009 r. prezesem firmy został Thierry Stern (czwarte pokolenie rodziny Sternów), zaś jego ojciec Philippe Stern prezesem honorowym.

Obecnie, firma Patek Philippe to absolutny zegarkowy „top”. Wielu uważa markę i jej produkty za niekwestionowany nr 1 zegarmistrzostwa i rynku zegarkowego. Jeśli zaś nie za nr 1, to zawsze wśród najlepszych. Ta pozycja jest od wielu lat niepodważalna.

Zegarki marki Patek-Philippe nieprzerwanie zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie.

W 1933 r. firma ustanowiła rekord, konstruując i sprzedając amerykańskiemu bankierowi Henry'emu Gravesowi najbardziej skomplikowany na owe czasy zegarek kieszonkowy z 24 funkcjami. Egzemplarz ten w 1999 r. na aukcji w Nowym Jorku został sprzedany za 11 mln dolarów. W 2014 roku zegarek H. Gravesa ponownie zmienił właściciela, tym razem za 24 miliony dolarów.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco