Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Na skróty:

Automatyczny naciąg

Zegarek mechaniczny, aby mógł działać i poprawnie wskazywać czas musi magazynować energię za pośrednictwem sprężyny w bębnie i uwalniać ją, napędzając wskazówki. Aby energia mogła być gromadzona, konieczne jest permanentne bądź doraźne naciąganie sprężyny napędowej.

Można to zrobić na dwa sposoby: w przypadku naciągu ręcznego za pomocą główki naciągowej zwanej koronką (obracając nią ręcznie naciąga się sprężynę) bądź w przypadku naciągu automatycznego za pomocą centralnie lub niesymetrycznie umieszczonej masy zamachowej w postaci obrotowego wahnika (tzw. rotor lub mikro-rotor).

Dzięki umieszczonej w nim niezrównoważonej masy i pod wpływem działania sił bezwładności, podczas noszenia zegarka na ręku wahnik obraca się i za pośrednictwem redukcyjnej przekładni zębatej naciąga sprężynę napędową. Przeciętnie człowiek wykonuje dziennie ponad 10 tys. ruchów lewą ręką co okazuje się wystarczające aby zegarek otrzymał dawkę energii potrzebną do ciągłej pracy.

Rolex jeden z najbardziej znanych producentów zegarków na świecie nazwał swój automatyczny naciąg „perpetual” co oznacza „wieczny”. Okazuje się jednak, iż jego trafna nazwa wcale nie była użyta jako pierwsza. Prawdopodobnie została zaczerpnięta z udoskonalonego naciągu automatycznego „Perpetuelles” autorstwa Abrahama-Louisa Bregueta, jednego z najznamienitszych zegarmistrzów wszechczasów.

Za prekursora automatycznego naciągu uważa się jednak Abrahama-Louisa Perreleta z Le Locle, który w 1770 roku zbudował zegarek z naciągiem automatycznym nakręcany wstrząsami. Impulsem i protoplastą tej konstrukcji były krokomierze służące do liczenia ilości końskich kroków i umożliwiające w ten sposób pomiar przebytej drogi.


Kategorie - Słownik

REKLAMA

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco