• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje


Kolejny rok za nami. Który to już? Otóż w ubiegłorocznym podsumowaniu 2022 roku napisałem: „… wchodząc w 2023 rozpoczęliśmy już 9. rok działalności portalu!”. Tak, zgadza się – wraz z zakończeniem 2023 roku nasze wydawnictwo skończyło 9 lat, a wejście w 2024 rok oznacza dla nas wyjątkowy czas – świętowanie już dekady obecności na rynku! Ale to temat na osobną publikację i specjalną niespodziankę, którą zaprezentujemy niebawem. W niniejszym podsumowaniu działalności naszego wydawnictwa branżowego postaram się skupić na tym, co wydarzyło się w 2023 roku.

Na naszych osiągnięciach i sukcesach. Na tym, co było pozytywne i zaskakujące.

Wydawnictwo Zegarki i Pasja 2023 – rekordowe statystyki!

Negatywne wydarzenia i czynniki z 2022 roku, m. in. wojna w Ukrainie (nadal trwająca) oraz inflacja i spowolnienie gospodarcze, przełożyły się na nastroje społeczne towarzyszące nam po części także w minionym roku. Choć 2023 rok był nadal trudny i pełen wyzwań, miał też dla nas pozytywną stronę.

Przede wszystkim nasz serwis internetowy Zegarki i Pasja osiągnął rekordowe, nie notowane nigdy dotąd wyniki w zakresie statystyk dotyczących odwiedzin i korzystania z portalu!

Według danych z Google Analytics, możemy pochwalić się liczbą odwiedzin na poziomie ponad 740 000 wizyt oraz 1 milion 118 tysięcy odsłon strony w całym 2023 rok.  

To imponujący wynik, z którego jesteśmy bardzo dumni.

Cieszę się, iż tworzony przez nas portal internetowy „Zegarki i Pasja” to miejsce, które Państwo tak chętnie i licznie odwiedzacie, gdy poszukujecie wiedzy i rzetelnych informacji ze świata zegarków.

Dziękujemy za zaufanie, jakim nas darzycie każdego dnia.

Każdy rok naszej działalności jest inny. Na przestrzeni tylu lat wiemy już, że jest wiele czynników, które mają wpływ na finalne statystki i liczbę odwiedzin – część zależnych od nas, jak chociażby dobór tematyki publikacji, ale też są aspekty, na które nie mamy wpływu – jak chociażby algorytmy Google.

Choć Wisława Szymborska pisała w pięknym wierszu, iż „nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy…”, po cichu liczymy, iż w kolejnych latach uda nam się osiągnąć takie same, lub chociaż podobne wyniki.

Jak to zwykle bywa – czas pokaże.

Nasi Partnerzy i nasze kanały tematyczne

Choć dziś, z perspektywy stycznia 2024 roku, początek i pierwsze miesiące minionego roku wydają się bardzo odległe, to pamiętam wspomniane na wstępie, niestety niezbyt dobre nastroje z jakimi weszliśmy  wszyscy, także firmy z branży zegarmistrzowskiej, w 2023 rok. Wiele marek, z racji słabszego 2022 roku, miało bardzo okrojone lub wręcz zamrożone budżety reklamowe, co dla nas, wydawnictwa branżowego bazującego na współpracy reklamowej z firmami, było dotkliwie odczuwalne. Mimo tego, także w 2023 roku współpracowało z nami z powodzeniem kilkadziesiąt znanych producentów zegarków – ich logotypy możecie zobaczyć w górnej oraz dolnej części portalu.

Dwie szwajcarskie marki kontynuowały swoje Patronaty nad ważnymi działami portalu Zegarki i Pasja - mam na myśli nasze autorskie Kalendarium Ewolucji Mechanizmów, nad którym Patronat sprawowała marka Atlantic, oraz Słownik Pojęć Zegarmistrzowskich, który Patronatem objęła marka RADO. Oba te patronaty wygasły po 2 latach obowiązywania, wraz z końcem 2023 roku – dlatego na 2024 poszukujemy marek, które byłby chętne do ich przejęcia i wsparcia nas tym zakresie.

Zapraszamy do współpracy!

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

Pasję do zegarmistrzostwa i zegarków kolejny rok z rzędu konsekwentnie szerzyliśmy nie tylko poprzez regularne publikacje na łamach internetowego portalu Zegarki i Pasja, ale także docierając do tysięcy użytkowników różnych platform społecznościowych poprzez nasze „ZiP’owe” kanały tematyczne.

Kanał Zegarki i Pasja na Facebooku „lubi” ponad 23 tysiące osób, a obserwuje 24 tysiące użytkowników. Te liczby są bardzo duże, jednakże sposób funkcjonowania tej platformy społecznościowej bardzo zmienił się na przestrzeni lat – już od jakiegoś czasu FB mocno „obcina” zasięgi postów, które nie są odpłatnie promowane, a tym samym coraz trudniej „przebić” się nawet z ciekawymi tematami.

Oprócz Facebooka prowadzimy od lat także kanał na YouTube, gdzie publikujemy filmy branżowe oraz nasze autorskie video recenzje zegarków przygotowywane przez Adriana. Nasz kanał Zegarki i Pasja na YouTube pod koniec 2022 roku miał około 3 900 subskrybentów, obecnie możemy pochwalić się liczbą sięgającą ponad 4 400 subskrybentów. Do tego dochodzi Instagram - ponad 3 340 obserwujących, oraz konto na Twitterze subskrybowane przez kilkaset osób (dane na dzień 17.01.2024).

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

W kwestii naszego konta na Instagramie warto nadmienić, iż przez cały ubiegły rok opiekę nad nim sprawował nasz redakcyjny kolega Piotrek Tatar. Naszym celem było położenie większego nacisku na rozwój tego kanału, jego wzmocnienie.

I to się udało. Pisaliśmy o tym tu: Zegarki i Pasja na Instagramie. Czasem 1 zdjęcie mówi więcej niż 1000 słów. Piotrek regularnie, każdego dnia od poniedziałku do piątku przygotowywał dla Was świeżą dawkę pięknych zdjęć zegarków, zarówno tych, które opisujemy na portalu, jak również wielu innych modeli, w zależności od tematu danego dnia.

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

Od 2024 roku obowiązki Piotrka przejął nasz inny redakcyjny kolega, Mateusz Pycia.

Warto śledzić nasze konto na Insta, aby zobaczyć jak Mateusz będzie je rozwijał.

Czytelnicy i Czytelniczki, oraz redakcyjna ekipa ZiP

W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować Państwu, naszym Czytelnikom i Czytelniczkom, w imieniu swoim oraz całego zespołu naszej redakcji za to, że jesteście z nami już od 9 lat!

Bez Was, pasjonatów zegarmistrzostwa, nasza działalność nie miałaby sensu.

Tak szeroka działalność „Zegarki i Pasja” nie mogłaby mieć miejsca również bez pracy wspaniałego zespołu redakcyjnego naszego wydawnictwa - autorów i autorek, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie artykułów i treści multimedialnych publikowanych na portalu i jego kanałach. Jestem wdzięczny im wszystkim i każdemu z osobna za wykonaną w minionym, 2023 roku pracę.

Ponieważ każdy z redaktorów naszego portalu ma inny styl pisania, swoją ulubioną tematykę, obszary zainteresowań itd., pod koniec ubiegłego roku postanowiłem ułatwić Wam nie tylko poznanie ich bliżej, ale też w łatwiejszy sposób dotarcie do dotychczasowych publikacji. Być może już zauważyliście – na końcu większości artykułów pojawiły się miniaturki zdjęć autorów tekstów, oraz link do ich indywidualnej strony, gdzie znajdziecie informacje o danym redaktorze i jego zagregowane publikacje. Możecie poznać ich wszystkich tu: Autorzy, do czego zachęcam.

Nasi regularni czytelnicy zauważyli pewnie także, iż zespół redakcyjny w 2023 roku wzmocnił się o nowych autorów publikacji, dołączyli do nas Marcin Olszewski oraz Mateusz Pycia.

W propagowaniu pasji do zegarków wspierają nas od lat także nasi zewnętrzni Partnerzy: administratorzy grup na Facebooku: „Czasoholicy” oraz „Stare Zegarki / Vintage Watches”.

Być może nie każdy wie, ale w ramach wydawnictwa „Zegarki i Pasja” już od 6 lat prowadzimy równolegle drugi internetowy portal branżowy pod nazwą Zegarki i Moda.

Zegarki i Moda to miejsce w sieci, gdzie łączy się pasja do zegarków z szeroko pojętym life-stylem oraz bieżącymi trendami w modzie. Ubiegły rok był dla nas trudny w aspekcie tego medium – sytuacja w branży i cięcia budżetów marketingowych nie sprzyjały rozwojowi, a dodatkowo nastąpiły istotne zmiany w zespole redakcyjnym. Mimo tego, rosnące zainteresowanie tą tematyką potwierdzają liczby – w całym 2023 roku „ZiM” odnotował ponad 288 000 wizyt, co stanowi wzrost liczby odwiedzin o prawie 50 000 rok do roku.

Zmiany na rynku wymuszają na nas także zmiany w zakresie działania „ZiM”. Serwis ten, jak widać po liczbach, ma duży potencjał, ale zarazem wymaga adaptacji do aktualnej sytuacji. To przed nami.

Magazyn Zegarki i Pasja „Zestaw Kolekcjonera”

Oprócz obecności w świecie wirtualnym w postaci naszych dwóch portali internetowych, od 2017 roku przez ponad 5 lat działaliśmy także w „realu”. Miłośnicy i miłośniczki zegarków w Polsce zapewne dobrze znają i jeszcze pamiętają nasz bezpłatny drukowany magazyn „Zegarki i Pasja”.

W 2022 roku przygotowaliśmy ostatnie dwa wydania naszego pisma. W ubiegłym, 2023 roku, z racji trudnej sytuacji w branży, nie zdecydowaliśmy się na przygotowywanie kolejnych numerów magazynu. Niestabilna sytuacja, stale rosnące ceny oraz wiele innych czynników nie były naszymi sprzymierzeńcami. Pochwalić możemy się natomiast faktem, iż przez cały miniony rok otrzymywaliśmy regularnie, czasem nawet kilkukrotnie w tygodniu – i to mówię naprawdę szczerze – zapytania o kolejne, nowe numery pisma zarówno od naszych partnerów i punktów dystrybucji pisma, jak i od czytelników. Pojawiały się też pytania o archiwalne wydania „ZiP”u.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu miłośników zegarków i zegarmistrzostwa, postanowiliśmy (w końcu) przygotować Magazyn Zegarki i Pasja „Zestawy Kolekcjonera”.

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

W piśmie przez lata pojawiały się nie tylko opisy i recenzje zegarków, ale także wywiady i rozmowy, informacje branżowe, newsy, zapowiedzi książek, relacje z eventów i odwiedzin siedzib znanych marek, oraz wiele cennych publikacji poszerzających wiedzę na temat zegarków i zegarmistrzostwa. Wiele publikacji jest ponadczasowych, przekazujących uniwersalną wiedzę, która jest i będzie aktualna.

Biorąc pod uwagę, iż obecnie pozyskanie całego kompletu wszystkich 19 wydań pisma jest zadaniem bardzo trudnym, a może nawet niemożliwym (pierwszy numer pisma to dziś biały kruk), postanowiłem przygotować kilka egzemplarzy księgi zawierającej wszystkie numery pisma w twardej oprawie, wykonane u introligatora. Ponieważ koszt ich przygotowania okazał się całkiem spory, z pewną dozą ostrożności zdecydowałem się na wykonanie czterech ksiąg zawierających 19 wydań magazynu, czyli 752 strony (ograniczeniem jest też dostępność niektórych numerów kwartalnika, których nawet my mamy niewielką liczbę). Jak się okazało – moje obawy były niepotrzebne.

Cztery księgi, każda w cenie 399 złotych, znalazły właścicieli już w kilka godzin on ich wystawienia, a liczba zgłoszeń osób chętnych do nabycia takiego zestawu wielokrotnie przekroczyła ich dostępność!

O tym projekcie możecie poczytać więcej tu: magazyn Zegarki i Pasja „Zestawy kolekcjonera”.

Zegarki i Pasja 2023 – najchętniej czytane publikacje

Każde podsumowanie minionego roku to z reguły dobra okazja, by sprawdzić, jakie tematy budziły w okresie ostatnich 12 miesięcy największe zainteresowanie osób odwiedzających portal.

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

Wprawdzie w tej „konkurencji” szanse poszczególnych artykułów publikowanych w 2023 roku są zdecydowanie nierówne – artykuły opublikowane w styczniu miały przecież o wiele więcej czasu na „zdobywanie” nowych czytelników i zwiększanie liczby odsłon niż chociażby te, opublikowane w grudniu.

Niemniej wszyscy przecież uwielbiamy rankingi, więc zobaczmy, jakie publikacje pośród 347 artykułów przygotowanych przez nas w 2023 roku szczególnie przykuły Państwa uwagę ?

Oto czołówka artykułów z 2023 roku z największą liczbą odsłon:

Nr 1. “Najbrudniejszy wśród twardzieli”, czyli nowy G-SHOCK Mudman GW-9500

Nr 2. Najdroższy zegarek sprzedany na aukcji internetowej! Patek Philippe Sky Moon Tourbillon

Nr 3. Norweskie zegarki wykonane według ściśle określonych kryteriów. Micromilspec

Nr 4. Citizen Tsuyosa Automatic. Fenomen w gamie zegarków japońskiego producenta

Nr 5. Limitowany zegarek Seiko 5 Sports 55th Anniversary z okazji 55-lecia serii „5 Sports”

Nr 6. Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph. Nowe, nietypowe, ultra dokładne chronografy

Nr 7. Oktagonalny twardziel w stalowej zbroi. G-SHOCK GM-B2100

Nr 8. Orient odświeża swoje klasyki. Nowe zegarki w kolekcjach Mako i Bambino

Nr 9. Luminox MIL-SPEC 3350 Series. Zegarek zgodny ze standardem Departamentu Obrony USA

Nr 10. Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Moonshine Gold. Powtórka sukcesu z 2022?

Nr 11. Orient Sports Mako III Kamasu. Kilka nowych, odświeżonych wersji bestsellerowego divera!

Nr 12. Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Nr 13. Oszałamiający zegarek z mafijną historią w tle. Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Nr 14. Limitowany zegarek Vostok Europe Geležinis Vilkas "Iron Wolf". Legenda wiecznie żywa

Nr 15. Zaskakujący zegarek z 1973 roku powraca! Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Nr 16. Zegarki vintage: Omega Geneve Automatic Day-Date – specjalna edycja na polski rynek

Nr 17. Tissot Chemin des Tourelles. Klasyczne zegarki odporne na upływ czasu (zdjęcia live)

Nr 18. Recenzja: Atlantic Worldmaster Automatic (dwie wersje kolorystyczne)

Nr 19. Drugie życie zegarków – profesjonalna renowacja kopert (cel, przebieg, efekty)

Nr 20. Omega Aqua Terra Shades. Eksplozja żywych kolorów na 2023!

Nr 21. Certina DS2 Chronograph Automatic. Reedycja słynnego modelu Chronolympic (zdjęcia live)

Nr 22. Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Zaznaczę, że w zestawieniu prezentowanie są artykuły dotyczące zegarków  i zegarmistrzostwa. Jeśli w całorocznej czołówce kilkudziesięciu publikacji pojawiały się artykuły dotyczące tych samych marek więcej niż dwukrotnie (często jest tak w przypadku np. zegarków z Japonii, bądź popularnych marek ze Swatch Group), to w rankingu ująłem tylko publikacje z największą liczbą odsłon. Te powyższe 22 artykuły osiągnęły liczbę odsłon (do dziś) na poziomie co najmniej 4 000, wiele z nich przekroczyło liczbę 10 000 odsłon, a rekordzista - nr 1, artykuł o G-SHOCK - ma ponad 18 000 wyświetleń!

Warto dodać jeszcze, iż w trakcie 2023 roku przeprowadziliśmy też różne prace informatyczne, mające na celu optymalizację działania strony. Aby Was nie zanudzać kwestiami technicznymi powiem tylko, iż jedną z ważniejszych inwestycji było zaimplementowanie mechanizmu konwersji zdjęć we wszelkich formatach – zarówno już tych istniejących w portalu, jak i wszystkich nowych – do formatu web. Dzięki temu zdjęcia są wielokrotnie „lżejsze”, ale nie tracą wiele na jakości, za to strona działa szybciej.

Na koniec… wyjazdy, eventy branżowe oraz Twój Styl MAN

Podsumowanie 2023 roku chciałbym zakończyć krótką wzmianką o wyjazdach i eventach, w których braliśmy udział. Mieliśmy okazję odwiedzić Norwegię z marką Certina, oraz być w szwajcarskim Zermat z Alpiną, a także brać udział w Diamentowej Lidze z marką Omega. Byliśmy także zapraszani na ważne zegarkowe premiery, chociażby przez marki Błonie, Rado, Atlantic, Tissot, Vostok Europe oraz G-SHOCK. Relacje z tych wyjazdów i eventów znajdziecie tu: wiadomości z branży zegarkowej.

Wśród wydarzeń wartych odnotowania jest także fakt, iż jako „Zegarki i Pasja” mieliśmy okazję zaistnieć w jednym z bardziej prestiżowych, drukowanych magazynów dla mężczyzn, Twój Styl MAN.

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie roku, rekordowe wyniki i top publikacje

...

Podsumowując 2023 mamy w pamięci rok pełen wyzwań i niełatwych momentów. Trudna sytuacja w naszej branży niestety była (i nadal jest) odczuwalna także dla nas. Był to również czas bardzo wytężonej pracy całego zespołu redakcyjnego, który przeplatały - na szczęście - także momenty satysfakcji i radości, gdy otrzymywaliśmy od Państwa miłe, pozytywne maile oraz komentarze. To nas motywuje do dalszego działania.

Dziękuję w imieniu swoim oraz całego zespołu redakcji za to, że jesteście Państwo z nami.

Wszystkim, którzy dotrwali do końca podsumowania również za to dziękuję - wiem, że tekst jest długi, a informacji sporo, ale uważam, że jesteśmy Wam winni przedstawienia tych kluczowych kwestii związanych z działalnością naszego wydawnictwa, bo działamy... dla Was.

Rozpoczynając ten rok wchodzimy także w 10 rok działalności naszego portalu. Życzę Państwu na 2024 pomyślności, pozytywnej energii, wielu chwil radości, oraz wyłącznie pozytywnych niespodzianek.


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Raport: branża dóbr luksusowych – m...
Raport: branża dóbr luksusowych – m...
13.01.2024
Aukcja Zegarki i Pasja dla WOŚP 202...
Aukcja Zegarki i Pasja dla WOŚP 202...
28.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco