• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko

Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!


Przychody ze sprzedaży 100 największych firm z sektora dóbr luksusowych na świecie wyniosły w 2022 roku 347 mld dolarów, czyli o 23 proc. więcej niż rok wcześniej.

W czołówce dominują grupy działające w wielu segmentach rynku dóbr luksusowych, w pierwszej dziesiątce jest jedna firma typowo zegarkowa - Rolex.

Liderem światowego rynku dóbr luksusowych pozostaje francuski koncern LVMH, do które należą takie marki jak Louis Vuitton, Christian Dior, Tiffany & Co., Bvlgari oraz Marc Jacobs. Grupa ma też silną nogę zegarkową, do której należą takie marki jak TAG Heuer, Hublot i Zenith. Udział francuskiego potentata w sprzedaży wygenerowanej przez 10 największych światowych firm sektora branży luksusowej wynosi prawie 31 proc. Przychody grupy LVMH w roku finansowym 2022 wyniosły 83,2 mld dolarów.

Jak wynika z raportu „Global Powers of Luxury Goods 2023. Game changing steps in luxury”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, miejsce drugie wśród największych globalnych grup przypadło grupie Kering, która obecnie jest reprezentowana głównie przez marki modowe jak Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga i Alexander McQueen. Przychody tej grupy sięgnęły w 2022 roku kwoty 21,3 mld dol.

Duży może więcej

Ostatnie miejsce na podium zajmuje grupa Richemont, która ma bardzo silną ekspozycję na zegarki. Należą do niej tak uznane marki zegarkowe jak Piaget, Jaeger-LeCoultre, Vacheron Constantin, IWC oraz Panerai. Przychody tej grupy wyniosły 22,2 mld dolarów.

Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!
Grafika: Top 10 firm luksusowych pod względem sprzedaży, 2022.


Kolejne miejsca zajmują grupy kosmetyczne: Estée Lauder, Chanel oraz L'Oréal.

Miejsce siódme zajmuje chińska grupa biżuteryjna Chow Tai Fook.

Miejsce ósme to powrót do Europy i grupa Hermès, produkująca m.in. odzież i akcesoria skórzane, ale także zegarki. Przychody grupy w 2022 r. sięgnęły 12,1 mld dolarów.

Na dziewiątej pozycji uplasowała się grupa Rolex, produkująca zegarki Rolex oraz Tudor. Szacuje się, że przychody grupy Rolex w 2022 r. były na poziomie 10,3 mld dolarów.

Pierwszą dziesiątkę zamyka amerykańska grupa PVH, do której należą takie marki jak Tommy Hilfiger i Calvin Klein.

Producenci z Top 10 wygenerowali w sumie aż 56 proc. sprzedaży całej setki największych producentów dóbr luksusowych na świecie w 2022 r.

Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!
Grafika: Top 100 firm w podziale na kraje

Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!
Grafika: Top 100 firm w podziale na sektor produkcji

- Pierwsza dziesiątka firm zwiększyła swoją sprzedaż o 22,8 proc. Podmioty z tej grupy przyczyniły się do ponad 63 proc. wzrostu sprzedaży firm z pierwszej setki, a ich udział w łącznym zysku netto wynosi niemal 76,4 proc., co pokazuje siłę największych graczy w tej branży. Po roku przerwy do Top 10 wrócił PVH, właściciel tak popularnych marek jak Tommy Hilfiger oraz Calvin Klein.

Poza pierwszą dziesiątkę wypadł za to China National Gold Group Gold Jewellery - mówi Bartosz Bobczyński, partner i lider branży Consumer Industry w Polsce i Europie środkowej w Deloitte.

Producenci zegarków wśród największych firm świata

Warto przyjrzeć się pozycji pozostałych firm zegarkowych w zestawieniu przygotowanym przez Deloitte. Na miejscu 12 uplasowała się Grupa Swatch, produkująca m.in. zegarki Omega, Longines, Breguet, Harry Winston, Rado oraz Blancpain. Jej przychody w 2022 r. wyniosły 7,8 mld dolarów.

Na miejscu 31 znajdziemy grupę Audemars Piguet & Cie, produkującą zegarki Audemars Piguet. Szacunkowe przychody tej grupy były na poziomie 2,1 mld dolarów.

Kilka pozycji niżej, bo na 34 miejscu, jest Patek Philippe z szacunkowymi przychodami w wys. 1,8 mld dolarów.

Pozycja 40 przypadła amerykańskiej Fossil Group, to producent m.in. zegarków Fossil, Skagen i Relic oraz zegarków na licencjach modowych. Jej przychody to 1,6 mld dol.

Miejsce 48 to Richard Mille. Szacunkowe przychody tego szwajcarskiego producenta w 2022 r. wyniosły ok. 1,3 mld dol.

Na miejscu 60 znalazła się grupa Le Petit-Fils de L.-U. Chopard & Cie, która jest m.in. producentem zegarków Chopard. Jej przychody wyniosły 876 mln dol.

Kolejny producent zegarków - Breitling - notowany jest na 63 miejscu z przychodami 752 mln dolarów.

Na 64 pozycji znalazła się amerykańska grupa Movado, produkująca zegarki m.in. pod markami Concord, EBEL, Movado oraz zegarki licencyjne. Jej przychody w 2022 r. wyniosły 732 mln dolarów.

Pozycję 89 zajęła włoska grupa Morellato, producent pasków oraz m.in. zegarków Morellato oraz Philip Watch, a także zegarków licencyjnych. Przychody grupy sięgnęły 373 mln dolarów.

Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!
Zdjęcie: Morellato Group, źródło:www.morellatogroup.com

Rekordowe wyniki w 2022 r., w 2023 r. już nieco gorzej

Jak wynika z raportu „Global Powers of Luxury Goods 2023. Game changing steps in luxury”, przychody ze sprzedaży 100 największych firm z sektora dóbr luksusowych wyniosły roku obrotowym 2022 prawie 347 mld dolarów. To aż o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Złożona marża zysku netto za 2022 rok wyniosła natomiast 13,4 proc. rok do roku.

- W 2022 roku odnotowano najlepszy rezultat w historii zestawienia. Łączne wyniki 100 najlepszych spółek odzwierciedlają ożywienie, które nastąpiło po pandemii Covid-19. Otwarcie sklepów stacjonarnych i ożywienie w turystyce wpłynęły znacząco na odrodzenie się popytu konsumenckiego w tym segmencie. Z kolei w 2023 roku na branżę dóbr luksusowych wpłynęła niepewna sytuacja ekonomiczna oraz geopolityczna, która przyczyniła się m. in. do spowolnienia na kluczowych dla sektora rynkach amerykańskim i chińskim - mówi Bartosz Bobczyński.

Autorzy raportu oceniają, że historycznie segment dóbr luksusowych wykazuje się znaczną odpornością na zawirowania ekonomiczne, niemniej ostatnie miesiące okazały się pod wieloma względami wyjątkowe trudne. W Stanach Zjednoczonych mówi się o zjawisku „richcession”, czyli spowolnieniu gospodarczym, które dotyka przede wszystkim najbogatszych konsumentów, czyli klientów kupujących produkty luksusowe. Prognozy ekspertów Deloitte wskazują jednak, że spowolnienie nie zniweluje pozytywnych tendencji roku 2022, a sektor dóbr luksusowych czeka stabilny wzrost.

Dziewięćdziesiąt jeden firm ze 100 ujętych w zestawieniu odnotowało wzrost sprzedaży w 2022 roku, w porównaniu do siedemdziesięciu czterech rok wcześniej i jedynie dwudziestu trzech w 2020 roku. Dwucyfrowym wzrostem sprzedaży może się pochwalić aż 77 firm. Marże zysku netto również wzrosły. Dziewięć na dziesięć podmiotów z analizowanej setki było rentownych, w porównaniu z 80 proc. w poprzednim raporcie i z 60 proc. dwa lata temu. Aby znaleźć się w zestawieniu, należało osiągnąć minimum przychodów w wysokości 284 mln dolarów.

Najwięcej spółek w ogólnym zestawieniu to firmy produkujące ubrania i buty (37 proc.), które wyprzedzają producentów biżuterii i zegarków (33 proc.). Z kolei, jeżeli chodzi o największy udział w sprzedaży, to liderem są firmy produkujące różnorodny asortyment dóbr luksusowych (38,4 proc.). Na drugim miejscu jest segment biżuteryjno-zegarkowy z udziałem 28,8 proc.

Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!

Podczas, gdy Włochy mogą pochwalić się największą liczbą producentów dóbr luksusowych (łącznie 23 firmy), to siedem francuskich spółek notowanych w rankingu wygenerowało ponad jedną trzecią całkowitej sprzedaży osiągniętej przez pierwszą setkę w 2022 roku.

Sztuczna inteligencja coraz ważniejsza

Jak zauważa Deloitte, w ostatnich latach branża dóbr luksusowych mocno przyśpieszyła we wdrażaniu nowoczesnych technologii i cyfryzacji. W orbicie zainteresowania firm z tego sektora znajduje się szczególnie sztuczna inteligencja. Marki luksusowe wykorzystują ją do zapewniania spersonalizowanych rekomendacji produktów, porad dotyczących stylizacji oraz obsługi klienta w czasie rzeczywistym za pośrednictwem chatbotów i wirtualnych asystentów zakupowych.

Ze sztuczną inteligencją eksperymentuje wiele koncernów z tego segmentu, w tym m.in. LVMH czy Richemont, które w oparciu o chmurę rozwijają rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji. Z kolei jeden z pionierów wykorzystywania technologii w segmencie dóbr luksusowych – firma Burberry, za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznaje podrobione produkty.

Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!

Są też i całkiem nowe wyzwania, którym branża - przynajmniej w Unii Europejskiej - musi sprostać.

Raport wskazuje bowiem, że branża luksusowa zmierza w stronę modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, trendu wspieranego przez technologię, w tym sztuczną inteligencję.

Zrównoważony rozwój zmieni branżę

- Firmy z sektora dóbr luksusowych już niebawem zaczną wdrażać cyfrowe paszporty produktów i cyfrowe identyfikatory, które pozwalają na dokumentowanie zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego produktu w całym cyklu jego życia (pisaliśmy o tym niedawno w kontekście jednej z firm zegarkowych tu: Panerai oferuje cyfrowy paszport dla swoich zegarków).

Korzyści z tych inicjatyw są szerokie, obejmują m.in. wzrost zaufania konsumentów, zwiększenie sentymentu wobec marki, zmniejszenie ryzyka greenwashingu czy liczby towarów w obrocie oraz poszukiwanie potencjalnych nowych modeli biznesowych – mówi dr Marta Karwacka, starsza menedżerka w Sustainability Consulting w Deloitte.

Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!

Firmy modowe są również zmuszone do zmiany swojego podejścia ze względu na rosnące regulacje prawne. Unia Europejska już wdrożyła dyrektywy (jak CSRD, czyli Corporate Sustainability Reporting Directive - dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) i regulacje, a także wciąż pracuje nad nowym zestawem przepisów, których celem jest wzięcie odpowiedzialności przez firmy m.in. z sektora mody za wpływ, jaki wywierają na środowisko i społeczeństwo w całym łańcuchu wartości.

Strategia na rzecz tekstyliów zrównoważonych i o obiegu zamkniętym ma wpłynąć na rozwiązywanie problemu nadprodukcji, słabej jakości ubrań oraz odpowiedzialne pozyskiwanie i konsumpcję materiałów. Nowe regulacje mają na celu zachęcanie firm do przyjmowania praktyk związanych z obiegiem zamkniętym w całej Unii Europejskiej.

W kolejnych latach wpływ regulacji dot. zrównoważonego rozwoju z pewnością będzie coraz mocniej wpływał na cały unijny przemysł, w tym branżę dóbr luksusowych.

To nowe wyzwanie, do którego branża musi się szybko dostosować.

Więcej najnowszych informacji z branży i świata zegarków tu: wiadomości branżowe.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Zegarki i Pasja dla WOŚP 2024: Maga...
Zegarki i Pasja dla WOŚP 2024: Maga...
11.01.2024
Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie ...
Zegarki i Pasja 2023: podsumowanie ...
20.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco