• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic

Zaskakujący zegarek z 1973 roku powraca! Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition


Bulova to firma, którą znamy jako idącą z duchem czasu. Marka ta już nie raz w swojej długiej historii wprowadzała zaskakujące rozwiązania w zakresie innowacji, oraz ciekawe zegarkowe pomysły, w tym te, które są związane z wizualnym i odważnym jednocześnie podejściem. Trzeba pamiętać o Accutronie, zegarku będącym prekursorem i swego rodzaju zapowiedzią kwarcowej rewolucji, o zegarku „księżycowym” (niedawno opisywaliśmy jego nową wersję - Bulova Lunar Pilot Chronograph), czy też o modelu z ledowym wyświetlaczem dla kierowców, czyli Bulova LED Computron, którego reedycję recenzowaliśmy w 2019 roku.

 A to przecież nie wszystko.

Wszechobecny mechaniczny parkometr

W 1973 roku Bulova zaprezentowała dość  „dziwaczny” zegarek ze stoperem, który dziś cieszy się podobno sporym powodzeniem u kolekcjonerów.

Wykorzystano go także do opracowania i zaprezentowania współczesnej wersji.

Bulova "Parking Meter", czyli pierwowzór prezentowanej przez nas reedycji, był dużym - jak na lata 70. XX wieku – zegarkiem mechanicznym. Miał ciekawe, nierzadko stosowane wtedy ułożenie na górze koperty przycisków do obsługi zaimplementowanego stopera. Zegarki z takim ułożeniem pusherów określane są mianem „bullhead”, z racji wizualnego podobieństwa i skojarzenia z głową byka i jego rogami, jakie tworzą rozstawione po obu bokach przyciski stopera. Ze względu na zastosowany mechanizm o oznaczeniu kaliber 12, koronka znajdowała się po przeciwnej do przycisków stronie, czyli nietypowo, bo na godzinie 6.

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition
Zdjęcie: model vintage Bulova "Parking Meter" z 1973 roku. Źródło: watches83.com

Na górze były tylko przyciski. Warto przypomnieć, że kaliber 12 był jednym z pierwszych mechanizmów ze stoperem i naciągiem automatycznym, który odbywał się za pomocą ukrytego wewnątrz, niewidocznego mikrorotora. Mechanizm ten stanowił wówczas rozwinięcie, swoiste udoskonalenie mechanizmu Kaliber 11, opracowanego przez firmy Heuer, Breitling, Hamilton, Buren i Dubois-Depraz.

Wracając do naszego bohatera, jeszcze nadal w wersji vintage.

Niebieska metalowa luneta koperty zegarka niejako łączyła przyciski z koronką, zadziwiając jednocześnie bardzo nietypowym kształtem, który był dodatkowo zaznaczony odmiennym od koperty kolorem. Element ten łączył umieszczone na górze przyciski z koronką na dole, pomiędzy uszami. Nie mniej dziwny był kształt utworzony przez obrys małych subtarcz widocznych na głównym cyferblacie. Górna mała tarcza stopera miała bardzo specyficzny kształt, który dał zarazem temu modelowi zegarka jego przydomek. Cała niebieska ramka na tarczy daje zarys, który wyglądem przypomina niegdyś wszechobecny mechaniczny parkometr.

Stąd właśnie Bulova Parking Meter.

Nietypowy, prowokujący a zarazem bardzo nostalgiczny

Tak wyglądał ten czasomierz 50 lat temu.

Ale dziś, w 2023 roku, projekt ten pozostaje równie nietypowy, prowokujący, a zarazem bardzo nostalgiczny. Wprawdzie taki rodzaj parkometrów, z jakimi kojarzy się styl i wygląd tarczy zegarka już nie występuje, podobno w Nowym Jorku ostatni o tym kształcie został zastąpiony elektronicznym w 2006 roku, ale duch lat 70. i 80. jest tu mocno zaznaczony.

Na cześć 50. rocznicy tego zegarka marka Bulova niejako przywróciła ten model. Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition jest znów dostępny, ale z nowoczesnymi akcentami.

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Jeśli chodzi o stronę wizualną, to aktualnie oferowany zegarek jest bardzo mocno zbliżony do pierwowzoru, a nawet na pierwszy rzut oka wydaje się prawie identyczny.

Zachowano większość charakterystycznych cech, które czyniły model sprzed 50 lat tak wyjątkowym i jednocześnie odważnym.

Koperta wykonana ze stali ma 43 mm. Grubość to 14 mm.

Różnica w aspekcie wizualnym, którą wychwytujemy po chwili przyglądania się zegarkowi, to dwie koronki. Jest koronka na godzinie 6., jak w oryginale, ale tutaj kontrolujemy nią nową funkcję. To wewnętrzny, obrotowy, 12-godzinny pierścień, który pozwala na śledzenie czasu w drugiej strefie czasowej, lub ręczne śledzenie upływających godzin.

Druga koronka jest pomiędzy przyciskami. W nowej wersji zegarka to jest ta, która odpowiada za ustawianie i korektę czasu, czyli aktualnej godziny i datownika.

Limitacja do 5000 sztuk

Niebieska luneta - o wspomnianym na wstępie, bardzo nietypowym, a nawet dziwnym kształcie - jest w pełni zachowana w nowym modelu choć w dzisiejszym wydaniu jest dodatkowa wypustka o prostokątnym kształcie pod górną koronką.

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Koperta Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition o ogólnie eliptycznym, „żółwiowym” kształcie jest szczotkowana, tak jak niebieska ramka. Przyciski i części czołowe koronek są polerowane. Na górnej koronce na jej czole jest naniesiona nazwa firmy.

Zintegrowane uszy są wyprowadzone tak, ze pasek wydaje się być mocowany pod kopertą, co wróży dobre ułożenie zegarka na większości nadgarstków, nawet na szczupłych.

Stalowy dekiel jest pełny i wkręcany. Jego krawędź jest polerowana, a centralna część jest płaska i szczotkowana okrężnie. Na niej wygrawerowano sporo informacji o tym modelu zegarka, wraz z nazwą i numerem w limitowanej do 5000 sztuk serii.

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Po drugiej stronie, od frontu, mamy płaskie szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Sercem zegarka w nowej wersji jest sprawdzony mechanizm kwarcowy Miyota OS21.

W pierwowzorze, jak pisałem we wstępie, był tradycyjny mechanizm mechaniczny.

Tarcza zegarka jak z 1973 roku

Wygląd tarczy w nowym zegarku jest bardzo podobny do tego z 1973 roku.

Zachowano najbardziej charakterystyczne cechy pierwowzoru, więc nakładana na tarczę specyficzna ramka, tworząca dwa małe liczniki, pozostała. Na dolnej subtarczy, o prawie kwadratowym kształcie, wskazywane są minuty stopera. Na tym o kształcie parkometru, pod godziną 12., odliczany jest czas w trybie 24-godzinnym.

Pierścień oddzielający szkło od tarczy, jest niebieski i ustawiony ukośnie.

Tak jak w zegarku z 1973 roku, także w nowej wersji wykorzystano ten pierścień do nadrukowania skali tachometru. Za nim, w archiwalnym modelu, był pierścień w kolorze tarczy, na którym nadrukowano skalę minutową, a poniżej powtórzono ją z dodatkową, precyzyjną podziałką sekundową. We współczesnej wersji jest tam odrobinę więcej informacji.

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Pomiędzy niebieskim pierścieniem ze skalą tachometru a tym ze skalami minutowymi jest jeszcze jasny, ułożony ukośnie - dla zlicowania z niebieskim - pierścień z dodatkową skalą 12-godzinną. To właśnie on jest elementem obracanym za pomocą koronki na godzinie 6.

Czas podstawowy odczytujemy za pomocą wskazówek o stylistyce bardzo zbliżonej do tych z pierwowzoru. Ramiona godzinowej i minutowej są czarne, z pomarańczowymi paskami masy luminescencyjnej. Sekundnik stopera umieszczony centralnie, jak również wskazówki na małych subtarczach stopera są także pomarańczowe. Po obu stronach są gładkie srebrzyste powierzchnie. Po lewej stronie nadrukowano nazwę firmy, a po prawej, na godzinie 3., umieszczono okienko datownika z dniami miesiąca.

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition – dostępność i cena

Ten nowy, współczesny zegarek Bulovy pokazuje ewidentnie, że można na rynku zegarmistrzowskim nadal zaskoczyć odbiorców niewielkim kosztem. Zaskoczyć wyglądem zegarka, nie tracąc przy tym na jego wygodzie użytkowania i innych, praktycznych walorach.  

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition

Z zegarkiem połączony jest pasek wykonany ze skóry w kolorze brązowym, o również nietypowym kształcie. Ma on dwa wypukłe paski z przeszyciami po obu stronach na swojej długości. Zapinany jest na klasyczną klamrę z pinem, z wygrawerowanym logo firmy.

Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition to bardzo ciekawy, bez wątpienia nietuzinkowy, ale w pełni praktyczny, dość uniwersalny kwarcowy zegarek sportowy ze stoperem. Spory, ale łatwo dopasowujący się do nadgarstka z racji wyprofilowania koperty, jak i krótkich uszu. Czytelny, także w ciemności, dzięki luminescencji.

Wodoszczelność na poziomie do 100 m tylko ten poziom uniwersalności podnosi.

Cena zegarka Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition to 2 395 złotych. Model ten o nr ref. 98B390 jest limitowany do 5 000 sztuk na cały świat.

Egzemplarze są dostępne też w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Bulova znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Bulova.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Oris ProPilot Altimeter. Nowa odsło...
Oris ProPilot Altimeter. Nowa odsło...
26.04.2023
Nowy Junghans Meister S Chronoscope...
Nowy Junghans Meister S Chronoscope...
28.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco