• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko


Historia marki Seiko sięga 1881 roku, kiedy to Kintaro Hattori, otworzył w mieście Ginza pierwszy punkt zajmujący się sprzedażą i naprawą zegarków. Naturalnym krokiem na drodze rozwoju przedsiębiorstwa, było stworzenie własnego czasomierza. Tak właśnie w 1913 roku powstał pierwszy japoński zegarek naręczny o nazwie Laurel. Od tego momentu manufaktura nieustannie pracowała nad poprawą jakości swoich czasomierzy. W pewnym momencie stało się jasne, że aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, oraz aby stać się konkurencyjnym wobec szwajcarskich znanych i prestiżowych manufaktur, niezbędne jest stworzenie odrębnej marki, reprezentującej najwyższy stopień zegarmistrzowskiego kunsztu. 

Tak właśnie, w 1960 roku, narodziła się marka Grand Seiko. 

Mimo wyodrębnienia w ramach Seiko, marka Grand Seiko nigdy nie odcięła się od swojej historii i dziedzictwa wynikającego z powiązania z manufakturą Seiko. Wręcz przeciwnie, jest to dla niej powód do dumy. Właśnie dlatego w 2023 roku postanowiono uczcić okrągłą, 110 rocznicę wprowadzenia na rynek modelu Laurel, przygotowując na tę okazję wyjątkowy model Grand Seiko. Łączy on w sobie najwyższej klasy zegarmistrzostwo mechaniczne z tradycyjnym japońskim rzemiosłem artystycznym. Zegarek stanowi rekonstrukcję pierwszego Grand Seiko z 1960 roku, zaadaptowaną do dzisiejszych standardów jakościowych. 

Poznajmy bliżej model Grand Seiko o referencji SBGW295.

Styl vintage

Wygląd nowego, limitowanego Grand Seiko - Seiko Watchmaking 110th Anniversary Limited Edition SBGW295 został zachowany w charakterystycznym stylu vintage, typowym dla zegarków pochodzących z lat 60-tych ubiegłego wieku. 

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Linia koperty została odwzorowana bardzo starannie w stosunku do pierwowzoru. Jej kształt jest niemal identyczny, jednak linie są znacznie ostrzejsze, co jest dowodem wysokiej jakości obróbki powierzchniowej z wykorzystaniem techniki Zaratsu. Zmiana dotyczy również samego materiału, z którego wykonano kopertę nowego SBGW295. Jest nim tytan o podwyższonej twardości i jaśniejszej barwie, nazywany przez producenta “Brilliant Hard Titanium”. Wykorzystanie tego stopu wpłynęło też znacznie na redukcję wagi czasomierza. 

Dopełnieniem stylistyki vintage jest podwójnie zakrzywione szkło szafirowe, które doskonale wpisuje się w klasyczną linię koperty. Wykonano je oczywiście z szafiru, dzięki czemu jest odporne na zarysowania. W celu zagwarantowania komfortowego i niczym nie zakłóconego odczytu wskazań, pokryto je od strony wewnętrznej warstwą powłoki antyrefleksyjnej.

Dziedzictwo tradycyjnego, japońskiego rzemiosła

Tarcza jubileuszowego Grand Seiko SBGW295 również została bardzo starannie odwzorowana w stosunku do modelu z lat 60-tych. 

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Co prawda zmieniła się jej kolorystyka, lecz kształt wskazówek i ogólny układ poszczególnych elementów pozostał niezmieniony. Zastosowano również pełną nazwę marki pisaną charakterystyczną, gotycką czcionką, oraz informację dotyczącą liczby kamieni łożyskujących wchodzących w skład mechanizmu. Bliźniaczo podobnie w stosunku do pierwowzoru wyglądają również indeksy godzinowe. Wszystkie wspomniane elementy, mimo niemal identycznego wzoru, zostały wykonane w zupełnie inny sposób.

Kruczo czarna tarcza została pokryta kilkoma warstwami lakieru “Urushi” z domieszką żelaza, co gwarantuje zachowanie jego koloru przez bardzo długi czas. Jest on również ceniony za swoje właściwości konserwujące i antyseptyczne. Lakier ten stanowi dziedzictwo tradycyjnego, japońskiego rzemiosła. Jego historia sięga najdłuższego okresu w historii Japonii - okresu Jomon, trwającego od 13 100 r. pne do 400 r. pne. 

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Obecnie, w dobie globalizacji, lakier “Urushi” wykonywany jest w większości za granicą, jednak ten wykorzystany w jubileuszowych modelach GS, został w pełni stworzony w kraju Kwitnącej Wiśni. Jego wykonanie i aplikację powierzono mistrzowi rzemiosła, panu Isshu Tamurze z miasta Kanazawa mieszczącego się na zachodnim wybrzeżu Japonii. 

Posypany obraz

Poza lakierowaniem tarczy, pan Tamura odpowiada również za wykonanie logotypów oraz indeksów “maki-e” na cyferblacie. Powstały one dzięki wieloetapowej, ręcznej aplikacji lakieru i jego polerowaniu przy użyciu narzędzi rzemieślniczych. W efekcie czego uzyskano trójwymiarową formę elementów, które zwieńczono złotym, 24-karatowym pyłem nałożonym jako finalna warstwa. Właśnie od niego zawdzięczają one swoją nazwę. 

“Maki-e” w języku japońskim oznacza “posypany obraz”.

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Dla ułatwienia dokładnego odczytu wskazań zegarka, wskazówka minutowa i sekundowa zostały dogięte do krzywizny cyferblatu. Zabieg ten doskonale wpisuje się w ogólną stylistykę czasomierza podkreślając jego vintage'owy styl.

Manufakturowy mechanizm

Jubileuszowy Grand Seiko SBGW295 został wyposażony w manufakturowy mechanizm z naciągiem manualnym, kaliber 9S64. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i posiada rezerwę chodu sięgającą 72 godzin. Układ łożyskowany jest za pośrednictwem 24 syntetycznych rubinów usytuowanych w najbardziej newralgicznych punktach. W trakcie codziennego użytkowania zegarka, dokładność odmierzania przez niego czasu mieścić się będzie w przedziale +5/-3 sekund na dobę. 

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Płyta główna i mosty werku zostały ozdobione pasami genewskimi, a grawerunki wypełniono złotym i ciemnogranatowym lakierem. Piękno tego dzieła japońskiej mikromechaniki można podziwiać dzięki przeszklonemu szkłem szafirowym deklowi, przytwierdzonemu do koperty za pośrednictwem sześciu śrub.

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition – dostępność i cena

Nowy zegarek Grand Seiko jest oferowany z dwoma paskami. Pierwszy został wykonany tradycyjną techniką zaplatania cienkich kawałków skóry o nazwie “yoroiori”. Metoda ta wykorzystywana była w procesie wytwarzania samurajskich zbroi. 

Drugi pasek wykonano ze skóry cielęcej z delikatną strukturą. 

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Grand Seiko SBGW295 Limited Edition. Z okazji 110-lecia pierwszego zegarka Seiko

Model Grand Seiko SBGW295 powstał w liczbie ograniczonej do zaledwie 500 sztuk. Każdy egzemplarz ma indywidualny numer, który został wygrawerowany na deklu czasomierza. 

Cena jubileuszowego Grand Seiko - Seiko Watchmaking 110th Anniversary Limited Edition SBGW295 została ustalona na poziomie 14 700 euro, czyli około 69 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Grand Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Grand Seiko.

Paweł Zgiep


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Co zachowano, co zmieniono. Nowy, o...
Co zachowano, co zmieniono. Nowy, o...
08.03.2023
Omega x Swatch MoonSwatch Mission t...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission t...
13.03.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco