Autorzy artykułów

Adrian Szewczyk

Adrian Szewczyk
Na komunię nie dostałem zegarka. Udało się wyprosić dwa lata później. Kiedy na przerwie w szkole dumnie pobrzmiewały melodyjki w ilości od 7 do 16 z Montan, Savionów i Levisów, na moim ręku cykał Poljot z budzikiem. Nauczyłem się go nawet regulować nie psując. Później pasja była uśpiona na rzecz motoryzacji. Zegarki miałem zawsze – ale to jeszcze nie było pełne „zakręcenie”. Dopiero, gdy w 2005 roku trafiłem w sieci na Klub Miłośników Zegarów i Zegarków wszystko wróciło. Wpadłem. Po uszy.

Dołączyłem do klubu na początku 2007 roku i od tamtej pory nie wyobrażam sobie czasu wolnego bez choćby w części tematu zegarkowego. Czerpię wiedzę z tematycznych portali, czy czasopism ale także od kolegów klubowych – wiedza i doświadczenie wielu z nich są imponujące. Najbardziej interesuje mnie zegarmistrzostwo współczesne. Największą radość i zainteresowanie wzbudzają we mnie zegarki mechaniczne.

Wielką przyjemność sprawia mi pisanie o zegarkach, o producentach, osiągnięciach i zegarkowych ciekawostkach. To czasem pozwala „karmić” pasję niemal tak samo, jak posiadając coraz to kolejne zegarki bliższych i bardziej odległych marzeń...

Kontakt: adrian.szewczyk(@)zegarkiipasja.pl

Beniamin Czapla

Beniamin Czapla

Historyk związany z Biblioteką Śląską oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

W ramach współpracy z redakcją Zegarki i Pasja publikuje artykuły dotyczące zegarków oraz historii rozwoju zegarmistrzostwa.

W 2021 r. nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się biograficzna publikacja jego autorstwa Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia.

Beniamin jest laureatem nagrody Magazynu Literackiego “Książki” w kategorii “literatura faktu” za rok 2022 oraz finalistą paszportów POLITYKI za debiut w kategoriach Prace naukowe i Prace popularnonaukowe za rok 2021.

Kontakt: beniamin.czapla(@)zegarkiipasja.pl


Konrad Marciniak

Konrad Marciniak

Zegarki nosiłem odkąd sięgam pamięcią, dlatego mam uczucie, że noszę je "przez całe życie", jednak prawdziwa pasja przyszła wraz z zakupem pierwszego „poważnego” zegarka.

Uważam, że każdy zegarek - niezależnie od typu i ceny, ma w sobie coś interesującego, a niektóre z nich mogą być uznawane za dzieła sztuki użytkowej.

W naszej pasji najbardziej fascynują mnie czasomierze z historią, bardzo często jest bowiem tak, że zegarki są cichymi towarzyszami ludzkich perypetii, a te potrafią być niezwykle ciekawe.

Kontakt: konrad.marciniak(@)zegarkiipasja.pl


Maciej Kopyto

Maciej Kopyto
Dorastałem w okresie, kiedy świat zegarmistrzostwa przechodził apogeum fascynacji kwarcem. Pierwszy kontakt z tradycyjnym zegarmistrzostwem zawdzięczam rodzicom, którzy zawsze przywiązywali wagę do „tego, co nosi się na nadgarstku”. Kiedy stał się posiadaczem pierwszego czasomierza mechanicznego – modele kwarcowe przestały dla mnie istnieć.

Ta fascynacja przerodziła się w pasję, która na przestrzeni ostatnich lat stała się też moją drogą zawodową, ale także wypełnia niemalże każdą wolną chwilę. Co więcej - urosła do rangi filozofii życia związanej z codziennym użytkowaniem zegarka mechanicznego.

Lubię poszerzać wiedzę i odkrywać historię zegarmistrzostwa. Od wielu lat kolekcjonuję zegarki vintage, a swoją kolekcję staram się (w wolnym czasie, którego... stale brak) opisywać na moim blogu "Manufaktura Czasu".

Prywatnie tata Mai, mąż, oraz miłośnik aktywności fizycznej.

Kontakt: maciej.kopyto(@)zegarkiipasja.pl
Instagram: Maciej Kopyto

Marcin Olszewski

Marcin Olszewski

Zegarki towarzyszyły mi od dziecka, pierwszy rosyjski Łucz dostałem będąc jeszcze w przedszkolu, po tym jak nauczyłem się „znać na zegarku”. Zawsze też interesowałem się mechaniką, chciałem rozumieć jak coś działa i często sam dochodziłem do tego jak coś jest zbudowane. Mechanizm zegarka nie był wyjątkiem - rozebrałem kilka popsutych budzików, nie wszystkie złożyłem z powrotem. Kiedy moi koledzy nosili zegarki „z melodyjkami” i z kalkulatorem, ja miałem tradycyjnego "wskazówkowca", którego zresztą mam do dziś.

Jestem pasjonatem żeglarstwa i nowoczesnych technologii, ale też petrolhead’em, gdzie historia zaczęła się podobnie jak z zegarkami – motorynkę dostałem już w podstawówce, wbrew protestom mamy. A potem moje pojazdy rosły wraz ze mną.

Uwielbiam pracować i pozostawać w ruchu, nie znoszę bezczynności, mój świat - podobnie jak mechanizm zegarka - musi się kręcić.

Kontakt: marcin.olszewski(@)zegarkiipasja.pl


Mateusz Pycia

Mateusz Pycia

Pasję do zegarków zaszczepił we mnie wujek, od którego dostałem też mój pierwszy "poważny" zegarek. Mimo, że zegarki towarzyszyły mi niemal całe życie, uczucie które obudził we mnie zakup pierwszego zegarka mechanicznego było niepowtarzalne i wzbudziło prawdziwą fascynację.

Z czasem zamieniło się to w niewątpliwą miłość, która cały czas się rozwija, a zbieranie zegarków zamieniło się w ich kolekcjonowanie.

Świat zegarków cały czas dostarcza mi emocji których trudno szukać w innych aspektach życia (no, może poza ojcostwem), a ja staram się zarazić nimi innych.

Kontakt: mateusz.pycia(@)zegarkiipasja.pl


Paweł Czuchryta

Paweł Czuchryta

Moje zainteresowanie światem zegarków rozpoczęło się zwyczajnie, od wizyty w sklepie w celu kupna “jakiegoś fajnego” zegarka do użytku na co dzień. Tym sposobem stałem się szczęśliwym posiadaczem pierwszego “automatu”.

Od tamtego momentu noszenie zegarka nabrało zupełnie innego wymiaru, sprawiając, że "coś", przedmiot, który dla jednych jest zwykłym urządzeniem pokazującym czas, dla mnie jest pewnym elementem historii ludzkości, zamkniętym w niewielkich rozmiarów przyrządzie.

Możliwość tworzenia publikacji, dzielenia się pasją, oraz uczestniczenia w rozwoju portalu "Zegarki i Pasja", którego sam jestem od lat czytelnikiem, jest dla mnie szczególnym doświadczeniem, ale też wyróżnieniem i ciekawą przygodą.

Po godzinach, prywatnie, jestem mężem i tatą.

Kontakt: pawel.czuchryta@)zegarkiipasja.pl


Redakcja Zegarki i Pasja

Redakcja Zegarki i Pasja

Wydawnictwo Zegarki i Pasja to profesjonalny internetowy serwis branżowy dla miłośników zegarków oraz drukowany magazyn o zegarkach i zegarmistrzostwie, wydawany kwartalnie w latach 2017-2022. W ramach wydawnictwa prowadzimy także od 2017 roku drugi portal: Zegarki i Moda.

Naszym czytelnikom i czytelniczkom prezentujemy publikacje z różnych dziedzin zegarmistrzostwa m.in.: wiadomości z branży zegarkowej i artykuły o nowych modelach czasomierzy, autorskie recenzje i video recenzje zegarków, publikacje prezentujące zegarki vintage, sylwetki wielkich zegarmistrzów, kalendarium ewolucji mechanizmów oraz historię zegarmistrzostwa, a także ciekawostki ze świata zegarków!

Nasz aktualny zespół redakcyjny oraz ich publikacje możecie poznać tu: Redakcja i autorzy tekstów Zegarki i Pasja.


Wiktor Kalinowski

Wiktor Kalinowski
Przez lata byłem kompletnie obojętny na zegarki, do momentu, w którym bez wyraźnego powodu zacząłem dość niezobowiązująco przeglądać oferty chronografów Edifice. Później wydarzenia potoczyły się wręcz "lawinowo", tak zrodziła się moja pasja.

Dzisiaj, oprócz kolekcjonowania zegarków, zbieram także ich historie, które opisuję na stronie Orologicq (stronę tę nieco na wyrost można określić jako blog).

Teoretycznie nie oceniam zegarków ze względu na kraj ich pochodzenia, ale ostatecznie, po chłodnej kalkulacji, zwykle sięgam po zegarki japońskie, często te z lat 70. XX wieku.

Kontakt: wiktor.kalinowski(@)zegarkiipasja.pl

Władysław Meller

Władysław Meller
Zwariowany zegarkomaniak oraz zegarkowy formalista.

Obcując całe życie z zegarkami, zawsze i bez przerwy znajduje w nich coś nowego i interesującego. Antykwariatu się nie tyka, bo inne zegarkowe dziedziny są nawet bardziej interesujące.

Technika - to jest coś! Historia zegarmistrzostwa - warto wiedzieć!

Zegary i zegarki oraz zegarmistrzostwo... zawsze są ciekawe.

Konsultant portalu i wydawnictwa w zakresie zegarmistrzostwa.

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Popularne frazy

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco