• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Tissot

Oszałamiający zegarek z mafijną historią w tle. Jacob & Co Godfather 50th Anniversary


Jacob Arabo to amerykański jubiler. Firmę założył w 1986 roku w Nowym Jorku, a jej rozwój wiąże się ze współpracą najpierw ze światem gwiazd Hip-Hopu, a później także z innymi artystami estrady. Jakob Arabo wprowadził także na „salony” biżuterię dla mężczyzn z dużymi diamentami. Wraz z sukcesem w branży jubilerskiej Arabo zwrócił się także ku zegarkom. W 2002 roku stworzył kolekcję zegarków kwarcowych o nazwie Five Time Zone, która łączyła odważne kolory podstawowe, oraz funkcję wskazywania wielu stref czasowych.

W 2007 roku w Szwajcarii Arabo założył firmę Jacob & Co. SA z siedzibą w Genewie, wtedy także wprowadził swój pierwszy zegarek wysokiej klasy, wkraczając od razu w zegarmistrzostwo na topowym poziomie, model Quenttin. Był to jednocześnie pierwszy zegarek z pionowym tourbillonem i 31-dniową rezerwą chodu. W tamtym czasie była to najdłuższa rezerwa chodu na świecie jaką oferowano w naręcznych zegarkach.

Obecnie Jacob & Co, poza częścią jubilerską, to manufaktura zegarkowa, która prezentuje często zegarki mechaniczne z wydawałoby się wręcz niemożliwymi do ziszczenia wizjami, jakie oni jednak zrealizowali, i to z powodzeniem.

Dziś przedstawimy wyjątkowy zegarek, a w zasadzie kolejny wyjątkowy, który marka pokazała w ubiegłym roku. Powstał on by uczcić 50-lecie powstania wybitnego dzieła filmowego.

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Najbardziej ikoniczny film wszech czasów

„Ojciec Chrzestny” Francisa Forda Coppoli z 1972 roku to niewątpliwie jeden z najbardziej ikonicznych filmów gangsterskich jakie powstały w dziejach kinematografii, a zarazem jedno z najwybitniejszych dzieł tego gatunku. Grający w nim aktorzy to ówcześnie - i już na zawsze - wybitne gwiazdy kina, co oznaczało dla reżysera niełatwą robotę. Wywiązał się z zadania doskonale, a mafijna rodzina Corleone na stałe wpisała się w światowe dziedzictwo kultury, jakby to nie zabrzmiało.

Miłośnikiem tej sagi jest też sam Jacob Arabo. To ponoć pierwszy film jaki obejrzał, gdy jako 14-letni imigrant z Uzbekistanu dotarł do USA.

Cała kolekcja zegarków pod nazwą Opera nawiązuje do Ojca Chrzestnego.

Najnowszy zegarek Jacob & Co Godfather 50th Anniversary zaprezentowano, a jakże, na Sycylii w Taorminie, w hotelu, przy którym także działa się akcja filmu.

To nowa odsłona modelu Opera.

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Zegarki kolekcji Opera są wyposażone w pozytywki, a motywem przewodnim ich wyglądu jest zawsze Godfather, czyli Ojciec Chrzestny. Model wydany z okazji 50-lecia jest jednak najbardziej przesycony filmem, klimatem i detalami związanymi z kultową produkcją Coppoli.

A jak prezentuje się sam zegarek?

Oszałamiające wrażenie

Robi po prostu oszałamiające wrażenie, a mimo to Alain Schiesser, dyrektor generalny Le Cercle des Horlogers, producenta mechanizmu dla Jacob & Co twierdzi, że jest on dużo bardziej skomplikowany niż się wydaje. Jest wyposażony w dwie pozytywki, trójosiowy tourbillon, a dodatkowo, gdy pracuje pozytywka całość obraca się wokół  własnej osi. Na wałkach pozytywki umieszczono cytaty z filmu. Są one naniesione poziomo i symetrycznie na godzinach 3. i 9. Pomiędzy nimi umieszczono czerwoną różę.

Emaliowana róża symbolizuje Dona, najwyższego rangą w rodzinie.

Warto zobaczyć krótki film prezentujący zegarek, zanim przejdziemy do jego dalszego opisu:
 


Motyw róży powtarza się na zatyczce dołączonego do zestawu długopisu, oraz na korku do również wchodzącej w skład zestawu, kryształowej karafki.

Pod różą, na godzinie 6.30, jest spektakularny tourbillon, którego klatki obracają się wokół własnej osi odpowiednio w 24, 48 i 180 sekund. Czas wskazywany jest na małej tarczy. Ale umówmy się, wskazanie czasu nie ma tutaj kluczowego znaczenia.

Tarcza jest mniej więcej na godzinie 12.30. Niebieskie wskazówki pokazują czas na umieszczonych dookoła indeksach inspirowanych klawiaturą fortepianu. Na lewej osłonie mechanizmu pozytywki - ukształtowanym na podobieństwo fortepianu właśnie  - widoczny jest wizerunek Marlona Brando, a po prawej stronie, w dolnej części, umieszczono logo filmu.

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Fotorealistyczne grawerowanie laserowe

Koperta zegarka Jacob & Co Godfather 50th Anniversary jest duża.

Ale też musi wiele „pomieścić”. Obudowa ma średnicę 49 mm i 20 mm grubości, a wykonana jest z białego złota. Ją także postanowiono specjalnie przyozdobić. Po tym, jak Jacob Arabo i jego syn Benjamin Arabov kolejny raz obejrzeli dzieło Coppoli, wybrali 13 scen, które znalazły się na boku koperty zegarka. Ograniczeniem był fakt, że musieli wpierw uzyskać zgodę studia Paramount Pictures, a jedyną twarzą jaką mogli tam umieścić była ta Marlona Brando.

Kiedy wszystko było wybrane, zadanie zlecono szwajcarskiej firmie DM Surfaces, która jest pionierem w fotorealistycznym grawerowaniu laserowym.

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Zastosowana technika została użyta po raz pierwszy na zakrzywionej powierzchni, jaką tworzą boki, okrągłej przecież, koperty. Grawerowanie tego rodzaju opiera się na zastosowaniu  Nanolasera i Femtolasera. Nanolaser to rozbłysk, który trwa miliardową część sekundy, podczas, gdy rozbłysk femtolaserowy trwa jedną kwadrylionową sekundy!

Proces ten usuwa minimalne i zarazem dokładne ilości materiału, ale także zmienia jego strukturę jak i właściwości chemiczne. To pozwala na uzyskanie aż 256 odcieni szarości. Można nawet zaobserwować lekkie zabarwienie koperty zbliżone do sepii z racji tego, że w białym złocie znajduje się miedź. Trzeba też było zadbać o idealną gładkość całej powierzchni koperty, co uzyskano za pomocą kilku faz wygładzania.

W ten sposób zaprezentowano 13 fotorealistycznych scen z filmu na kopercie zegarka.

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Kończąc już opis zegarka warto wspomnieć jeszcze o kolejnym ciekawym elemencie, to specjalna korbka w kształcie skrzypiec, służąca do naciągu mechanizmu pozytywek jak i sprężyn mechanizmu zegarka. Wykonana jest ona z żółtego 18-karatowego złota.

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Jacob & Co Godfather 50th Anniversary

Po drugiej stronie widoczny jest także przycisk wykonany z tego samego rodzaju złota, który uruchamia pozytywki wygrywające motyw przewodni „Ojca Chrzestnego” za pomocą dwóch grzebieni mających łącznie 36 zębów, co pozwala dzięki wypustkom na wałkach zagrać melodię o 120 nutach. Tak skonstruowany mechanizm ma 658 części, 42-godzinną rezerwę chodu i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę.

Limitacja modelu Jacob & Co Godfather 50th Anniversary to 50 sztuk.

A cena zegarka to 550 000$, czyli około 2 400 000 złotych, plus podatek.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Citizen Tsuyosa Automatic. Fenomen ...
Citizen Tsuyosa Automatic. Fenomen ...
03.03.2023
Ball Roadmaster M Chronograph. Tyta...
Ball Roadmaster M Chronograph. Tyta...
06.03.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco