• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Mudita

Certina DS2 Chronograph Automatic. Reedycja słynnego modelu Chronolympic (zdjęcia live)


Powrót modelu DS2 był dla wielu obserwatorów branży zegarmistrzowskiej pewnego rodzaju zaskoczeniem. Z drugiej strony, projekt tego zegarka jest bardzo charakterystyczny dla marki Certina, co więcej - świetnie oddaje jej styl i charakter. A ten został nakreślony wraz z pojawieniem się i implementacją przełomowego systemu Double Security (DS).

Mocny, zaokrąglony wygląd koperty z krótkimi uszami zdawał się nadążać nie tylko za ówczesnym nurtem space age, ale również sportowymi aspiracjami i technicznymi możliwościami kultowego systemu DS. System podwójnego zabezpieczenia mechanizmu zegarka, który zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość i wodoszczelność, został zaprojektowany i opatentowany przez Certinę w 1959 roku. Pisaliśmy o nim już wielokrotnie, a jego zasadę działania oraz elementy szerzej opisujemy tu: Double Security.

Znalazł się na szczycie

Wracając do bohatera artykułu - odkurzanie archiwalnych projektów zegarków stało się w branży ostatnimi laty standardem. W zasadzie jest to słuszny krok, bo naręczne zegarki vintage są na fali jak nigdy wcześniej. Ich zakup – bądź też „polowanie na nie” - bywa jednak kłopotliwy, bo wymaga to pewnej wiedzy, a dodatkowo osiągane parametry dostępnych egzemplarzy, czy też ich stan wizualny nie zawsze spełniają podstawowe, praktyczne i estetyczne wymagania potencjalnych nabywców.

Dlatego ich współczesne edycje wydają się być świetnym rozwiązaniem.

Certina DS2 Chronograph Automatic.

Certina DS2 Chronograph Automatic.

Certina DS2 Chronograph Automatic.

Reedycje zegarków pozwalają cieszyć się wyglądem i stylem zegarków vintage, a dodatkowo oferują zdobycze nowoczesnego zegarmistrzostwa, takie jak chociażby współczesne materiały, szkła szafirowe czy też nowatorskie w aspekcie technicznym mechanizmy.

Nowa Certina DS2 Chronograph Automatic to bezpośrednie nawiązanie do zegarka z ekstremalną historią w tle. Ten chronograf Certiny jest inspirowany czasomierzem, który w swojej epoce znalazł się na szczycie. Dosłownie.

Konkretnie nawiązuje do modeli DS2 Chronolympic ref. 8501 80X, które marka Certina przekazała japońskiej ekspedycji ruszającej na pamiętny podbój Mount Everestu w 1970 roku.

Youichiro Miura, będący jednym ze śmiałków biorących udział w tej wyprawie, zjechał podczas powrotu ze szczytu na odcinku 2000 m, osiągając przy tym prędkość około 160 km/h. Około 400 metrów pokonał po utracie równowagi i odniesieniu licznych obrażeń, które na szczęście nie zagroziły jego życiu. Japończykowi po kilku dekadach udało się nawet zdobyć tytuł najstarszego zdobywcy Mount Everest, po powrocie na szczyt w wieku 80 lat. Nagranie obrazujące wyczyn Japończyków nosi tytuł  “The Man Who Skied Down Everest” i jest jednym z dokumentów nagrodzonych najwyższą nagrodą – Oskarem.

Reedycja słynnego modelu Chronolympic (zdjęcia live)

Według pewnych doniesień – wszystkie zegarki Certiny przekazane zespołowi i uwiecznione na zdjęciach grupy zniosły niezwykle trudne i nieprzyjazne warunki użytkowania. Nawet ta, którą miał na ręce poturbowany Youichiro Miura.

Cechy słynnego modelu Chronolympic

Prezentowane nowości Certiny na 2023 rok odziedziczyły w aspekcie wizualnym większość cech słynnego modelu Chronolympic z lat 70. XX wieku.

Zachowano przede wszystkim beczułkową kopertę zegarka z krótkimi uszami, z charakterystycznym brakiem lunety. Bardzo podobne są również tarcze, w tym większość zastosowanych czcionek, układ subtarcz oraz datownika i kolorystyka.

Certina DS2 Chronograph Automatic

Certina DS2 Chronograph Automatic

Certina DS2 Chronograph Automatic dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych.

Wariant z niebieską tarczą określony numerem referencyjnym C024.462.18.041.00 bezpośrednio nawiązuje do kolorystyki historycznego zegarka 8601 800. Wariant w kopercie pokrytej złotą powłoką PVD i z zieloną tarczą nie ma bezpośredniego poprzednika w kwestii kolorystycznej. Jest za to współczesną, modną i klasyczną konfiguracją, która nie kłóci się w żaden sposób z liniami DS2. Jego oznaczenie referencyjne to C024.462.36.091.00.

Obudowa wykonana ze stali nierdzewnej jest masywna, a jej rozmiar to 43,3 mm x 40,5 mm. Koperta ma obły i atrakcyjny kształt inspirowany symbolem marki i zarazem symbolem systemu DS, skorupą żółwia. Skośne powierzchnie, krótkie, grube i zintegrowane z linią boczną uszy mają swój niezaprzeczalny urok, ale wydają się być podyktowane przede wszystkim nadrzędną funkcją - ochroną koperty i osadzonego w niej mechanizmu.

W zasadzie taka wydaje się być cała rodzina DS2 i to jest w niej najcenniejsze do zachowania.

Certina DS2 Chronograph Automatic

Warto dodać, że dziś wszystkie zegarki Certina mają zaimplementowany system DS.

Mechaniczne serce zegarka

Zastosowany w zegarkach mechanizm ma oznaczenie ETA A05.231. To nowoczesny werk z  automatycznym naciągiem, bazujący na rozwiązaniach zawartych w architekturze już wręcz nieśmiertelnego, a zarazem kultowego i sprawdzonego kalibru ETA Valjoux 7750.

Certina DS2 Chronograph Automatic

Certina DS2 Chronograph Automatic

Certina DS2 Chronograph Automatic

Posiada on dodatkową funkcję stopera, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, oraz ma wydłużoną do 68 godzin rezerwę chodu. Istotnym elementem podnoszącym uniwersalność zegarków z tym mechanizmem jest krzemowy włos balansu Nivachron, który jest odporny na wszechobecne pola magnetyczne.

W nowych Certina DS2 Chronograph Automatic mechanizm jest w całości widoczny dzięki obecności przeszklonego dekla. Zdobienia nigdy nie były punktem przewodnim mechanizmów stosowanych w utylitarnych Certinach, i to się słusznie nie zmieniło. Ograniczono je w zasadzie do klasycznego szlifu promienistego na rotorze i nadruku z logo marki.

Certina DS2 Chronograph Automatic – dostępność i cena

Certina deklaruje niebagatelne 200 metrów wodoszczelności w swojej reedycji.

Ponadto, zastosowane szkła są szafirowe, a przednie dodatkowo ma nałożoną powłokę ograniczającą refleksy świetlne. Powyższa kombinacja opisanych cech sprawia, że nowy chronograf DS2 faktycznie wydaje się być gotowy na wszelkie, nawet ekstremalne przygody jak nigdy wcześniej. Mieliśmy okazję zobaczyć te nowości na żywo podczas niedawnej wizyty w Norwegii - FIS World Cup w Oslo z marką Certina, i możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, iż robią naprawdę świetne wrażenie. Bardzo ciekawa jest wersja z zieloną tarczą.

Certina DS2 Chronograph Automatic

Certina DS2 Chronograph Automatic

Sugerowana cena modelu Certina DS2 Chronograph Automatic to nieco ponad 10 000 złotych. Oczywiście nieco droższą odmianę stanowi wariant z kopertą pokrytą powłoką PVD w kolorze złota.

Zapraszamy do zapoznania się z dziejami firmy Certina, gdzie m. in. w akapicie „Teoria sprawdzona w praktyce, czyli ekspedycja w Himalaje” opisujemy wyprawę na Mount Everest – Certina historia.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Certina znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Certina.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Bulova Lunar Pilot Chronograph. Ksi...
Bulova Lunar Pilot Chronograph. Ksi...
04.04.2023
IWC Schaffhausen Pilots Watch Chron...
IWC Schaffhausen Pilots Watch Chron...
06.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco