• Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph. Nowe, nietypowe, ultra dokładne chronografy


Seiko to producent, który z pewnością może uchodzić za specjalistę w dziedzinie chronografów. Na swoim koncie ten japoński producent ma pierwsze na świecie chronografy z automatycznym naciągiem, ale marka Seiko była też pierwsza w kategorii kwarcowych, analogowych zegarków ze stoperem, które w 1983 roku z miejsca stały się sukcesem. W 1992 roku, na podstawie rodziny 7T, która była platformą drugiej generacji ich analogowych, kwarcowych chronografów, marka Seiko zbudowała flagowe mechanizmy kaliber 7T52 oraz 7T59. Były to pierwsze analogowe zegarki naręcze typu chronograf zdolne do pomiaru czasu z dokładnością do 1/100 sekundy. Teraz, w 2023 roku, Seiko postanowiło wrócić do tradycji tamtych (i nie tylko) modeli - wprowadza na rynek nowe zegarki z ciekawym kalibrem 8A.

Nowe, ultra dokładne chronografy

Od strony wizualnej, Seiko postawiło na miks elementów stylistycznych ze swoich różnych ważnych historycznie modeli. Dla przykładu, układ tarczy czerpie pełnymi garściami z odważnych projektów modeli Kinetic Chronograph (widocznego na zdjęciu poniżej).

Seiko Kinetic Chronograph

Wyszły one spod ręki Shinji Sato, projektanta tej japońskiej marki, który po podróży po USA i Europie postanowił zaprojektować zegarek, który nie będzie naśladować szwajcarskich, tradycyjnych konstrukcji. W efekcie ścisłej współpracy z działem rozwoju mechanizmów, Sato stworzył chronograf inspirowany lotniczymi instrumentami pomiarowymi, z czterema odrębnymi subtarczami, bez tarczy głównej.

W nowym Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph układ ten przeniesiono pod jedno szkło i umieszczono na jednej, wspólnej tarczy. Innymi słowy, nowy zegarek z 2023 roku nie jest tak szokujący jak modele Kinetic z 1999 roku, poza tym są bliższe optycznie pozostałym, współczesnym Speedtimerom.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

W konsekwencji,  mierząca 42 mm średnicy koperta jest dość tradycyjna w aspekcie wizualnym, przypomina mi nawet pierwsze Speedtimery z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, które przecież stanowiły stylistyczny odnośnik dla całej współczesnej serii.

Widzę w niej nawet podobieństwa ze swoim Seiko 6139-7070, który towarzyszy mi podczas pisania tego tekstu - również ma dość krótkie, proste uszy i szczotkowany front z wyraźnie odrębną, polerowaną lunetą. W tegorocznej nowości na szczycie lunety znalazło się wypukłe szkło szafirowe z nałożoną wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną, a cała konstrukcja jest wodoszczelna do 100 metrów. Podniosło to nieco grubość koperty do 12,9 mm, który to wymiar zapewne będzie nieco mniej odczuwalny po założeniu zegarka na nadgarstek.

Mechanizm skonstruowany na miarę i nawiązania do historii

W Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph przeniesiona na jedną tarczę układanka jest zróżnicowana pod względem wykończenia. Dodatkowo, górne subtarcze odpowiadające za wskazania stopera są nieco wyżej, co w ciekawy sposób podnosi wizualnie ich rangę.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Tarcza godzinowa z kolei wyróżnia się bardzo prostą, wręcz utylitarną stylistyką z prostokątnymi indeksami, z solidną porcją tradycyjnie skutecznej substancji LumiBrite, i wskazówkami w kształcie pogrubionych ołówków, które również wypełniono niemal legendarną już powłoką. Ciemne, skutecznie pochłaniające światło subtarcze skrywają panele solarne, które zasilają w energię akumulator nietypowego mechanizmu kwarcowego, można powiedzieć skonstruowanego na miarę dla tej serii zegarków. Jego cechą szczególną jest elektroniczny tryb chronografu, który przekształca tarczę godzinową w kolejną subtarcze, która pokazuje upływające minuty pomiaru. W celu zachowania czytelności, minutowa przykrywa godzinową i pracuje z nią jednocześnie, stale ukrywając jej obecność.

Dalsze nawiązania do historii znajdziemy w referencji SFJ005 40th Anniversary.

To zegarek, który zarówno technicznie jak i wizualnie stanowi hołd złożony Speed Masterowi z 1992 roku i pierwszej serii chronografów z legendarnymi mechanizmami kaliber 7A z 1983 roku. Wizualne dostosowanie polegało na pokryciu środkowych ogniw oraz lunety czarną powłoką PVD. Na tarczy zastosowano tło w kolorze szarozielonym i dodano kontrastowe, obecne w pierwowzorze kontrastowe wskazówki oraz złote detale.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Kilkoma zabiegami stylistycznymi uzyskano wyjątkowo atrakcyjną kolorystykę, typową dla Speed Masterów z początku lat 90. W mojej subiektywne ocenie, jest to zdecydowanie najciekawsza kolorystyka w całej serii nowych Prospexów.

Kolejna propozycja to Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph SFJ003, którego czarno-biała kolorystyka pozwala zaliczyć go do wąskiego i lubianego grona tzw. panda chronografów. Będzie to część stałej oferty Seiko, podobnie jak klasycznie „pokolorowany” SFJ001, z zupełnie czarną tarczą w otoczeniu czystej stali nierdzewnej.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2023

Pozostałe dwa warianty, w tym jeden poświęcony tegorocznym Mistrzostwom Świata w Lekkoatletyce odbywających się w dniach 19 – 27 sierpnia w Budapeszcie, będą limitowane do 4000 sztuk na cały świat. Dla Seiko to również okazja do przypomnienia o byciu Oficjalnym Chronometrażystą tego ważnego sportowego wydarzenia.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph SFJ007 to limitowany zegarek inspirowany właśnie lekkoatletyką. Jego koperta jest w całości pokryta utwardzaną, czarną powłoką PVD, a jego tarcza wyróżnia się gruboziarnistą, kojarzącą się z bieżnią lekkoatletyczną, strukturą. Dodatkowo, ten wariant nowości Seiko zawiera w sobie najwięcej złotych akcentów, łączonych zwyczajowo ze zwycięstwem. Każdy zegarek tej referencji ma indywidualny numer w ramach limitacji, oraz przeprojektowany dekiel z logo mistrzostw na środku.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph – dostępność i cena

Nowe Prospexy zaskoczyły prawdopodobnie wszystkich.

To odważny, niszowy projekt zegarka, który najpewniej kłócił się z wyliczeniami w excelu i niemal na pewno ustąpi popularnością konserwatywnie narysowanym Speedtimerom SSC. Tym bardziej należy docenić odwagę kierownictwa i projektantów Seiko, którzy w udany sposób dokonali fuzji cech modeli tej marki z różnych epok, a efekt końcowy jest po prostu smaczny i niebanalny.

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph

Na witrynach oficjalnych i partnerskich butików Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph pojawiły się już w lipcu, w cenach oscylujących w okolicach 4 000 złotych za standardowe odmiany o referencjach SFJ001 i SFJ 003.

Nieco drożej i trudniej dostępny będzie wariant 40th Anniversary SFJ005, który wyceniono na około 4 400 złotych, a na szczycie cenowym plasuje się atletyczne Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph SFJ007 w cenie około 4 600 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Oris Hölstein Edition 2023. Pierwsz...
Oris Hölstein Edition 2023. Pierwsz...
24.08.2023
Tissot PRX Digital. Udane połączeni...
Tissot PRX Digital. Udane połączeni...
29.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco