• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition


Trudno się oprzeć wrażeniu, że wielu producentów zegarków ostatnio dość mocno stawia w swoich na kolory. Tak pisałem w artykule, w którym prezentowaliśmy zegarek Oris ProPilot X Calibre 400 w wersji z trzema kolorami tarcz, w tym pastelowym. Dla firmy podchodzącej do kwestii designu i kolorów raczej zachowawczo, to była mała rewolucja. Co więc powiedzieć o dzisiejszej nowości? Wybrany kolor jest bardzo nietypowy, a jak na Orisa - prawie szokujący. 

Ale… no właśnie. Jest po prostu świetny. 

A cała otoczka wokół nowego zegarka jeszcze bardziej. 

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem

Marka Oris dba o swój wizerunek poważnej firmy zegarmistrzowskiej. 

Szczyci się oferowaniem zegarków tradycyjnych, mechanicznych. Podkreśla, że na przestrzeni 119 lat istnienia stworzono w firmie ponad 280 mechanizmów „in-house”, a w czasach współczesnych, gdzie przez lata Oris - tak jak i większość producentów w branży - bazował na mechanizmach firm zewnętrznych, postawiono w pewnym momencie znów na stworzenie własnego zaplecza technicznego. Na przestrzeni ostatnich 10 lat zaprezentowano aż 10 własnych mechanizmów manufakturowych marki Oris, z 10- i 5-dniowymi rezerwami chodu. 

Szwajcarska firma dbała o image poważnego producenta poważnych zegarków. I jest tak nadal, ale czemu nie pozwolić na odrobinę całkiem bezpiecznego szaleństwa? 

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

W ubiegłym, 2022 roku takim małym szaleństwem były - wspomniane już na wstępie - trzy wersje modelu Propilot z tarczą szarą, niebieska i łososiową, ale też seria Oris Sixty Five „Cotton Candy”. To już był pierwszy symptom. To też była próba wpisania się w wysyp kolorów, jaki miał i nadal ma miejsce w branży zegarkowej. Zarówno firmy oferujące zegarki popularne, jak również te z drugiego krańca, aż po „Patka” oferowały zegarki kolorowe, z kolorowymi tarczami. Mnie ten trend wyjątkowo pasuje. Przekonuje mnie, bo zwyczajnie życie jest krótkie, i może nie ma co się krygować, może warto zaszaleć. 

Kolor w zegarku jest fajny. 

Dlatego marka Oris prezentując siebie, swoje osiągniecia, podkreśla także, że jedną z inspiracji do tworzenia nowych zegarków jest radość. A jak inaczej wyrazić radość w zegarku, jeśli nie przez radosny kolor? Wprawdzie mechaniczne zegarmistrzostwo to oczywiście cały czas poważna sprawa, ale dzisiejszy bohater jest też i bardzo radosnym elementem oferty firmy. 

Zrobić czyjś dzień lepszym

Oris ProPilot X Kermit Edition. To wyraz współpracy Oris i Disney's The Muppets. 

Pierwszą funkcją każdego zegarka Oris, szczególnie w modelu typu pilot, jest czytelność i praktyczność, ale nie mniej ważne jest to, by przynosił zadowolenie, radość. ProPilot X Kermit Edition nie powinien mieć żadnego problemu z osiągnięciem odpowiedniego efektu.

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Czytając wywiad z dyrektorem kreatywnym Orisa, Kenem Laurentem, dowiadujemy się, że jeśli zegarek Oris może zrobić czyjś dzień lepszym, to biorąc pod uwagę zegarki tej firmy, a ten szczególnie – Oris wykonał swoją robotę. 

Ken Laurent mówi, że od jakiegoś czasu próbują znaleźć tzw. ostateczny wyraz tego, jak zapewnić w zegarku efektu powodowania czyjejś radości. Współpraca z „najprostszym” facetem na planecie: Kermitem żabą z Muppetów, okazuje się uderzająco celnym pomysłem w tym zakresie. Rolą Kermita jest zabawiać, wywoływać  uśmiech na naszych twarzach. 

Robi to od pokoleń. Czy można by zrobić z nim zegarek? 

Okazuje się, że tak. Oris zrobił. Patrząc na Orisa ProPilot X Kermit Edition uśmiech na twarzy powinien pojawić się sam, a w specjalny dzień Kermita (“Kermit Day”) - to już na pewno. 

Zielona tarcza zegarka

Ten nowy zegarek Orisa bazuje na świetnym i doskonale znanym modelu marki. To opisywany już przez nas 39-milimetrowy, tytanowy ProPilot X Kaliber 400, tylko że teraz ma wyrazisto zieloną tarczę. Ponadto pierwszego dnia każdego miesiąca okienko datownika, widoczne na godzinie 6., zostaje wypełnione obrazkiem z wizerunkiem Kermita (Kermit the Frog). 

Zamiast jedynki zobaczymy najsłynniejszą żabę świata.

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Żabę, która potrafi wzruszyć, ale która przede wszystkim ma za zadanie wywołać uśmiech. 

„Dzień Kermita” wypadający w pierwszy dzień każdego miesiąca ma nam przypominać, aby nie brać życia zbyt poważnie. Abyśmy potrafili znaleźć chwilę na mniej poważne sprawy. Abyśmy mieli więcej radości z życia, trochę więcej zabawy, mimo, że przecież do wielu spraw trzeba podejść poważnie.  

Dokładnie tak, jak Kermit the Frog śpiewa w reklamie nowego modelu Orisa. W piosence, którą nagrał specjalnie w celu prezentacji nowego zegarka: „Muszę znaleźć dla mnie trochę czasu…”.

Warto zobaczyć to krótkie, ale sympatyczne wideo:


Co do aspektu technicznego zegarka opis zaczniemy od mechanizmu. 

Tytanowa koperta i mechanizm „in-house”

Zastosowany w zegarku mechanizm pochodzi z relatywnie nowej serii Oris 400. 

Najpierw w 2015 roku firma zaprezentowała przy okazji obchodów swojego 110-lecia własny mechanizm Oris 110, z imponującą rezerwą chodu na poziomie 10 dni. Ręczny naciąg oraz dodatkowe wskazania to świetna baza dla topowych modeli marki. Seria 400 to mechanizmy, które mają postawione zadanie – stać się  bazowym mechanizmem Orisa. 

W sumie, to właśnie tak się od jakiegoś czasu dzieje.

Automatyczny naciąg i 5 dni rezerwy chodu to ważne atrybuty oczekiwane od uniwersalnego, bazowego mechanizmu. Ten jest dodatkowo nowoczesny w aspekcie technicznym, a od strony wizualnej prosty, industrialny nieco, ale dopieszczony, dopełniając tego pozytywnego obrazu.

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

W tym mechanizmie jest 30 komponentów odpornych na działanie pola magnetycznego, w tym kotwica i koło wychwytowe. Łożyskowanie odbywa się na 21 kamieniach, a częstotliwość pracy to 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Dopuszczalne odchyłki mieszczą się między -3 do + 5 sekund dziennie, mimo braku certyfikatu COSC. 

Firma z Holstein bardzo wierzy w niezawodność swoich produktów, co zaowocowało udzieleniem na nie aż 10-letniej gwarancji. Taka opcja to raczej niespotykany, spory bonus. 

Mechanizm osadzony jest kopercie o średnicy 39 mm wykonanej z tytanu. Wysokość od ucha do ucha też jest bardzo umiarkowana, bo na poziomie 47 mm. 11,8 mm grubości obudowy uzupełnia wizerunek „nieprzerośniętego”, a dla niektórych pewnie nawet niewielkiego zegarka, co jest zgodnie w pełni z dzisiejszymi trendami na zegarkowym rynku. 

Koperta Oris ProPilot X Kermit Edition jest okrągła, z łagodnie wyprowadzonymi uszami, ale wyraziste cięcia, jej linie i krawędzie tworzą zegarek nowoczesny, nawet nieco futurystyczny.

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Na godzinie 3. umieszczono ponadwymiarową koronkę, z obu stron chronioną wypustkami koperty, których kształt tworzący wielokątne płaszczyzny podkreśla ten futurystyczny wizerunek. Luneta wieńcząca kopertę od góry ma charakterystyczne dla tej linii zegarków Orisa moletowanie w postaci ukośnie ustawionych nacięć. Motyw ten jest powtórzony na krawędzi wkręcanego dekla. Klasa wodoszczelności to 100 m. 

Do koperty dobrano świetnie wyglądającą bransoletę, także wykonaną z tytanu. Zapinana jest ona na klamrę typu „lift”, wyglądającą jak klamra zapięcia lotniczych pasów bezpieczeństwa. 

Oris ProPilot X Kermit Edition – dostępność i cena

Na sam koniec zostawiłem opis tarczy zegarka. Jest ona wyrazisto zielona, ma kolor taki sam, jak kukiełkowe „ciało” Kermita.  Indeksy są nadrukowane w postaci białych, wąskich słupków. Masa luminescencyjna na wskazówkach jest również biała. Powierzchnia tarczy jest matowa i ma ziarnistą strukturę. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę producenta, po przeciwnej stronie - bardzo drobną czcionką - nadrukowano nazwę modelu, czyli Propilot, a pod nią informację o rezerwie chodu „5 days”. 

Czysta, prosta i przez to bardzo czytelna forma. 

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition

Taka, jaka powinna być w tego rodzaju zegarku.

A wcale nie jest nudna. Świetnie komponująca się ze stylem całości. 

No i w zaskakującym kolorze. Na godzinie 6. jest opisywane już okienko datownika z fazowanymi krawędziami. Właśnie w nim pierwszy dzień miesiąca to zamiast cyfry 1, pocieszna, szeroko uśmiechnięta twarz Kermita Żaby na ciemno zielonym tle. 

Cena zegarka Oris ProPilot X Kermit Edition to 4 400 franków, czyli około 21 000 zł plus Vat.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Oris.

Adrian Szewczyk 


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Venezianico Nereide Ceratung GMT. A...
Venezianico Nereide Ceratung GMT. A...
25.03.2023
Ekstrawagancki i fascynujący. Roger...
Ekstrawagancki i fascynujący. Roger...
29.03.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco