• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Zegarki i Pasja 2021 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje


Początek stycznia to zawsze dobry czas na podsumowanie i refleksje nad minionym rokiem. Za nami 2021 – już drugi z rzędu rok, w którym nasze życie prywatne i zawodowe w dużej mierze determinowała sytuacja pandemiczna w danym okresie. Pamiętam doskonale uczucia jakie towarzyszyły mi 12 miesięcy temu, gdy wkraczaliśmy w 2021 rok - z jednej strony ogromna niepewność związana z niestabilną sytuacją ekonomiczną i trudną do przewidzenia przyszłością, a z drugiej promyk nadziei w postaci wynalezienia skutecznej szczepionki przeciw Covid-19. Był to czas, kiedy od kilku dni trwał już „lockdown”, kolejny z resztą, tym razem poświąteczny. Dookoła niemal cała stacjonarna działalność gospodarcza była zamrożona – nieczynne galerie handlowe, sklepy, hotele, restauracje, kina… itd.

Dziś, na początku stycznia 2022, życie dookoła nas wygląda już inaczej.

Wprawdzie pandemia niestety nadal trwa, a obserwacja bieżącej sytuacji na świecie i w kraju sugeruje, że także w tym roku będziemy się z nią zmagać, jednakże na kształt naszej wspólnej przyszłości ma wpływ teraz już także każdy z nas, nasze indywidualne działania i decyzje lub ich brak.

Dlatego na wstępie do podsumowania minionego roku, życzę Państwu pomyślności, siły do pokonywania wszelkich przeciwności losu i wyzwań, jakie przed nami postawi rok 2022, optymizmu i spełnienia marzeń, większej stabilności oraz jak najwięcej szczęśliwych, radosnych chwil!

Wydawnictwo Zegarki i Pasja 2021 – liczby, wydarzenia, osiągnięcia

A jak minione 12 miesięcy wyglądało z naszej perspektywy, czyli wydawnictwa branżowego?

Jeśli spojrzymy na statystki dotyczące ruchu na internetowym portalu Zegarki i Pasja wg danych z Google Analytics, to w 2021 roku możemy pochwalić się liczbą odwiedzin naszych Czytelniczek i Czytelników na poziomie ponad 443 000 wizyt, co przełożyło się na niemal 800 000 odsłon strony!

To imponujący wynik, dlatego chciałem serdecznie podziękować Państwu w imieniu swoim oraz całego zespołu naszej redakcji za to, że jesteście z nami, oraz za zaufanie jakim nas darzycie.

Pasję do zegarmistrzostwa i zegarków, a także wiedzę na ich temat, staramy się szerzyć nie tylko poprzez regularne publikacje na łamach portalu, ale także docierając do tysięcy użytkowników różnych platform społecznościowych poprzez nasze „ZiP’owe” kanały tematyczne.

Obecnie, czyli na dzień 08.01.2022, kanał Zegarki i Pasja na Facebooku „lubi” 23 513 osób, a obserwuje 24 083 użytkowników. Oprócz tego prowadzimy kanał na YouTube, gdzie publikujemy od lat autorskie video recenzje zegarków i filmy branżowe, który ma już niemal 3 500 subskrybentów, a także kanał na Instagramie (3 tysiące obserwujących), oraz konto na Twitterze (ponad pół tysiąca obserwujących).

Zegarki i Pasja 2021 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje


Zegarki i Pasja 2021 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Tak szeroka działalność Zegarki i Pasja nie mogłaby mieć miejsca bez pracy wspaniałego zespołu autorów i autorek, którzy stoją za przygotowaniem artykułów i treści multimedialnych publikowanych na portalu (O nas). Co ważne i warte podkreślenia, nasz zespół redakcyjny w 2021 roku znacznie się wzmocnił, gdyż dołączyło do nas dwóch nowych „zegarkomaniaków” – Piotrek i Konrad.

W propagowaniu pasji do zegarków wspierają nas od lat także nasi zewnętrzni Partnerzy: organizatorzy Aurochronos Festival, administratorzy grup na Facebooku - „Czasoholicy” oraz „Stare Zegarki / Vintage Watches”, kanał na YouTube – „Szafirowe Szkiełko”, oraz „Polish Watch Spotter”.

Być może nie wszyscy wiedzą, ale w ramach wydawnictwa Zegarki i Pasja od przeszło czterech lat prowadzimy i rozwijamy także nasz drugi internetowy portal branżowy pod nazwą Zegarki i Moda.

Redaktor Naczelna portalu, Agata Molka, wraz z zespołem redakcyjnym konsekwentnie dbają o to, by Zegarki i Moda były miejscem w sieci, gdzie łączy się pasja do zegarków z szeroko pojętym life-stylem oraz bieżącymi trendami w modzie. Połączenie światów mody, biżuterii i zegarków okazało się doskonałym pomysłem i zyskuje coraz większe grono fanów, co potwierdzają liczby – w 2021 roku portal miał już ponad 118 000 wizyt, co stanowi wzrost liczby odwiedzin o 50% w stosunku do roku 2020.

Oprócz obecności w świecie wirtualnym w postaci naszych dwóch portali internetowych, od 2017 roku działamy także w „realu”. Miłośnicy i miłośniczki zegarków w Polsce zapewne znają bezpłatny drukowany magazyn „Zegarki i Pasja”, który dotychczas ukazał się w liczbie 17 wydań.

Zegarki i Pasja 2021 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Zegarki i Pasja 2021 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Pismo przez ostatnie lata zaskarbiło sobie grono wiernych fanów oraz cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem, co nas bardzo cieszy. Znacznie mniej pozytywnym faktem jest trudna sytuacja w jakiej znalazła się branża zegarkowa w związku z wybuchem pandemii na początku 2020 roku, a w konsekwencji także nasze wydawnictwo. Niestabilna i niepewna sytuacja, brak możliwości planowania działań na kolejne tygodnie i miesiące, oraz bolesne i paraliżujące życie lockdowny towarzyszące nam w 2020 i 2021 roku przekładają się na ogromny wysiłek włożony w wydanie każdego numeru pisma.

W słowie od redakcji, które otwiera magazyn nr 15 przypadający na drugi kwartał 2021 roku pisałem: „Rok 2021, podobnie jak ten miniony, nadal pozbawia nas – miłośników zegarków oraz media branżowe – możliwości udziału w wielu imprezach branżowych. Część z nich odwołano, niektóre przestały istnieć, inne przeniosły się do internetu. My zmuszeni byliśmy odwołać wydanie magazynu na pierwszy kwartał. Nikomu nie jest dzisiaj łatwo tworzyć dalekosiężne plany. Mimo takiej sytuacji, celem naszej redakcji na ten rok, jest przygotowanie trzech kolejnych wydań kwartalnika.

Pierwsze z nich właśnie oddajemy w Państwa ręce.”


Teraz, gdy 2021 rok jest już za nami, mogę z satysfakcją stwierdzić, iż ten cel został zrealizowany – przygotowaliśmy i oddaliśmy w ręce miłośników zegarków trzy wydania kwartalnika (Q2/Q3/Q4), każde liczące 20 000 egzemplarzy, które dostępne były/są w ponad 400 punktach na terenie Polski.
 


Jak zapowiada się 2022 rok w aspekcie drukowanego magazynu?

Muszę stwierdzić zupełnie szczerze, iż chłodna obserwacja sytuacji ekonomicznej z jaką weszliśmy w nowy rok nie napawa optymizmem – nowe regulacje prawne to jeden aspekt, ale istotnym czynnikiem, który ma wpływ na naszą zdolność do przygotowywania i wydawania kolejnych numerów pisma to koszty z tym związane. Kluczowy czynnik to oczywiście koszty druku, czyli usługa drukarska w którą wliczona jest również cena papieru. A ceny papieru na świecie w ostatnich miesiącach, mówiąc delikatnie - po prostu… zwariowały. Wzrost cen papieru przełożył się na niemal 50% wzrost cen druku. To potężna różnica, która w przypadku bezpłatnego pisma stanowi ogromny problem.

Czy mimo wzrostu cen różnych usług i materiałów uda nam się także w 2022 roku wydawać pismo „Zegarki i Pasja”? – na to pytanie poznamy odpowiedź w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Zegarki i Pasja 2021 – najchętniej czytane publikacje

Każde podsumowanie minionego roku to z reguły dobra okazja by sprawdzić, jakie tematy budziły w okresie ostatnich 12 miesięcy największe zainteresowanie Czytelników.

Zegarki i Pasja 2021 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Wprawdzie w tej „konkurencji” szanse poszczególnych artykułów publikowanych w 2021 roku są zdecydowanie nierówne – artykuły publikowane w styczniu 2021 miały przecież o wiele więcej czasu na zdobywanie nowych Czytelników i zwiększanie liczby odsłon niż chociażby te opublikowane w grudniu, ale jak wiemy… "w życiu nie ma sprawiedliwości".

Jednak - co bardzo ciekawe, wśród 20 najchętniej czytanych artykułów na portalu Zegarki i Pasja opublikowanych od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 znalazły się aż cztery publikacje z listopada i grudnia.

Co zatem przykuło Państwa uwagę?

Oto TOP 20 artykułów z 2021 roku z największą liczbą odsłon (na dzień 31 grudnia 2021):

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Recenzja: Roamer Primeline Daydate

Recenzja: Atlantic BeachBoy Automatic

Certyfikacja w świecie zegarków. Trzy odmienne przykłady.

GPHG 2021 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Japoński przemysł zegarkowy – czy to tylko marki: Casio, Citizen, Orient i Seiko?

Video recenzja: Omega Speedmaster Moonwatch w dwóch wersjach – podobieństwa i różnice

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Recenzja: Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition

Serwis zegarka mechanicznego na przykładzie Omega DeVille Co-Axial

Recenzja: Atlantic Timeroy i Timeroy CS Chronograph

Komplikacje konstrukcji modułu naciągu zegarka

Recenzja: Davosa Argonautic Lumis Automatic 300M

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Aviator Swiss Made Douglas Polish Edition Day-Date 2021 – specjalna edycja na nasz rynek

Napęd mechanizmu zegarka, oraz dodatki poprawiające jego działanie i użyteczność

FIYTA – historia marki i osiągnięcia

Zegarki i branża zegarkowa od lat 60. XX wieku do końca ostatniej dekady

Delbana – historia marki

Wizyta w NOMOS Glashütte – poznajemy markę i jej zegarki (relacja i zdjęcia)

Jak widać, największą popularnością wśród Czytelników i Czytelniczek w 2021 cieszyły się nasze autorskie recenzje, testy oraz video recenzje zegarków, a także materiały edukacyjne z zakresu wiedzy zegarmistrzowskiej, jak również publikacje dotyczące osiągnięć oraz historii marek zegarkowych.

Co istotne, i podkreślę to jeszcze raz, w zestawieniu ujęte są wyłącznie artykuły z 2021 roku.

Na koniec… pora na odrobinę „samochwalstwa” i autopromocji

Cieszę się, iż tworzony przez nas portal internetowy „Zegarki i Pasja” to miejsce, które Państwo tak chętnie i licznie odwiedzacie, gdy poszukujecie wiedzy i rzetelnych informacji ze świata zegarków.

Jeśli mówimy o wiedzy, to w tym miejscu chciałbym też krótko nadmienić o ważnym dla nas fakcie - otóż właśnie w minionym, 2021 roku zaufały nam także dwie znane marki zegarkowe, które objęły Patronaty nad dwoma ważnymi działami naszego portalu.

Mam na myśli nasze autorskie Kalendarium Ewolucji Mechanizmów, nad którym Patronat sprawuje marka Atlantic, oraz Słownik Pojęć Zegarmistrzowskich, który Patronatem objęła marka Fortis.

Podsumowanie 2021 roku chciałbym zamknąć przekazaniem dwóch ważnych dla nas informacji, którymi mieliśmy się z Państwem podzielić jeszcze w minionym roku, ale… zabrakło czasu.

Pierwsza dotyczy nagrody „Złota Lupa” w kategorii Zegarkowy Dziennikarz Roku. To wyróżnienie przyznawane podczas festiwalu „It’s all about Watches”, którego V edycja odbyła się pod koniec 2021 roku w Łodzi. Tę nagrodę otrzymał (w pełni zasłużenie) nasz redakcyjny kolega - Adrian Szewczyk.

Zegarki i Pasja 2021 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Zegarki i Pasja 2021 – podsumowanie roku i najchętniej czytane publikacje

Adrian dołączył do zespołu Zegarki i Pasja kilka lat temu, pełni rolę redaktora działu Zegarki, regularnie tworzy artykuły dzięki którym możemy poznawać nowe modele zegarków różnych marek, które następnie publikowane są zarówno na łamach portalu, jak również w drukowanym magazynie. Ponadto wykonuje także bardzo bogate w szczegóły, obszerne recenzje tekstowe ze zdjęciami i video recenzje zegarków.

Jestem przekonany, że nasi stali Czytelnicy i Czytelniczki doskonale znają Jego pasję do zegarmistrzostwa i obszerną wiedzę w tym zakresie, oraz cenią Jego styl pisania równie mocno, jak ja.

Druga informacja to w zasadzie zaproszenie.

Zaproszenie do lektury obszernego wywiadu dotyczącego oczywiście zegarków oraz branży zegarkowej, który ukazał się 25 listopada 2021 roku na łamach Gazety Wyborczej BIZ: „Nie mają auta i mieszkania, a kupią drogi zegarek? Szwajcarzy nie muszą się bać milenialsów.

Staram się w nim odpowiedzieć między innymi na tak podchwytliwe pytania, jak: po co komu zegarek, skoro godzinę pokazuje smartfon?, jaki wpływ na branżę mają smartzegarki?, jak będziemy mierzyć czas w przyszłości?, oraz jakie są główne trendy i innowacje w tej wydawałoby się "sennej branży?

Podsumowując rok 2021, mamy w pamięci minione 525 600 minut pełnych wyzwań, wielu chwil niepewności i stresu, a zarazem czas bardzo wytężonej pracy całego zespołu redakcyjnego, oraz momenty wielkiej satysfakcji i radości, gdy otrzymywaliśmy od Państwa miłe i pozytywne maile oraz komentarze.

To nas motywuje do dalszego działania.

Dziękuję w imieniu swoim oraz całego zespołu redakcji za to, że jesteście Państwo z nami.
Wszystkiego najlepszego w 2022 roku!


Maciej Kopyto
Właściciel i redaktor naczelny wydawnictwa Zegarki i Pasja


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Niezwykłe zegarki Frederique Consta...
Niezwykłe zegarki Frederique Consta...
20.12.2021
Powrót w kosmos: Omega angażuje się...
Powrót w kosmos: Omega angażuje się...
17.01.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco