Haute Horlogerie (wymowa: ot orlożeri) – określenie pochodzące z języka francuskiego, które oznacza dosłownie wielkie/elitarne zegarmistrzostwo. Pojęcie to używane jest w kontekście przedsiębiorstw tworzących wyjątkowe czasomierze, które wyposażone zostały w przełomowe, niezwykle trudne do stworzenia komplikacje konstrukcji mechanizmu. Krótko mówiąc, nie dotyczy to zegarków produkowanych masowo oraz powszechnie dostępnych, tylko są to egzemplarze projektowane i konstruowane w zaciszu atelier wybranych firm, z reguły tworzone ręcznie, choć z użyciem najnowocześniejszych maszyn i narzędzi.
Najznakomitsze manufaktury świata od lat prezentują wspaniałe dzieła sztuki zegarmistrzowskiej, których stworzenie zajmuje często wiele lat. Ich wyjątkowość polega na niezwykle wysokim poziomie skomplikowania budowy mechanizmu wyposażonego w rzadko spotykane funkcje bądź rozwiązania konstrukcyjne nazywane potocznie komplikacjami.
Tego typu czasomierze tworzone są zwykle w ściśle ograniczonej liczbie sztuk, a bardzo często jedynie jako pojedyncze egzemplarze. Stanowią one istotny wkład w rozwój tradycyjnego zegarmistrzostwa, ukazują zdolność danej manufaktury do tworzenia zegarków wyposażonych w nietuzinkowe rozwiązania konstrukcyjne, a także zachwycają kunsztem wykonania oraz wyjątkowym wzornictwem.
Oczywiście w ślad za bardzo wysokim poziomem wykonania oraz unikatowością idzie bardzo wysoka cena, jaką trzeba za tego typu dzieła mikromechaniki zapłacić. Są to produkty zdecydowanie dostępne tylko dla nielicznych ze względu właśnie na swoją "kosmiczną" cenę , a część z nich w ogóle nie jest przeznaczona na sprzedaż tylko służy do celów pokazowych. Haute Horlogerie to bowiem chęć stałego przekraczania granic, które wydawałoby się, iż są już niemożliwe do pokonania. To filozofia dążenia do perfekcji, tworzenia nie tyle zegarków, co prawdziwych dzieł sztuki zegarmistrzowskiej, które mają do zaoferowanie znacznie więcej, niż tylko pomiar czasu. Stanowią one również dowód na kreatywność i niezwykłe umiejętności ich twórców.
Warto wymienić choć kilka dodatkowych komplikacji konstrukcji mechanizmu stworzonych do tej pory:
Tourbillon oraz wszelkie jego odmiany, wieczny kalendarz, minutowy repetier, roczny kalendarz, chronograf z funkcją flyback, fazy księżyca, aktualne położenie sfery niebieskiej, rattrapante i wiele, wiele więcej...
Prócz wybitnie trudnych do skonstruowania mechanizmów, równie imponujące są czasomierze wykonane przy użyciu specjalistycznych, czasochłonnych technik zdobniczych, które swoim kunsztem oraz precyzją z jaką zostały wykonane, zapierają dech w piersiach.
Aktualnie istnieje wąska grupa przedsiębiorstw, która hołduje zasadom opisanym powyżej oraz traktuje tradycyjne zegarmistrzostwo, jako filozofię życia, coś o wiele bardziej wyszukanego i fascynującego, niż wyłącznie masową, komercyjną produkcję zegarków.
Właśnie o tych producentach mówi się, iż należą do Haute Horlogerie.
To między innymi: Patek Philippe, Vacheron Constantin, Girard-Perregaux, Jaeger-LeCoultre, Breguet, A. Lange & Sohne, Audemars Piguet, Cartier, Chopard, Hermes, Hautlence, IWC, Roger Dubius…
Dla zainteresowanych tematem polecamy stronę Fundacji De La Haute Horlogerie, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji oraz prezentacje niezwykłych czasomierzy.
Autor: Maciej Kopyto