Zegarki „Made in China” nadal często wielu osobom kojarzą się zwykle z bytami oferowanymi masowo na znanym chińskim portalu zakupowym. Wpływ na takie postrzeganie produktów z Państwa Środka mają oferowane tam „szkaradne” twory o bardzo mizernej jakości. Sporą popularność mają także wirtualne marki oferujące zegarki będące klonami cenionych i lubianych modeli znanych, drogich marek zegarmistrzowskich. Te okoliczności w jakimś stopniu budują stereotyp, na jaki - trzeba przyznać - jednak sobie zapracowano. Tyle, że Chiny to kraj, który może zaoferować zdecydowanie więcej jeśli chodzi o zegarmistrzostwo, o czym być może często zapominamy kierując się wspomnianym, stereotypowym myśleniem.
Pracują tam oraz tworzą wybitni, niezależni rzemieślnicy oferujący zegarmistrzostwo wysokiej klasy, ale także duzi producenci idący od lat własną drogą rozwoju i kreowania swojego wizerunku. Producenci oferujący zegarki ciekawe i wysokiej jakości, a przy tym w dobrych cenach. Do takich właśnie marek bez wątpienia można zaliczyć firmę Fiyta.
FIYTA Holdings Limited – powstanie i rozwój marki
Fiyta została założona w 1987 roku. Marka należy do FIYTA Holdings Limited, specjalizującej się w branży zegarków w Chinach. Od momentu powstania, marka podąża ścieżką opartą na rozwoju i innowacjach, nieustannie wprowadzając na rynek produkty o wysokim zaawansowaniu technicznym. To także, biorąc pod uwagę modele, które miałem okazję widzieć, również na żywo, zegarki o ciekawym, nietuzinkowym wyglądzie.
Na bazie swoich możliwości oraz zdobytych doświadczeń firma nawiązała współpracę owocującą udziałem w ramach chińskiego programu kosmicznego. Wkrótce stała się jedną z tych marek zegarkowych, które są oficjalnie zegarkami astronautów.
zdjęcie żródło: www.mch-global.com
zdjęcie żródło: www.mch-global.com
W 2011 roku marka została zaproszona na prestiżowe targi Baselworld, stając się tym samym pierwszą chińską firmą, której produkty zostały wystawione w hali głównej (a to duże wyróżnienie, gdyż w hali głównej pojawiały się przez lata jedynie światowe marki). To wydarzenie pozwoliło owocnie realizować strategię rozwoju w skali globalnej. Od tego czasu marka Fiyta dokłada wszelkich starań, aby zwiększyć swój udział na rynku międzynarodowym.
W tym momencie firma posiada ponad 3000 punktów sprzedaży w 29 krajach na świecie, wliczając w to Chiny, Wielką Brytanię, Singapur, czy też Malezję, a teraz także i Polskę, bo mamy w kraju od niedawna oficjalnego dystrybutora zegarków Fiyta.
Jak wspomniałem, firma FIYTA Holdings Limited założona została w 1987 roku i jest flagowym przedsiębiorstwem i jednocześnie notowaną na giełdzie chińską firmą produkującą zegarki. To także jedna ze spółek holdingowych AVIC INTL Shenzhen, należących do Aviation Industry Corporation of China. Zgodnie ze strategią marki, FIYTA skupia się na branży zegarmistrzowskiej i specjalizuje się w wielu dziedzinach, takich jak: badania i rozwój, projektowanie, produkcja, sprzedaż własnych produktów oraz handel detaliczny zegarkami.
W sektorze sprzedaży detalicznej zegarków FIYTA założyła spółkę Harmony World Watch Center. Jako sieć sklepów o ujednoliconej nazwie firmowej, Harmony World Watch Center szybko stała się jedną z wiodących marek na rynku. W ciągu ponad 30 lat swojej działalności firma stworzyła wiele punktów w największych miastach w Chinach. Ponadto, pozwoliło to na ścisłą współpracę z cenionymi producentami zegarków.
Warto napisać nieco więcej o wspomnianym powiązaniu z programem kosmicznym oraz zegarkami dla pilotów. Znamy marki, które zbudowały na tym pozycje swoich kluczowych modeli. Nic nie stoi na przeszkodzie, by i Fiyta szła tą drogą. Linie dla astronautów i pilotów są fundamentami w ofercie marki. Jeśli chodzi o prowadzone badania, działania związane z rozwojem technik zegarmistrzowskich, FIYTA zawsze przestrzega rygorystycznych standardów, co pozwoliło na opracowanie i zgromadzenie zaawansowanych technik, które oparte są na bogatym doświadczeniu w projektowaniu i produkcji mechanizmów.
Wysoka jakość produktów Fiyta została doceniona przez chiński program kosmiczny. Zegarki marki są wykorzystywane przez chińskich astronautów od 2003 roku. Urządzenia pomiarowe towarzyszyły im m.in. podczas pierwszej w Chinach misji załogowego lotu kosmicznego, misji Shenzhou VII poza statkiem kosmicznym oraz wielu innych, działań. Za każdym razem zegarki poddawane są niezwykle trudnym warunkom w jakich są użytkowane. Ciągły rozwój i dążenie do doskonałości sprawiają, że z powodzeniem dotrzymują one kroku astronautom.
A jak zaczęła się kosmiczna przygoda marki Fiyta?
Zegarki Fiyta w... kosmosie
Otóż zaczęła się, gdy w 2001 roku Fiyta dostała zlecenie wyprodukowania zegarków dla Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Marka rozpoczęła projektowanie i produkcję oryginalnych modeli wykorzystywanych wyłącznie przez chińskich pilotów. Stworzono ponad 8 000 zegarków.
W 2003 roku powstała edycja kolekcjonerska zegarka FIYTA do skafandrów wykorzystywanych na statku kosmicznym Shenzhou-5. Zegarek ten był świadkiem pierwszego załogowego lotu Chin w przestrzeń kosmiczną. Dwa lata później powstała edycja kolekcjonerska zegarka FIYTA do skafandrów wykorzystywanych na statku Shenzhou-6, a model ten towarzyszył pierwszej wieloosobowej chińskiej misji. W 2008 roku powstała edycja związana z lotem Shenzhou-7. Astronauci ze statku kosmicznego Shenzhou-7 jako pierwsi Chińczycy dokonali „spaceru” kosmicznego. W takich okolicznościach potrzebny jest niezwykle odporny sprzęt, który będzie działał w ekstremalnych warunkach.
W 2011 roku powstał zegarek FIYTA upamiętniający misję Shenzhou-8, i oczywiście pochodził z kolekcji Aeronautics. Shenzhou 8 to bezzałogowy statek kosmiczny, który po raz pierwszy w chińskiej historii zacumował do chińskiego modułu Tiangong 1, oddalonego od Ziemi o 343 km. FIYTA upamiętniła ten sukces wypuszczając limitowany zegarek. W międzyczasie powstał zegarek związany z chińskim programem dotyczącym Marsa.
Trwa wyścig, kto wyruszy tam pierwszy, i Chińczycy oczywiście biorą w nim udział. W związku z tym powstał zegarek FIYTA upamiętniający program testowy "Mars - 500". Chińscy ochotnicy z zegarkami FIYTA na ręce uczestniczyli w eksperymencie "Mars - 500", który miał za zadanie przygotować ludzi do lotu na Marsa. Przez 500 dni byli oni trzymani w zamknięciu w warunkach jakie zgodnie z założeniami panowałyby na marsjańskiej stacji, by sprawdzić, jaki to może mieć wpływ na psychikę i zdrowie człowieka.
W 2012 roku powstał zegarek dedykowany Liu Yang, czyli pierwszej chińskiej astronautce. Rok później zaprezentowano zegarek FIYTA "J-15" stworzony dla pilotów myśliwców z kolekcji Mach. Myśliwiec "J-15" zadebiutował w 2013 roku, kiedy odbyło się jego pierwsze lądowanie na pokładzie lotniskowca "Liaoning". Świadkiem tego wydarzenia był zegarek FIYTA "Flying Shark" właśnie z kolekcji Mach. Wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem model "Shenzhou-VII" był połączeniem nowatorskich technologii i dopracowanego wyglądu.
Dalej był zegarek FIYTA upamiętniający misję Shenzhou 10 z kolekcji Aeronautics. Ten zegarek był obecny na pierwszym wykładzie poświęconym przestrzeni kosmicznej wygłoszonym przez chińskich astronautów.
W 2016 roku miało miejsce ważne z zegarmistrzowskiego punktu widzenia wydarzenie, bo zaprezentowano zegarek FIYTA Tourbillon Memorial Edition ShenZhou z kolekcji Aeronautics.
W 2016 roku chińscy astronauci zabrali dedykowane zegarki FIYTA w miesięczną podróż w przestrzeń kosmiczną. Urządzenia towarzyszyły im przez cały czas przebywania poza Ziemią, będąc świadkiem historycznych momentów.
W 2017 roku firma uzyskała ważne kompetencje. W zgodzie z nowymi wymogami kwalifikacyjnymi dotyczącymi zakładów produkujących sprzęt używany przez wojsko, Fiyta uzyskała certyfikację potwierdzającą spełnienie tych warunków. Tym samym zakład produkcyjny marki stał się jedynym, który dostarcza zegarki chińskiej armii.
W 2018 roku powstał kolejny model zegarka związany z lotnictwem bojowym. Fiyta stworzyła limitowany model należący do kolekcji Mach. Tym razem to "J-20" Fighter Pilot Limited Edition, który nawiązuje do chińskich myśliwców J-20. Myśliwce te, podobno słyną ze swojej obniżonej wykrywalności, manewrowości i wydajności bojowej.
W 2019 roku powstała reedycja zegarka z kolekcji FIYTA Aeronautics, pierwszego modelu z kolekcji Aeronautics, który upamiętnia historyczne chwile chińskich astronautów w kosmosie. 2020 rok to premiera nowego modelu FIYTA z kolekcji Mach dla pilotów "GJ-11". Zegarek został zainspirowany najnowszym bezzałogowym bojowym statkiem latającym w Chinach. Model ten powstał z wykorzystaniem najnowszych technik w świecie zegarmistrzostwa.
Technologie i innowacyjne materiały stosowane do produkcji zegarków
Powyższe aktywności to oczywiście tylko prezentacja wycinka licznych osiągnięć chińskiej marki w zakresie jej powiązania z kosmosem i przestworzami, z których Fiyta jest szczególnie dumna, bo oferta zegarków tej firmy jest zdecydowanie szersza.
Co do stosowanych przez firmę technologii i materiałów, to w 2007 roku chińska marka opracowała i opatentowała swój stop tytanu, który sprawdza się w kosmosie i jest stosowany do produkcji zegarków. Jest podobno lżejszy oraz istotnie twardszy od standardowego tytanu. Firma stosuje także stal damasceńską, czyli rodzaj stali, który powstał w starożytnych Indiach i był wykorzystywany do odlewania noży, mieczy i innej białej broni. Materiał ten jest twardy i wytrzymały, odporny na zniszczenia, ale główną jego zaletą w wypadku budowania z niego kopert zegarków jest ich niepowtarzalny wygląd.
W Fiyta trwają także zaawansowane badania nad właściwościami włókna węglowego. Dzięki jego licznym zaletom, takim jak: wyjątkowa tekstura, niska waga i odporność na korozję, Fiyta opracowała zegarki antymagnetyczne z wykorzystaniem tego materiału. To pozwoliło na uzyskanie wygodnych w użytkowaniu zegarków ze zredukowaną wagą.
Specjalnie z myślą o pracy w warunkach kosmicznych, czyli bez grawitacji, Fiyta opracowała też specjalny mechanizm mechaniczny mający być wykorzystywany w zegarkach stosowanych podczas lotów Shenzhou VII.
Ręczny naciąg sprężyny w warunkach braku przyciągania sprawdzi się doskonale. Urządzenie wykorzystuje czas wojskowy (24-godzinny), aby móc łatwiej zorientować się w aktualnym czasie, kiedy noc zlewa się z dniem w kosmicznej przestrzeni. Specjalne naoliwienie wzmacnia odporność na ekstremalne temperatury oscylujące w granicy ± 80 stopni Celsjusza. Unikalna konstrukcja zegarka sprawia, że indeks antymagnetyczny wynosi aż 48,000 A/m, co jest wartością 10-krotnie wyższą od międzynarodowej normy.
Podsumowując prezentację firmy Fiyta warto podkreślić, że bardzo cieszą nas kolejne, cenione marki pojawiające się na rodzimym rynku.
Zapewne to wyłącznie kwestia czasu, by chińskie zegarmistrzostwo zdobyło należyte mu zaufanie, nadwyrężone głównie dlatego, że pierwsze z nim kontakty, pomijając masowo wystawiane na targowiskach najgorszej jakości podróbki, dotyczyły zegarków bardziej lub mniej udolnie naśladujących modele znanych marek.
Jednak oferta marki Fiyta to zupełnie co innego.
Fiyta – pełnoprawny gracz na globalnym rynku zegarmistrzowskim
Na żywo miałem przyjemność oglądać zegarek Fiyta ze stoperem z linii Aeronautics. Podobny egzemplarz był pierwszym chińskim zegarkiem w kosmosie. Ciekawa stylistyka tak koperty jak i tarczy zapewniały mu autentyczną wyjątkowość. Jakość wykonania tytanowej koperty była bez zarzutu, a ogólne wrażenie było bardzo dobre, pozwalające bez kompleksów konkurować z podobnymi zegarkami szwajcarskich czy japońskich producentów.
Jak by to protekcjonalnie nie zabrzmiało, uważam, że Fiyta jest pełnoprawnym graczem na rynku zegarmistrzowskim, który przy okazji oferuje to, czego nie robią dużo bardziej znamienite marki. Marki funkcjonujące na światowym rynku od wielu lat na pozycjach, które są także swego rodzaju ramami, których nie da się przekroczyć. Fiyta nie ma tych ograniczeń, nie ma „zaszufladkowanej” czy też przypisanej pozycji, ani nie musi zajmować miejsca w portfolio wielomarkowego koncernu, stąd oferuje zarówno najprostsze, niedrogie modele z mechanizmami Seiko czy Miyota, jak i zegarki wyposażone w wielkie komplikacje konstrukcji mechanizmów jak chociażby tourbillon.
W tym momencie marka Fiyta posiada w ofercie wiele kolekcji klasycznych zegarków, takich jak: Heartouching, Line, Clover, IN, Photographer, Floriography itd.
Innowacyjna tarcza 3D zastosowana w niektórych modelach zdobyła już kilka prestiżowych nagród w Chinach, ale co może bardziej istotne, także za granicą, włączając w to nagrodę Red Dot Product Design oraz nagrodę China Red Star Design Award. Każdy z produktów marki Fiyta jest zaprojektowany jako przemyślane, użyteczne narzędzie, i zarazem element sztuki zegarmistrzowskiej. Marka wyraźnie definiuje na nowo pojęcie „Made in China”.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Fiyta znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: FIYTA
Adrian Szewczyk
12:00 29.01.2021Historia marek zegarkowych
FIYTA – historia marki i osiągnięcia
Tagi:
eleganckie zegarkinietypowe zegarkizegarek mechanicznyzegarki automatycznezegarki męskie eleganckiezegarki męskie mechanicznezegarek do garnituruzegarek szkieletowy
REKLAMA
Komplikacje konstrukcji modułu naciągu zegarka
By jakiekolwiek urządzenie mechaniczne mogło działać, musi ono mieć w dowolny sposób dostarczoną, i w dowolnej formie zgromadzoną, odpowiedniego rodzaju energię. Dla zega ...
Konkurs „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” – fotografie, które zwyciężyły w lutym!
Za nami druga, lutowa edycja konkursu grupy Czasoholicy „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka”. Przedstawiamy podsumowanie, w którym wyłaniamy najlepsze zdjęcia zegarków należą ...
Zegarki Slyde. Tourbillon? Zero mechaniki
Wyobraźmy sobie zegarek na rękę, wytworzony z zachowaniem najwyższych standardów luksusowego zegarmistrzostwa, ale w elektronicznej wersji mechanizmu. Zegarek, który stwa ...
Rado Centrix Open Heart. Nowe damskie zegarki Jubilé i Super Jubilé
Szwajcarska marka Rado, jako firma zegarmistrzowska, ponadprzeciętnie dba o nadgarstki kobiet. Dba w tym sensie, że w ofercie marki jest naprawdę sporo modeli zegarków, o ...
Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition. Klasyka zawsze w modzie
Marka Montblanc, mimo stosunkowo młodego wieku w zegarkowym świecie, cały czas udowadnia, że nie pozostaje w tyle względem swoich “starszych” kolegów. W ostatnich latach ...
Interview with Marc Aellen, CEO of Certina: playing padel, industry trends, digitalization and the future
We met with Mr. Marc Aellen, CEO of the Certina brand, in Warsaw on April, during the event organized by Certina Poland Team to present the latest watch collection for 20 ...
Video recenzja: Alpina Alpiner Extreme Automatic 41 mm
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Alpiner Extreme Automatic 41 mm marki Alpina. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyc ...
Zegarek związany z zatonięciem Titanica sprzedany za rekordową kwotę!
Chyba każdy słyszał o katastrofie statku pasażerskiego RMS Titanic. Mimo, że nie było to największe zdarzenie tego typu w historii, zdecydowanie jest najsłynniejsze. Niew ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...
Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...