• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland


Epos to niezależna i jednocześnie stosunkowo nieduża, szwajcarska firma zegarmistrzowska, która stara się  oferować uniwersalne, dość stonowane, ale zarazem atrakcyjne zegarki. W jej ofercie jest sporo innowacyjnych, czy wręcz ekstrawaganckich modeli z dodatkowymi komplikacjami konstrukcji mechanizmu, często wykonywanymi przez samego producenta. Jakiś czas temu mieliśmy okazję gościć na naszym redakcyjnym „warsztacie” model Epos Verso 2, w którym zastosowano szkieletowany i zdobiony mechanizm Unitas w odwrotnym ułożeniu – gdzie małą tarczę godzinową zainstalowano od strony spodu mechanizmu i wyeksponowano pod szkłem od frontu zegarka. Ten model dobrze ukazuje kreatywność marki.

Firma Epos działa także bardzo prężnie w naszym kraju, a jako dowód traktowania poważnie naszego rynku pojawiają się modele przeznaczone właśnie głównie, lub wyłącznie dla Polski. Są także polscy ambasadorzy marki. Aktualnie jest nią już od wielu lat kierowca wyścigowy, Gosia Rdest. W ramach szczególnego ukłonu wobec polskich konsumentów, dużą sympatią fanów marki cieszą się kolejne limitowane edycje zegarków Epos z podwójnym datownikiem, gdzie pełna nazwa dnia tygodnia jest wskazywana w języku polskim.

Pierwsza edycja takiego zegarka oparta była na świetnym modelu Passion 3401 z tarczą dekorowaną pasami genewskimi. Została ona przez fanów zegarków pieszczotliwie ochrzczona mianem: „czwartku” z racji tego, że pierwsze zdjęcia reklamowe promujące tenże model pokazywały go właśnie z nazwą tego dnia tygodnia w okienku. Kolejną edycją „polskich zegarków” Eposa były modele o nieco innej tarczy, z ciekawą, krótką wskazówką godzinową - to był „wtorek”, nazwany tak z tej samej przyczyny, co poprzednia edycja.

Teraz mamy okazję recenzować nową, trzecią już edycję modelu dedykowanego polskiemu rynkowi, który w kręgu miłośników marki zapewne przyjmie nazwę „sobota”.

Epos Passion 3501 Limited Edition for Poland

Sobota w okienku wskazującym dzień tygodnia dumnie figuruje na zdjęciach promocyjnych tego zegarka. Ciekawostkę stanowi fakt, że Sobota to jednocześnie nazwisko właściciela firmy Chronoonline, która w Polsce reprezentuje markę Epos, dzięki uprzejmości której Eposy regularnie trafiają do naszej redakcji i możemy je prezentować naszym Czytelnikom.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Najnowsza edycja przygotowana na polski rynek ma nieco mniejszą kopertę niż poprzednicy.

Dwie pierwsze serie oparte były jak pisałem na kopercie modelu 3401 o średnicy 43 mm i 22 milimetrowym rozstawie uszu. Najnowszy wypust ma kopertę o bardzo podobnym kształcie, ale pochodzi ona z modelu Passion 3501. Obudowa ma zatem 41 mm średnicy i 20 milimetrowy rozstaw uszu, co czyni zegarek zauważalnie mniejszym i delikatniejszym. To doskonała wiadomość dla osób ze szczuplejszymi nadgarstkami, i dla tych, którzy lubią zegarki mniejsze, bliższe rozmiarom męskich zegarków przed nastania mody na duże średnice kopert.

Zegarek ma bardzo harmonijną budowę, dzięki czemu na pewno nie jest wizualnie zbyt mały dla posiadaczy szerszych nadgarstków. To zasługa relatywnie sporej tarczy i wąskiej lunety. Ja osobiście w pełni poddałem się modzie na „rozrost” zegarków, lubię duże modele i zdarzało mi się nosić regularnie zegarki o średnicy nawet 46 mm. Epos 3501 Limited Edition for Poland na moim nadgarstku - i w moim odczuciu - prezentuje się dobrze, i nie traktowałbym go jako zbyt mały zegarek nawet jak dla siebie. A wszystko mogłem dokładnie sprawdzić, ponieważ teraz mam przyjemność zdecydowanie bliżej przyjrzeć się wersji z podwójnym, polskim datownikiem jednego z najatrakcyjniejszych, codziennych zegarków marki Epos.

Do naszej redakcji trafił właśnie najnowszy model przeznaczony na nasz rynek, czyli wspomniany Epos Limited Edition for Poland.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Nietypowo zacznę recenzję od podania cen - model 3501.142.90.96.25 na skórzanym, czarnym pasku wyceniony jest na kwotę 5 800 złotych. Wersja 3501.142.90.96.30 na bransolecie kosztuje natomiast 6 300 złotych. Czy to atrakcyjne, uzasadnione ceny – oceńcie sami na podstawie niniejszej recenzji i zdjęć, więc są podstawy do indywidualnych ocen.

Ja uważam, że zegarek jest warty zainteresowania, a cena jest korzystna.

Koperta, mechanizm oraz komfort noszenia zegarka

Zacznijmy recenzję od przyjrzeniu się kopercie zegarka. Okrągła, stalowa koperta ma klasyczną budowę, stosowaną często w casualowych i sportowych modelach. To wzór ponadczasowy, nie starzejący się i tym samym bardzo uniwersalny. Podatny jednak na różne urozmaicenia stosowane przez producentów.

Firma Epos zastosowała płynnie wyprowadzone, zwężające się uszy i będące bardzo atrakcyjnym zabiegiem stylistycznym fazowanie biegnące od ucha do ucha, zwężające się na środkowej części boku koperty. To fazowanie jest polerowane na wysoki połysk i oddziela od siebie powierzchnie, które pokryto precyzyjnym wykończeniem w postaci szczotkowania. Doskonale się to komponuje, ukazując także precyzję obróbki poprzez równą i ostrą linię podziału. To właśnie jeden z czynników i cecha, która pozwala nam samodzielnie odczuć, iż ustalona cena wynika z dołożonych starań w zakresie tworzenia końcowego efektu a nie z umieszczenia na tarczy znanego logo. Epos w dziedzinie wykończenia kopert jest moim zdaniem w czołówce swojego przedziału cenowego. Projekt jest przemyślany i dopracowany, a jakość wykonania budzi zaufanie i zadowolenie.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Jeśli chodzi o komfort użytkowania zegarka, na który budowa koperty ma przecież największy wpływ, to poza średnicą sprzyjającą wygodnemu noszeniu korzystny wpływ ma także zagięcie uszu ku dołowi, oraz niewielka grubość całego zegarka na poziomie 10,4 mm. Dzięki temu możemy swobodnie wsunąć go nawet pod ciasny mankiet koszuli.

Także wysokość od ucha do ucha wynosząca 49,3 mm oznacza prawdopodobieństwo zmieszczenia się na szerokość niemal każdego nadgarstka. By zapewnić użytkownikowi komfort, ale także w celu uzyskania jak najwyższego poziomu uniwersalności, zegarek ma wodoodporność na poziomie 10 atm mimo braku dokręcania koronki. Klasa wodoszczelności na poziomie 100m to wynik oczekiwany od sportowego i uniwersalnego zegarka, chroniący go nie tylko przed przypadkowymi zmoczeniami, ale i pozwalający nawet na korzystanie z niego na basenie czy przy innych kąpielach.

Wkręcany dekiel nie odstaje dużo od dolnej krawędzi koperty, a jego płaska powierzchnia jest kołowo szczotkowana. Stalowa część dekla ma wygrawerowane podstawowe informacje o tym modelu, a poprzez przeszklenie widzimy mechanizm. Przeszklenie dekla to rozwiązanie, który nie zawsze jest moim zdaniem decyzją trafioną, bo często producenci stosują go przy mechanizmach, które powinny być raczej niewidoczne. Mechanizm jaki zastosowano w testowanym zegarku Epos 3501 Limited Edition for Poland na szczęście do tej grupy nie należy.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

To tak zwany pewniak, sprawdzony „koń pociągowy” - mechanizm ETA 2834-2 z naciągiem automatycznym sprężyny napędowej. Werk o ugruntowanej opinii, cechujący się precyzyjną pracą, nowoczesną konstrukcją i będący zarazem na tyle popularny, że w razie konieczności wykonania jego serwisu może przeprowadzić go niemal każdy sprawny zegarmistrz. Mechanizm ten powstał ona na bazie Eta 2824, wzbogacony właśnie funkcję dodatkową w postaci wskazań datownika z pełnymi nazwami dni tygodnia. Wersja zastosowana przez firmę Epos w omawianym zegarku ma naniesione pionowe szlify w postaci szczotkowania na wahniku, na którym wygrawerowano również nazwę marki, informację o limitacji oraz numer danego egzemplarza w ramach limitacji wynoszącej 100 egzemplarzy.

Poniżej widzimy perłowane powierzchnie oraz radełkowane krawędzie głównej płyty. To może nie są zdobienia o najwyższym poziomie, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z zegarkiem w określonym przedziale cenowym, a widok przez szkiełko jest całkiem miły dla oka.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Tradycyjnie na godzinie 3 umiejscowiona jest koronka. Ja wspomniałem, nie jest ona dokręcana. Ma bardzo prosty kształt - to walec o odpowiedniej wysokości średnicy w nacięciami na bocznej powierzchni i literą „E” na czołowej części. Koronka jest wygodna w operowaniu nią, ale nie ma konieczności wykonywania tej czynności zbyt często, bo zegarki Epos zazwyczaj mają dobrze wyregulowane mechanizmy. Recenzowany egzemplarz obserwowałem 4 dni i w sumie przyśpieszył w tym czasie niecałe 12 sekund.

Tarcza zegarka – wykończenie i czytelność wskazań

Tarcza zegarka przygotowanego na polski rynek jest efektowna. Możemy podziwiać kilka zastosowanych technik związanych z uatrakcyjnianiem cyferblatów wykorzystywanych w zegarmistrzostwie. Po pierwsze niebieskie zabarwienie jest gradientowe. Im bliżej środka tarczy tym odcień jest jaśniejszy a na krawędziach to praktycznie czerń.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Przyglądając się tarczy widać także wyraźnie zastosowany szlif słoneczny, powodujący atrakcyjne refleksy świetlne. To lubiany przeze mnie sposób zdobienia, bo tarcza wydaje się jakby żywa. Poruszając zegarkiem i zmieniając kąt padania światła na cyferblat widzimy coś w rodzaju wędrówki światła. Także podczas wykonywania zdjęć zegarka, zależnie od oświetlenia, tarcza przybierała barwy od dość stonowanych odcieni niebieskiego po bardzo wyraziste. W wielu ułożeniach ten niebieski odcień można nazwać wręcz kolorem atramentowym.

Kolejnym atutem są nakładane indeksy godzinowe. Postawiono na elegancką prostotę w postaci wydłużonych prostokątów, które mają wypełnienie masą świecącą, która jest otoczona srebrzystą, polerowaną ramką. Każdy indeks ma wielopłaszczyznowy kształt, jest dobrze widoczny w świetle, a dzięki masie świecącej także i w ciemności.

Masa luminescencyjna ma standardowo biały o kolor, a po naświetleniu w ciemności emituje światło jasnoniebieskie, co nie jest bardzo często spotykane, a wygląda moim zdaniem bardzo atrakcyjnie. Daje to także nieco odmiany w stosunku do zazwyczaj zielonego blasku standardowo stosowanej masy luminescencyjnej.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

W wypadku godziny 12 zastosowano podwójny indeks, jest on także dodatkowo, wraz ze znacznikami 11 i 1 skrócony do rozmiaru małych kwadracików, by zmieścić półkoliste wycięcie w tarczy na datownik wskazujący dni tygodnia w naszym ojczystym języku na czarnym tle. Nazwy dni tygodnia nadrukowano wyrazistym białym lakierem, zastosowana czcionka jest czytelna, druk zaś bardzo precyzyjny, co doskonale widać na ciemnym tle.

Na godzinie 3 indeks odrobinę skrócono by wkomponować okienko datownika. Zewnętrzną granicę tarczy wyznacza nadrukowana na wzór torowiska skala minutowa w białym kolorze. Pomiędzy godziną 12 a środkiem tarczy, także białym lakierem, nadrukowano nazwę firmy, a pod nią, tradycyjnie w zegarkach Epos - napis Switzerland. Po przeciwnej stronie, między środkiem tarczy na godziną 6 jest napis informujący o sposobie naciągu sprężyny napędowej, wykonany znów białym drukiem, oraz dodatkowo napis czerwoną, kontrastową czcionką „Limited Poland”. Ten wyrazisty akcent wzmacnia również polakierowana na czerwono wskazówka sekundnik, która jest bardzo długa głęboko wchodząca w obszar skali minutowej.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Ramiona wskazówek godzinowej i minutowej mają nowoczesny, prosty kształt. Są na tyle szerokie by zapewnić dobrą czytelność, ale jednocześnie wystarczająco stonowane by pozostawić nieco elegancji łagodzącej sportowy charakter zegarka. Wypełnienie mniej więcej od połowy wskazówki minutowej i na około 1/3 długości godzinowej białą masą świecącą pozwala odczytywać czas nawet w kiepskich warunkach oświetlenia. Masa po naświetleniu świeci intensywnie, dość szybko jednak tracąc siłę blasku. Nie zmienia to faktu, że po całej nocy, nad ranem, nadal bez kłopotu można odczytać czas.

Długość wskazówek minutowej i godzinowej jest także w pełni mnie satysfakcjonująca, a mam na tym punkcie, mówiąc kolokwialnie, lekkie skrzywienie. Tarczę chroni płaskie, szkło szafirowe z nałożoną od wewnątrz powłoką antyrefleksyjną. W dobrych warunkach oświetlenia w odczycie czasu pomaga przełamanie wskazówek wzdłuż ich osi, co przy polerowanych powierzchniach pozwala na „łapanie” światła i doskonałą widoczność.

Epos 3501 Limited Edition for Poland – dostępne wersje i podsumowanie

Zegarek trafił do nas w wersji na skórzanym pasku o fakturze skóry krokodyla w czarnym kolorze. Nowy pasek na początku po założeniu jest dość sztywny, ale po dopasowaniu się do nadgarstka staje się komfortowy w użytkowaniu, na co ma wpływ jasna i miękka futrówka.  Zapięcie paska to świetnie wykończona klamra motylkowa, która ma logowane i polerowane zapięcie z przyciskami. Zadbano nawet o wygląd elementów niewidocznych po zapięciu paska, których powierzchnie są ozdobione perłowaniem.

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland

W drugiej, dostępnej na rynku, wersji specjalnej edycji zegarka Epos zastosowano stalową bransoletę z pełnych, dość płaskich ogniw. To pięciorzędowa konstrukcja ze szczotkowanymi skrajnymi ogniwami i polerowanymi w trzech, wąskich środkowych rzędach. Zapięcie to klasyczna klamra z logo zwalniana przyciskami.

Epos 3501 Limited Edition for Poland w recenzowanej wersji to świetny zegarek do codziennego użytku, o efektownym wyglądzie. Model bardzo dobrze wykonany i uniwersalny, a polskie nazwy dni tygodnia stanowią bardzo soczystą wisienkę na torcie. Wymiary koperty są dostosowane do oczekiwań szerokiej grupy zainteresowanych, a pod względem stylistycznym to udany zegarek, który w mojej ocenie zasadniczo nie ma wad.
 

Plusy (+)  Minusy (-)
+ ogólny, atrakcyjny wygląd - brak minusów (przy tym pułapie cenowym)
+ wysoka jakość wykonania  
+ datownik z dniami tygodnia po polsku  
+ limitowana edycja  

 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Epos znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – EPOS.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Recenzja: Roamer Primeline Daydate
Recenzja: Roamer Primeline Daydate
11.02.2021
Recenzja: Omega Speedmaster Moonwat...
Recenzja: Omega Speedmaster Moonwat...
18.03.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco