W dniu 4 listopada 2021 roku w Genewie odbyła się najnowsza edycja wydarzenia GPHG - Grand Prix d’Horlogerie de Genève. Jest to wydarzenie organizowane co roku, a celem jest rozdanie nagród związanych z branżą zegarmistrzowską.
Tegoroczna edycja była jednocześnie 20. rocznicą istnienia GPHG. W jej trakcie 30 członków jury wybrało najlepsze zegarkowe propozycje w 19 kategoriach. Wydarzenie poprowadził Edouard Bauer, a przewodniczącym sędziowskiej komisji był Nick Foulkes.
Aiguille d’Or
Główną nagrodą całego wydarzenia jest “Aiguille d’Or”, czyli złota wskazówka.
W tym roku osiągnięcie to zdobyła marka Bvlgari z modelem Octo Finissimo Perpetual Calendar. Jest to najcieńszy zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem sprężyny z funkcją dodatkową w postaci wskazań wiecznego kalendarza.
Grubość jego koperty wynosi zaledwie 5,8 mm, podczas gdy sam mechanizm ma 2,75mm wysokości. Jego koperta i bransoleta wykonane są z tytanu.
Cena tego zwycięskiego zegarka wynosi około 250 000 złotych.
Zegarek damski
W kategorii zegarków damskich faworytem jury okazał się Piaget Limelight Gala Precious Rainbow. Jest to zegarek o średnicy 32 mm z bransoletą zintegrowaną z kopertą.
Oba te elementy są wykonane ze złota, a szkiełko na froncie otoczone jest szafirami i tsavorytami o szlifie brylantowym. Te szlachetne kamienie przechodzą częściowo na bok bransolety, a cały ich zestaw tworzy tęczowy efekt.
Tak jak w poprzednim przypadku znajdziemy tu mechanizm z naciągiem automatycznym, ale tym razem pozwala on na działanie prostego mechanizmu z dwuwskazówkowym przedstawieniem czasu.
Cena - ponad 440 000 złotych.
Komplikacje w zegarku damskim
W tej kategorii wybierany jest zegarek damski z dodatkową komplikacją konstrukcji mechanizmu, inną niż tradycyjne wskazanie godzin, minut i sekund, prosty datownik, wskaźnik rezerwy chodu czy tradycyjne wskazanie faz Księżyca.
W tym roku jej zwycięzcą został zegarek Van Cleef & Arpels Lady Féerie.
W kopercie z białego złota wysadzanej diamentami kryje się mechanizm z dodatkową funkcją skaczącej godziny i przedstawieniem minut typu retrograde.
Oba te wskazania znajdziemy na tarczy ozdobionej wizerunkiem wróżki. Jej ręka trzymająca różdżkę służy jednocześnie za wskazówkę minutową.
W zegarku tym również zastosowano automatyczny naciąg sprężyny, a jego cena wynosi 104 000 franków szwajcarskich, czyli ponad 460 000 złotych.
Zegarek męski
Zwycięzcą tej kategorii został jedyny japoński zegarek spośród wszystkich laureatów GPHG 2021 - Grand Seiko Heritage Collection SLGH005 Hi-beat ”White birch”
Jest to klasyczny trójwskazówkowiec z funkcją wskazania daty, który charakteryzuje się jednak niecodzienną, podwyższoną częstotliwością pracy balansu - 36 000 wahnięć na godzinę. Pomimo zwiększonego tego parametru, udało się osiągnąć rezerwę chodu na poziomie 80 godzin.
Największą uwagę przykuwa jednak wyjątkowa tarcza, której inspiracją była powierzchnia pnia brzozy. Marka Grand Seiko słynie z interesujących, fakturowanych tarcz, a także z polerowania Zaratsu, które dopełnia efekt całokształtu.
Ten niesamowity zegarek mieliśmy okazję recenzować, zapraszamy do lektury: recenzja Grand Seiko Heritage Collection SLGH005 Hi-beat ”White birch”.
Cena referencji SLGH005 wynosi około 43 000 złotych.
Komplikacje w zegarku męskim
Kryteria tej kategorii są oczywiście podobne jak w przypadku jej odpowiednika z zegarkiem damskim. Jej zwycięzcą został zegarek MB&F LMX Titanium.
W tym zegarku znajdziemy dwie małe tarcze, każdą z osobnym wskazaniem czasu, nachylone do głównej części tarczy pod kątem. W centralnej części tarczy znalazło się duże koło balansu, a powyżej niego specjalny wskaźnik rezerwy chodu. Wynosi ona 7 dni, więc producent zdecydował się na przedstawienie jej pomiaru w dwojaki sposób.
Jeden bardziej tradycyjny odmierzany jest na skali od 1 do 7, a drugi bardziej nietypowy może jednocześnie służyć za wskazanie dnia tygodnia, bowiem w ten sposób przedstawiono ubywanie zgromadzonej w zegarku energii.
Sam wskaźnik jest trójwymiarowy, a użytkownik może zdecydować, który z dwóch rodzajów przedstawienia tego wskazania chce mieć bardziej widoczny, poprzez obrócenie klatki, na którą są one naniesione. Koperta MB&F LMX Titanium wykonana jest oczywiście z tytanu, a jej średnica jest dosyć standardowa i wynosi 44m.
Poziom skomplikowania mechanizmu i sposób przedstawienia funkcji wpłynął jednak znacząco na grubość koperty, która wynosi 21,4 mm. Cena zaś została ustanowiona na 106 000 franków szwajcarskich - ponad 470 000 złotych.
Zegarek ikoniczny
Według zasad GPHG za zegarek ikoniczny można uznać należący do kolekcji, która od ponad 20 lat wywiera trwały wpływ na historię zegarmistrzostwa i rynek zegarków.
W tym roku nagrodę dla zegarka spełniającego to kryterium otrzymała marka Audemars Piguet z modelem Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin wykonanym z platyny.
Jak sugeruje nazwa kategorii, modelu Royal Oak raczej nie trzeba przedstawiać.
Nagrodzona wersja charakteryzuje się zieloną tarczą z wyraźnym gradientem.
Koperta i bransoleta wykonane są z platyny próby 950. Wskazania realizowane przez ten czasomierz to godziny, minuty i dzień miesiąca.
Jego cena to 97 100 franków szwajcarskich, czyli niecałe 440 000 złotych.
Zegarek z tourbillonem
Jak nazwa kategorii wskazuje, wybierany w niej jest zegarek z komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci tourbillonu - musi być on co najmniej jeden.
W tym roku nagroda ta przypadła w udziale niezależnej marce De Bethune, za zegarek DB Kind of Two Tourbillon. W wykonanej z tytanu kopercie umieszczony został obracany moduł zawierający w sobie mechanizm i dwie tarcze po jego dwóch stronach.
Jedna z nich ukazuje tytułową komplikację i bardziej awangardowe zdobienia cyferblatu. Druga zaś jest bardziej klasyczna i stonowana, a na jej powierzchni nie znajdziemy żadnych wycięć. Ze względu na sposób mocowania tego modułu, koronka znajduje się na godzinie 12. lub 6., w zależności od aktualnie prezentowanej tarczy.
Ten wyjątkowy model opisywaliśmy dokładnie tu: DB Kind of Two Tourbillon.
Każda z 10 sztuk tej limitowanej serii wyceniona została na 215 000 franków szwajcarskich - ponad 960 000 złotych.
Zegarek z komplikacją kalendarzową lub astronomiczną
Zaskoczeniem by było, gdyby zwycięzcą w tej kategorii nie został zegarek, którego elementem jest najmniejsze mechaniczne planetarium na świecie.
Mowa o Christiaan Van Der Klaauw CVDK Planetarium Eise Eisinga.
W 40 milimetrowej kopercie z różowego złota znalazło się miejsce na wskazanie godzin i minut, dnia miesiąca, miesiąca i położenia planet w Układzie Słonecznym. To ostatnie znalazło się w dolnej części tarczy. Ręcznie malowane planety orbitują wokół złotego słońca umiejscowionego w centrum tej dużej subtarczy.
Moduł w mechanizmie odpowiedzialny za działanie tej konstrukcji jest powiązany ze wskazaniem daty, dzięki czemu korekty pozycji planet są dużo łatwiejsze - wystarczy ustawić odpowiednią datę.
Cena tego przenośnego planetarium wynosi 59 950 franków szwajcarskich, czyli około 270 000 złotych.
Zegarek z wyjątkowym mechanizmem
W kategorii, w której walczą ze sobą zegarki prezentujące nietypowe rozwiązania, czy też wyróżniające się jakąś wyjątkową funkcją lub sposobem przedstawienia danego wskazania, w tym roku zwycięzcą okazał się zegarek Piaget Altiplano Ultimate Automatic w kopercie z białego złota z niebieskimi detalami na tarczy. Jest to wyjątkowo cienki zegarek z automatycznym naciągiem sprężyny - jego grubość to zaledwie 4,3 mm przy średnicy 41 mm.
W osiągnięciu takiego wyniku pomogło wykorzystanie dekla jako płyty głównej mechanizmu. Do niego przymocowanych jest 219 elementów, które pozwalają na działanie mechanizmu z częstotliwością 3Hz przez 48 godzin od momentu pełnego naciągnięcia sprężyny.
Żeby stać się posiadaczem tego wyjątkowego modelu trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 30 300 franków szwajcarskich - około 135 000 złotych.
Zegarek z chronografem
Tegoroczną nagrodę dla zegarka z funkcją chronografu otrzymała marka, której mechanizmy tego typu są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i legendarnych w branży. Jest nią oczywiście Zenith, a uhonorowany model to Chronomaster Sport.
Jest to nowa wersja znanego modelu Chronomaster, która przez dodanie zewnętrznego ceramicznego pierścienia na lunecie zyskała bardziej sportowy charakter.
Za jego działanie odpowiada oczywiście kultowe El Primero z wysoką częstotliwością pracy mechanizmu - 36 000 wahnięć na godzinę. Nowy Chronomaster w wersji Sport został wyceniony na 9 900 franków szwajcarskich, czyli prawie 45 000 złotych.
Zegarek nurkowy
Pewnym zaskoczeniem może wydać się wygrana w kategorii dotyczącej zegarków do nurkowania przez zegarek o deklarowanej wodoszczelności na poziomie 100 metrów. Zasady kategorii nie określają jednak tego parametru, model zaś musi być powiązany ze światem nurkowania za sprawą funkcji, użytych do jego wykonania materiałów lub designu.
Wygląd zwycięskiego Louis Vuitton Tambour Street Diver Skyline Blue zdecydowanie nawiązuje do podwodnych ekspedycji, a wewnętrzny obrotowy pierścień można uznać za przydatny w takiej sytuacji.
Do zegarka został wybrany gumowy pasek, co dzięki jego wodoodpornym właściwościom również może zostać powiązane z nurkowaniem.
Komplet otrzymujemy w cenie 6 350 franków szwajcarskich - ponad 28 000 złotych.
Zegarek jubilerski
W zestawieniu znalazło się również miejsce na nagrodę dla czasomierza prezentującego wysoki kunszt jubilerski. W tym roku przypadła ona w udziale zegarkowi Chopard Flower Power. Jest to kwarcowy dwuwskazówkowy zegarek, który na pierwszy rzut oka przypomina bardziej drogocenną bransoletkę.
Jego baza wykonana jest z białego złota, ale to kamienie szlachetne odgrywają tu kluczową rolę. Pośród nich znajdziemy różowe szafiry i diamenty.
Całkowita ich masa wynosi 44,576 karata. W warsztatach marki Chopard nad zegarkiem Flower Power pracowało ponad 30 specjalistów od różnych zadań.
Efekt ich pracy został wyceniony na 489 000 franków szwajcarskich, czyli niecałe 2 200 000 złotych.
Rzemiosło artystyczne w zegarku
W tej kategorii oceniane są walory artystyczne zegarka, w którym zastosowano technikę emaliowania, grawerowania, giloszowania, szkieletowania itp. Jej zwycięzcą został MB&F LM Split Escapement Eddy Jaquet “Around the World in Eighty Days”.
Jak wskazuje nazwa modelu motywem przewodnim tego czasomierza jest powieść Juliusza Verne’a “W osiemdziesiąt dni dookoła świata”. Nawiązanie do niej znalazło się na tarczy zegarka i zostało zrealizowane poprzez bardzo szczegółowy grawer. Sama tarcza zaś pełni funkcję płyty głównej zegarka. Nad jej powierzchnią znajdziemy koło balansu, które pozornie nie ma żadnego kontaktu z pozostałymi ruchomymi elementami mechanizmu.
Jest to jednak w pełni funkcjonalny balans, dzięki komplikacji konstrukcji mechanizmu, nazywanej przez markę MB&F “split escapement”, czyli dzielony wychwyt.
Pozostałe części zespołu wychwytu znajdują się po drugiej stronie mechanizmu.
Połączenie kunsztu zegarmistrzowskiego z artystycznym w postaci tematycznego egzemplarza zegarka MB&F LM SE kosztuje 159 000 franków szwajcarskich, co daje cenę ponad 700 000 złotych.
Petite Aiguille
Nagroda “małej wskazówki” przeznaczona jest dla zegarków, których cena mieści się w przedziale od 3 500 do 10 000 franków szwajcarskich. Tegoroczny zwycięzca znajduje się bliżej dolnej granicy tego przedziału i jest nim Tudor Black Bay Ceramic.
Jest to zegarek nurkowy należący do znanej i przez wielu lubianej kolekcji Black Bay, w bardziej niecodziennym wydaniu. Jego koperta i obrotowy pierścień lunety wykonane są z czarnej ceramiki. Za działanie tego czasomierza odpowiada manufakturowy mechanizm z 70-godzinną rezerwą chodu i certyfikatem Master Chronometer.
Jego cena to 4 500 franków szwajcarskich, czyli około 20 000 złotych.
Nagroda “Wyzwanie”
Ta kategoria dotyczy zegarków wycenionych jeszcze niżej niż w przypadku poprzedniej - oceniane są w niej czasomierze kosztujące do 3 500 franków szwajcarskich. Ten przedział cenowy podbił zegarek Ciga Design Blue Planet. Jest to limitowana do 50 sztuk edycja zachęcająca do dbania o planetę Ziemię jako o nasz dom.
Ten pokaźnych rozmiarów zegarek o średnicy 46 mm i grubości 15 mm mieści w sobie mechanizm z opracowaną przez markę Ciga Design technologią “Asynchronous-Follow”, czyli asynchronicznego podążania. Polega ona na zmianie przełożenia na kołach mechanizmu.
Podczas gdy w klasycznym zegarku obrót wskazówki godzinowej o 30° jest równoznaczny z przemieszczeniem minutowej o 360°, w Blue Planet ta druga wartość wynosi 390°. Oznacza to więc, że wskazówka minutowa “goni” godzinową, aby co godzinę znaleźć się z nią w jednym położeniu. Same wskazówki zaś również nie są standardowe, bo mają formę obrotowych pierścieni na zewnętrznej części tarczy, otaczając wizerunek globu.
Cena tego zegarka wynosi 1 800 franków szwajcarskich - nieco ponad 8 000 złotych.
Odkrycie zegarmistrzowskie
Odkryciem zegarmistrzowskim jest zegarek marki młodej, czyli istniejącej na rynku nie więcej niż 10 lat od momentu zaprezentowania pierwszego modelu.
Tegoroczny zwycięzca zdecydowanie spełnia to kryterium - marka Furlan Marri pojawiła się na rynku rok temu. Jej pierwszy zegarek został ufundowany w trakcie kampanii crowdfundingowej w mniej niż minutę od jej startu.
Nagrodzonym zegarkiem zaś jest " Mr. Grey " Ref. 1041-A.
Jest to czasomierz z hybrydowym mechanizmem typu mecha-quartz z funkcją chronografu. Oznacza to, że połączono w nim kwarcową podstawę mechanizmu z mechanicznym modułem chronografu, dzięki czemu obcowanie z takim zegarkiem daje namiastkę korzystania z całkowicie mechanicznego czasomierza z funkcją stopera.
Propozycja od Furlan Marri jest najtańsza w całym zestawieniu i kosztuje 495 franków szwajcarskich, czyli ponad 2000 złotych.
Śmiały zegarek
Ta nagroda przyznawana jest zegarkowi z nonkonformistycznym, niecodziennym podejściem do zegarmistrzostwa. W tym miejscu po raz drugi została nagrodzona marka Louis Vuitton - tym razem z modelem Tambour Carpe Diem.
W kopercie z różowego złota został zamknięty mechanizm, którego płyty i mostki tworzą widoczny pod przeszklonym deklem wizerunek czarnej czaszki na złotym tle.
Motyw czaszki jest również kontynuowany na froncie, gdzie występuje ona w towarzystwie węża. To zwierzę zobaczymy również w formie przycisku na boku koperty. Jego wciśnięcie powoduje przesunięcie głowy węża na tarczy, ukazując aktualną godzinę, a także przemieszczenie jego ogona na odpowiednie wskazanie minut realizowane w formie retrograde. Wtedy również przesuwa się dolna część szczęki czaszki, pod którą znajduje się napis “carpe diem”.
Cena tego wyjątkowego dzieła to 465 000 franków szwajcarskich, co po przeliczeniu daje kwotę ponad 2 000 000 złotych.
Innowacyjny zegarek
W tej kategorii nagradzany jest zegarek prezentujący innowacyjne podejście do pomiaru czasu (może to dotyczyć techniki, materiałów lub wzornictwa), które otwiera nowe ścieżki rozwoju dla zegarmistrzostwa.
W tym roku doceniony został Bernhard Lederer z modelem Central Impulse Chronometer.
Za jego działanie odpowiada nakręcany mechanizm z komplikacją w postaci podwójnego, 10-sekundowego remontoire’u.
Każdy z nich posiada swoją osobną sprężynę naciągową i zespół wychwytu, których połączenie stanowi jedno koło balansu. Znajdziemy tu więc również podwójne wskazanie sekund. Pod ich subtarczami można zobaczyć pracę mechanizmu dzięki zastosowanemu w tym miejscu szkieletowaniu tarczy.
Opisywaliśmy bardzo dokładnie to arcydzieło zegarmistrzostwa tu: Bernhard Lederer Central Impulse Chronometer.
Koperta tego innowacyjnego zegarka została wykonana z białego złota, a jego cena wynosi 137 850 franków szwajcarskich, czyli około 620 000 złotych.
Specjalna nagroda jury
Ta nagroda nie jest dla zegarków, tak jak w przypadku pozostałych kategorii - dotyczy ona osobowości, instytucji lub inicjatywy, która odgrywała istotną rolę w promowaniu zegarmistrzostwa wysokiej jakości. W trakcie GPHG 2021 przyznano ją wydarzeniu Dubai Watch Week. Jest to coroczna wystawa zegarków, jedna z największych organizowanych w swoim regionie. W 2021 roku w dniach 24-28 listopada odbyła się jej szósta edycja.
Obecnych na niej było 51 marek związanych z zegarkami.
Zwycięskie zegarki można było oglądać podczas trwania ostatniego z wymienionych laureatów - Dubai Watch Week. Następnie zostaną one zaprezentowane w Paryżu w dniach od 2 do 5 grudnia. Do 14 listopada w Musée Rath w Genewie można było zaś oglądać wszystkie nominowane zegarki, tegorocznych zwycięzców, a także (z okazji 20 lat istnienia GPHG) zdobywców głównej nagrody z lat 2001-2020.
Polecamy zapoznać się także z wyjątkowymi zegarkami, które zostały nagrodzone w 2020 roku: GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków.
Piotr Tatar
11:00 02.12.2021Zegarki
GPHG 2021 – prezentacja nagrodzonych zegarków
Tagi:
zegarki męskie mechanicznezegarki automatycznezegarki męskie eleganckieczarny zegarekluksusowe zegarkinietypowe zegarkijapoński zegarekzegarki sportowezegarek do garnituruzegarki szwajcarskiezegarek mechanicznyzłoty zegarekzegarek wodoszczelnysrebrny zegarekprestiżowe zegarkizegarki damskieeleganckie zegarki
Przejście przez rubikon – czyli zdobycie tytułu Mistrza Rzemiosł Artystycznych!
Rolą i misją portalu Zegarki i Pasja - jednego z największych portali branżowych o zegarkach w Polsce - jest oczywiście prezentowanie naszym czytelnikom nowych i interesu ...
Grand Seiko – historia marki i najważniejsze osiągnięcia
Historia marki Grand Seiko jest nierozłącznie powiązana z wielką japońską manufakturą powstałą w 1881 roku – firmą Seiko. Od wprowadzenia pierwszego japońskiego zegarka n ...
Błonie WX302. Mechanizm
Jako, że pierwsze prezentacje naszych nowych modeli zegarków z linii Błonie WX302, wzbudziły dość szerszą dyskusję na temat zastosowanego przez nas mechanizmu, poniżej pr ...
Zegarek Orient „Mako” obchodzi 20-lecie. Historia kultowego modelu japońskiej marki
Model zegarka marki Orient, potocznie nazywany "Mako", bo tak go ochrzcili fani, nie jest zegarkiem który może zachwycić jakimiś wysublimowanymi rozwiązaniami technicznym ...
Zegarki z prywatnej kolekcji Michaela Schumachera na aukcji Christie’s!
Z okazji 30. rocznicy pierwszego zwycięstwa Michaela Schumachera w Mistrzostwach Kierowców Formuły 1 w 1994 roku, dom aukcyjny Christie’s prezentuje wybrane zegarki z pry ...
Victorinox Diver Pro. Nowa, bogata kolekcja zegarków nurkowych
Początki marki Victorinox sięgają 1884 roku, kiedy Karl Elsener otworzył warsztat produkujący noże w miejscowości Ibach. W 1891 roku dostarczył swoje pierwsze, większe za ...
Omega przedstawia Laboratoire de Précision. Głębszy poziom testowania chronometrów
Omega postanowiła, że zegarmistrzostwo potrzebuje kolejnego kroku naprzód. Marka zaprezentowała nowy poziom testowania chronometrów w świeżo utworzonym Laboratoire de Pré ...
2012 - Stoper zegarka wskazujący pomiar z dokładnością do 5/10 000
2012 rok – firma TAG Heuer zaprezentowała w Genewie koncepcyjne rozwiązanie MIKROGIRDER. Mechaniczny zegarek ze stoperem odmierzającym krótkie odcinki czasu i wskazującym ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
Grand Seiko Heritage Collection SBGH349. Lodospady w prefekturze Iwate
Japońska kultura, bardzo bogata i z długą historią, jest atrakcyjna i ciekawa. Szczególnie dla nas, ludzi Zachodu. Funkcjonuje w taki sposób, że jej przesłania i motta z ...