• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar


W 1999 roku marka Tissot zaprezentowała światu rewolucyjny model Tissot T-Touch, pierwszy na świecie zegarek ze szkłem dotykowym. Dziś, w dobie smartfonów, reagujące na dotyk szkło nie jest niczym zaskakującym, ale szkło dotykowe w zegarku Tissot pojawiło się nawet przed pierwszym smartfonem (!). Od ponad 20 lat marka rozwija ten nietypowy, intuicyjny sposób obsługi wybranych funkcji elektronicznych zegarków.

W 2014 roku premierę miał natomiast model T-Touch Expert Solar, pierwszy na świecie zegarek ze szkłem dotykowym zasilany energią słoneczną. Modele z serii T-Touch oferują szeroki zakres funkcji dodatkowych, takich jak: kompas, wysokościomierz, prognoza pogody, alarm i stoper. Ich włączanie i obsługa odbywają się bez konieczności użycia przycisków, czy skomplikowanego menu. Potrzebna funkcja wywoływana jest dotknięciem w odpowiednim miejscu szkła zegarka.

Tissot T-Touch Connect Solar – nowość 2021

Dziś wrażenie jakie robią wspomniane zegarki T-Touch jest z pewnością mniejsze niż kilkanaście lat temu, bo przecież niemal każdy ma do dyspozycji jedno lub więcej urządzeń obsługiwanych właśnie poprzez dotykanie powierzchni. Mimo tego, poza urządzeniami typu smartwatch, to nadal jest wyróżniająca się rozwiązanie, z którego inni producenci raczej nie korzystają. To właśnie wyróżnia markę Tissot.

Linia T-Touch stanowi jeden z jej filarów oferty. Linia ta istnieje nieprzerwanie od 20 lat i zadziwia coraz to bardziej zaawansowanymi modelami, z których najnowszy, przygotowany na 2021 rok, trafił właśnie do naszej redakcji.

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

W tym roku premierę ma nowy przedstawiciel tej lubianej kolekcji, którego mieliśmy okazję testować i recenzować. T-Touch Connect Solar, potomek pierwszego wielofunkcyjnego zegarka dotykowego, który uosabia filozofię marki Tissot: „Innovators by Tradition”.

Nowy model posiada wszystkie funkcje znane w kolekcji T-Touch, takie jak: wieczny kalendarz, stoper, alarmy, kompas, barometr i termometr, ale wzbogacono go o kolejne, nowe możliwości. Teraz bowiem będziemy w stanie śledzić swoją aktywność, a po sparowaniu z telefonem odbierać wiadomości tekstowe i powiadomienia o połączeniach. Informacje są wyświetlane na wysokokontrastowym ekranie zajmującym większą część dolnej połowy tarczy. Dla poprawy łatwości odczytu ekran ten ma również podświetlenie.

Nie ma obaw o „brak prądu”

Poza tym, że zegarek na powierzchni szafirowego szkła posiada odpowiednio rozmieszczone i opisane dotykowe obszary jakimi wywoływane są jego funkcje, to jest wyposażony w tradycyjne wskazówki, czyli analogowa prezentacja czasu została zachowana, co dla wielu użytkowników o tradycyjnym podejściu jest ważnym atutem. To oczywiście zegarek kwarcowy. Czas pracy T-Touch Connect Solar jest niemalże nieskończony. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym umieszczonym pod całą niezajętą przez wyświetlacz częścią tarczy, użytkownik zegarka praktycznie nie musi się obawiać „braku prądu”.

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Uzyskana w ten sposób energia elektryczna jest gromadzona we wbudowanym akumulatorze.

W razie konieczności jest także możliwość indukcyjnego ładowania akumulatora dzięki dołączonej ładowarce. Użytkowałem zegarek ponad tydzień i nie było takiej konieczności. Pełne naładowanie zapewnia aż 6 miesięcy „zapasu” energii.

Co do innowacyjnego sposobu uruchamiania dodatkowych funkcji to z perspektywy dość krótkiego użytkowania śmiało mogę stwierdzić, że bardzo szybko sposób obchodzenia się z tym zegarkiem staje się łatwy i przyjemny, więc można nazwać go intuicyjnym.

Analogowe wskazania i strefy dotykowe na tarczy

Tarcza ma dużą powierzchnię, co jest korzystne tak ze względu na wspomniane ogniwa, jak i ekran wyświetlający odczyty dodatkowych funkcji. Przyczynia się także do bardzo dobrej czytelności wskazań czasu, który prezentują precyzyjnie wykonane, ażurowane wskazówki.

Na tarczy nadrukowano indeksy minutowe i nowocześnie wyglądające godzinowe, które pokryto warstwą luminescencyjną. Czas podstawowy wskazywany jest w formie analogowej, czyli za pomocą precyzyjnie wykonanych wskazówek. Godzinowa i minutowa są luminescencyjne, a druga z nich ma dodatkowo trójkątny grot z lakierowaną na czerwono obwódką. Wąski, czerwony sekundnik z przeciwwagą w kształcie litery „T” idealnie trafia w indeksy. Pomiędzy indeksami godzinowymi, na krawędzi tarczy, nadrukowano podziałkę minutową. Na czarnym pierścieniu, tuż pod szkłem, umieszczono opisy stref dotykowych. Wszystkie napisy, wraz z logo pod godziną 12, rozmieszczono tak, iż tarcza jest bardzo prosta, uporządkowana i doskonale czytelna. Jednak dzięki futurystycznym indeksom i wskazówkom jest ciekawa i przyciągająca wzrok.

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Zegarki T-Touch zawsze były duże. Nie inaczej jest z tym.

Wspominałem, że tarcza ma dużą powierzchnię. Nie trudno było to osiągnąć jeśli koperta ma aż 47,5 mm średnicy. Pozostałe wymiary tez robią wrażenie, bo grubość to 15,3 mm, a wysokość od ucha do ucha to 56 mm.

Tak duży i jednocześnie tak lekki

Mamy więc do czynienia z naprawdę dużym czasomierzem.

Jednak nie ma obawy o zbyt dużą wagę, której można by się spodziewać widząc takie gabaryty, ponieważ solidna i nowoczesna, ale o tradycyjnym kształcie koperta tego zegarka wykonana jest z tytanu. Masa  obudowy na poziomie 92 gram to bardzo niewielka waga, więc biorąc do ręki ten zegarek aż trudno uwierzyć, że jest tak duży i jednocześnie tak lekki.

Koperta ma wykończenia szczotkowane, a okalająca szkło czarna luneta jest ceramiczna, czyli bardzo odporna na zarysowania i również lekka. Wygrawerowano na niej oznaczenia kompasu i wypełniono je luminescencyjną substancją.  

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Koperta ma barwę zbliżoną do srebrzystej. Jej szczotkowane powierzchnie są oddzielone polerowanymi fazkami co świetnie wygląda podkreślając jednocześnie wysoka jakość obróbki. Także umieszczone po  obu stronach koronki przyciski są polerowane tak jak duża i wygodna koronka przyozdobiona literą „T”. Model dostępny jest jeszcze w wersji z satynowanego tytanu, tytanu z powłoką PVD lub tytanu z powłoką PVD w kolorze różowego złota.

To pierwszy w historii marki Tissot hybrydowy zegarek, w którym połączono kunszt tradycyjnego, szwajcarskiego zegarmistrzostwa w postaci tradycyjnego kształtu, koncepcji jak i analogowych wskazań czasu z jednej strony i nowoczesne funkcje jakie ten zegarek ma zaimplementowane, szczególnie po połączeniu ze smartfonem z drugiej. Te cechy i możliwości określane jako „smart” wyróżniają najnowszy model na tle pozostałych zaawansowanych zegarków serii T-Touch.  

Cechą najmocniej wyróżniającą T-Touch Connect Solar pośród innych tego typu zegarków jest z kolei wykorzystanie do jego zasilania energii słonecznej. Bardzo często „bolączką” zegarków smart, czy modeli hybrydowych, które oferują dodatkowe funkcje po powiązaniu z telefonem, jest relatywnie krótki czas działania na baterii i konieczność częstego ładowania.

Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych w Connect Solar daje możliwość korzystania z niewyczerpanej energii światła, bo oczywiście nie tylko o energię słoneczną chodzi ale także światło sztuczne, która pozwala na stałe doładowywanie akumulatora. Jak wcześniej wspomniałem, zegarek gwarantuje sześć miesięcy rezerwy zasilania po pełnym naładowaniu. Małe ogniwa fotowoltaiczne na tarczy gromadzą energię w akumulatorze, ale okazuje się, że nie tylko to wpływa na wydajne gospodarowanie energią w tym zegarku.

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Połączenie energii słonecznej i autorskiego systemu operacyjnego SwALPS

Dodatkowo nowy T-Touch wyposażono w autorski, niezależny i opracowany w pełni w Szwajcarii system operacyjny gwarantujący bezpieczeństwo danych użytkownika, które nie są przekazywane osobom trzecim. System stworzono z myślą o minimalnym zapotrzebowaniu na energię. Wadą większości zegarków „smart” z tak wieloma funkcjami jest konieczność ich częstego ładowania. Dzięki połączeniu energii słonecznej i systemu operacyjnego SwALPS (Swiss Autonomous Low Power System) użytkownik T-Touch Connect Solar uzyskuje swego rodzaju niezależność na wiele miesięcy, bo można powiedzieć, że energię dostarcza mu natura. Warto jeszcze dodać, iż jest to pierwszy zegarek w kategorii smart, który jest kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi: iOS, Android i Harmony (Huawei).

Zegarek sportowy, z którego korzystamy na przykład na wyprawach, często długich i odbywających się w warunkach, gdzie nie ma możliwości doładowania akumulatora, powinien charakteryzować się długim czasem działania i możliwością korzystania z alternatywnych źródeł energii. Tissot T-Touch Connect Solar dokładnie taki właśnie jest.

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Zgodnie ze wspomnianą na wstępie dewizą ""Innovators by Tradition", marka Tissot łączy w modelu T-Touch Connect Solar nie tylko możliwości techniczne i dużą liczbę dodatkowych wskazań wspomagających aktywności, ale także nowoczesne materiały w tradycyjnej - jeśli chodzi o budowę i kształt - koncepcji zegarka.

W tym zegarku połączono szlachetne tworzywa, takie jak ceramika, tytan, czy szkło szafirowe, z zaawansowaniem technicznym oraz jakością wykonania do której nie można mieć zarzutów. Model ten, mimo, że jest duży, dobrze się układa i świetnie wygląda na nadgarstku, choć oczywiście raczej tym większym. Ze względu na niską wagę, zegarek jest także dość komfortowy w użytkowaniu.

Tissot T-Touch Connect Solar – zestaw funkcji dodatkowych

Zestaw funkcji dodatkowych nie jest przesadnie rozbudowany.

Otrzymujemy to, co w zegarku sportowym jest najbardziej przydatne, plus zapisywanie aktywności sportowych i komunikaty o wiadomościach, jakie otrzymujemy na sparowany z zegarkiem telefon. Kiedy wybieramy funkcje do wyświetlania na ekranie, wskazówki ustawiają się w układzie zapewniającym widoczność prezentowanych tam informacji.

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Wtedy też uruchamia się jego podświetlenie. Wskazywany czas jest synchronizowany z telefonem, a połączenie odbywa się za pomocą łącza bluetooth.

Powiadomienia i potwierdzenia wyborów funkcji, poza sygnałem dźwiękowym, są sygnalizowane także delikatnymi wibracjami. W standardowym trybie zegarek funkcjonuje jak zegarek kwarcowy - wskazówki pokazują aktualny czas, a na niepodświetlonym ekranie widać datę lub inne wybrane wskazanie. Kontrast ekranu jest na tyle mocny, że w normalnych warunkach oświetlenia, wszystkie prezentowane na nim informacje są dobrze widoczne.

Funkcje dotykowe standardowo są zablokowane. Górny przycisk po przytrzymaniu odblokowuje je, by dać dostęp do wszystkich funkcjonalności obsługiwanych dotykowo, ale też przyciskami oraz koronką. Ta ostatnia w zegarku pełni połączone role: manipulatora i przycisku. Podsumowując, polami dotykowymi wybieramy zakres funkcji jakimi jesteśmy zainteresowani a przyciskami i koronką wybieramy jakby „podfunkcje” oraz korzystamy z niej. Do połączenia z telefonem konieczna jest specjalna aplikacja, która dostępna jest zarówno w sklepie obsługującym system operacyjny Android jak i w sklepie Apple.

Dekiel zegarka przykręcany siedmioma śrubkami wykonano z tworzywa sztucznego. Ustawiając zegarek na dołączonym do zestawu stojaku i podłączeniu zasilania mamy możliwość indukcyjnego naładowania baterii.

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testowany zegarek wyposażony jest w czarny gumowy pasek. Tego typu materiał zapewnia odpowiednią elastyczność i dopasowanie się paska do ręki. To ważna właściwość przy lekkim wprawdzie, ale jednak dużym zegarku. Integruje się on w pełni wypełniając przestrzeń miedzy uszami ze skośnymi przestrzeniami w miejscu styku z kopertą. Jest on świetnym kompromisem między odpowiednią miękkością i dopasowaniem się do nadgarstka, z wystarczającą stabilnością mocowania lekkiego, ale dużego zegarka.

Pasek gumowy, siłą rzeczy, łatwo jest zabrudzić kurzem czy pyłkami, ale ten zastosowany w testowanym modelu był na to narażony zdecydowanie w mniejszym stopniu niż w wypadku tanich pasków silikonowych. Od spodu pasek ma perforacje zapewniające przepływ powietrza, co podnosi komfort użytkowania zegarka. Mocowanie paska jest zintegrowane z kopertą. Jego zapięcie to klasyczna, wykonana z tytanu, sygnowana logiem producenta klamra z pinem.

Tissot T-Touch Connect Solar – podsumowanie, ocena i cena

Podsumowując, nowy Tissot T-Touch Connect Solar to świetny zegarek sportowy z wieloma praktycznymi funkcjami „smart”. Model ten jest idealny do wszelkiego rodzaju aktywności rekreacyjnych, nawet jeśli nie jest połączony z telefonem, bo zegarek działa niezależnie.

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Solar

Po zaakceptowaniu wielkości może być doskonałym towarzyszem na co dzień, tym bardziej, że zapewniono wodoodporność na poziomie 100 m, czyli nawet pływanie nie będzie stanowić problemu. Zapewne nie zmieści się pod mankiet koszuli, ale wszelkie codzienne, swobodne stylizacje spasują idealnie. Najlepsze zestawienie to odzież sportowa i outdoorowa.

Cena zegarka Tissot T-Touch Connect Solar to około 4 000 złotych, zależnie od wersji.
 

Plusy (+) Minusy (-)
+ łatwa obsługa - spora średnica i grubość koperty
+ duża liczba funkcji dodatkowych  
+ długi czas pracy dzięki ogniwom fotowoltaicznym  
+ tytanowa, lekka koperta  
+ atrakcyjny design  
+ wygoda użytkowania  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Tissot znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: TISSOT.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Recenzja: Eza 1972 Automatic
Recenzja: Eza 1972 Automatic
22.04.2021
Recenzja: Atlantic Timeroy i Timero...
Recenzja: Atlantic Timeroy i Timero...
27.05.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco