• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L


Citizen to powszechnie znana i szanowana marka zegarmistrzowska. Wprawdzie ta japońska firma działa z powodzeniem w wielu branżach, nawet związanych z medycyną, ale nas najbardziej interesuje ta zegarkowa część działalności przedsiębiorstwa. Zegarki Citizen wywodzą się z kraju Kwitnącej Wiśni, a początki firmy sięgają czasów na tyle odległych, że w tym zakresie firma może konkurować z europejskimi markami. 1918 rok to moment, gdy w Instytucie Shokosha zaczęto prace nad stworzeniem pierwszego zegarka kieszonkowego, co uznajemy za datę powstania przedsiębiorstwa, ale dopiero w 1930 roku firma zmieniła swoją nazwę właśnie na Citizen (z ang. Citizen – Obywatel), stawiając sobie za cel produkować zegarki dla każdego, dla obywateli całego świata.

Z perspektywy czasu wiemy, że doskonale się to udało i zegarki tej firmy rzeczywiście dostępne są na całym świecie. Także dostępność pod względem finansowym jest bardzo szeroka, bo wiele modeli ma ceny skalkulowane na szeroko dostępnym pułapie cenowym.

Citizen jest jedną z nielicznych firm w branży, która do produkcji zegarków wykorzystuje wyprodukowane przez siebie mechanizmy. Wszystkie części i prace produkcyjne odbywają się wewnątrz nowoczesnych fabryk, czyniąc z tej japońskiej marki z ponad wiekową tradycją prawdziwą manufakturę, a co za tym idzie godnego konkurenta dla mających ugruntowaną renomę producentów szwajcarskich czy niemieckich. Co ciekawe, od pewnego czasu pod skrzydłami grupy Citizen są właśnie szwajcarscy producenci, to marki: Alpina, Frederique Constant, Arnold&Son czy La Joux-Perret, ale także wywodząca się z USA Bulova oraz kilka innych firm. Citizen to dziś nie tylko producent, ale cała prężna grupa zegarmistrzowska.

Citizen - „Better Starts Now”

Motto przewodnie marki Citizen brzmi „Better Starts Now”, czyli „lepiej zaczyna się teraz”. Zgodnie z nim, możemy oczekiwać od firmy innowacji i nowoczesnych rozwiązań.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

W 1976 Citizen zaprezentował pierwszy analogowy zegarek kwarcowy zasilany energią wytwarzaną ze światła. To innowacyjne rozwiązanie z którego wyewoluowała dzisiejsza technologia Eco-Drive, która wykorzystuje każdy rodzaj światła jako jedynego źródła energii potrzebnej do działania zegarka i wszystkich jego funkcji. Znika zatem koszt wymiany baterii i potrzeba jej utylizacji (oczywiście miejsce baterii zastępuje akumulator).

Dążąc do jeszcze wyższego stopnia „bezobsługowości” swoich zegarków, marka Citizen rozwinęła także technologię synchronizacji czasu za pomocą fali radiowej - Radio Controlled, oraz łączności satelitarnej - Satellite Wave. W pierwszej opcji precyzję wskazań zapewnia sygnał czasu zegara atomowego nadawanego przez wieże radiowe, które zegarek Citizen Radio Controlled odbiera i na ich podstawie automatycznie koryguje wskazywany czas i datę. Pierwszy zegarek Radio Controlled Citizen zaprezentował w 1993 roku. Firma, jako pionier w tej dziedzinie, nie przestaje rozwijać tego rozwiązania. Druga metoda synchronizacji - Satellite Wave, wprowadzona została w 2011 roku. To synchronizacja satelitarna, dzięki czemu zegarek staje się narzędziem odbierającym sygnał wzorca czasu z satelitów GPS znajdujących się na orbicie naszej planety, aby następnie automatycznie skorygować czas i datę.

Mając zegarek niemal bezobsługowy, kolejnym krokiem jest osiągnięcie jak najwyższego komfortu użytkowania. W tym aspekcie japońska marka zrobiła również bardzo wiele.

Super Titanium™ to specjalny materiał opatentowany przez firmę Citizen. Powstał dzięki użyciu szeregu innowacyjnych metod przetwarzania oraz utwardzania tytanu. Ten metal, a w zasadzie stop, bo to nie czysty tytan oczywiście, jest bardzo odporny na zarysowania i nawet pięciokrotnie twardszy niż stal szlachetna. Jest także bardzo lekki, a od stali lżejszy o 40%, do tego hipoalergiczny i niepodatny na działanie wody.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Tytan, jako materiał do wykonywania różnych elementów, jest używany od 1960 w misjach kosmicznych Apollo. Wówczas ukazał on potencjał jako materiał mogący znaleźć zastosowanie również w innych dziedzinach i branżach, a Citizen wykorzystał go właśnie w zegarmistrzostwie. W latach 70. i 80. XX wieku powstały pierwsze na świecie zegarki z tytanową kopertą i tytanową bransoletą. Od tego czasu nieustannie trwały prace nad udoskonalaniem przetwarzania, tłoczenia, cięcia i polerowania tego trudnego w obróbce materiału. Śmiało można napisać, że to firma Citizen dał nam, użytkownikom, dość powszechnie występujące koperty z tytanu i jest w tej dziedzinie ekspertem do dziś. Zegarek, który zaprezentujemy jest kwintesencją tego wszystkiego o czym napisałem na wstępie.

Zegarkowy „kombajn” – wszystko w jednym

Citizen Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L to zegarkowy „kombajn”.

Na portalu Zegarki i Pasja chętnie opisujemy wszystkie rodzaje zegarków, choć w większej mierze skupiamy się, i wielokrotnie gościmy w celu recenzji, zegarki prezentujące tradycyjny nurt zegarmistrzowski, czyli modele mechaniczne. Jednak na naszych łamach również pojawiają się zegarki kwarcowe, a tym nam przyjemniej, gdy są one w swojej klasie wybitne.

Nasz dzisiejszy bohater na pewno taki właśnie jest.

„Wszystko mający” Citizen.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Jest duże grono użytkowników zegarków, którzy chcą czasomierza dobrze wyglądającego, wygodnego, z wieloma funkcjami, ale w jak najmniejszym stopniu absorbującego ich uwagę, a ważny jest tradycyjny wygląd i analogowe wskazania.

Dziś dostępnych jest wiele zegarków czy też smartwatchy, które za pomocą wyświetlacza i zaimplementowanych funkcji wskażą niemal „wszystko”. Prezentowany zegarek Citizen Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L nie jest smartwatchem, ale pokazuje bardzo wiele informacji i wskazań w analogowy sposób. Posiada cechy wyglądu, które niczym nie zaskakują.

Tradycyjna budowa jest w tym wypadku oczywiście wielką zaletą.

Koperta jest okrągła z łagodnie wyprowadzonymi uszami. Ma 44 mm średnicy i około 11 mm grubości. To spory, ale płaski zegarek, co zapewnia jego dobre dopasowanie się do nadgarstka. Tradycyjny dla wielu sportowych zegarków ze stoperem układ na tarczy i koperta z przyciskami na bokach ma wielu zwolenników.  Miłośnicy zegarków nie zawsze szukają „fajerwerków”, ale wielu lubi tarcze z dużą liczbą wskazań. W recenzowanym Citizenie tak jest.

Wskazań, które dokładniej opiszę niżej, jest wiele. Cechą dodatkową, ale bardzo oczekiwaną przez zegarkomaniaków, charakteryzującą ten model, jest ponadprzeciętna, wysoka jakość wykonania koperty i tarczy, a także poziom wykończenia detali i powierzchni. To coś, co cieszy oko, a zarazem świadczy o właściwym traktowaniu sztuki zegarmistrzowskiej.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Mnogość funkcji i dokładność wskazań do 1 sekundy na milion lat

Zacznę od opisu zegarkowej twarzy zegarka, czyli tarczy. Prezentuje ona bardzo wiele informacji, co z pewnością było utrudnieniem dla projektantów na etapie planowania i rozmieszczania je elementów w celu uzyskania relatywnej łatwości obsługi i równocześnie odpowiedniego poziomu czytelności.  

Poza standardowym wskazaniem czasu, które mimo „skomplikowanego” tła jest dobrze czytelne, dzięki wskazówkom o dobrze dobranej długości i szerokości, możemy odczytać także datę z dniem miesiąca w okienku, ale i nazwę dnia tygodnia pokazywaną za pomocą wskazówki na tarczy ułamków sekundy stopera, na której obwodzie jest podziałka z pierwszymi literami dni tygodnia (oczywiście w języku angielskim). W podstawowym trybie pracy zegarka sytuacja wygląda tak, że mamy wskazania: czasu, daty, dnia tygodnia, i czas w trybie 24 godzinnym na małej tarczce na godzinie 9, a sekundy wskazuje duża wskazówka sekundowa.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Tutaj ważna informacja dla purystów (a więc i dla mnie) - sekundnik niemalże idealnie trafia na całym obwodzie w indeksy, co doskonale wygląda i pokazuje przykładanie dużej wagi do detali. Dodatkowym smaczkiem w zakresie sekundnika jest jego przeciwwaga w kształcie charakterystycznym dla zegarków Citizen z funkcją Radio Controlled.

A teraz przejdźmy do opisu kolejnych możliwości tego modelu.

Przyciskiem nad koronką, czyli tradycyjnie, uruchamiamy stoper. Wtedy na tarczy ponad godziną 6.00 rusza wskazanie dziesiątych części sekundy, a pod godziną 12 zliczane są minuty. Szybko obracająca się mała wskazówka dziesiątych części efektownie wygląda. Zatrzymanie następuje kolejnym wciśnięciem, a reset stopera, czyli zerowanie, dolnym przyciskiem. Po powrocie do wskazania czasu dolny przycisk uruchamia wskazanie poziomu naładowania akumulatora na tarczy na godzinie 12, oraz powodzenia lub niepowodzenia synchronizacji z zegarem atomowym na godzinie 6. Każda z tych dwóch małych subtarcz ma wiele funkcji, które na szczęście są dobrze opisane.

Kolejne funkcje, jakie oferuje nam ten czasomierz, uruchamiamy za pomocą koronki. Po odciągnięciu jej do pozycji 1, obracając nią, wybieramy strefę czasową. Odpowiednią wskazuje sekundnik zatrzymując się na oznaczeniu miasta właściwego dla danej strefy. Symbole tych miast umieszczone są, a dokładnie skróty ich nazw, na dwunastokątnej lunecie. Luneta ta ma czarne zabarwienie, a na jej wkładce wygrawerowano właśnie symbole miast. Wskazówka na tarczy pod godziną 12-tą wskazuje wtedy czy mamy ustawiony czas letni czy zimowy.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

To naprawdę sporo możliwości.

I tu należy przypomnieć. Datownik i aktualny czas korygowane są automatycznie, a połączenia z zegarami atomowymi pozwalające na synchronizację zapewniają dokładność wskazań czasu na poziomie bazowych zegarów atomowych, czyli do 1 sekundy na milion lat!

Niebieski kolor i ciekawa faktura tarczy

Sama tarcza jest atrakcyjnie zaprojektowana i wykonana w wysokim standardzie. Ma niebieski kolor i ciekawą fakturę. Poza tym, że motywem przewodnim są pionowe linie, to jeszcze na wysokości 1/3 i 2/3 mamy coś w rodzaju zygzakowatej linii imitującej - według mnie - łączenie elementów drewnianych za pomocą klejonych, zazębionych linii. Dodatkowo urozmaica to jej efektowny wygląd, choć tarcza i tak jest już bardzo bogata.

Trzeba także mieć na względzie, że musi być ona odpowiednio transparentna dla światła, bo pod jej powierzchnią znajdują się przecież ogniwa fotowoltaiczne zasilające wbudowany akumulator. Także wszystkie białe nadruki, skale i podziałki są wykonane na najwyższym poziomie. Indeksy godzinowe są nakładane i polerowane. Na ich części zwróconej ku pierścieniowi z miastami stref nałożona jest substancja luminescencyjna - jest ona biała, tak samo jak ta nałożona na wskazówce godzinowej i minutowej.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

W ciemności po naświetleniu zastosowana masa emituje atrakcyjny odcień światła w kolorze niebieskim. Indeksy zamocowane są na nieco wyżej ułożonym pierścieniu, przez co ich część skierowana do środa jest niejako zawieszona nad powierzchnią cyferblatu. Pomiędzy nimi nadrukowano podziałkę minutową. Za częścią z indeksami jest jeszcze dwupłaszczyznowy pierścień dystansujący ustawiony skośnie na którym nadrukowano skalę z odchyleniem godzinowym wobec czasu uniwersalnego. Na godzinie 3.00 jest okienko datownika w nadrukowanej, białej ramce. Nad nim nadrukowano nazwę firmy, a pod spodem informację o zastosowanej technologii Eco Drive oraz Radio Controlled.

Mimo wielu wskazań, tarcza to koncepcja prosta, bez udziwnień, co daje obraz zegarka nowoczesnego, wielofunkcyjnego, ale i możliwie dobrze czytelnego, tak w dobrych warunkach oświetlenia jaki w ciemności. Tarczę chroni szkło, które jest płaskie i wykonane z szafiru. Prosta i bez fajerwerków jest także koperta, ale i ona jest popisem jakości wykonania.

Innowacyjny w środku i na zewnątrz. Koperta ze stopu Super Titanium

Przejdźmy zatem do opisu obudowy tego zegarka. Nowoczesne rozwiązania techniczne na najwyższym poziomie, które oferuje zegarka, wymagają koperty na równie wysokim poziomie.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Wcześniej pisałem o jej wymiarach. Warto dodać jeszcze, że wysokość od ucha do ucha wynosi 49,9 mm, co przy średnicy 44 mm jest niewielką wartością i wpływa pozytywnie na dopasowanie i ułożenie się zegarka na nadgarstku. Luneta wokół szkła jest jak pisałem dwunastokątna. Zastosowano na jej powierzchni czarną powłokę odznaczającą lunetę na tle koperty i wkładki z symbolami miast.

Koperta jest w większej części szczotkowana. Tylko krawędzie oddzielające powierzchnie tworzące atrakcyjnie wyglądające fazki są polerowane.  Taki jest też spód koperty, gdzie znajduje się pełny, płaski, wciskany dekiel z informacjami na temat zegarka. Wszystkie linie, jak również odcięcia są bardzo ostre i równe. Także powierzchnie satynowane za pomocą szczotkowania charakteryzują się bardzo wysoką jakością obróbki, która jest w wypadku tytanu szczególnie trudna i pracochłonna, ze względu na jego właściwości fizyczne.

Mając wiedzę, że zegarek jest wykonany z tytanu, co potwierdza jego wyjątkowo niska waga gdy weźmiemy go do ręki, dziwi nieco barwa obudowy, która bardzo mocno przypomina stal.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Zegarki wykonane z tytanu kojarzą się nam przecież z raczej szarym zabarwieniem tego metalu.  Citizen opracował stop, który ma właśnie taki kolor, którego odcień uplasowałbym pomiędzy kolorem stali i srebra. Czasomierz dostarczany jest na bransolecie z pełnych ogniw, szczotkowanych z wąskim paskiem na środku, który jest polerowany.

CITIZEN Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium™ AT8218-81L

Ten zegarek to bardzo uniwersalny czasomierz, doskonale pasujący do codziennych, nieformalnych stylizacji. Sprawdzi się jako zegarek dla osoby dużo podróżującej, jak również dla każdego, kto lubi mieć „pod ręką” idealne dokładny czas i świadomość możliwości jakie ten zegarek zapewnia. Mnogość funkcji i praktycznych rozwiązań przypieczętowana jest wodoodpornością do 100 m, wystarczającą na większość przypadków związanych z kontaktem z wodą, z pływaniem w basenie włącznie.

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L

Citizen Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L - dane techniczne:

Koperta: tytanowa (Super Titanium™), szczotkowana i polerowana
Średnica koperty: 44 mm
Grubość: 10,9 mm
Wysokość od ucha do ucha: 49,9 mm
Szkło: szafirowe
Dekiel: wciskany, szczotkowany
Wodoodporność: 10 bar
Antymagnetyczność: 4 800 A/m
Bransoleta: przy uszach 21 mm, szczotkowana i polerowana z zapięciem dwuczęściowym zwalnianym przyciskami
Mechanizm: Citizen kaliber H800
Funkcje: czas, czas światowy, stoper, poziom naładowania akumulatora, Eco-Drive, Sterowanie radiowe, datownik, czas letni i zimowy, czas 24 godzinny.

Cena Citizen Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L to 2 533 złotych.
 

Plusy (+) Minusy (-)
+ maksymalna bezobsługowość - dużo wskazań na tarczy
+ synchronizacja radiowa czasu  
+ wieczny kalendarz  
+ worldtimer  
+ zasilanie solarne Eco Drive (8 miesięcy rezerwy chodu po pełnym naładowaniu)  
+ wysoka jakość wykonania  
+ koperta i bransoleta z jasnego tytanu o podwyższonej twardości  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Citizen znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CITIZEN.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Recenzja: Delbana Recordmaster Auto...
Recenzja: Delbana Recordmaster Auto...
26.03.2021
Recenzja: Eza 1972 Automatic
Recenzja: Eza 1972 Automatic
22.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco