W dniach od 24 do 28 listopada 2021 Dubai International Financial Centre żyło w rytm wydarzeń piątej edycji Dubai Watch Week. Biorąca udział w tym wydarzeniu marka Frederique Constant oferowała gościom obszerny program, który zabrał ich na podróż po świecie marki z pomocą mistrzowskich sesji pozwalających odkryć rewolucyjny mechanizm Monolithic, działający z częstotliwością 40Hz. W trakcie wieczornej celebracji w piątek 26 listopada zaprezentowano również trzy wyjątkowe limitowane edycje zegarków z serii Highlife.
Piąta edycja Dubai Watch Week
Wydarzenie Dubai Watch Week zostało zapoczątkowane w 2015 roku przez pionierskiego dystrybutora zegarków Ahmed Seddiqi & Sons. Pięciodniowy event zgromadził ponad 40 marek zegarkowych i zjednoczył zegarmistrzowskich ekspertów i pasjonatów zegarków z całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
W tym roku to długo oczekiwane wydarzenie było o tyle wyjątkowe, że ZEA świętowały swój Złoty Jubileusz. W ciągu pięciu dni można było wziąć udział w tematycznych warsztatach związanych z zegarmistrzostwem, a także partycypować w forum zegarmistrzowskim (Horology Forum). To ostatnie było również dostępne dla widzów online.
W trakcie wydarzenia wystawione również zostały zegarki będące laureatami nagród GPHG 2021, o których pisaliśmy tutaj: GPHG 2021 nagrodzone zegarki. Same targi Dubai Watch Week także zdobyły swoje odznaczenie w formie specjalnej nagrody jury.
W piątkowy wieczór 26 listopada marka Frederique Constant zabrała gości, media i kolekcjonerów na podróż po innowacjach w trakcie uroczystości zaprezentowanych przez Dyrektora Zarządzającego Frederique Constant, Nielsa Eggerdinga.
Rewolucyjny mechanizm FC-810 Monolithic
Po prześledzeniu bogatej historii wkładu marki w rozwój produktów, Niels Eggerding po raz pierwszy w ZEA zaprezentował na żywo najnowszy, 30. mechanizm manufakturowy marki Frederique Constant: rewolucyjny kaliber FC-810 Monolithic.
Charakteryzuje się on niespotykaną częstotliwością pracy wynoszącą 40Hz. Jest to możliwe dzięki całkowitej zmianie podejścia do zespołu wychwytu i regulatora względem tradycyjnego rozwiązania tych elementów. W FC-810 Monolithic, 26 elementów będących nieodzowną częścią tych zespołów zostało zastąpione jednym, wykonanym z monokryształu oscylatorem.
Znaczącą różnicą jest również amplituda wynosząca 6 stopni w porównaniu do prawie 300 w mechanizmach z klasycznym balansem. Pomimo 80 skoków wskazówki na sekundę, mechanizm charakteryzuje się rezerwą chodu wynoszącą aż 80 godzin, co przy takich parametrach jest bardzo zadowalającą wartością.
Więcej o mechanizmie jak i zegarkach można dowiedzieć się w naszym artykule opisującym ten niezwykły model: Frederique Constant Slimline Monolithic Manufacture.
Zegarek dla uczczenia 50. rocznicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich
W trakcie wieczoru markę Frederique Constant zaszczycił swoją obecnością Sir Mohammed Abdulmagied Seddiqi, Dyrektor Handlowy Ahmed Seddiqi & Sons.
Dołączył on do Nielsa Eggerdinga na scenie żeby podzielić się historią swojej wyjątkowej relacji z marką Frederique Constant, chwilę przed zaprezentowaniem ekskluzywnego Highlife Perpetual Calendar Manufacture Year of the Fiftieth.
Ten wyjątkowy model czasomierza przygotowano we współpracy z Ahmed Seddiqi & Sons dla uczczenia 50. rocznicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to limitowana edycja, ograniczona do 50 sztuk dostępna wyłącznie w butikach Ahmed Seddiqi & Sons. Ten wyjątkowy model z kolekcji Highlife jest jednocześnie pierwszym w ofercie Frederique Constant wykonanym w całości z tytanu, od koperty po zintegrowaną bransoletę.
Ciemnoszare subtarcze kontrastują z turkusowym kolorem głównej części tarczy w odcieniu “Yas”, który najbardziej przypomina morza Zatoki.
Z okazji Złotego Jubileuszu ZEA na wahniku, który można podziwiać przez szafirowe szkło na deklu, wygrawerowano napis “Year of the Fiftieth”.
Kolejne dwa ekskluzywne modele
W dalszej części wieczoru kolejne dwa ekskluzywne modele zostały zaprezentowane przez Williamsa Besse, Międzynarodowego Dyrektora Sprzedaży marki Frederique Constant.
Przygotowane specjalnie na Dubai Watch Week zegarki Highlife Emerald Worldtimer Manufacture (limitowany do 222 sztuk) i Highlife Emerald Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture (limitowany do 30 sztuk) ozdobione są eleganckim i przykuwającym uwagę odcieniem głębokiej zieleni. Reprezentująca źródło życia zieleń jest bardzo symbolicznym kolorem, a jej liczne odcienie niosą przesłanie nadziei, wewnętrznej ciszy i energii witalnej.
Synonim płodności, fortuny i dobrobytu, jest również ulubionym kolorem proroka, zdobiącym jego płaszcz, który był przekazywany z kalifa na kalifa.
Oprócz tego zielony kolor jest tym, który ozdabia drzwi meczetów.
Zegarmistrzowskie warsztaty
Na końcu marka Frederique Constant zorganizowała dwa zegarmistrzowskie warsztaty, dla 9 uczestników każdy, wewnątrz przestrzeni “Masterclass”.
Skupiały się one na przełomowym czasomierzu Slimline Monolithic Manufacture, a przewodniczył im duet dyrektora technicznego i głównego zegarmistrza Pima Koeslaga i zegarmistrza od zaawansowanych komplikacji Romaina Valette. Goście mieli więc okazję skorzystać z technicznego wyjaśnienia działania mechanizmu o wysokiej częstotliwości FC-810 Monolithic Manufacture i jego specyfiki, a następnie mogli własnoręcznie podjąć próbę złożenia go i doświadczenia codzienności zegarmistrza marki Frederique Constant.
Tykający 10 razy szybciej niż większość mechanizmów zegarków mechanicznych mechanizm FC-810 Monolithic Manufacture działa z niespotykaną częstotliwością 288 000 wibracji na godzinę (40Hz).
Wykonany z krzemu oscylator Monolithic zastępuje standardowy zespół 26 komponentów tylko jedną warstwą, w ten sposób definiując na nowo zasady mechanicznej regulacji zegarka.
W ciągu tygodnia Frederique Constant przyjmował również gości przy swoim własnym stanowisku, dając im możliwość bliższego przyjrzenia się tym wspomnianym czasomierzom, a także damskiej kolekcji Highlife, wprowadzonej na rynek w 2021 roku.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej stronie marki tu: Frederique Constant.
Piotr Tatar