• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków


Powrót do kategorii

W czwartek 10 listopada 2022 roku, w Théâtre du Léman w Genewie, odbyła się 21. ceremonia wręczenia nagród Grand Prix d’Horlogerie de Genève, której gospodarzem był Edouard Baer, a przewodniczącym sędziowskiej komisji był Nick Foulkes.

Jest to coroczne wydarzenie organizowane od 2001 roku, a celem jest rozdanie nagród związanych z branżą zegarmistrzowską. Podczas tej edycji 30 członków jury wybrało najlepsze zegarkowe propozycje w 20 kategoriach.

Jak co roku, przyjrzyjmy się im bliżej.

“Aiguille d’Or” Grand Prix

Nagrodę główną, czyli “Aiguille d’Or” Grand Prix, zdobył zegarek manufaktury MB&F - model Legacy Machine Sequential Evo.

Niezwykle skomplikowany techniczne czasomierz naręczny wyposażony w dwa niezależne układy chronografu, z kołami kolumnowymi i opatentowaną konstrukcją sprzęgła pionowego. Oba stopery mogą pracować, odmierzać odcinki czasu, niezależnie, dzięki odrębnym przyciskom służącym do ich obsługi, które umieszczone zostały po obu stronach koperty.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Całe piękno mechanizmu zegarka udało się unaocznić, dzięki szkieletowanej konstrukcji. Komplikacja konstrukcji mechanizmu tego niezwykłego czasomierza nie ogranicza się wyłącznie do samej funkcji chronografu, bowiem wyposażono go w dodatkowe tryby pracy, takie jak: odmierzanie czasu okrążenia, pomiar z dokładnością do ułamka sekundy, oraz niespotykany wcześniej w zegarkach naręcznych - kumulatywny tryb „meczu szachowego”.

Mechanizm zwycięskiego MB&F pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę, a jego rezerwa chodu sięga 72 godzin. Na uwagę zasługuje również materiał, z którego wykonano kopertę - cyrkon, będący lżejszy od stali i trwalszy od tytanu.

Cena zegarka wynosi 172.000 CHF, czyli blisko 830 000 złotych.

Zegarek damski

Nagrodę za najlepszy damski czasomierz jury przyznało marce Parmigiani Fleurier za model Tonda PF Automat

Zegarek mechaniczny o czystej i harmonijnej formie, skupiający w sobie wszystkie charakterystyczne cechy dla produktów manufaktury Parmigiani Fleurier.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

A więc mamy tu zintegrowaną z kopertą bransoletę, delikatnie radełkowaną lunetę, oraz tarczę ozdobioną subtelnym, a zarazem bardzo precyzyjnym, symetrycznym giloszowaniem. Akcentem wieńczącym subtelny, a zarazem bardzo kobiecy wygląd tego modelu są diamenty, które wykorzystano w charakterze indeksów.

Parmigiani Fleurier Tonda PF zaopatrzono w mechanizm z automatycznym naciągiem pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a rezerwa chodu zegarka sięga 60-ciu godzin.

Cena tego modelu to 49.500 CHF, czyli około 240 000 złotych.

Zegarek damski z komplikacją konstrukcji mechanizmu
 
W kategorii damskiego czasomierza z dodatkową komplikacją konstrukcji mechanizmu laureatem nagrody został Hermès Arceau Le temps voyageur.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Model ten wyposażono w unikatowy mechanizm z dodatkową funkcją w postaci wskazania czasu światowego. Funkcję tę realizuje za pomocą okrągłego pierścienia na tarczy, na którym umieszczono 24 miasta przypisane do odrębnych stref czasowych, oraz ruchomego wskaźnika. Na uwagę zasługuje również „wędrująca” po pięknie zdobionym cyferblacie subtarcza, na której prezentowany jest aktualny czas.

Mechanizm wyróżnionego Hermès Arceau Le temps voyageur posiada 40 godzin rezerwy chodu i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.

Cena zegarka kształtuje się na poziomie 21 010 CHF, czyli nieco ponad 100 000 zł.

Komplikacje w zegarku męskim
 
Warto zauważyć, że Hermès Arceau Le temps voyageur w wersji dla panów również zdobył nagrodę na tegorocznym w kategorii męskiego czasomierza z dodatkową komplikacją.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Modele te różnią się od siebie wyłącznie wielkością koperty, oraz kolorystyką.

Wersja męska jest również nieco droższa – kosztuje 26.850 CHF, czyli około 130 000 zł.

Zegarek męski
 
Za najlepszy męski czasomierz 2022 jury GPHG okrzyknęło model Atelier AKRIVIA Chronomètre Contemporain II. AKRIVIA to zegarmistrzowski kolektyw założony przez niesamowitego zegarmistrza pochodzącego z Kosowa, którego sylwetkę prezentowaliśmy niedawno - Rexhep Rexhepi. Chłopiec, który postanowił zostać zegarmistrzem.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Ten perfekcyjnie wykonany czasomierz to wynik żmudnej pracy wielu wyspecjalizowanych rzemieślników. Wielokrotnie wypalana tarcza wykonana z ceramiki, następnie szlifowana w celu nadanie jej ostatecznego blasku, została pokryta ręcznie nakładaną emalią.

Pierwsza wersja tego czasomierza zdobyła to samo wyróżnienie cztery lata wcześniej, na Grand Prix d'Horlogerie de Genève 2018.

Zegarek ograniczono limitacją do zaledwie 50 egzemplarzy. Cena zakupu Atelier AKRIVIA Chronomètre Contemporain II wynosi 125.000 CHF, czyli nieco ponad 600 000 złotych.

Zegarkowe ikony

W kategorii zegarkowe ikony jury GPHG 2022 wyróżniło model Monaco X Gulf marki TAG Heuer.

To zegarek, który nawiązuje do złotej ery wyścigów samochodowych, czyli lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Współpraca z marką Gulf działającą w branży naftowej, która w ówczesnych czasach była sponsorem wielu teamów motorowych, zaowocowała powstaniem czasomierza o charakterystycznych, pomarańczowo-niebieskich barwach.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Poza specjalną kolorystyką, zegarek zyskał dodatkowe „smaczki” nawiązujące do marki Gulf – białe logo na godzinie 6., oraz zamianę indeksu godzinowego z tradycyjnej 12-tki na cyfrę 60, która nawiązuje do pojazdów oklejanych w barwy potentata naftowego.

TAG Heuer Monaco X Gulf ma mechanizm z naciągiem automatycznym kaliber Heuer 02 pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, oraz 80-godzinną rezerwę chodu. Poza tym, werk został rozbudowany o dodatkową komplikację chronografu.

Cena kooperacyjnego Monaco x Gulf wynosi 7.250 CHF, czyli niecałe 35 000 zł.

Zegarek z tourbillonem

Za najlepszy zegarek 2022 roku wyposażony w komplikację tourbillonu uznano Pioneer Cylindrical Tourbillon Skeleton, stworzony przez manufakturę H. Moser & Cie

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Niezwykły czasomierz wyposażony w tourbillon z cylindryczną sprężyną włosową, dzięki której udało się stworzyć efekt trójwymiarowości. Atrakcyjny wygląd jest dodatkowo spotęgowany przez soczewkowe szkło frontalne oraz wypukłą tarczę, na której umieszczono indeksy wykonane w technologii Globolight®. Dopełnieniem wizerunku jest szkieletowana konstrukcja całego werku, oraz symetryczne i jednocześnie finezyjne rozłożenie mostów.

Mechanizm Pioneer Cylindrical Tourbillon Skeleton pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę, a przy pełnym naciągu sprężyny głównej może działać nieprzerwanie przez 74 godziny.

Cena tego zacnego czasomierza to 79.000 CHF, czyli niemal 356 000 zł.

Zegarek z komplikacją kalendarzową lub astronomiczną

W kategorii kalendarza i komplikacji astronomicznych zwyciężył Krayon Anywhere.

Komplikacja kalendarza w tym modelu została wzniesiona na ekstremalnie wysoki poziom. Poza wskazaniami dni i miesięcy, czasomierz prezentuje również wschód i zachód słońca. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że godziny tych zjawisk są zmienne i zależą od pory roku – tak jak ma to miejsce w realnym świecie.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Cały układ wskazań został bardzo ciekawie zaprojektowany.

Realizacja wskazań odbywa się przy pomocy pierścienia okalającego tarczę, posiadającego zmienną kolorystykę – odpowiadającą porze dnia i nocy, oraz „wędrującego” po nim słońca.

Mechanicznym sercem Krayon Anywhere jest pięknie zdobiony mechanizm z naciągiem manualnym, pracujący z częstotliwością 6 Hz, czyli 21 600 wahnięć na godzinę. Rezerwa chodu to 3 dni.

Koszt zakupu tego modelu wynosi 125.000 CHF, a zatem około 600 000 zł.

Ten zegarek opisywaliśmy dokładnie na portalu tu: Krayon Anywhere.

Zegarek z wyjątkowym mechanizmem

Jury GPHG 2022 nagrodziło model Ferdinand Berthoud FB 2RSM.2-1 w ramach kategorii „zegarek z wyjątkowym mechanizmem”.

FB 2RSM.2-1 to czasomierz z certyfikacją chronometru COSC, inspirowany zegarami okrętowymi. Jego niezwykle zaawansowany technicznie mechanizm został wyposażony w szereg komplikacji konstrukcji. Wśród nich znalazł się 60-cio sekundowy tourbillon, wskaźnik rezerwy chodu, przekładnia łańcuchowa oraz skacząca sekunda, nazywana również „martwą sekundą”. Chronomètre FB RSM jest inspirowany zegarem morskim nr 8, znanym jako HM8, stworzonym w 1768 roku przez Ferdinanda Berthouda.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Ten wyjątkowy czasomierz powstał w nakładzie zaledwie 20 sztuk. Jego ręcznie nakręcany werk pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę, a rezerwa chodu sięga 53 godzin.

Cena modelu Ferdinand Berthoud FB 2RSM.2-1 na rynku pierwotnym wynosi 270.000 CHF, czyli niecałe 1 300 000 złotych.

Zegarek ze stoperem
 
Za najlepszy zegarek z komplikacją konstrukcji stopera w 2022 roku jury GPHG uznało Grönefeld 1941 Grönograaf Tantal.

Ten innowacyjny czasomierz rodem z Niderlandów wyposażono w in-house’owy werk posiadający szereg innowacyjnych rozwiązań. Należy w tym miejscu wspomnieć chociażby o odśrodkowym regulatorze, którego zadaniem jest niwelowanie sił działających na mechanizm podczas resetowania wskazań chronografu. Rozwiązanie to nazwano “miękkim resetem”. Ciekawe rozwiązanie można zaobserwować również na tarczy, podczas zerowania chronografu, kiedy jego wskazówki - w zależności od położenia - podążają na pozycję wyjściową zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara lub w kierunku przeciwnym.

Zegarek ten bardzo dokładnie opisaliśmy w drukowanym magazynie Zegarki i Pasja nr 19.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Tu wspomnimy tylko, iż wszystkie 408 elementy mechanizmu zostały wykonane z najwyższą starannością. Ich perfekcyjne spasowanie i wykończenie sprawia wręcz hipnotyzujące wrażenie, gdy przyglądamy się temu czasomierzowi. Ten mechaniczny majstersztyk posiada ręczny naciąg i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę.

Grönefeld 1941 Grönograaf Tantal powstał w ograniczonej liczbie 25 sztuk.

Cena katalogowa wynosi 180 500 CHF, czyli niemal 865 000 złotych.

Zegarek nurkowy

W kategorii zegarek typu diver wyróżniono Pelagos FXD marki Tudor.

Model ten powstał we współpracy z francuską marynarką wojenną, dzięki czemu spełnia najbardziej wyśrubowane wymagania profesjonalnego czasomierza do nurkowania. W Pelagos FXD wykorzystano kilka rozwiązań, które nie były wcześniej stosowane przez szwajcarskiego producenta.

Wyeliminowanie teleskopów, które stanowią najczęściej najsłabsze ogniwo mocowania zegarka na nadgarstku. Uszy koperty zostały połączone na stałe, a między nimi pozostawiono otwór na przeciągnięcie nylonowego paska typu NATO.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Na uwagę zasługuje również obracany w obu kierunkach pierścień z podziałką minutową ułożoną wstecznie, co wprawdzie sprzeczne jest ze standardami normy ISO 6425:2018, ale rozwiązanie to wykorzystywane jest do „nawigacji podwodnej”, stosowanej przez jednostki specjalne działające w wodzie. Zarówno konstrukcja koperty, jak i wykonanie mechanizmu, posiadającego certyfikację COSC, mają przede wszystkim zapewnić niezawodność zegarka w każdych, nawet najbardziej nieprzyjaznych warunkach użytkowania.

Werk nagrodzonego divera marki Tudor pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a rezerwa chodu sięga 70 godzin.

Cena Tudor Pelagos FXD to 3 700 CHF, czyli niecałe 18 000 złotych.

Zegarek jubilerski
 
Za najpiękniejszy zegarek jubilerski nagrodę GPHG 2022 zdobył Bulgari Serpenti Misteriosi High Jewellery.

Model ten został wykonany z 18-karatowego, różowego złota. Jego forma i kształt do złudzenia przypominają węża, który po założeniu oplata damski nadgarstek. Jego powierzchnię ozdobiono licznymi brylantami i kamieniami szlachetnymi w kolorze turkusowym. Głowę gada podkreśla para dużych, hipnotyzujących rubinowych oczu.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

W paszczy drapieżnika umieszczono zegarek (którego korpus można wyciągnąć) wyposażony w jeden z najmniejszych werków mechanicznych - kaliber BLV100, pracujący z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę i posiadający 30 godzin rezerwy chodu.

Cena tego jubilerskiego dzieła sztuki wynosi 246 000 CHF, czyli niemal 1 200 000 zł.

Rzemiosło artystyczne w zegarku
 
Najpiękniejszym zegarkowym arcydziełem okrzyknięto Woutilainen Ji-Ku.  

Piękna i majestatyczna tarcza tego czasomierza zapiera dech w piersiach i zachwyca widza, niczym rozłożony pawi pióropusz. Została ona stworzona przez japońskiego artystę światowej sławy - Tatsuo Kitamurę. Jej wykonanie specjalną techniką lakierowania, kultywowaną w Japonii przez setki lat, pochłonęło kilka miesięcy pracy rzemieślnika.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Powstał wyłącznie jeden egzemplarz modelu Woutilainen Ji-Ku.

Jego sercem jest werk z naciągiem ręcznym, pracujący z częstotliwością 18 000 wahnięć balansu na godzinę, posiadający 60 godzin rezerwy chodu.

Cena tego ekskluzywnego zegarka – w pełnym tego słowa znaczeniu - została oszacowana na kwotę 365 000 CHF, czyli bagatela 1 750 000 zł.

Petite Aiguille

W kategorii “Petite Aiguille”, która obejmuje zegarki, których cena zakupu nie przekracza 10 000 CHF, zwycięzcą został Trylobe Nuit Fantastique Dune Edition.

Ten minimalistyczny zegarek mechaniczny posiada bardzo ciekawe rozwiązanie prezentacji czasu. Wskazówki zastąpiono w nim obrotowym pierścieniem okalającym główny cyferblat, oraz mniejszymi wskaźnikami w postaci obrotowej tarczy i małego okna.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Ciekawa kolorystyka cyferblatu została podkreślona delikatną, ziarnistą strukturą.

Trylobe Nuit Fantastique Dune Edition ma mechanizm pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a jego rezerwa chodu wynosi dwie doby.

Ten ciekawy zegarek ten prezentowaliśmy już na portalu w 2021 roku tu: Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek.

Cena zegarka wynosi 9.800 CHF, a więc około 47 000 złotych.

Nagroda “Wyzwanie”

W kategorii “zegarkowe wyzwanie” laureatem został – także opisywany już przez nas na portalu - model M.A.D.1 Red marki M.A.D. Editions. Ten zaskakujący projekt przykuwa uwagę swoim nietuzinkowym rozwiązaniem prezentacji czasu oraz sporych rozmiarów rotorem o intrygującym kształcie umieszczonym od frontu.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Godzinę można odczytać z dwóch obrotowych pierścieni tworzących boczne ściany koperty. Pierwsza edycja tego modelu ujrzała światło dzienne w 2021 roku i dostępna była dla bardzo ograniczonego kręgu odbiorców, przyjaciół Maximilian Büsser - dosłownie. Dzięki bardzo przychylnym opiniom producent zdecydował się na stworzenie nowej wersji, w nieco zmienionej, czerwonej kolorystyce, dostępnej dla (niemal) każdego, także cenowo.

Wewnątrz koperty M.A.D.1 Red bije mechaniczne serce z naciągiem automatycznym, pracującym z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę. Przy pełnym naprężeniu sprężyny głównej model ten może działać nieprzerwanie przez 60 godzin.

Cena M.A.D.1 Red wynosi 3.125 CHF, czyli niecałe 15 000 zł.

Zegar mechaniczny

Za najwybitniejszy zegar mechaniczny 2022 roku jury GPHG uznało dzieło Van Cleefa i Arpelsa, model Automat Fontaine Aux Oiseaux.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Niezwykle skomplikowany mechanicznie i równie piękny zegar, który przedstawia ptaki posilające się przy wodopoju. Niemal każdy element tego niezwykłego dzieła został sprzężony z układem głównym, przez co udało się uzyskać efekt falującej wody, poruszających się ptaków, które wydają świergoczące dźwięki, oraz oczywiście prezentacje czasu. Do wykonania tego arcydzieła wykorzystano niezliczoną liczbę szlachetnych kamieni i metali, minerałów i elementów wykończonych w najprzeróżniejszych technikach i technologiach.

Ten nieprzyzwoicie bogaty i piękny zegar posiada oczywiście odpowiednią cenę. Nie została ona jednak do końca sprecyzowana. Zawarto ją w przedziale od 5 do 10 milionów CHF.

Zegarek chronometr

Kilkadziesiąt lat historii zegarmistrzostwa na wysokim poziomie dla Grand Seiko nie zaowocowało do tej pory modelem z wielką komplikacją. To zapewne zamierzone działanie, a nie brak możliwości. Firma w 2022 roku postanowiła to zmienić. Model Grand Seiko Kodo Constant-Force Tourbillon to pierwszy reprezentant tej marki w najwyższej lidze. I to właśnie ten czasomierz zdobył nagrodę GPHG 2022 w kategorii „zegarek chronometr”.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Zastosowana w tym modelu pierwsza wielka komplikacja konstrukcji mechanizmu Grand Seiko łączy w sobie mechanizm ze stałą siłą napędową i tourbillon jako całość, na jednej osi. To, można powiedzieć, kamień milowy w 62-letniej historii Grand Seiko. Mechanicznym sercem zegarka jest wyjątkowo innowacyjny mechanizm, który zapewnia poziom stabilnej dokładności chodu, bezprecedensowo dla Grand Seiko, łącząc tourbillon i mechanizm o stałej sile, co jest samo w sobie rewolucją dla tej japońskiej firmy, a dodatkowo zestawienie tych dwóch komplikacji na jednej osi jest pionierskim działaniem w całym zegarmistrzostwie.

Opisaliśmy bardzo dokładnie ten niezwykły zegarek na portalu tu: pierwszy tego typu zegarek marki Grand Seiko - Kodo Constant-Force Tourbillon.

Zegarek jest ograniczony limitacją, a cena egzemplarza to 382 000 CHF, czyli około 1 800 000 złotych.

Odkrycie zegarmistrzowskie

W kategorii objawienie horologiczne nagrodzono Origine marki Sylvain Pinaud.

Ten zegarek mechaniczny stanowi swego rodzaju hołd dla najpiękniejszych osiągnięć w dziedzinie nauki zegarmistrzowskiej. Jego subtelna, a zarazem przemyślana i złożona konstrukcja z każdą chwilą przyglądania się mu zachwyca coraz bardziej. Bardzo ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym było umieszczenie koła balansowego na tarczy zegarka. Powoduje to niemal hipnotyzujący widok.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Piękno tego modelu podkreślają najwyższej klasy materiały wykończone klasycznymi technikami z precyzją, która zadowoli nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów. Mechanizm z ręcznym naciągiem modelu Origine posiada 55-godzinną rezerwę chodu i  pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę.

Cena to 73.200 CHF, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę około 350 000 złotych.

Śmiały zegarek

Nagroda za śmiałość przypadła marce Bulgari za model Octo Finissimo Ultra 10th Anniversary.

To niezwykły zegarek, który 21 marca tego roku pobił rekord świata w kategorii grubości koperty, która w jego przypadku wynosi 1,80 mm. Rekord ten nie został jednak ustanowiony na długo, bowiem został pobity raptem kilka miesięcy później przez zegarek Richard Mille RM UP-01 Ferrari. Nie zmienia to jednak faktu, że Octo Finissimo Ultra 10th Anniversary to wyjątkowy model, do którego wykonania użyto piaskowanego tytanu.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Niezwykle płaski werk pracujący wewnątrz tego czasomierza z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę posiada 50-godzinną rezerwę mocy.

Bulgari Octo Finissimo Ultra 10th Anniversary powstał w liczbie zaledwie 10 limitowanych egzemplarzy. Chętni chcący stać się właścicielem jednego z nich muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 427.000 CHF, czyli ponad 2 000 000 zł.

Innowacyjny zegarek

Za najbardziej innowacyjny czasomierz w 2022 roku uznano Lady Arpels Heures Florales Cerisier watch marki Van Cleef & Arpels.

To wyjątkowy model, który zachwyca pięknem kwiatowych motywów na tarczy, oraz bogactwem kamieni i metali szlachetnych. Zegarek ten nie ogranicza się wyłącznie do wyglądu. Równie piękna jest również jego strona mechaniczna oraz sposób prezentacji godziny.

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2022 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Każdy kwiat na cyferblacie posiada ruchome płatki, dzięki czemu może się on otwierać i zamykać. W ten sposób prezentowane są godziny - liczba otwartych kielichów odpowiada konkretnej godzinie. Minuty zaś prezentowane są na skali umieszczonej na boku koperty.

Niezwykle skomplikowany werk wprawiający w ruch cały układ na cyferblacie pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, ma rezerwę chodu sięgającą 36 godzin.

Lady Arpels Heures Florales Cerisier watch wyceniony został na kwotę 247 000 CHF, czyli niemal 1 200 000 złotych.

Nagroda specjalna GPHG 2022

Ta nagroda nie jest przeznaczona dla zegarków, tak jak w przypadku pozostałych kategorii - dotyczy ona osobowości, instytucji lub inicjatywy, która odgrywała istotną rolę w promowaniu zegarmistrzostwa wysokiej jakości. Przyznano ją François Junod, francuskiemu zegarmistrzowi tworzącemu skomplikowane i niepowtarzalne mechanizmy zegarkowe.

Polecamy zapoznać się także z wyjątkowymi zegarkami, które zostały nagrodzone w 2021 roku: GPHG 2021 – prezentacja nagrodzonych zegarków.

Paweł Zgiep


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Kolejny rekord w branży zegarmistrz...
Kolejny rekord w branży zegarmistrz...
29.11.2022
Nowe zegarki Citizen Promaster Sky ...
Nowe zegarki Citizen Promaster Sky ...
02.12.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco