• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball

Niezwykły, cenowo osiągalny, ale trudno dostępny. The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser


W 2021 roku Maximilian Busser, szef i założyciel prestiżowej, tworzącej luksusowe zegarki marki MB&F, postanowił stworzyć zegarek dla „przyjaciół”. Pod tym pojęciem kryli się także jego dostawcy oraz kooperanci. Zegarek pod marką M.A.D.Edition, który nie byłby dostępny w regularnej sprzedaży. Model oferowany ściśle określonej, wąskiej grupie osób w cenie… 1900 franków, czyli w kwocie wręcz okazyjnej, jeśli odniesiemy ją do zegarków wychodzących spod ręki Maximiliana Bussera. Dla przykładu - model MB&F HMX, który opisywaliśmy w 2016 roku, kosztował wówczas 120 000 złotych, a model MB&F Legacy Machine Perpetual dostępny był kilka lat temu w cenie około 180 000 złotych. To zaledwie dwa przykłady, ale doskonale oddają poziom cenowy dzieł sztuki zegarmistrzowskiej tworzonych dotychczas przez MB&F.

Czasomierz wykonany w 2021 roku stanowił także krok do urzeczywistnienie jednego z celów, czy też marzeń, Maximiliana Büssera o zaoferowaniu zegarka ponadprzeciętnego, niezwykłego, ale w cenie pozwalającej na jego relatywnie szeroką dostępność. Model ten zrobił spore zamieszanie wśród fanów zegarmistrzostwa i oczywiście wzbudził ogromne zainteresowanie, które skutkowało wieloma deklaracjami chęci zakupu.

Teraz, w roku 2022, pojawiła się okazja dla ludzi spoza wąskiego grona przyjaciół MB&F na zakup i posiadanie tak wyjątkowego zegarka. Powstała seria M.A.D.Edititon Red.

Zobaczmy krótkie wideo opisujące i prezentujące ten model:
 


Coś oryginalnego, w niższym przedziale cenowym

Warto wspomnieć, że ta seria pierwsza miała elementy w kolorze niebieskim.

Przy pierwszej edycji Busser wyjaśniał: "Zawsze chciałem tworzyć rzeczy dla moich przyjaciół i rodziny. Muszę również przyznać, że istnieje ogromne wyzwanie intelektualne w próbie stworzenia czegoś oryginalnego w niższych przedziałach cenowych. Ograniczenia techniczne są ogromne i zupełnie inne niż w przypadku ultra-wysokiej klasy produktów, takich jak MB & F. I jak zwykle uwielbiam się uczyć i wychodzić z mojej kreatywnej strefy komfortu".

Wydaje się, że M.A.D Edition i M.A.D 1 Red to realizacja założeń Maximiliana Bussera.

Struktura koperty i sposób prezentowania czasu zegarka M.A.D.1 są zdecydowanie niezwykłe.

To rzeczywiście coś wyjątkowego.

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

Dodatkowo zastosowany mechanizm jest ułożony w zegarku odwrotnie, można być rzec „do góry nogami”, czyli rotor naciągu automatycznego znajduje się na górze, w miejscu gdzie tradycyjnie jest tarcza.

Widzimy go cały czas patrząc na zegarek od frontu.  

Widoczny wahnik jest wykonany z tytanu i wolframu. To, co zwykle jest wspomnianą tarczą w tym zegarku stanowi jedynie wyraz ekspresji stylistycznej, bo czas odczytujemy za pomocą pierścieni na boku zegarka, które są w miejscu korpusu koperty. Te pierścienie mają  naniesione skale minutową i godzinową. Pierścień godzinowy jest w kolorze czarnym, a minutowy położny pod nim jest czerwony. Skale mają białe oznaczenia wypełnione masą luminescencyjną emitującą zielone światło.

Taka sama masa znajduje się na punkcie specjalnej wypustki między dolnymi uszami stanowiącym punkt odniesienie do odczytu czasu z pierścieni. Także na nietypowym, trójramiennym i ażurowanym wirniku nałożone są paski masy świecącej, które w ciemności dają świetny efekt wizualny, kiedy rotor wprowadzony jest w ruch wirowy.

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

Z racji naciągu jednostronnego obrót w kierunku „jałowym” jest bardzo szybki, tym samym potęgując efekt wizualny. Pod wirnikiem widzimy przyozdobione pasami genewskimi mostki mechanizmu i pracujący balans. Te elementy otacza szary pierścień ułożony nieco wyżej. Na obrzeżu widoczny jest natomiast metalowy pierścień w intensywnie czerwonym kolorze. Na jego dolnej części, gdzie normalnie byłaby godzina 6., wygrawerowano nazwę marki M.A.D.1.

Te elementy i część zegarka otacza stalowa luneta okalająca szkło szafirowe. Pod nią zastosowano również transparentną część koperty wykonaną ze szkła mineralnego, ukazującą opisywane wcześniej pierścienie godzin i minut. Pod nimi znów jest stalowy element o bardzo nietypowym kształcie. Jest on jakby nałożony na dolne szkło, tworząc płaszczyznę o szczotkowanej powierzchni, rozchodzącej się w cztery strony, przechodząc płynnie w zegarkowe uszy o futurystycznym dość kształcie. Pomiędzy nimi jest sporo przestrzeni ukazującej przeszklenia, a w części w której są dolne uszy jest dodatkowy element wychodzący ze środka, który przechodzi w także opisywany wyżej punkt odniesienia do odczytu czasu. Od spodu również zastosowano sporo koloru czerwonego.

Koronka znajduje się między górnymi uszami.

A teraz niespodzianka

Otóż zastosowany w modelu The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser mechanizm jest zmodyfikowaną „jednostką” japońskiej marki Miyota, co pozwala na trzymanie ceny opisywanego zegarka na tak atrakcyjnym poziomie.

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

Mechanizm ten ma jednokierunkowy naciąg zapewniający wspomniane wcześniej widowisko na górnej części zegarka, wynikające z możliwości łatwego obracania się z dużą prędkością. Pracuje on z częstotliwością 3 Hz, czyli 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Bazuje na zegarkowym mechanicznym sercu Miyota kaliber 821A, a jego autonomia chodu wynosi 60 godzin, zgodnie z informacją podaną na stronie producenta.

Zegarkowa platforma

Zegarek M.A.D.1 RED jest zbudowany niejako na tej samej platformie, co pierwotny M.A.D. z boczną prezentacją wskazań czasu, z dwoma obracającymi się cylindrami odpowiadającymi za prezentację godzin i minut. Wykonana ze stali nierdzewnej koperta ma 42 mm średnicy oraz 18,8 mm grubości. Klasa wodoszczelności wynosi do 3 atm.

Pasek dobrany dla tego modelu jest w kolorze czarnym, ma chropowatą powierzchnię z perforowaniem w stylu „rally”. Zapinany jest na składaną klamrę i ma przeszycia, oczywiście wykonane nicią w kolorze czerwonym.

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser

The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser – dostępność i cena

Zegarek The M.A.D. 1 RED Maximilian Büsser wyceniono na 2900 franków szwajcarskich. Jest to model przeznaczony na rynek ogólny, ale nie byłoby prawdą napisanie, że dostępny jest dla każdego. Zainteresowanie edycją dla przyjaciół, jak pisałem na wstępie, wzbudziło duże zainteresowanie i szereg zapytań.

Maximilian Busser postanowił więc najpierw zwrócić się z propozycją zakupu do osób, które wyraziły zainteresowanie po wersji M.A.D. Edition. Dostały one 10 dni na potwierdzenie chęci zakupu. Reszta zegarków, jeśli taka pozostała, będzie sprzedana osobom, które zapisały się i wzięły udział w specjalnym losowaniu mającym miejsce w dniu 11 kwietnia 2022 roku. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: shop.madgallery.ch

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Roamer Slim-Line Classic. Stonowany...
Roamer Slim-Line Classic. Stonowany...
14.04.2022
Panerai Submersible QuarantaQuattro...
Panerai Submersible QuarantaQuattro...
18.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco