• Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek


Powrót do kategorii

Marka Trilobe, pomimo swojej krótkiej obecności na zegarkowym rynku, szybko zdobywa uznanie w branży zegarmistrzowskiej. Założona w grudniu 2018 roku we Francji, do niedawna posiadała w swojej ofercie tylko jedną kolekcję zegarków - Les Matinaux. Relatywnie młody wiek, jak i skromna liczba modeli w ofercie, nie przeszkodziły Trilobe w pojawieniu się na tegorocznej, cyfrowej edycji targów Watches & Wonders 2021 w Genewie.

Przy tej okazji zaprezentowana została nowa kolekcja - Nuit Fantastique.

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Nietypowy sposób wskazywania czasu

Na początku warto określić co sprawia, że zegarki marki Trilobe można uznać za wyjątkowe. Dla wszystkich modeli zaprezentowanych dotychczas przez tę markę jest to wspólny mianownik - sposób w jaki na tarczy realizowane są wskazania.

Zegarki z kolekcji Les Matinaux jak i Nuit Fantastique nie posiadają wskazówek.

Wskazania czasu w pierwszej z wymienionych linii zegarków były przedstawione w formie naniesionego logo Trilobe w trzech miejscach na tarczy. Każde z nich było przypisane do poszczególnych pierścieni z podziałkami - godzinową, minutową i sekundową.

Wskaźniki były umieszczone na tarczy na stałe. Upływ czasu był natomiast widoczny właśnie za sprawą wspomnianych pierścieni. Obracają się one przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, prezentując aktualny czas. Największy pierścień wyznaczający również granicę tarczy jest odpowiedzialny za wskazanie godzin. Środkowy wskazuje minuty, a najmniejszy - sekundy. Ten ostatni nie jest w zasadzie pierścieniem, a raczej szkieletowaną tarczą, zamocowaną na osi koła sekundowego mechanizmu, które widoczne jest pod spodem.

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Podobny, choć nieco zmieniony sposób wskazywania czasu został zastosowany we wspomnianej na wstępie, nowo zaprezentowanej kolekcji.

Trilobe Nuit Fantastique

Zegarek Trilobe Nuit Fantastique w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie posiada trzech całkowicie widocznych pierścieni na tarczy.

Największa zmiana zaszła w aspekcie wskazania minut. Teraz jest ono przedstawione za pomocą wyciętego okienka nad tarczą sekundową. Wskaźnik minutowy jest tutaj elementem ramki wspomnianego okienka, a pod nim prezentowane są upływające minuty. Usunięty został także wskaźnik odpowiadający za sekundy, a ten, który był przypisany do prezentacji godzin został przeniesiony na godzinę dwunastą. Pierścień godzinowy zmienił się tylko wizualnie, koncepcja jego przedstawienia pozostała taka sama jak w modelu Les Matinaux.

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Fantastyczna Noc

Przechodząc do opisu nowej kolekcji warto zacząć od genezy jej nazwy.

Nuit Fantastique - czyli z języka francuskiego “fantastyczna noc” - jest również tytułem książki Stefana Zweiga. Poza odmiennym sposobem wskazań czasu, sam zegarek Trilobe Nuit Fantastique również prezentuje się bardzo interesująco.

Dominująca część tarczy posiada wyraźną, piaskowaną strukturę. Tak samo zdobione są pierścienie na których naniesione są znaczniki minut i godzin. Inne techniki dekoracyjne zastosowano za to na tarczy sekundowej. Jest ona podzielona na dwie części: zewnętrzny pierścień z liczbami i podziałką torową; i wewnętrzne koło. Na pierwszej z nich zastosowano delikatne zdobienie, niezaburzające czytelności, w postaci okrężnych żłobień. Druga z nich prezentuje się bardziej okazale za sprawą piramidalnego giloszowania - Clou de Paris.

Tarczę sekundową i wycięcie na wskazanie minut okala metalowa ramka. Z wierzchu zastosowano na niej zabieg pionowego szczotkowania, a jej krawędzie są ścięte i wypolerowane. Dostępne są cztery kolory tarcz: srebrna, czarna, granatowa i “secret”.

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Sekretna tarcza

Ostatnia wersja kolorystyczna różni się od trzech pozostałych.

Na niej piaskowane zdobienie tarczy jest zastąpione szlifem promienistym. Co ciekawe, szlif ten nie ma swojego centrum na środku cyferblatu - w którym zazwyczaj znajduje się oś wskazówek. Zamiast tego “promienie” rozchodzą się od tarczy sekundowej. Taki zabieg powoduje, że cały szlif jest asymetrycznie umiejscowiony na tarczy.

Jednak nie na samej jej strukturze kończą się różnice tej wersji zegarka Nuit Fantastique. Cała główna część cyferblatu jest przedstawieniem gwiezdnego nieba.

Dlatego też występuje tylko w kolorze granatowym. Na jego powierzchnię ręcznie nanoszone są białe punkciki. Symbolizują one gwiazdy i są wykonane z Luminovy - świecącej masy. Niektóre z nich są połączone prostymi liniami - są to przedstawienia prawdziwych gwiezdnych konstelacji. Tutaj dochodzimy do pytania: co właściwie “sekretnego” jest w tej wersji?

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Otóż przedstawiony wycinek nieba może być inny na każdym zegarku.

Zamawiając swój egzemplarz tego modelu możemy podać wybrane przez siebie: miejsce, datę i godzinę. Na podstawie tych danych zostanie określony konkretny układ gwiazd we wskazanym miejscu o wskazanym czasie.

Wzór, który będą wtedy tworzyć na „zegarkowym niebie” zostanie ręcznie namalowany na tarczy “sekretnego” egzemplarza. Myślę, że jest to bardzo interesujący pomysł dla osób, które chcą traktować ten zegarek jako upamiętnienie konkretnego wydarzenia.

A co poza tarczą? Calibre X-Centric

Pozostałe elementy zegarków Trilobe z kolekcji Nuit Fantastique nie są już tak nowatorskie - co nie znaczy, że nie są interesujące.

Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na zastosowany mechanizm z naciągiem automatycznym. Producent zdecydował się jednak na rzadziej spotykane rozwiązanie - mikrorotor. Mechanizm został specjalnie zaprojektowany na potrzeby unikalnego sposobu wskazywania czasu. Jego nazwa to “Calibre X-Centric”

Mechanizm jest produkowany w La Chaux-de-Fonds przez szanowaną w zegarmistrzowskim świecie manufakturę Chronode i posiada oznaczenie “swiss made”.

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Jego wygląd jest raczej surowy. Nie zdecydowano się na zastosowanie popularnych zdobień jak pasy genewskie czy perełkowanie. Duże, ciemnoszare mostki mają piaskowaną powierzchnię. Ich krawędzie są spolerowane, co podkreśla wysoki kunszt wykonania.

Na rotor został naniesiony delikatnie zakrzywiony szlif promienisty. Częstotliwość pracy mechanizmu wynosi 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Pełny naciąg sprężyny zapewnia rezerwę chodu na poziomie 48 godzin. Na 230 elementów mechanizmu 33 stanowią kamienie łożyskujące. Konstrukcja ukryta jest pod szkłem szafirowym i osadzona w stalowej kopercie o średnicy wynoszącej 40,5 mm. Klasa wodoszczelności została ustalona na poziomie 50m.

Okrągła koperta posiada wyraźnie zaznaczone, całkiem masywne uszy. Ich powierzchnia jest polerowana, tak samo jak w przypadku lunety. Na bocznej powierzchni zdecydowano się na szczotkowane wykończenie. W ciekawy sposób podkreśla to odseparowanie uszu od koperty.

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Koronka ma klasyczny kształt i widnieje na jej czole polerowane logo producenta na matowym tle. Na przykręcanym deklu znalazło się miejsce na takie informacje jak: nazwa producenta i modelu, sposób naciągu zegarka, numer seryjny i poziom wodoszczelności. Przy tej ostatniej informacji naniesiono również wizerunek gumowej kaczki - podkreśla on w nietypowej formie, że szczelność na poziomie 50m pozwala co najwyżej na kąpiele z zegarkiem... w wannie.

Trilobe Nuit Fantastique – dostępność i cena

Za takie niecodzienne rozwiązanie wskazania czasu jak te zastosowane w zegarkach z serii Trilobe Nuit Fantastique przyjdzie nam zapłacić 8 300 euro, czyli około 36 000 złotych za wersję podstawową, lub 10 500 euro, czyli około 45 000 złotych za wersję “secret”.

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie wymaga wskazówek

Zamówienie tej drugiej wiąże się też z trzymiesięcznym okresem oczekiwania.

Każdy z opisanych zegarków dostarczany jest na skórzanym pasku ze stalową, logowaną klamrą. Zakupu można dokonać poprzez stronę producenta. Tam też znajdziemy animację przedstawiającą aktualną godzinę na wirtualnej tarczy zegarka Les Matinaux.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

G-SHOCK City Camouflage - rusz na p...
G-SHOCK City Camouflage - rusz na p...
14.06.2021
Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST...
Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST...
17.06.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco