• Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Fortis

KRAYON - Anywhere


Powrót do kategorii

Niemal każda działalność komercyjna prowadzona jest w celu przynoszenia zysków. Jednak w zegarmistrzostwie można, a nawet w wielu wypadkach trzeba, dopatrywać się również pobudek takich jak zamiłowanie do mikromechaniki i pasja. Przykładem wielkiej pasji, stawiania przed sobą ogromnych i skomplikowanych, całkiem dosłownie, wyzwań jest firma Krayon. Po prezentacji w maju 2017 roku pierwszego zegarka Everywhere, Rémi Maillat, założyciel firmy Krayon, idzie dalej i prezentuje kolejny model, tym razem to Krayon Anywhere.

Wiele firm stara się tworzyć zamierzony image oraz odpowiednią otoczkę wokół swoich produktów, choćby słowną. W Krayon brzmi to wzniośle i nieco pompatyczne, ale widać też, że to marzyciele, dlatego kwieciste opisy naprawdę dobrze pasują do niesamowitych możliwości jakie inżynierowie i Remi Maillat zaszczepili w zegarkach.

KRAYON - Anywhere

Brzmi to mniej więcej tak: Na lądzie i morzu ścieżka słońca po niebie leży u podstaw pojęcia czasu i jest nawet sposobem na jego zmierzenie. To droga słońca na nieboskłonie od zarania dziejów jest wyznacznikiem upływającego czasu i zawsze do tego odniesienia tworzono podziały na jednostki czasu, a rytm funkcjonowania człowieka, ale i całej przyrody, nierozłącznie wiąże się z czasami wschodu i zachodu naszej gwiazdy.

Inżynierowie Krayon pielęgnowali swoje marzenie, aby móc poznać czasy wschodu i zachodu słońca w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki zegarkowi mechanicznemu, co jak sobie łatwo wyobrazić, jest nie lada wyzwaniem. Ale marzenia są po to, by je spełniać. A co by było, gdybyś mógł określić dokładny czas wschodu lub zachodu słońca w dowolnym miejscu na planecie? Gdziekolwiek jesteś - lub wyobrażasz sobie, że jesteś. Naprawdę wszędzie. Po raz kolejny Krayon tworzy zegarek, przy którym można powiedzieć, że zegarmistrzostwo przekracza granice,  gdziekolwiek - gdzie czas wyznacza nasz związek z Ziemią.

Zegarek Krayon Anywhere wskazuje długość dnia, godzinę wschodu i zachodu słońca. Krayon przedstawia nową interpretację swojej charakterystycznej komplikacji zegarmistrzowskiej, oczywiście w wykonaniu i z wykończeniem, które jest oczekiwane w świecie Haute Horlogerie.

KRAYON - Anywhere

KRAYON - Anywhere

Czas zawsze płynie jednakowo, ale każdy z nas odczuwa i odbiera go indywidualnie.

Dla zegarmistrzów to przede wszystkim wymiar przestrzeni nas otaczającej, który jest mierzalny w obiektywny sposób. Model Krayon Anywhere łączy te dwa aspekty. Zegarek prezentuje efemerydy, godzinę wschodu i zachodu słońca, w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej wybranym przez użytkownika. Może to być lokalizacja użytkownika w tym konkretnym momencie, ale także miejsce urodzenia, miejsce, w którym czekają bliscy, bądź miejsce, które jest po prostu dla niego ważne.

Techniczną funkcję, która zachwyca z zegarmistrzowskiego punktu widzenia, jako wysoce skomplikowany mechanizm umożliwiający nietypowe wskazanie, można także opisać w atrakcyjny sposób dla zupełnego laika. W firmie Krayon robią to moim zdaniem znakomicie. Możemy przeczytać w materiałach firmy: „Kiedy słońce wschodzi lub zachodzi, to decydujący moment dnia. Kiedy natura budzi się o świcie lub przygotowuje się do odpoczynku o zmierzchu, kiedy zbliża się do swojego pierwotnego stanu i pozwala się do siebie zbliżyć. To czas naszego połączenia z Ziemią. Ten emocjonalny wymiar czasu i przestrzeni, na przecięciu intymnego, ale konkretnego krajobrazu, jest powołaniem firmy Krayon.

Ta interpretacja czasu przez zegarmistrza przybiera formę chronometrażysty, która wykracza poza konwencje i przyzwyczajenia. Jest jak każdy poranek i wieczór, nigdy identyczny, zawsze przeżywany osobiście”.

KRAYON - Anywhere

KRAYON - Anywhere

Podobnie jak w pierwszym modelu opisywanym na naszym portalu, także w modelu Anywhere duży pierścień na obwodzie tarczy dzieli dzień na dwie części a mechanizm pozwala wraz z upływem dnia prezentować to wskazanie na tarczy zegarka poprzez zmianę jego koloru i długości. Ta ciekawa funkcja dodatkowo ożywia jednocześnie zegarkową „twarz”.

Zegarki z czasem uniwersalnym lub wskazaniami astronomicznymi typu GMT, Worldtimer narzucają konkretne miasta, wybrane przez arbitralne konwencje głęboko zakorzenione w zwyczajach zegarmistrzowskich. Model Anywhere marki Krayon przyjmuje odwrotną strategię, opowiadając się za wyjątkową wizją, aspiracjami i marzeniami swojego użytkownika. Jest to logiczny postęp po modelu Everywhere, komplikacja konstrukcji mechanizmu, która może wskazać czas zachodu i wschodu słońca w dowolnym miejscu na świecie.

Warto wspomnieć o docenieniu zmaterializowania tej wizji poprzez otrzymaną nagrodę za innowację podczas Grand Prix d'Horlogerie de Genève (GPHG) w 2018 roku.

KRAYON - Anywhere

KRAYON - Anywhere

Krayon Anywhere wskazuje godziny i minuty za pomocą wskazówek umieszczonych centralnie na tarczy, która wydaje się jakby zawieszona w „sercu” zegarka. Zupełnie standardowo. Jest otoczona „pierścieniową” strefą, po której wizerunek małego Słońca krąży w ciągłym ruchu. Strefa „pierścieniowa” ma dwa sektory: dzienny (niebieski) i nocny (ciemnoniebieski). Odpowiednie długości sektorów stale się zmieniają, wskazując przez ich położenie czas wschodu i zachodu słońca, które można odczytać ze stałego pierścienia wskaźnikowego, który znajduje się przy samej wewnętrznej krawędzi koperty. Okresy te są ściśle związane z szerokością geograficzną. Położenie północ-południe określa długość dnia, która jest równa nocy na równiku, i stopniowo rozszerza się w kierunku białej nocy w pobliżu koła podbiegunowego. Aby zintegrować ten czynnik geograficzny, marka Krayon opracowała mechaniczny system pozycjonowania oparty na zębatkach i jarzmach.

Względne położenie dwóch szafirowych dysków jest określone nie tylko przez położenie punktu odniesienia, ale także przez aktualną datę.  Aby to zrobić, Krayon Anywhere wskazuje datę i miesiąc za pomocą wskazówek na małej tarczy umieszczonej na godzinie 6. Jest to prosty kalendarz, dla którego każdy miesiąc trwa 31 dni, dlatego wymaga pięciu korekt w trakcie roku.  Mimo to mechanizm jest bardzo wyrafinowany i składa się z 432 części.  

KRAYON - Anywhere

KRAYON - Anywhere

Mechanizm modelu Anywhere został skonstruowany przez Remiego Maillata, zegarmistrza i założyciela firmy Krayon. Jest to nowy mechanizm tej marki, dedykowany i zaprojektowany dla Anywhere, oferujący rezerwę chodu 86 godzin. Mechanizm regulacji tarcz dziennych i nocnych znajduje się na godzinie 6. Od razu odróżniając to zegarkowe „serce” od wszystkich innych, ukazuje zawiłość przekładni, zębatek i jarzm z charakterystycznym systemem śrub w środku umieszczonych po dwóch stronach, które służą do regulacji.
 
Mechanizm C030 ma ręczny naciąg i jest zaprojektowany zgodnie z tradycją klasycznych mechanizmów. Liczne, ręcznie wykonane wewnętrzne i zewnętrzne kąty, fazowania, sprawiają, że Anywhere dorównuje najlepszym, współczesnym zegarkowym sercom pod tym względem. Finezyjnie ułożone płyty i mostki są przyozdobione falowanymi pasami, wygrawerowane litery mają wypełnienie złocistym lakierem, a koła zębate i kamienie łożyskujące zapewniają dodatkowe, kontrastowe akcenty.

Nietypowe krawędzie, ich kształt na górnym mostku, mają przypominać linię brzegową jeziora Neuchatel. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz i jest łożyskowany na 55 kamieniach oraz regulowany w 6 pozycjach. Dolna strefa mechanizmu to ta część, która odpowiada za niejako obsługę komplikacji przewodniej mechanizmu. Widać cały układ przekładni, który odpowiada za wskazanie czasu wschodu i zachodu słońca w każdym z 365 dni roku. Odpowiednio zestawione krzywki, poruszają wskazaniami czasu  wschodu i zachodu pracując na kołach zębatych o eliptycznym kształcie.

KRAYON - Anywhere

KRAYON - Anywhere

Zegarek Krayon Anywhere dostępny jest w dwóch wersjach, jedna wykonana z białego złota, z dominującym kolorem niebieskim, a druga z 18-karatowego różowego złota, z dominującym odcieniem kremowej bieli. Jest jeszcze trzecia, stalowa wersja w tonacji tej z białego złota. Elegancki kształt koperty o średnicy 39 mm jest podkreślony przez kołnierz wzdłuż spodu lunety i nad deklem, co tworzy dwa symetrycznie ułożone rowki. Dodatkowo podkreśla to niski profil koperty, która ma grubość zaledwie 9 mm, co jest świetnym wynikiem przy takich możliwościach. W obu wersjach tarcza pokazuje ten sam motyw. Na głównej powierzchni tarczy zarówno kremowej  jak i ciemno niebieskiej jest giloszowany wzór będący interpretacją siatki geograficznej zbiegającej się w środku tarczy datownika.  

Największą uwagę poświęcono dyskom dziennym i nocnym. Dwa pierścienie są wycięte z szafiru. Jedna jest ręcznie malowana na ciemnoniebiesko, druga na niebiesko. Na pierwszym z nich na firmamencie wyróżniają się symbolizujące gwiazdy punkciki z masy  Super-Luminova. Wysoko w górze słońce podąża swoim kursem. Każdy z jego promieni jest wyjątkowy, starannie wykończony w subtelnym procesie cięcia diamentów, który jest dość skomplikowany technicznie. Poza tarczami, nachylony i dopasowany kolorystycznie, jest wspomniany wcześniej stały pierścień wskaźnikowy służący jako 24-godzinna skala.

KRAYON - Anywhere

KRAYON - Anywhere

KRAYON - Anywhere

W ramach jeszcze nadal skromnej kolekcji zegarków marki Krayon, prezentowany dziś model można uznać za „budżetowy”. Wyceniono go na kwotę nieco ponad 400 000 złotych w wersji stalowej, oraz około 480 000 złotych w wersji z kopertą wykonaną ze złota.

Przypomnę, że model Everywhere, który opisywaliśmy wcześniej, wyceniano na 2 200 000 złotych. I był to model tańszy z dwóch wówczas opisywanych. Droższy miał osadzone 96 sporych diamentów i kosztował około… 3 250 000 złotych.

Model Everywhere prezentujemy tu: KRAYON Everywhere Horizon

Więcej wyjątkowych zegarków opisujemy tu: Zegarki Haute Horlogerie

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

SEIKO Prospex LX LE SNR045 - zegare...
SEIKO Prospex LX LE SNR045 - zegare...
27.08.2020
Jaeger-LeCoultre - Master Ultra Thi...
Jaeger-LeCoultre - Master Ultra Thi...
03.09.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco