Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Tourbillon

Tajemniczo brzmiąca nazwa "tourbillon" pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie: trąbę powietrzną.

Trzeba przyznać, iż jest to dość trafne określenie, gdyż w zegarkach mechanicznych odnosi się do wychwytu oraz balansu czasomierza, które to umieszczone w specjalnej klatce, poruszają się w sposób przypominający właśnie spiralny ruch wykonywany przez wir powietrza obracający się z wielką siłą i prędkością.

Zegarki z tourbillonem są pożądane i uwielbiane przez miłośników czasomierzy, bo to właśnie one  w sposób specjalny eksponują ruchomy - oscylujący element mechanizmu – balans.

Idea konstrukcji polega na takim wykonaniu mechanizmu, w którym następuje obieganie wokół swojej osi „zamkniętych w klatce”: elementów wychwytu - koła wychwytowego z kotwicą i oscylatora (balans). W gronie zegarkowych zawodowców czasomierze z tourbillonem są przyjmowane jako potwierdzenie, iż jego wytwórca (firma lub osoba) osiągnął najwyższy poziom zegarmistrzowskiego kunsztu.

Za konstrukcję pierwszego tourbilonu odpowiedzialny i szeroko poważany jest Abraham-Louis Breguet. Tourbillon Breguet’a miał na celu poprawę dokładności działania zegarka, poprzez narzucenie ciągłego, jednostajnego, obrotowego ruchu klatki. Realizowana w ten sposób zmiana położenia balansu pozwalało na kompensowanie błędu jego niewyrównoważenia.

Stosowanie tourbillonu ma sens, gdy balans nie jest dobrze wyrównoważony, a zegarek spoczywa stabilnie w pozycji, w której oś balansu jest, w stosunku do siły ciężkości, ułożona prostopadle. W czasach Bregueta tak właśnie było, bo zegarek w czasie swojego codziennego użytkowania zwykle przebywał w kieszonce kamizelki lub surduta.

Dziś zegarek noszony na ręku cały czas zmienia swoje położenie, a co najważniejsze dzięki rozwojowi nauki można skorygować niewyrównoważenie sprawdzanego w trakcie działania kompletu balansowego, oraz zminimalizować wpływ zmiany temperatury na jego wyrównoważenie.

Tourbillon’y stosowane są jedynie w luksusowych zegarkach naręcznych, które poprzez posiadanie tej rzadkiej konstrukcji, postrzegane są, jako niezwykle prestiżowe.

Dla miłośników zegarków posiadanie modelu z tourbillonem jest nobilitacją, a w żartobliwych przekomarzaniach wszyscy są zgodni, że klatka tourbillonu jest miejscem przebywania duszy zegarka.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco