Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Na skróty:

Tourbillon

Tajemniczo brzmiąca nazwa "tourbillon" pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie: trąbę powietrzną.

Trzeba przyznać, iż jest to dość trafne określenie, gdyż w zegarkach mechanicznych odnosi się do wychwytu oraz balansu czasomierza, które to umieszczone w specjalnej klatce, poruszają się w sposób przypominający właśnie spiralny ruch wykonywany przez wir powietrza obracający się z wielką siłą i prędkością.

Zegarki z tourbillonem są pożądane i uwielbiane przez miłośników czasomierzy, bo to właśnie one  w sposób specjalny eksponują ruchomy - oscylujący element mechanizmu – balans.

Idea konstrukcji polega na takim wykonaniu mechanizmu, w którym następuje obieganie wokół swojej osi „zamkniętych w klatce”: elementów wychwytu - koła wychwytowego z kotwicą i oscylatora (balans). W gronie zegarkowych zawodowców czasomierze z tourbillonem są przyjmowane jako potwierdzenie, iż jego wytwórca (firma lub osoba) osiągnął najwyższy poziom zegarmistrzowskiego kunsztu.

Za konstrukcję pierwszego tourbilonu odpowiedzialny i szeroko poważany jest Abraham-Louis Breguet. Tourbillon Breguet’a miał na celu poprawę dokładności działania zegarka, poprzez narzucenie ciągłego, jednostajnego, obrotowego ruchu klatki. Realizowana w ten sposób zmiana położenia balansu pozwalało na kompensowanie błędu jego niewyrównoważenia.

Stosowanie tourbillonu ma sens, gdy balans nie jest dobrze wyrównoważony, a zegarek spoczywa stabilnie w pozycji, w której oś balansu jest, w stosunku do siły ciężkości, ułożona prostopadle. W czasach Bregueta tak właśnie było, bo zegarek w czasie swojego codziennego użytkowania zwykle przebywał w kieszonce kamizelki lub surduta.

Dziś zegarek noszony na ręku cały czas zmienia swoje położenie, a co najważniejsze dzięki rozwojowi nauki można skorygować niewyrównoważenie sprawdzanego w trakcie działania kompletu balansowego, oraz zminimalizować wpływ zmiany temperatury na jego wyrównoważenie.

Tourbillon’y stosowane są jedynie w luksusowych zegarkach naręcznych, które poprzez posiadanie tej rzadkiej konstrukcji, postrzegane są, jako niezwykle prestiżowe.

Dla miłośników zegarków posiadanie modelu z tourbillonem jest nobilitacją, a w żartobliwych przekomarzaniach wszyscy są zgodni, że klatka tourbillonu jest miejscem przebywania duszy zegarka.


Kategorie - Słownik

REKLAMA

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco