• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris

Rexhep Rexhepi. Chłopiec, który postanowił zostać zegarmistrzem


Na temat pokolenia millenialsów można przeczytać wiele, ale wśród najczęściej wymienianych cech przypisywanych tym rocznikom (oprócz stałego podłączenia do sieci) są pewność siebie, duży apetyt na życie oraz niechęć do bycia ograniczanym. Właśnie w ten sposób, mając limitowaną liczbę znaków (do czego przyzwyczaił nas chociażby Twitter), opisałabym wyjątkowego przedstawiciela swojego pokolenia i wschodzącą gwiazdę wielkiego zegarmistrzostwa - Rexhepa Rexhepi.

Chłopiec, który postanowił zostać zegarmistrzem

Urodzony 27 lutego 1987 roku w Kosowie w niewielkim mieście, położonym w trójkącie granicznym Kosowa, Serbii i Macedonii Północnej, Rexhep wychowywał się z babcią, w domu wypełnionym miłością, dobrym jedzeniem oraz ucztami z rodziną. Jego ojciec na co dzień mieszkał i pracował w Szwajcarii, skąd często przyjeżdżał do rodzinnego domu, by odwiedzić synów.

Rexhep Rexhepi.
Zdjęcie: Z prywatnego archiwum dla sjxwatches.com

Przy każdej wizycie już w wieku 7-8 lat Rexhep „otwierał” zegarek ojca i próbował zrozumieć, jak działa mechanizm i w jaki sposób poszczególne elementy są ze sobą powiązane.

Mimo, że ojciec wybrał dla syna karierę adwokata to w 1998 roku, wysiadając wraz z bratem na lotnisku w Genewie ilość reklam, bilbordów oraz zegarmistrzowskich atelier niemal zahipnotyzowała młodego chłopca, który w przeciwieństwie do swoich rówieśników nie zapragnął zostać policjantem czy strażakiem, a zegarmistrzem.

15-letni Rexhep podpisał umowę na staż z jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie – Patek Philippe. I już od samego początku wykazywał niezwykłą determinację oraz zaangażowanie a jako jeden z ich najlepszych uczniów został zatrudniony na pełny etat i rozpoczął karierę zawodową pod okiem znakomitego mistrza Jean-Marc Figols.

Rexhep Rexhepi.
Zdjęcie: zegarek kieszonkowy stworzony przez Rexhepa Rexhepi w ramach jego stażu dla Patek Philippe. Akrivia.com

W wielu swoich wywiadach Rexhep podkreśla, że model zegarka Patek Philippe 5101 wywarł na nim tak ogromne wrażenie, że to właśnie on zapoczątkował w nastolatku marzenie o stworzeniu własnej marki. Od tego momentu, czyli 16 roku życia, Rexhep postanowił poświęcić i zrobić wszystko, żeby w przyszłości być niezależnym zegarmistrzem z własną marką zegarkową. 
 
Historię Rexepa i początki jego kariery ilustruje kilkuminutowy film:


Trudno jest znaleźć lepszy start w karierze zawodowej niż przejście przez wszystkie działy produkcji i montażu w jednej z najznakomitszych manufaktur na świecie.

Zaledwie 20-letni Rexhep wyznaczył sobie cel, by być tak wydajnym, dokładnym i precyzyjnym, jak etatowi pracownicy w Patek Philippe co jak sam przyznaje, nie zawsze było łatwe.

Dodatkowo ścieżka kariery oraz tempo rozwoju w Patek Philippe nie była tak szybka jak sam by tego pragnął, a świadomość, że kolejne lata miałby poświęcić na wykonywanie jednej i tej samej czynności skłoniła go do opuszczenia firmy po niespełna dwóch latach.  

Droga do wyznaczonego celu

BNB Concept to szwajcarski producent wysoko skomplikowanych mechanizmów, który współpracował z największymi w branży. Z kim dokładnie? Tu niestety pytanie pozostaje otwarte, ponieważ wiele firm polegających na BNB Concept woli, by ich współpraca pozostała tajemnicą.

O innowacyjności i możliwościach mistrzów z BNB Concept świadczyć może, chociażby współpraca z HD3 Complication nad projektem dwuosiowego tourbillonu „Vulcania”, nad którym rozwój techniczny i projekt zajęły ponad 2000 godzin pracy, przy czym wykonanych zostało 11 sztuk. Wśród klientów BNB Concept możemy wymienić markę Hublot (m.in. mechanizm chronografu tourbillon w Bigger Bang) oraz Jacob & Co., Bell & Ross i DeWitt.

Firma stawiała na młodych, samodzielnych zegarmistrzów, którym od razu powierzano prace nad najbardziej złożonymi technicznie mechanizmami. Zaledwie 21 letni Rexhep bardzo szybko osiągał kolejne sukcesy i półtora roku później zarządzał 15-osobowym zespołem oraz atelier. W tym czasie BNB Concept dostarczył innowacyjne, skomplikowane mechanizmy wielu znanym markom zegarków. Jednak mimo ogromnych sukcesów BNB Concept w 2010 roku ogłosiło upadłość a dostawy części zamiennych, maszyn CNC oraz 29 pracowników przejął jeden z jej największych klientów - Hublot.

Rexhep Rexhepi.
Zdjęcie: siedziba BNB Concept. Źródło watchesandculture.org

Z chwilą zakończenia działalności BNB Concept, w kwietniu 2010 roku Rexhep Rexhepi dołączył do renomowanego niezależnego atelier zegarmistrzowskiego FP Journe, gdzie równie szybko przeszedł do montażu ich najbardziej skomplikowanych tehnicznie i mechanicznie wyrafinowanych zegarków z kolekcji Chronomètre, Octa oraz Chronomètre à Resonance.

Cel osiągnięty - Akrivia

Początek 2012 roku to czas spełnienia marzenia o byciu niezależnym zegarmistrzem, które Rexhep pielęgnował od czasów, gdy był praktykantem w Patek Philippe.

Akrivia, od greckiego akríveia oznacza precyzję – i właśnie takie mają być zegarki tworzone w pięknym atelier, zlokalizowanym na starym mieście w Genewie.

Rexhep Rexhepi.
Zdjęcie: siedziba firmy, Genewa. Źródło europastar.com

Rzadko bywa tak, że powstanie nowego atelier produkującego zegarki odbywa się bez pomocy inwestorów. Rzadko też zdarza się, że niewielkie atelier (początkowo urządzone w mieszkaniu założyciela) jako pierwszy zegarek prezentuje światu turbilion!

Jednak do odważnych - a może nawet zwariowanych - świat należy i taką właśnie drogę na start obrała Akrivia. Zarówno pierwszy zegarek - Tourbillon Monopusher Chronograph AK-01, jak i każdy kolejny model odzwierciedlają poczucie estetyki założyciela i jest to główne założenie marki, co mogłoby być nie do osiągnięcia, gdyby osobami decyzyjnymi byli zewnętrzni inwestorzy.  

Rexhep Rexhepi.
Zdjęcie: Tourbillon Monopusher Chronograph AK-01 2012. Akrivia.com”

Akrivia to zespół składający się z pięciu zegarmistrzów, dwóch inżynierów i trzech osób pracujących na maszynach (do Rexhepa dołączył również młodszy brat, Xhevdet).

Każdy z wyprodukowanych egzemplarzy zegarków – a w ciągu roku ta liczba nie przekracza 30 sztuk –  jest od początku do końca ręcznie składany przez jednego zegarmistrza, co jest praktyką najbardziej prestiżowych warsztatów zegarmistrzowskich na świecie.

Pisząc o Akrivii nie możemy pominąć urodzonego w Genewie Jean-Pierre Hagmann’a, który konstruował koperty zegarków dla największych nazwisk: Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Franck Muller i Roger Dubuis oraz Patek Philippe.

Rexhep Rexhepi.
Zdjęcie: Rexhep Rexhepi oraz Jean-Pierre Hagmann przed Genewskim atelier Akrivia. Żródło: watchilove

Jean-Pierre Hagmann jest najprawdopodobniej najsłynniejszym producentem kopert, które sygnował własnymi inicjałami na znak jakości. W 2017 roku, po blisko 50 latach kariery, Jean-Pierre przeszedł na emeryturę, co dla wielu oznacza definitywny koniec pracy zawodowej. Jednak niekwestionowany mistrz po zaledwie dwóch latach powrócił, by wraz z ambitnym zespołem, na czele którego stoi Rexhep, zbudować wielką i bezkompromisowa markę. Od 2019 roku Jean-Pierre Hagmann wykonuje koperty wyłącznie dla Akrivii oraz przeprowadza renowacje kopert dla międzynarodowych domów aukcyjnych.

Niezależny zegarmistrz z Kosowa

Zegarki z linii Rexhep Rexhepi (mimo znaczących różnic, w porównaniu do modeli Akrivia), również odzwierciedlają estetykę założyciela, tym razem jednak oddając hołd bardziej tradycyjnemu wzornictwu. Zegarki Rexhep Rexhepi powstały, by udowodnić, że za wspaniałym zegarkiem stoi wybitny zegarmistrz a umieszczenie nazwiska na tarczy jest dowodem na odwagę niezależnego, zaledwie 35 letniego zegarmistrza z Kosowa.

Rexhep Rexhepi.
Zdjęcie: Kolekcja Rexhep Rexhepi. Akrivia.com

Rexhep Rexhepi.
Zdjęcie: Rexhep Rexhepi dla New York Times. Źródło NYTimes.com

Rexhep od początku osiągał to, do czego dążył – urzeczywistnił swoją wizję oraz płynnie połączył przeszłość i przyszłość szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

Wiedza, determinacja i pasja zdobywają aprobatę wśród licznych kolekcjonerów, a renoma marki wciąż rośnie, między innymi za sprawą modelu Chronomètre Contemporain, który zdobył prestiżową nagrodę dla zegarków męskich podczas Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2018.

Na zakończenie uwadze polecamy wspaniały film, zrealizowany przez THE HOUR GLASS


Inni znakomici zegarmistrzowie oraz osoby ze świata zegarków w ramach naszego autorskiego cyklu publikacji prezentowani są tu: Sylwetki wielkich zegarmistrzów.

Kasia Pajkowska

ZDJĘCIA:
1.    Rexhep - Young -> https://watchesbysjx.com/2019/01/interview-rexhep-rexhepi-akrivia.html
2.    Pocet watch Rexhep -> https://www.akrivia.com/about-us/
3.    Hagmann -> https://watchilove.com/jean-pierre-hagmann-joins-akrivia  
4.    BNB Concept -> https://www.watchesandculture.org/forum/en/training-is-an-integral-part-of-bnb-concepts-approach/
5.    Tourbillon Monopusher Chronograph AK-01 -> https://www.akrivia.com/watch/tourbillon-chronographe-monopoussoir/
6.    Rexhep Rexhepo watch -> https://www.akrivia.com/collection/collection-rexhep-rexhepi/
7.    Akrivia https://www.europastar.com/the-watch-files/independent-watchmakers/1004092953-rexhep-rexhepi-in-pursuit-of-authenticity.html
8.    Rexhep Tytułowe -> https://www.nytimes.com/2019/01/14/fashion/watches-rexhep-rexhepi-geneva.html


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Carole Forestier-Kasapi. Królowa ko...
Carole Forestier-Kasapi. Królowa ko...
30.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco