Komplikacja - każda funkcja w zegarku, która nie jest wskazaniem godzin, minut i sekund. Komplikacje występują w zegarkach mechanicznych z ręcznym naciągiem (naciąg manualny), automatycznych (automatyczny naciąg mechanizmu) i elektromechanicznych (elektromechaniczny zegarek). Natomiast w zegarkach z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym oraz smartwatchach nie mówimy już o komplikacjach a o funkcjach zegarka.
Rozróżnia się dwa typy komplikacji. W pierwszej grupie znajdują się komplikacje związane bezpośrednio z pomiarem czasu, w drugiej służące do pomiaru i prezentacji innych elementów. Za komplikacje uznawane są również tourbillon (tourbillon) i mechanizm automatycznego naciągu pomimo tego, że nie mieszczą się klasycznej definicji komplikacji.
Typy komplikacji w zegarku:
- komplikacje astronomiczne, tj. kalendarz zwykły (prosty), kalendarz roczny, kalendarz wieczny, kalendarz sekularny, datownik, ekwacja (równanie czasu), wskazanie faz księżyca itp.
- komplikacje akustyczne, tj. wybijające sygnał czasowy, alarm, repetier minutowy, kwadransowy, pół-kwadransowy, 10-minutowy, grande sonnerie, petite sonnerie itp.
- komplikacje czasowe, tj. stoper, chronograf (chronoskop) prosty, tachymetr, telemetr, flyback, rattrapante itd.
- komplikacje inspirowane codziennością i dedykowane określonym aktywnościom, worldtimer, czas uniwersalny, wskazanie stref czasowych, yacht timer, wskaźnik pływów
- inne, np. barometr, termometr, kompas, wysokościomierz (altimeter), głębokościomierz czy wskaźnik rezerwy chodu (power reserve)
Autor: zespół Pro Watches s.c.