Koronka - element zegarka naręcznego i kieszonkowego, najczęściej w formie niewielkiego pokrętła połączonego z wałkiem naciągu, przeznaczonego do nastawiania zegarka, ustawienia daty oraz innych wskazań i komplikacji. W zegarkach mechanicznych służy również do nakręcania sprężyny głównej. Pierwszy projekt pokrętła do nakręcania i ustawiania zegarka przypisuje się angielskiemu zegarmistrzowi Johnowi Arnoldowi w 1820 roku. W 1830 roku Breguet dostosował ten system do miniaturowych zegarków, a w 1838 roku rozwiązanie opatentował Louis Audemars w Le Brassus. W 1844 r. Adrien Philippe wynalazł i opatentował przesuwny mechanizm zębatkowy, który stał się standardowym rozwiązaniem w zegarmistrzostwie.
Koronka zegarka naręcznego lub kieszonkowego może pełnić kilka funkcji. Należą do nich:
- zmiana i korygowanie ustawień czasu;
- ustawianie czasu z drugiej strefie czasowej;
- ustawienia bieżącej daty;
- obsługiwanie wskazań wiecznego kalendarza;
- nakręcania sprężyny napędowej (w zegarkach mechanicznych z manualnym naciągiem);
- zatrzymywania zegarka.
Koronka w zegarku może przybierać również różne kształty. Najczęściej stosowane formy koronek.
- Walec: prosty, klasyczny, walcowaty kształt. To forma najczęściej spotykana w zegarkach naręcznych.
- Cebula: swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kulistemu kształtowi i rowkom przypominającym cebulę.
- Stożek: rodzaj koronki opracowany specjalnie do zegarków lotniczych. Koronkę w formie zaokrąglonego diamentu można było łatwo obsługiwać nawet w rękawicach pilota.
- Kaboszon: rodzaj biżuteryjnej koronki. Nazwa odnosi się do cięcia kamienia szlachetnego, które jest płaskie u dołu i wypukłe u góry. Może być zdobiona kamieniami szlachetnymi czy polerowanym minerałem (patrz: Kaboszon).
- Pusher (przycisk): typ koronki stosowany w chronografach. Pusher służy do uruchamiania funkcji chronografu (start, stop i reset). Jego odmianą jest monopusher, czyli przycisk sterujący wszystkimi funkcjami stopera.
- Wpuszczona koronka: koronka, która jest zintegrowana z kopertą (np. w zegarku Chopard Monte Carlo).