Zegarki zasilane baterią i zliczające upływ czasu w oparciu o drgania kryształu kwarcu wprowadzono do komercyjnej sprzedaży dopiero na początku lat 70-tych XX wieku.
Zegarki kwarcowe czerpią energię z baterii lub akumulatora, energia wprawia kryształ kwarcu w drgania o częstotliwości 215=32768 Hz, natomiast układy cyfrowe zliczają drgania kryształu i prezentują je w postaci aktualnego czasu na tarczy lub wyświetlaczu zegarka.
Zegarki kwarcowe posiadają rezonator kwarcowy, który wytwarza sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości. Właśnie za sprawą tego rezonatora ich punktualność chodu jest znacznie wyższa od zegarków mechanicznych i dobowe odchylenia pomiaru czasu są niemal niezauważalne.
Wprawdzie one również wykazują pewną tendencję do odchyleń we wskazaniach czasu, czego powodem może być niski poziom energii w baterii lub zmiany temperatur, niemniej wahania pomiaru czasu w zegarkach kwarcowych wynoszą ok. -0,5 do +0,7 sekundy na dobę, co daje wynik na poziomie maximum: – 15 do + 21 sekund w skali miesiąca.
Ponadto, dostępne są zegarki kwarcowe posiadające mechanizmy sterowane falami radiowymi, dzięki czemu ich chód jest korygowany i ustawiany, co jakiś czas zgodnie ze wzorcem, czyli bieżącym czasem odliczanym przez ultra punktualny zegar atomowy.
Słownik pojęć zegarmistrzowskich
Powrót do słownika
Na skróty:
Kwarc, zegarek kwarcowy (quartz)
Inne pojęcia na literę "K"
- Kaboszon
- Kalendarz
- Kalendarz gregoriański
- Kalendarz zegarka
- Kaliber zegarka
- Kamienie
- Kamień oliwiony
- Klepsydra
- Komplikacja
- Koperta
- Koperta Tonneau - beczka
- Koronka
- Koło godzinowe
- Koło minutowe
- Koło naciągowe
- Koło napędowe
- Koło nastawcze
- Koło pośrednie
- Koło sekundowe
- Koło zapadkowe
- Kwarc, zegarek kwarcowy (quartz)