Elektromechaniczny zegarek - rodzaj czasomierza napędzanego przez prąd elektryczny emitowany przez baterie. Zegarek elektromechaniczny był poprzednikiem zegarka kwarcowego (zegarek kwarcowy). W tego typu zegarkach naręcznych regulator chodu pozostawał mechaniczny (waga lub kamerton) natomiast sprężynę napędową (źródło napędu) (sprężyna napędowa) zastąpiono baterią.
Zegarki elektromechaniczne pojawiły się w sprzedaży pod koniec lat 50. i sprzedawane były do początku lat 70. XX wieku. Pierwszy zegarek elektromechniczny Hamilton Electric zadebiutował 4 stycznia 1957 roku (patrz. Hamilton) . Ze względu na to, że jego działanie pochłaniało sporo mocy baterii, którą trzeba było często wymieniać, nie odniósł sukcesu komercyjnego. Pierwszy szwajcarski zegarek elektromechaniczny pojawił się w 1961 roku. Był to Landeron 4750 Ébauches S.A. Zegarki elektroniczno-mechaniczne w swojej konstrukcji wykorzystywały różne technologie działania. W tworzeniu zegarków w tej technologii zaangażowane były między innymi marki: Hamilton (USA), Lip (Francja) Bulova (USA) i Ébauches S.A. (Szwajcaria).
Zegarki elektromechaniczne przyczyniły się do postępu w technologii baterii oraz miniaturyzacji. Ze względu na to, że cechowały się mniejszą dokładnością od zegarków kwarcowych wraz ze względem popularności tych ostatnich zniknęły całkowicie z rynku.
Autor: zespół Pro Watches s.c.
Na zdjęciu: reklama pierwszych zegarków elektromechanicznych marki Hamilton.
Słownik pojęć zegarmistrzowskich
Powrót do słownika