• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu


Eterna jest jedną z ulubionych przeze mnie marek zegarkowych, dlatego tym bardziej cieszę się, że  firma ta rozwija się w dobrym kierunku. Szczególnie godne zauważenia jest opracowanie i stosowanie nowego, własnego mechanizmu bazowego kaliber 39, który ma możliwości rozbudowy o różne dodatkowe funkcje, a w wersji podstawowej ma za zadanie uniezależnić firmę od zewnętrznych dostawców.

Mechanizm Eterna kaliber 39, to jedna z największych innowacji firmy. Na tej unikalnej i specyficznej konstrukcji można opracować co najmniej 88 różnych wersji. Kaliber podstawowy, w swojej najprostszej wersji z ręcznym naciągiem, wyposażony we wskazanie godzin, minut i sekund, zawdzięcza niezwykłą wszechstronność unikalnej koncepcji modułowej. Dodatkowe komponenty oraz podzespoły można zintegrować w sposób łatwy i skuteczny. Oprócz wszechstronności ogromny potencjał mechanizmu polega na znormalizowanej produkcji i zoptymalizowanym montażu, co gwarantuje doskonałą jakość  i powtarzalność oraz łatwe serwisowanie.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Myśląc „Eterna”, zawsze wyobrażam sobie podróże, odkrycia, bezkresne oceany, bo symbolem marki jest dla mnie model Kontiki. Ale Eterna to nie tylko linia Kontiki.  

Dlatego przybliżymy jej reprezentanta o zupełnie innym charakterze. Ten charakter ma obrazować, jak twierdzi producent, przejrzystość czasu.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Geniusz Alberta Einsteina został niedawno potwierdzony, kiedy fizycy wykazali, że przestrzeń, czas i materia oddziałują wspólnie na wszechświat. Eterna przywołuje to odkrycie za pomocą szkieletowych zegarków, które powstały w ograniczonej ilości po 160 sztuk trzech wersji, honorując jednocześnie 160 rocznicą istnienia firmy.

W tym przypadku zegarek nawiązuje także do modelu Eterna Matic "Skeleton" z 1991 roku, który z kolei był inspirowany projektami z lat pięćdziesiątych.  Ten hołd jest jednak samodzielnym dziełem, można by powiedzieć - luźną interpretacją. Co najważniejsze, zastosowano klasyczne metody tworzenia koncepcji. Projekt wykonany ludzką ręką, za pomocą rysunku. Ten zegarek został stworzony w całości na papierze co jest, kontynuacją tradycji projektowania cenionej przez firmę Eterna.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Nie przepadam za szkieletowanymi zegarkami, ale są wyjątki, które jednak przemawiają do mnie. Chodzi zwykle o takie, które stworzone są w stylu nowoczesnym, techniczno-industrialnym. Pozbawione są one wprawdzie finezji i często pięknie zdobionych, ażurowanych elementów, ale hołdują za to prostocie formy i nowoczesności.

Tak właśnie jest w przypadku prezentowanego modelu.
    
Jego okrągła koperta jest dość prosta, bez zbędnych zabiegów stylistycznych – ale jak przyzwyczaiła nas Eterna – wykonana na bardzo wysokim poziomie. Od okrągłego zewnętrznego obrysu niemal prostopadle wypuszczono średniej masywności, niezbyt długie i lekko zagięte uszy. Od góry widzimy dość szeroką, również minimalistyczną lunetę, która okala widoczne wnętrze zegarka. Umieszczona na godzinie 3-ciej koronka przyozdobiona jest elementami symbolizującymi kulki łożyska wahnika – konstrukcji stworzonej przez Eternę. Przez szafirowe szkło zamocowane w lunecie widzimy „twarz zegarka”. Ta twarz to odkryty mechanizm, i to on gra pierwsze skrzypce w odbiorze tego modelu.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Pod szkłem zmieszczono jednak jeszcze szeroki, ustawiony pod niewielkim kątem pierścień dystansujący, który wykorzystano do nadrukowania bardzo minimalistycznej podziałki minutowej i równie skromnych, oznaczonych liczbami arabskimi, indeksów godzinowych.

Na pierścieniu tym, w miejscu indeksu godziny 12 nadrukowano nazwę firmy, a po drugiej stronie na miejscu indeksu godziny 6-tej bardzo małe logo marki w postaci pięciu kropek – symbolizujących kulki łożyska. Cała reszta to mocno ażurowana płyta górna mechanizmu, ukazująca elementy pracującego mechanizmu. Jak pisałem – nie ma żadnych zdobień. Tylko proste, matowe powierzchnie zabarwione na grafitowo szary kolor.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Taki zabieg podkreśla widoczne elementy mechanizmu w kolorze złocistym i srebrzystym, a także barwione na niebiesko śrubki i widoczne rubinowe kamienie łożyskujące. To mechanizm 3902M z ręcznym naciągiem wyprodukowany przez firmę Eterna. Klasyczna budowa koperty, wraz z technicznie wykończonym nowoczesnym mechanizmem stanowią swoiste połączenie historii i współczesności. Połączenie dawnego kunsztu zegarmistrzowskiego i nowoczesnej technologii.

Ponieważ przestrzeń i czas są nierozłączne, pragnieniem firmy było zilustrowanie tej zasady w interpretacji zegarmistrzowskiej. Zegarek szkieletowy ujawnia część struktury mechanizmu w ruchu i obrazuje mechaniczną naturę czasu.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Czasu, którego upływ widzimy podczas pracy mechanizmu i wskazują go wskazówki w typie dauphine. To forma powtarzana często w zegarkach Eterna. Biorąc pod uwagę kolor wskazówek, nieco zlewający się z kolorami płyt lub części mechanizmu, zależnie od wersji  – są one jednak czytelne i odgrywają ważną rolę w animowaniu graficznych kształtów mechanizmu.  

Zegarek występuje w trzech wersjach, które na pierwszy rzut oka różnią się bardzo subtelnie.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Różnice polegają na innych odcieniach wewnętrznego pierścienia i wskazówek.

Podstawowe dane techniczne ETERNA Skeleton 1856:

Koperta: stalowa
Średnica: 42 mm
Grubość 10,5 mm
Szkło szafirowe
Dekiel: przykręcany, przeszklony szkłem szafirowym.
Wodoodporność do 50 m
Mechanizm: Eterna kaliber 3902M
Łożyskowanie: 20 kamieni
NACIĄG: RĘCZNY
Rezerwa CHODU: 65 GODZIN
Pasek, skórzany

Do zegarka dobrano pasek o niespotykanej dotąd budowie. Przeplatane pasy skóry powstałej według tradycyjnych technik garbarskich stosowanych przez włoskich rzemieślników, tworzą niecodzienny pasek. Dostępny w kolorze ciemnobrązowym, czarnym lub jasnobrązowym,  doskonale uzupełnia materiały i kolory zegarka.

Każda wersja kolorystyczna paska będzie produkowana w limitowanej edycji 160 sztuk.
Tak jak zegarki.

Wszelkie informacje, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Eterna znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Eterna.

Autor: Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

TISSOT Chrono XL NBA Teams Collecti...
TISSOT Chrono XL NBA Teams Collecti...
06.11.2017
EPOS Originale 3437 - mariaż nowocz...
EPOS Originale 3437 - mariaż nowocz...
09.11.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco