ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

POWRÓT 08.11.2017 Zegarki
ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Eterna jest jedną z ulubionych przeze mnie marek zegarkowych, dlatego tym bardziej cieszę się, że  firma ta rozwija się w dobrym kierunku. Szczególnie godne zauważenia jest opracowanie i stosowanie nowego, własnego mechanizmu bazowego kaliber 39, który ma możliwości rozbudowy o różne dodatkowe funkcje, a w wersji podstawowej ma za zadanie uniezależnić firmę od zewnętrznych dostawców.

Mechanizm Eterna kaliber 39, to jedna z największych innowacji firmy. Na tej unikalnej i specyficznej konstrukcji można opracować co najmniej 88 różnych wersji. Kaliber podstawowy, w swojej najprostszej wersji z ręcznym naciągiem, wyposażony we wskazanie godzin, minut i sekund, zawdzięcza niezwykłą wszechstronność unikalnej koncepcji modułowej. Dodatkowe komponenty oraz podzespoły można zintegrować w sposób łatwy i skuteczny. Oprócz wszechstronności ogromny potencjał mechanizmu polega na znormalizowanej produkcji i zoptymalizowanym montażu, co gwarantuje doskonałą jakość  i powtarzalność oraz łatwe serwisowanie.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Myśląc „Eterna”, zawsze wyobrażam sobie podróże, odkrycia, bezkresne oceany, bo symbolem marki jest dla mnie model Kontiki. Ale Eterna to nie tylko linia Kontiki.  

Dlatego przybliżymy jej reprezentanta o zupełnie innym charakterze. Ten charakter ma obrazować, jak twierdzi producent, przejrzystość czasu.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Geniusz Alberta Einsteina został niedawno potwierdzony, kiedy fizycy wykazali, że przestrzeń, czas i materia oddziałują wspólnie na wszechświat. Eterna przywołuje to odkrycie za pomocą szkieletowych zegarków, które powstały w ograniczonej ilości po 160 sztuk trzech wersji, honorując jednocześnie 160 rocznicą istnienia firmy.

W tym przypadku zegarek nawiązuje także do modelu Eterna Matic "Skeleton" z 1991 roku, który z kolei był inspirowany projektami z lat pięćdziesiątych.  Ten hołd jest jednak samodzielnym dziełem, można by powiedzieć - luźną interpretacją. Co najważniejsze, zastosowano klasyczne metody tworzenia koncepcji. Projekt wykonany ludzką ręką, za pomocą rysunku. Ten zegarek został stworzony w całości na papierze co jest, kontynuacją tradycji projektowania cenionej przez firmę Eterna.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Nie przepadam za szkieletowanymi zegarkami, ale są wyjątki, które jednak przemawiają do mnie. Chodzi zwykle o takie, które stworzone są w stylu nowoczesnym, techniczno-industrialnym. Pozbawione są one wprawdzie finezji i często pięknie zdobionych, ażurowanych elementów, ale hołdują za to prostocie formy i nowoczesności.

Tak właśnie jest w przypadku prezentowanego modelu.
    
Jego okrągła koperta jest dość prosta, bez zbędnych zabiegów stylistycznych – ale jak przyzwyczaiła nas Eterna – wykonana na bardzo wysokim poziomie. Od okrągłego zewnętrznego obrysu niemal prostopadle wypuszczono średniej masywności, niezbyt długie i lekko zagięte uszy. Od góry widzimy dość szeroką, również minimalistyczną lunetę, która okala widoczne wnętrze zegarka. Umieszczona na godzinie 3-ciej koronka przyozdobiona jest elementami symbolizującymi kulki łożyska wahnika – konstrukcji stworzonej przez Eternę. Przez szafirowe szkło zamocowane w lunecie widzimy „twarz zegarka”. Ta twarz to odkryty mechanizm, i to on gra pierwsze skrzypce w odbiorze tego modelu.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Pod szkłem zmieszczono jednak jeszcze szeroki, ustawiony pod niewielkim kątem pierścień dystansujący, który wykorzystano do nadrukowania bardzo minimalistycznej podziałki minutowej i równie skromnych, oznaczonych liczbami arabskimi, indeksów godzinowych.

Na pierścieniu tym, w miejscu indeksu godziny 12 nadrukowano nazwę firmy, a po drugiej stronie na miejscu indeksu godziny 6-tej bardzo małe logo marki w postaci pięciu kropek – symbolizujących kulki łożyska. Cała reszta to mocno ażurowana płyta górna mechanizmu, ukazująca elementy pracującego mechanizmu. Jak pisałem – nie ma żadnych zdobień. Tylko proste, matowe powierzchnie zabarwione na grafitowo szary kolor.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Taki zabieg podkreśla widoczne elementy mechanizmu w kolorze złocistym i srebrzystym, a także barwione na niebiesko śrubki i widoczne rubinowe kamienie łożyskujące. To mechanizm 3902M z ręcznym naciągiem wyprodukowany przez firmę Eterna. Klasyczna budowa koperty, wraz z technicznie wykończonym nowoczesnym mechanizmem stanowią swoiste połączenie historii i współczesności. Połączenie dawnego kunsztu zegarmistrzowskiego i nowoczesnej technologii.

Ponieważ przestrzeń i czas są nierozłączne, pragnieniem firmy było zilustrowanie tej zasady w interpretacji zegarmistrzowskiej. Zegarek szkieletowy ujawnia część struktury mechanizmu w ruchu i obrazuje mechaniczną naturę czasu.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Czasu, którego upływ widzimy podczas pracy mechanizmu i wskazują go wskazówki w typie dauphine. To forma powtarzana często w zegarkach Eterna. Biorąc pod uwagę kolor wskazówek, nieco zlewający się z kolorami płyt lub części mechanizmu, zależnie od wersji  – są one jednak czytelne i odgrywają ważną rolę w animowaniu graficznych kształtów mechanizmu.  

Zegarek występuje w trzech wersjach, które na pierwszy rzut oka różnią się bardzo subtelnie.

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu

Różnice polegają na innych odcieniach wewnętrznego pierścienia i wskazówek.

Podstawowe dane techniczne ETERNA Skeleton 1856:

Koperta: stalowa
Średnica: 42 mm
Grubość 10,5 mm
Szkło szafirowe
Dekiel: przykręcany, przeszklony szkłem szafirowym.
Wodoodporność do 50 m
Mechanizm: Eterna kaliber 3902M
Łożyskowanie: 20 kamieni
NACIĄG: RĘCZNY
Rezerwa CHODU: 65 GODZIN
Pasek, skórzany

Do zegarka dobrano pasek o niespotykanej dotąd budowie. Przeplatane pasy skóry powstałej według tradycyjnych technik garbarskich stosowanych przez włoskich rzemieślników, tworzą niecodzienny pasek. Dostępny w kolorze ciemnobrązowym, czarnym lub jasnobrązowym,  doskonale uzupełnia materiały i kolory zegarka.

Każda wersja kolorystyczna paska będzie produkowana w limitowanej edycji 160 sztuk.
Tak jak zegarki.

Wszelkie informacje, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Eterna znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Eterna.

Autor: Adrian Szewczyk

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Junghans

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

TISSOT Chrono XL NBA Teams Collecti...
TISSOT Chrono XL NBA Teams Collecti...
06.11.2017
EPOS Originale 3437 - mariaż nowocz...
EPOS Originale 3437 - mariaż nowocz...
09.11.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco